Deserturile Nataliei (4)

Deserturile Nataliei (4) | Autor: Balbina

Link direct la acest mesaj

www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61129 target= _blank prima parte /a , a href= http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62706 target= _blank a doua parte /a si a href= http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65269 target= _blank a treia parte /a . br / br / b Brownies Cappuccino /b br / Prajitura de ciocolata cu crema fina de brinza si glazura de ciocolata br / Reteta adaptata br / br / Este o prajitura extrem de rafinata, care va impresiona si pe cei mai pretentiosi musafiri. Desi prepararea ei dureaza ceva timp, nu este deloc complicata. br / br / Pentru stratul de prajitura: br / 120 g ciocolata amaruie de calitate, rupta in bucatele br / 85 g unt, taiat bucatele br / 1 lingurita ness, dizolvat in 1/2 lingura apa fierbinte br / 3/4 pah. zahar br / 1 fiola de esenta de vanilie br / 2 oua br / 1/2 pah. faina br / un virf de cutit de sare br / 1/2 pah. de miez de nuca, taiat bucati nu prea mici br / br / Pentru crema: br / 150 g crema de brinza Almette cu smintina o cutie sau Philadelphia br / 40 g unt moale br / 3/4 pah. zahar pudra, cernuta br / 1/2 fiola de vanilie br / 1/2 lingurita scortisoara br / br / Pentru glazura de ciocolata: br / 80 g ciocolata amaruie de calitate br / 20 g unt br / 1/4 cana frisca lichida br / 2 lingurite ness, dizolvat in 1/2 lingura apa fierbinte br / br / Prepararea prajiturii: br / Se infierbinta cuptorul la 180 Ń, se unge cu unt si se tapeteaza cu faina o forma patrata de 20cm x 20cm. eu folosesc hirtia de copt br / Se topeste la foc mic ciocolata, untul si nessul dizolvat, pina cind compozitia devine omogena. Se lasa pina se face calduta, apoi se incorporeaza zaharul si vanilia. Se adauga pe rind ouale se bate bine compozitia cu telul, pina devine lucioasa. Se cerne in ea faina si sarea, se amesteca ABIA ABIA si se adauga miezul de nuca. br / Aluatul se intinde cu lingura in forma si se coace cam 25 min. Se poate verifica cu o scobitoare: daca se lipesc farimituri de ea, este gata. Se scoate din cuptor si se raceste complet. br / br / Prepararea cremei: br / Se bate cu mixerul crema de brinza cu untul, pina cind crema devine pufoasa. Se adauga zaharul pudra, vanilia si scortisoara si se mai bate citeva minute. Crema se unge in strat uniform pe suprafata prajiturii. Se pune la rece pentru 1-2 ore. br / br / Prepararea glazurii: br / Se topeste pe baie de apa ciocolata, untul, frisca si nessul dizolvat in apa, amestecind continuu, pina cind glazura devine omogena. Se raceste pina la temperatura camerei. br / Se unge glazura uniform pe stratul de crema. Se acopera prajitura si se da la rece pentru minim 3 ore. br / Se taie in 24 patrate si se scot din forma in stare rece. br / Se servesc reci sau la temperatura camerei. Se pot pastra la frigider, intr-un singur strat, acoperite, pina la 5 zile. br / br / Va garantez ca mai mult de 1 zi nu vor rezista, sint atit de bune, incit iti vine sa le maninci pe toate odata. br / br / Poza prajiturii este a href= http://community.webshots.com/photo/500250186/500250186Gmibjt target= _blank b aici /b /a . br / hr noshade size= 1 br / b Prajitura cu lamiie /b br / br / Baza prajiturii: br / 2 pahare faina rase br / 0,5 pah. zahar pudra br / 225 g unt sau margarina br / br / Se amesteca faina cu zaharul pudra. Se adauga la untul taiat bucatele. Aluatul iese nu omogen, ci mai mult in forma de firimituri. Se pune intr-o tava aproximativ 22 cm x 38 cm in care se pune hirtie de copt si se apasa cu mina, formind si o bordura pe margini de circa 2 cm. Se coace cam 20 min. la foc nu prea mare 180 C br / br / Umplutura: br / 1 cutie de 400 g de lapte condensat cu zahar br / 4 oua br / 2/3pah. suc de lamiie br / 1 pah. faina br / 1 lingurita praf de copt br / un virf de cutit de bicarbonat de sodiu br / 1 lingura de coaja rasa de lamiie br / br / Se bate cu mixerul laptele cu ouale. Se adauga celelalte ingrediente. Se amesteca usor si se toarna peste baza prajiturii. Se coace cam 20-25 min. pina se prinde umplutura. Se raceste in forma. Se taie bucati. br / br / Poza prajiturii este a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496097506hMZLHz target= _blank b aici /b /a . br / br / Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa. Pacat ca nu se produce in Romania, se pot face o multime de deserturi cu ea. Am auzit ca se gaseste in unele supermarket-uri varianta de la Nestle, eu n-am vazut, dar sint curioasa sa stiu daca e asa. br / In Europa cu siguranta se gaseste asa ceva, aici in Ro e aproape imposibil, iar pe mine ma aprovizioneaza cineva din Md. br / hr noshade size= 1 br / b Tortul de Revelion /b br / br / Se iau 2-3 plicuri de jeleuri colorate diferite, se prepara conform instructiunilor si se toarna fiecare lichid intr-un vas mai larg si se baga la rece sa se prinda. Dupa ce se prind, se taie jeleurile cubulete. br / br / Intre timp, se bate frisca cu zahar se poate folosi si iaurt , cantitatea depinde de vasul in care veti prepara tortul si de gustul fiecaruia. Separat se pune la umflat gelatina intr-o cana, o cantitate corespunzatoare celei de frisca cu zahar. Dupa ce s-a umflat, se topeste gelatina tinind cana intr-un vas cu apa fierbinte si amestecind continuu. Dupa ce s-a topit, se lasa gelatina sa se raceasca pina la temperatura camerei si se incorporeaza atent in frisca batuta. Pentru o omogenizare mai buna, se foloseste mixerul. Apoi se adauga cubuletele de jeleuri, se amesteca din nou si se toarna compozitia intr-o cratita/salatiera/casoleta clatita cu apa rece. De-asupra se pot pune niste biscuiti, daca se doreste o idee de blat. Se pune tortul la frigider pentru vreo 2 ore. Dupa ce s-a inchegat, se rastoarna pe un platou. Ca sa iasa mai usor, se poate cufunda cratita pentru citeva secunde in apa fierbinte. br / Tortul se poate orna cu figurine taiate din jeleuri, sau cu ciocolata rasa. Arata foarte frumos cind il tai, cubuletele de jeleuri fiind transparente, parca ar fi niste ferestruici. br / br / Poza tortului este a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496096204pagWXU target= _blank b aici /b /a . br / br / In poza se vede ca exista si un strat de jeleu de-asupra celui de frisca. Ei bine, a fost un experiment de-al meu, cam nereusit, deoarece acest strat nu dorea sa iasa din cratita, a trebuit sa-l fortez cu un cutit, in fine, am zis ca data viitoare fac mai simplu, fara acest strat. br / hr noshade size= 1 br / b Blinii cu dovleac /b br / Reteta ruseasca br / Bliniile sint ca un fel de clatite, dar mai groase si se fac cu drojdie br / br / 500 g dovleac br / 2 pahare faina br / 2 oua br / 3 linguri zahar br / 20 g drojdie br / 2 pah. lapte br / sare dupa gust br / br / Se toarna intr-un vas lapte caldut, se dizolva drojdia in el, se adauga faina si se amesteca bine, aceasta fiind maiaua. Se lasa sa creasca. br / Dovleacul se fierbe in apa cu sare sau se coace eu il coc in cuptorul cu microunde , se raceste si se paseaza. br / In maia se adauga piureul de dovleac si galbenusurile frecate cu zahar si sare, se amesteca foarte bine. Se bat bine albusurile si se incorporeaza atent in aluat. Se lasa un pic la crescut. br / Bliniile se coc pe tigaia unsa cu un pic de ulei, exact cum se fac clatitele, se ia aluat cu polonicul si se toarna, avind grija ca acesta sa acopere toata suprafata tigaii. Aluatul fiind mai dens, bliniile vor iesi mai groase. Se coc pe ambele parti pina la rumenire. br / Se servesc calde cu smintina, dar merg foarte bine si reci. [ ] br / br / Poza bliniilor cu dovleac e a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496098604RzmwiG target= _blank http://community.webshots.com/photo/496085899/496098604RzmwiG /a b aici /b " target="_blank"> b Am hotarit sa pun retetele mele in