Deserturile Nataliei (4)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Ia mai incercati, daca nu va suparati:
Tort cu trufe de ciocolata


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Natalia nu este acasa zilele astea.
Probabil abia maine, daca ajunge acasa asa cum a planificat, va va putea raspunde la intrebari... sper ca mai rabdati nitel


Lilia si printesa ei AMELIA (26.09.2004)



Il consider mai puternic pe cel ce se invinge pe el insusi, decat pe cel ce isi invinge dusmanul. Este mai greu sa te invingi pe tine decit pe vrajmas. Aristotel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Aurora, am reusit sa-ti vad tortul cu trufe, arata tare bine, bravo! Din ce e ornamentul sau asa ti-au iesit trufele, mai plate?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by V. Erica

Natalia, multumesc pt. raspuns. As mai avea cateva intrebari, daca nu te superi, ref. la Lady`s fingers:

As putea pune compozitia in forme de chec ? Si cam cate forme apreciezi ca ies dintr-o compozitie? Ce-as putea pune in frisca(,) ca sa stea mai teapana: intaritor de frisca sau gelatina ?
Marele eveniment e sambata. Cand e mai bine sa fac degetelele?Multumesc anticipat.


Dana, eu fac Lady's finger in maxim 3 straturi. Imi inchipui ca intr-o forma de chec ar iesi vreo 4-5 si atunci nu stiu cum s-ar comporta la taiat. Mie mi se pare ca iese mai estetic intr-un platou, totusi, dar poti sa incerci varianta cu forma de chec, nici o problema, astept impresiile bineinteles. Nu pot sa apreciez in cte forme de chec ar iesi, caci exista forme de diverse marimi. Dar cum scriam si in reteta, mie dintr-o portie de aluat imi iese o cratita de 2.5 l plina cu degete, ca volum ma refer.
Nu inteleg de ce trebuie musai sa intaresti frisca cu ceva. Pentru aceasta reteta nu e nevoie de intaritor, zic eu. Frisca se imbiba in fiecare "degetel" si le prinde pe toate intre ele. Daca e facuta in ajun si pastrata la rece, prajitura isi tine forma perfect, chiar si cu smintina mai lichida. E nevoie doar sa nu exagerezi cu crema si pur si simplu sa inmoi fiecare deget in ea si apoi sa-l asezi in platou.
Degetele poti sa le faci cu 1-2 zile inainte fara probleme.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Lucia_B

buna

am mai facut odata browinesul, fara nici o ocazie, doar pentru mine si sot. la sarbatori deobicei doar gustam, acum am mincat pe saturate.

vin cu un comentariu/sfat:
de data asta nu am gasit miez de nuca, si gindind ca nu e un ingridient important se poate trece si fara el. data viitoare, neavind miez, nici nu ma apuc de treaba.
va sfatui si pe voi sa nu faceti fara miez de nuca. e foarte mare diferenta dintre cu si fara. nuca ii da un gust foarte fin si placut.




Lucia, eu demult m-am convins ca prajitura aceasta e perfecta, de cite ori am modificat un pic reteta, mi-a iesit bun, dar nu asa cum trebuie, parca ii lipsea ceva.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by bubu05

Natalia, spune-mi te rog ce fel de ciocolata amaruie sa iau pt. tortul de trufe...M-am zapacit cu prajiturile tale, le vizionez zilnic!!! An notat reteta de tort de trufe si vreau sa fac si brownies...



Oana, pt. tortul cu trufe eu am folosit in amestec 2 feluri de ciocolata: amaruie de la Kandia (55% cacao) si Africana cu lapte. Aia cu lapte se da foarte usor prin razatoare , asta a fost unul din motivele optiunii mele.
Succes la gatit, sint o minune si tortul cu trufe si brownies, ai vazut si tu ultima citi fani are deja.

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by mariussimiuc

Natalia,astazi am facut un tortulet la care am facut crema din lapte condensat.E....yam,yammmmm....Super!!!! Am sa mai comand niste lapte condensat ca e dementiala crema.


Miha, crema din lapte condensat e iubirea vietii mele. Spune-mi te rog, unde ai gasit lapte condensat in Ro?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

quote:
Originally posted by Balbina

Aurora, am reusit sa-ti vad tortul cu trufe, arata tare bine, bravo! Din ce e ornamentul sau asa ti-au iesit trufele, mai plate?

------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!



Trufele arata asa turtite pentru ca nu am pus si intaritor de frisca. In crema am pus un pliculet, dar pentru trufe nu am mai avut. Am folosit smantana Dorna rosie si ciocolata menaj. Ciocolata menaj sa fie cauza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by otau

Trufele arata asa turtite pentru ca nu am pus si intaritor de frisca. In crema am pus un pliculet, dar pentru trufe nu am mai avut. Am folosit smantana Dorna rosie si ciocolata menaj. Ciocolata menaj sa fie cauza?

Aurora, mami lui Vladut (27.06.1998)



Aurora, si trufele si crema sint o combinatie de frisca si ciocolata, doar ca in proportii diferite. La trufe iese o compozitie groasa, groasa, chiar nu vad ce sa caute intaritorul acolo, dupa ce se raceste, compozitia poate fi modelata cu mina. Intaritorul de obicei se pune in frisca lichida cu scopul de a o intari n timpul baterii, or, in compozita de trufe nu se bate nimic, acolo e multa ciocolata si un pic de frisca. Eu la tortul de trufe am folosit Kandia si Africana, dar imi aduc aminte ca odata am incercat sa fac brownies cu ciocolata de menaj, si mi-a iesit glazura moale, nu s-a intarit cum trebuia sa fie. De aici si din experienta ta trag concluzia ca folosind ciocolata de menaj nu se obtine chiar rezultatul dorit. Deci intr-adevar s-ar putea sa fie ciocolata de vina.


------------------
Numai bine,

Natalia si bebe Vlad