primele mesaje din acest subiect, ca sa fie mai usor de gasit. /b br / Pentru comentarii si impresii ale celor care le-au pregatit, vedeti a href= http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=61129 target= _blank prima parte /a , a href= http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=62706 target= _blank a doua parte /a si a href= http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=65269 target= _blank a treia parte /a . br / br / b Brownies Cappuccino /b br / Prajitura de ciocolata cu crema fina de brinza si glazura de ciocolata br / Reteta adaptata br / br / Este o prajitura extrem de rafinata, care va impresiona si pe cei mai pretentiosi musafiri. Desi prepararea ei dureaza ceva timp, nu este deloc complicata. br / br / Pentru stratul de prajitura: br / 120 g ciocolata amaruie de calitate, rupta in bucatele br / 85 g unt, taiat bucatele br / 1 lingurita ness, dizolvat in 1/2 lingura apa fierbinte br / 3/4 pah. zahar br / 1 fiola de esenta de vanilie br / 2 oua br / 1/2 pah. faina br / un virf de cutit de sare br / 1/2 pah. de miez de nuca, taiat bucati nu prea mici br / br / Pentru crema: br / 150 g crema de brinza Almette cu smintina o cutie sau Philadelphia br / 40 g unt moale br / 3/4 pah. zahar pudra, cernuta br / 1/2 fiola de vanilie br / 1/2 lingurita scortisoara br / br / Pentru glazura de ciocolata: br / 80 g ciocolata amaruie de calitate br / 20 g unt br / 1/4 cana frisca lichida br / 2 lingurite ness, dizolvat in 1/2 lingura apa fierbinte br / br / Prepararea prajiturii: br / Se infierbinta cuptorul la 180 Ń, se unge cu unt si se tapeteaza cu faina o forma patrata de 20cm x 20cm. eu folosesc hirtia de copt br / Se topeste la foc mic ciocolata, untul si nessul dizolvat, pina cind compozitia devine omogena. Se lasa pina se face calduta, apoi se incorporeaza zaharul si vanilia. Se adauga pe rind ouale se bate bine compozitia cu telul, pina devine lucioasa. Se cerne in ea faina si sarea, se amesteca ABIA ABIA si se adauga miezul de nuca. br / Aluatul se intinde cu lingura in forma si se coace cam 25 min. Se poate verifica cu o scobitoare: daca se lipesc farimituri de ea, este gata. Se scoate din cuptor si se raceste complet. br / br / Prepararea cremei: br / Se bate cu mixerul crema de brinza cu untul, pina cind crema devine pufoasa. Se adauga zaharul pudra, vanilia si scortisoara si se mai bate citeva minute. Crema se unge in strat uniform pe suprafata prajiturii. Se pune la rece pentru 1-2 ore. br / br / Prepararea glazurii: br / Se topeste pe baie de apa ciocolata, untul, frisca si nessul dizolvat in apa, amestecind continuu, pina cind glazura devine omogena. Se raceste pina la temperatura camerei. br / Se unge glazura uniform pe stratul de crema. Se acopera prajitura si se da la rece pentru minim 3 ore. br / Se taie in 24 patrate si se scot din forma in stare rece. br / Se servesc reci sau la temperatura camerei. Se pot pastra la frigider, intr-un singur strat, acoperite, pina la 5 zile. br / br / Va garantez ca mai mult de 1 zi nu vor rezista, sint atit de bune, incit iti vine sa le maninci pe toate odata. br / br / Poza prajiturii este a href= http://community.webshots.com/photo/500250186/500250186Gmibjt target= _blank b aici /b /a . br / hr noshade size= 1 br / b Prajitura cu lamiie /b br / br / Baza prajiturii: br / 2 pahare faina rase br / 0,5 pah. zahar pudra br / 225 g unt sau margarina br / br / Se amesteca faina cu zaharul pudra. Se adauga la untul taiat bucatele. Aluatul iese nu omogen, ci mai mult in forma de firimituri. Se pune intr-o tava aproximativ 22 cm x 38 cm in care se pune hirtie de copt si se apasa cu mina, formind si o bordura pe margini de circa 2 cm. Se coace cam 20 min. la foc nu prea mare 180 C br / br / Umplutura: br / 1 cutie de 400 g de lapte condensat cu zahar br / 4 oua br / 2/3pah. suc de lamiie br / 1 pah. faina br / 1 lingurita praf de copt br / un virf de cutit de bicarbonat de sodiu br / 1 lingura de coaja rasa de lamiie br / br / Se bate cu mixerul laptele cu ouale. Se adauga celelalte ingrediente. Se amesteca usor si se toarna peste baza prajiturii. Se coace cam 20-25 min. pina se prinde umplutura. Se raceste in forma. Se taie bucati. br / br / Poza prajiturii este a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496097506hMZLHz target= _blank b aici /b /a . br / br / Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa. Pacat ca nu se produce in Romania, se pot face o multime de deserturi cu ea. Am auzit ca se gaseste in unele supermarket-uri varianta de la Nestle, eu n-am vazut, dar sint curioasa sa stiu daca e asa. br / In Europa cu siguranta se gaseste asa ceva, aici in Ro e aproape imposibil, iar pe mine ma aprovizioneaza cineva din Md. br / hr noshade size= 1 br / b Tortul de Revelion /b br / br / Se iau 2-3 plicuri de jeleuri colorate diferite, se prepara conform instructiunilor si se toarna fiecare lichid intr-un vas mai larg si se baga la rece sa se prinda. Dupa ce se prind, se taie jeleurile cubulete. br / br / Intre timp, se bate frisca cu zahar se poate folosi si iaurt , cantitatea depinde de vasul in care veti prepara tortul si de gustul fiecaruia. Separat se pune la umflat gelatina intr-o cana, o cantitate corespunzatoare celei de frisca cu zahar. Dupa ce s-a umflat, se topeste gelatina tinind cana intr-un vas cu apa fierbinte si amestecind continuu. Dupa ce s-a topit, se lasa gelatina sa se raceasca pina la temperatura camerei si se incorporeaza atent in frisca batuta. Pentru o omogenizare mai buna, se foloseste mixerul. Apoi se adauga cubuletele de jeleuri, se amesteca din nou si se toarna compozitia intr-o cratita/salatiera/casoleta clatita cu apa rece. De-asupra se pot pune niste biscuiti, daca se doreste o idee de blat. Se pune tortul la frigider pentru vreo 2 ore. Dupa ce s-a inchegat, se rastoarna pe un platou. Ca sa iasa mai usor, se poate cufunda cratita pentru citeva secunde in apa fierbinte. br / Tortul se poate orna cu figurine taiate din jeleuri, sau cu ciocolata rasa. Arata foarte frumos cind il tai, cubuletele de jeleuri fiind transparente, parca ar fi niste ferestruici. br / br / Poza tortului este a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496096204pagWXU target= _blank b aici /b /a . br / br / In poza se vede ca exista si un strat de jeleu de-asupra celui de frisca. Ei bine, a fost un experiment de-al meu, cam nereusit, deoarece acest strat nu dorea sa iasa din cratita, a trebuit sa-l fortez cu un cutit, in fine, am zis ca data viitoare fac mai simplu, fara acest strat. br / hr noshade size= 1 br / b Blinii cu dovleac /b br / Reteta ruseasca br / Bliniile sint ca un fel de clatite, dar mai groase si se fac cu drojdie br / br / 500 g dovleac br / 2 pahare faina br / 2 oua br / 3 linguri zahar br / 20 g drojdie br / 2 pah. lapte br / sare dupa gust br / br / Se toarna intr-un vas lapte caldut, se dizolva drojdia in el, se adauga faina si se amesteca bine, aceasta fiind maiaua. Se lasa sa creasca. br / Dovleacul se fierbe in apa cu sare sau se coace eu il coc in cuptorul cu microunde , se raceste si se paseaza. br / In maia se adauga piureul de dovleac si galbenusurile frecate cu zahar si sare, se amesteca foarte bine. Se bat bine albusurile si se incorporeaza atent in aluat. Se lasa un pic la crescut. br / Bliniile se coc pe tigaia unsa cu un pic de ulei, exact cum se fac clatitele, se ia aluat cu polonicul si se toarna, avind grija ca acesta sa acopere toata suprafata tigaii. Aluatul fiind mai dens, bliniile vor iesi mai groase. Se coc pe ambele parti pina la rumenire. br / Se servesc calde cu smintina, dar merg foarte bine si reci. [ ] br / br / Poza bliniilor cu dovleac e a href= http://community.webshots.com/photo/496085899/496098604RzmwiG target= _blank http://community.webshots.com/photo/496085899/496098604RzmwiG /a b aici /b .



Cum am facut tortul Barbie.
Sa va spun mai intii cum am procedat eu, dupa aia cum ar fi fost mai simplu de facut.
Am luat o papusa Barbie dezbracata si i-am acoperit cu folie de plastic din aia subtire, la rola, parul si picioarele. Acestea din urma le-am infasurat in prealabil si intr-un carton subtire, ca sa stea ca intr-un cilindru.
Pentru fusta (tortul prorpiu-zis) am folosit 2 blaturi din comert. I-am micsorat diametrul primului, taind forma dupa o farfurie. Dupa aceea am decupat un orificiu in mijloc, pentru picioarele. Am umplut cu crema straturile primului blat. Cel de-al doilea blat si resturile de la primul le-am taiat cubulete si le-am amestecat cu o crema de unt (e important pentru ca tortul sa-si tina forma, cind se va intari untul la frigider). Urmeaza partea mai complicata. Am pus papusa in orificiul primului blat (partea de jos a fustei) si am inceput sa cladesc in sus masa de cuburi amestecate cu crema, incercind sa-i dau forma de fusta, ajutindu-ma cu miinile. Bineinteles, papusa nu o tineam eu, ca nu aveam cum. M-au terminat picioarele interminabile ale cucoanei asteia, era cit pe ce sa ramina cu fusta cu talie joasa. In fine, am bagat creatia la frigider pentru citeva ore, iar din cind in cind mai corectam formele fustei cu miinile umezile in apa.
(Multa lume mi-a zis mai tirziu ca ar fi fost mult mai simplu daca faceam un tort sub forma de cupola si infigeam in virful lui papusa fara picioare. Uite, chestia asta nu-mi trecuse prin minte, o sa am in vedere data viitoare)
Pentru ornare am folosit frisca vegetala (Hulala) + colorant alimentar. Am bagat frisca intr-un cornet si am spritat bulinute de jur imprejur, incepind de jos. Treaba a mers mult mai repede si mai simplu decit ma asteptam. La urma am presarat pe fusta decor argintiu alimentar, sub forma de bilute. La poale am pus trandafirasii pe care i-am facut cu 1-2 zile inainte.

Trandafirasii i-am facut dintr-un fondant avind urmatoarea reteta:

160 g lapte praf
160 g zahar pudra
200 g lapte condensat cu zahar (am mai scris ce e chestia asta, dar nu mi-e greu sa explic din nou*)
colorant alimentar.
Se framinta fondantul, se rup bucatele din el si se modeleaza diverse decoratii. Se lucreaza pe masa presarata cu zahar pudra. Se pastreaza la rece mai multe zile. Decoratiile se intaresc greu, ceea ce le face mincabile. Sint foarte bune, apropo, au gust puternic de lapte.
Trandafirasii propriu-zisi i-am facut in felul urmator: am luat 5-6 bucatele de fondant, de marimea bobului de mazare. Am intins cu degetul fiecare bucatica intr-o petala subtire, de forma ovala. Se ia o scobitoare si se rasuceste fiecare petala in jurul virfului scobitorii, indoind putin marginea petalei spre exterior. Nu stiu daca explic bine, poate va ajuta poza trandafirasilor de aproape: http://community.webshots.com/photo/496085899/496098557WemzSo. Dupa ce se fixeaza toate petalele, se scoate floarea de pe scobitoare si se taie bucatica de fondant de prisos de sub ea, daca e cazul, ca sa arate mai estetic. Se pune la uscat pe un platou.

* Laptele condensat cu zahar este ca o crema groasa, foarte dulce, cu gust puternic de lapte si absolut delicioasa. Pacat ca nu se produce in Romania, se pot face o multime de deserturi cu ea. Am auzit ca se gaseste in unele supermarket-uri varianta de la Nestle, eu n-am vazut, dar sint curioasa sa stiu daca e asa.
In Europa cu siguranta se gaseste asa ceva, aici in Ro e aproape imposibil, iar pe mine ma aprovizioneaza cineva din Md.


Cum am facut tortul Buburuza

Am cumparat un blat de pandispan. L-am taiat in 3 straturi mai subtiri. Unul din ele, care era mai diform, l-am taiat cubulete. Am batut frisca cu zahar (500 ml + 100 g) si am adaugat in ea 1 pliculet de gelatina inmuiata in putina apa si topita la bain marie. Am curatat de simburi un pahar de visine. Am luat un bol rotund de salata si l-am tapetat cu folie subtire de plastic. Am asesat primul strat de blat, l-am insiropat cu putin suc de visine amestecat cu apa si zahar. Am pus primul strat de frisca, iar peste el jumatate din cantitatea de visine + cubuletele de blat. Am turnat restul cremei, iar de-asupra am pus restul visinelor. Am acoperit cu ultimul strat de blat, insiropat si el un pic. Am bagat salatiera la frigider pentru 2-3 ore. Dupa acest interval am rasturnat tortul pe un platou si l-am uns cu un strat subtire de unt frecat cu zahar. Acest strat este necesar daca se pune fondant.
Fondantul l-am pregatit dupa urmatoarea reteta:

500 g zahar pudra
10 g gelatina
55 g apa
suc de lamiie

Gelatina se pune la umflat in apa rece pentru 15 minute. Apoi se topeste la bain marie (nu se fierbe!)
Zaharul pudra se cerne, se aduna intr-un vas, se face loc la mijloc si se toarna gelatina. Se amesteca rapid. Trebuie sa iasa o compozitie omogena de culoare alba. Se framinta, adaugind, daca e prea moale, zahar pudra, sau suc de lamiie, daca e prea tare. Se framinta pina nu se mai lipeste de miini. Se coloreaza, de preferinta cu colorant gel. Acest fondant este foarte plastic, se poate intinde cu sucitorul de lemn, pe masa presarata cu zahar pudra sau amidon, se taie forme de petale, fruze. Neajunsul acestui fondant este faptul ca se intareste f. repede, de aceea trebuie sa se lucreze rapid cu el. Am citit undeva ca daca se adauga in compozitie 1 lingura de sirop de glucoza, se incetineste considerabil viteza de intarire a fondantului. Nu stiu unde sa caut siroul asta de glucoza, ca la farmacie nu au, am intrebat.
Am intins fondantul cu sucitorul pina la o grosime de circa 0,5 cm si l-am imbracat pe tort, intinzindu-l cu miinile spre margini, ca sa evit formarea de cute. Am taiat resturile de fondant.
Bulinutele le-am facut din ciocolata topita, turnata dintr-un cornet pe hirtie de copt pe care am desenat cerculete egale. La fel am facut si “fata” buburuzei. Antelene si piciorusele le-am facut tot din ciocolata topita; primelor le-am dat forma de bumerang, bineinteles ca am facut mai multe, ca s-au si rupt citeva. Piciorusele le-am facut ca simple betisoare.
Bulinele si “fata” le-am lipit cu putina ciocolata topita, dunga din mijloc a fost tot din ciocolata topita. Ochii i-am facut din fondant, am pastrat o bucatica inainte de a-l colora.
Parca nu am uitat nimic. Uitati poza cum arata tortul taiat. A, inca o chestie, nu toata lumea e amatoare de fondant, mie de exemplu anume acest fondant nu-mi prea place la gust, asa ca eu il scot pur si simplu de pe felia de tort.


Prajitura cu mere

3 oua se bat usor cu 2-3 linguri de zahar, cu telul sau furculita, timp de 2-3 minute, nu e nevoie de mixer. Se adauga 1 pahar (200 g) de iaurt simplu (sau sana, kefir, lapte batut), se amesteca bine. Se rade pe razatoarea mica coaja unei lamii, se stoarce sucul din lamiie, se adauga in compozitie coaja maruntita si sucul.

Intr-un alt vas se amesteca 1,5-2 pahare faina (200-250 g) si o lingurita de bicarbonat de sodiu sau praf de copt.

Se curata de seminte si codite vreo 500-600 g mere, dacă vreti, si de coajă, eu o pastrez. Se taie merele bucati mai mari.

Se amesteca bine toate trei compozitii. Merele trebuie sa fie predominante, aluatul abia sa le cuprinda, aici sta tot farmecul. Deci daca e nevoie, se mai adauga mere.
Se toarna aluatul intr-o tava ca pentru friptura, in care se asterne in prealabil hirtie de copt unsa cu un pic de ulei sau unt. Se niveleaza cu lingura si se baga in cuptorul preincalzit, se coace mai intii la foc mare vreo 10 minute, dupa aia la foc moderat pina se rumeneste (cam inca 20-30 minute). Se verifica cu o scobitoare de lemn daca s-a copt inauntru. In caz ca e deja rumenita, dar inauntru e cruda, se acopera tava cu o folie de aluminiu.

Din aceasta prajitura ii dau lui Vlad fara frica (are putin zahar si mere la greu), iar el o adora.

Poza prajiturii este aici.


Tort Crancin-Mancin

Seamana mai mult cu o tarta, dar asa cum in original se numeste tort, am lasat si eu denumirea de tort

Aveti nevoie de:

150 g ciocolata amaruie
70 g miez de seminte de floarea soarelui
50 g de fulgi expandati, oricare
diverse fructe (mure, coacaze, capsuni, etc.)
1 pliculet de gelatina pentru tort

1. Ciocolata se rupe bucatele si se topeste la bain marie.

2. In ciocolata fierbinte se pun fulgii si miezul de seminte si se amesteca bine. Fulgii si semintele trebuie sa fie complet cuprinse de ciocolata.

3. Intr-o forma rotunda (eu am folosit una cu pereti detasabili, cu diametrul de 28 cm) se asterne folie alimentara, astfel incit aceasta sa acopere fundul si peretii formei. Se toarna in forma compozitia de ciocolata si se intinde cu lingura, indesind-o. Se baga la frigider pentru 40-50 minute.

4. Fructele (daca sint proaspete), se spala si se usuca. Eu am folosit congelate (amestec de fructe de padure), de aceea le-am lasat un pic sa se decongeleze. Se scoate forma cu din frigider si se aseaza fructele pe „blat” in ordine aleatorie.

5. Se prepara gelatina conform instructiunilor de pe plic. Se toarna uniform pe fructe cu ajutorul unei linguri. Se baga tortul la frigider pentru minim o ora. Dupa acest interval timp se scoate tortul din forma si se aseaza pe un platou.

E un tort cu un gust proaspat si inedit, datorat combinatiei foarte reusite intre ciocolata dulce si fructele acrisoare.

Poza tortului Crancin Mancin este aici


Chec dietetic cu fructe uscate

150 ml ceai foarte tare (eu folosesc ceai verde)
350 g fructe uscate (stafide, curmale, caise uscate, prune uscate, in cantitati variabile) sau 200 g fructe uscate + 150 g miez de nuca
75 g zahar
2 oua
250 g faina (sau 150 g faina + 100 g fulgi de ovaz sau tarite de griu)
1 pliculet praf de copt

Fructele uscate se taie bucatele (cele mai mari), se pun intr-o cana si se toarna ceaiul fierbinte peste ele. Se acopera cana si se lasa o jumatate de ora.
Ouale se bat cu zaharul citeva minute. Se adauga restul componentelor (inclusiv ceiul in care s-au infuzat fructele), se amesteca bine.
Se toarna aluatul intr-o forma unsa cu unt (eu folosesc forma de chec). Se coace cam 45-55 minute la foc moderat.
Se taie dupa ce s-a racit.

Poza checului dietetic este aici.


Tort nemtesc cu brinza
Un tort foarte fin la gust, e unul din preferatele mele.

Pentru blat:
200 g faina
1 pliculet praf de copt
75 g unt moale
75 g zahar
1 fiola esenta de vanilie
1 ou

Pentru crema:
750 ă brinza de vaci
150 g zahar
4 oua
1 pliculet zahar vanilat
250 ml lapte
2-3 linguri amidon sau mai bine 1 plic de praf de puding

Blatul: Se amesteca toate componentele pentru aluat. Iese aluat pentru baza tortului. Se ia o forma cu pereti detasabili (diametrul optim – 26 cm), se unge cu un pic de unt si se intinde aluatul in ea cu miinile, formind de jur inprejur o bordura de circa 3 cm. Daca se lipeste aluatul de miini, se umezesc periodic cu apa. Pina se pregateste crema, se pune forma cu blat in frigider.
Crema: 2 oua + 2 galbenusuri se bat bine cu 100 g de zahar si esenta de vanilie. Se adauga brinza (de preferat sa se treaca printr-o sita), se amesteca, apoi laptele si praful de puding si iar se amesteca.
Se toarna crema peste blat. Se bat 2 albusuri cu restul de zahar (50 g) si se aseaza bezeaua pe crema de brinza.
Se coace la foc mediu (175-180 grade) timp de 60-70 minute. Atentie la bezea, daca se arde, se micsoreaza focul si se acopera forma cu staniol.
Se scoate din forma cu atentie abia dupa racirea completa.
Se poate face in varianta fara bezea, insa cu fructe din compot puse deasupra si turnat jeleu peste ele.

Poza tortului in varianta cu fructe este aici.


Imi place foarte mult la gust aluat de la tortul precedent. Este perfect pentru tarte, atit din alea mari, cit si din alea mici, facute in forme de briose.

Cu acelasi aluat am facut intr-o zi o tarta de dovleac
Deci, aluatul este cel de mai sus, de la tortul cu brinza.
Iar umplutura a avut urmatoarea compozitie:

500-600 g dovleac copt
2-3 linguri de zahar
4 oua
100 g smintina
1 lingurita de scortisoara
Se bat ouale cu zaharul, se adauga smintina, scortisoara si dovleacul pasat. Se toarna peste aluatul pus in forma si se coace la foc potrivit pina se prinde umplutura.

Poza tartei cu dovleac este aici.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Prajitura cu lamiie nr. 2 (fara lapte condensat)

Baza prajiturii
2 pahare faina
2/3 pah. zahar pudra
1/4 pah. amidon
un virf de cutit de sare
1 pachet de unt (200 g), taiat bucatele

Umplutura de lamiie
4 oua, batute usor
1,5 pah. zahar
3 linguri faina
coaja rasa de la o lamiie
2/3 pah. de suc de lamiie
1/3 pah. lapte
un virf de cutit de sare

Pentru baza prajiturii: Din ingrediente se face un aluat fraged care se pune intr-o forma (20/30), in care s-a asternut hirtie de copt. Hirtia trebuie sa fie un pic mai lata, sa iasa din marginile formei, ca sa putem apuca de ea pentru a scoate prajitura din tava, inainte de a o taia. Se apasa aluatul pe fundul formei (grosime circa 5 mm) si un pic pe margine (inaltime circa 1 cm). Se pune forma in frigider pentru o jumatate de ora, apoi se coace la foc moderat circa 20 min., pina se rumeneste blatul.

Pentru umplutura: se bat ouale cu zaharul si faina, apoi se adauga coaja si sucul de lamiie, laptele si sarea, se amesteca bine.

Se scade un pic focul la cuptor. Se toarna umplutura pe blat (e lichida rau, nu va speriati, asa si trebuie sa fie). Se coace pina se prinde umplutura, circa 20 min. Se raceste pina la temperatura camerei, apoi se scoate din forma cu ajutorul marginlor mai lungi ale hirtiei de copt. Se pune pe un fund de lemn si se taie bucati.

Poza prajiturii este aici



Prajitura cu banane

1/2 pahar stafide
2 linguri lichior sau suc de fructe

1 pahar faina
1/2 lingurita praf de copt
1/2 lingurita bicarbonat de sodiu
un virf de cutit de sare

3/4 pah. zahar
50 g unt moale la temperatura camerei
1 banana mai mare rascoapta (sau 2 mai mici), pasata
3 linguri lapte batut
esenta vanilie sau zahar vanilat
2 albusuri mari

1/3 pah. miez de nuca, taiat bucatele


Se toarna lichiorul sau sucul de fructe fierbinte peste stafide si se acopera. Se lasa un sfert de ora sa se umfle.

Se infierbinta cuptorul la 180°C (350°F).
Se unge o forma (20/20 cm) cu unt sau se tapeteaza cu hirtie de copt.

Intr-un vas se amesteca faina, praful de copt, bicarbonatul si sarea.

In alt vas (mai mare) se bate untul cu zaharul circa 2 minute.
Se adauga banana pasata, laptele batut, vanilia si albusurile. Se bate bine.
Se adauga faina si se amesteca cu o lingura de lemn. Apoi se pune miezul de nuca si stafidele, se amesteca bine.
Se toarna compozitia in forma pregatita, se niveleaza suprafata.
Se coace circa 30-40 minute, pina la rumenire.
Se raceste pina la temperatura camerei si se taie bucati. Se presara cu zahar pudra, dupa preferinta.

Poza prajiturii este aici si aici

Eu am folosit o forma mai mare (20/30), de aceea mi-a iesit prajitura nu foarte inalta.
Este foarte aromata, intensa la gust.


Biscuiti cu ovaz

100 g unt (margarina) moale
o jumatate de pahar de zahar
2 pahare fulgi de ovaz
1 ou
1 lingura faina
2-3 linguri nuca macinata

Untul (margarina) se amesteca bine cu zaharul, se adauga fulgii de ovaz, din nou se amesteca bine, si tot asa cu fiecare component.
Se ia din compozitie si se formeaza cu mina turtite de forma ovala sau rotunda. Se pun pe tava pe care s-a asternut hirtie de copt. Se coc biscuitii la foc moderat cam 20-25 minute.

Poza biscuitilor este aici


Prajitura cu miere

Blatul:
3 oua
1 pahar zahar
2 linguri miere
1 lingurita bicarbonat de sodiu
3-3,5 pah. faina

Crema:
800 g smintina mai groasa
zahar dupa gust
intaritor pt. frisca, daca e nevoie

Intr-un vas se amesteca ouale cu zaharul si mierea.
Se pune vasul intr-o cratita cu apa ce se pune pe foc (bain-marie). Se amesteca cu lingura mereu, pina la dizolvarea zaharului.
Se adauga bicarbonatul. Compozitia se va face spuma si isi va mari semnificiativ volumul.
Intr-un alt vas se pune faina, peste care se toarna compozitia de mai sus. Se amesteca aluatul cu lingura, trebuie sa fie de o consistenta groasa, ca un aluat de chec. Eventual, se mai adauga faina.
Se unge o tava cu unt sau se presara un strat de faina.
Se intinde aluatul cu miinile in tava, presarind faina din belsug, altfel se lipeste de miini.
Se coace la foc mare pina se rumeneste. Dupa coacere se scutura faina de pe blat cu ajutorul unui prosop de bucatarie sau cu o pensula.
Se taie blatul in 4 parti, apoi fiecare parte se taie pe grosime in 2 blaturi.
Se bate smintina cu zaharul si eventual, cu intaritorul de frisca.
Se formeaza 4 dreptunghiuri de prajitura, ungind blaturile cu crema (cu cit se pune crema mai multa, cu atit iese prajitura mai buna).
Se decoreaza dupa preferinta. Se da la rece pentru minim 6-8 ore. Se taie bucatele si se savureaza.

Dupa cum am promis, iata pozele pas cu pas :
pas 1
pas 2
pas 3
pas 4
pas 5
pas 6
pas 7
pas 8
pas 9

Se poate face si in varianta de tort, dar trebuie facute mai multe foi subtiri de blat. Cum eu sint o persoana comoda, am preferat prajitura, ca mi-e mai usor sa tai un blat copt, decit sa intind de mai multe ori in strat subtire un aluat care are tendinta sa se lipeasca de miini.


Fursecuri cu unt

4 oua
1 pahar zahar
50 ml lapte
vanilie
2-3 pahare faina
150 g unt

Se bat ouale cu zaharul si vanilia. Se adauga laptele rece si se pune pe foc mic (eu pun pe bain-marie). Se amesteca incontinuu pina se ingroasa compozitia. Se lasa la racit.
Se freaca intre palme untul cu faina, pina se obtine o compozitie formata ca din niste fulgi. Se adauga crema de oua si se framinta un aluat plastic. Daca este prea lipicios, se mai adauga faina. Se pune aluatul la frigider pentru 15-20 minute.
Cind se scoate de la rece, se intinde o foaie de vreo 5 mm grosime si se taie fursecurile cu forme diverse. Se aseaza pe o tava in care s-a asternut hirtie de copt si se coc la foc moderat pina se rumenesc usor.
Dupa ce se racesc, se pot decora cu ciocolata topita. Aceasta se toarna intr-o punga care se taie la virf.
Aceste fursecuri pot fi folosite ca decoratii de brad. In acest caz, inainte de a le coace, se face cu scobitoarea o gaurica in aluat, prin care se va trage ulterior o ata.

POZA


Tort “Lady’s fingers”

Aluat pentru “fingers”:
150 g unt
1,5 pahare apa
1,5 pahare faina (230-250 g)
6 oua

Crema:
800 g smintina
1 pahar zahar
vanilie
cacao pentru decor

Se pune la fiert apa cu untul, iar cind da in clocot, se adauga faina, amestecind continuu cu o lingura de lemn. Se mai tine un pic pe foc, pina cind aluatul incepe sa se dezlipeasca de vas. Se raceste un pic, apoi se adauga ouale pe rind, amestecind bine.
Se pune aluatul intr-o punga, care se taie la virf, si se spriteaza mici “degetele”, de grosimea unui creion si de circa 5 cm lungime, pe o tava pe care s-a asternut hirtie de copt. Se coc la foc mare, destul de repede (cam 10-15 minute). Arata cam asa cind sint coapte.
(din cantitatea de mai sus de aluat mie imi iese o cratita de 2.5 l plina cu “degetele”)
Se bate smintina cu zaharul si vanilia.
Se inmoaie fiecare “degetel” in frisca si se aseaza intr-un vas mai adinc, in straturi. Se toarna deasupra restul cremei, se niveleaza cu lingura si se presara cacao.
Se pune tortul la rece, pentru minim 6-7 ore.

POZA


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Tort de ciocolata cu trufe (Truffle Cake)

Pare complicat de facut, dar nu e, va asigur. Rezultatul va impresiona pe amatorii de ciocolata si nu numai. Se poate congela.

Pentru foi:
6 galbenusuri
5 albusuri
2/3 pah. zahar (150 g)
1/2 lingurita tartar sau suc de lamiie
2 linguri apa fierbinte
2 linguri cacao
5 linguri faina
2 linguri amidon

Pentru sirop:
3 linguri apa
2 linguri zahar
1 lingura lichior (eu am folosit de ciocolata)

Pentru crema:
150 g ciocolata (de preferinta amaruie)
2 pahare frisca lichida (minim 30% grasime, eu am folosit La Dorna, cutie rosie, 32%)

Pentru trufe:
150 g ciocolata
1/3 pah. frisca lichida
1 lingurita lichior

200 g ciocolata pentru glasarea bomboanelor si ornarea tortului

Foile:
Se incalzeste cuptorul la 190 grade (foc mediu). Se deseneaza pe hirtie de copt, cu ajutorul unei farfurii, 8 cercuri de 20 cm. (eu am avut doar 2 hirtii pe care le-am folosit alternativ, de citeva ori, pina am copt toate foile, dar daca aveti un aragaz mai mare, puteti coace mai multe foi o data).
Se bat albusurile spuma cu 50 g zahar.
Galbenusurile se bat cu restul de zahar (100 g) pina se albeste compozitia. Batind incontinuu, se adauga cacaua dizolvata in apa fierbinte.
Faina se cerne impreuna cu amidonul si se incorporeaza atent in galbenusuri.
Se incorporeaza albusurile cu atentie, in 3 reprize.
Se unge hirtia de copt cu unt si se intinde aluatul cu lingura in cercurile desenate (merg cam 3 linguri pentru fiecare foaie), fara sa se depaseasca marginile, nivelind suprafata (mie mi-au iesit 10 foi din cantitatile de mai sus).
Se coc foile 5-8 minute. Atentie sa nu se arda. Se acopera cu un prosop si dupa ce se racesc, se scot cu atentie de pe hirtie si se pun pe un platou.

Siropul:
Se da in clocot apa cu zaharul. Se ia de pe foc si se adauga lichiorul.

Crema:
E mai bine sa se inceapa pregatirea ei cu o zi inainte de asamblarea tortului. Se incalzeste frisca pina aproape de fierbere si se toarna peste ciocolata rasa. Se amesteca bine pina se topeste ciocolata si se lasa la racit. Se tine la rece citeva ore bune. Inainte de asamblarea tortului, se bate crema cu mixerul pina se intareste.

Trufele:
Se incalzeste frisca pina aproape de fierbere si se toarna peste ciocolata rasa. Se amesteca bine pina se topeste ciocolata, se adauga lichiorul si se pune la rece. Peste citeva ore se ia din compozita intarita cu lingurita si se formeaza bilute cu diametrul de circa 2 cm. Se pun bomboanele pe hirtie de copt/pergament si se baga la congelator pentru o ora. Se topeste ciocolata si se glaseaza trufele. Se lasa la intarit.

Asamblarea tortului:
Se insiropeaza fiecare foaie cu ajutorul unei pensule si se unge cu crema. Intregul tort se unge cu crema pe suprafata si margini. Se aseaza trufele pe tort si se orneaza cu ciocolata rasa.

Poza tortului este aici.
Reteta originala e www.cooldesserts.com/2005/04/truffle-cake.html" target="_blank">aici.



Tort Fantezie

Blat:
3 oua
175 g unt la temperatura camerei
175 g zahar
175 g faina + 1 lingurita praf de copt
vanilie
2-3 linguri de apa

Crema:
2 oua
100 g zahar
1/3 pahar lapte
100 g unt
esenta de lamiie
5-6 bezele din comert

Jeleu:
200 ml suc de coacaze
1 pliculet gelatina pentru tort

Sirop:
2-3 linguri zahar
100 g apa
esenta de lamiie

Frisca pentru ornat.

Blatul:
Toate componentele pentru blat se bat cu mixerul timp de 1 minut. Se toarna aluatul intr-o forma de 20-22 cm diametru, unsa cu unt. Pe fundul formei se asterne un cerc de hirtie de copt, care de asemenea se unge cu unt. Se coace cam 30-35 minute in cuptorul preincalzit, la foc moderat. Dupa ce s-a copt, se raceste complet. Se taie in doua pe grosime.

Crema:
Se bat ouale cu zaharul si laptele, apoi se pune compozitia la bain-marie. Se amesteca incontinuu pina se ingroasa. Se lasa la racit. Intre timp se freaca untul cu ajutorul unei linguri de lemn, se adauga esenta de lamiie si se incorporeaza treptat crema de oua racita, cite o lingura.
Bezelele se sfarima in bucatele nu prea mari.

Siropul:
Se da in clocot apa cu zaharul, iar cind se ia de pe foc, se adauga esenta de lamiie.

Asamblarea tortului:
Se insiropeaza primul blat, se unge cu 1/2 din crema, se presara bezelele sfarimate, se insiropeaza partea de jos al celuilalt blat si se unge cu crema, se aseaza partea unsa peste bezelele de pe primul blat. Se insiropeaza partea de sus a blatului al doilea. Se toarna jeleul atent, cu lingura, o sa curga prin parti, dar n-are nimic, dupa ce se prinde, se scoate usor de pe marginile tortului.

Jeleul:
Se dizolva gelatina pentru tort in sucul de coacaze. Se pune la fiert, imediat cum da in clocot se opreste focul. Se raceste 3-4 minute amestecind incontinuu, jeleul va incepe sa se prinda. Se toarna pe tort cum e descris mai sus.

Dupa ce s-a prins jeleul, se bate frisca si se orneaza tortul cu ea.
Se lasa la rece pentru citeva ore.

Poza
Poza sectiune

Am avut mai multe peripetii cu acest tort, in primul in legatura cu frisca. Dupa cum se vede in poze, stimabila nu prea a vrut sa-si tina forma.
In al doilea rind, a doua zi era o vreme foarte urita afara si nu mi-au iesit pozele relevante. Deci ce se vede negru/maro in poza, este de fapt rosu . Este jeleu de coacaze, nu ciocolata.


Aluatul fals dospit al lui Dr. Oetker (aluat cu brinza)

E o reteta de aluat pe care am descoperit-o recent pe net si de care sint foarte incintata.
Se prepara usor, exista in 2 variante (simplu si dulce) si se preteaza pentru multiple utilizari.
Sursa retetei sustine ca acest aluat a fost inventat de celebrul Dr. Oetker.

Varianta dulce:
150 g brinza de vaci
6 linguri lapte
6 linguri ulei
virf de cutit sare
1 pliculet zahar vanilat
75 g zahar
300 g faina
1 pliculet (10 g) praf de copt

Varianta simpla:
150 g brinza de vaci
6 linguri lapte
6 linguri ulei
1 lingurita sare
300 g faina
1 pliculet (10 g) praf de copt

Se amesteca intr-un vas brinza, laptele, uleiul, sarea/zaharul. In alt vas se cerne faina impreuna cu praful de copt. Se incorporeaza faina in pasta de brinza si se framinta, dar nu prea mult, efectiv citeva minute, cit nu se mai lipeste aluatul de miini.

Eu am facut din acest aluat pizza si placinta cu brinza (inainte de cuptor si dupa)
Iar din varianta dulce am facut melcisori cu nuca si scortisoara. Din pacate nu am poze la ei, dar va asigur ca au fost deliciosi!

Sper sa va placa si voua acest aluat, eu m-am indragostit de el.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Hai sa va arat cum mi-a iesit tortul cu trufe. Priviti: tort cu trufe

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Balbina, in partea a 3-a a subiectului eu iti spuneam ca in crema tortului cu trufe am pus intaritor de frisca. In ceea ce priveste Lady's fingers am inteles ca trebuie sa fie frisca mai moale un pic. Din pacate in weekendul trecut nu am avut timp sa fac Lady's fingers dar voi incerca altadata.
Acum sunt curioasa sa citesc mai bine noile tale retete.
Pupici tuturor!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Natalia, multumesc pt. raspuns. As mai avea cateva intrebari, daca nu te superi, ref. la Lady`s fingers:

As putea pune compozitia in forme de chec ? Si cam cate forme apreciezi ca ies dintr-o compozitie? Ce-as putea pune in frisca(,) ca sa stea mai teapana: intaritor de frisca sau gelatina ?
Marele eveniment e sambata. Cand e mai bine sa fac degetelele?Multumesc anticipat.

Otau, nu se vede tortul tau ...




Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Acum se vede ?
Tort cu trufe
Albumul e public, nu inteleg de ce nu se vede!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lucia_B spune:

buna

am mai facut odata browinesul, fara nici o ocazie, doar pentru mine si sot. la sarbatori deobicei doar gustam, acum am mincat pe saturate.

vin cu un comentariu/sfat:
de data asta nu am gasit miez de nuca, si gindind ca nu e un ingridient important se poate trece si fara el. data viitoare, neavind miez, nici nu ma apuc de treaba.
va sfatui si pe voi sa nu faceti fara miez de nuca. e foarte mare diferenta dintre cu si fara. nuca ii da un gust foarte fin si placut.

-------------------------------
ce mari suntem
Lucia mamili lu Lauras (4 oct 2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Aurora, nu se vede. Fa ceva ca abia astept sa iti vad tortul.
Sa-mi spui ce frisca ai folosit ca mie cu Hulala nu mi-au iesit trufele, era totul prea moale, desi excelent la gust.

Crinuta si Rayan


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Natalia, spune-mi te rog ce fel de ciocolata amaruie sa iau pt. tortul de trufe...M-am zapacit cu prajiturile tale, le vizionez zilnic!!! An notat reteta de tort de trufe si vreau sa fac si brownies...

Oana & Vladutz (2 ianuarie 2005)
Poze cu Vladutz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Natalia,astazi am facut un tortulet la care am facut crema din lapte condensat.E....yam,yammmmm....Super!!!! Am sa mai comand niste lapte condensat ca e dementiala crema.

Miha si Robert (18 nov 2004)



Omuletul pentru care se merita sa incerc sa fiu un om mai bun


Cand viata iti ofera lamai,fa-ti o limonada!

Mergi la inceput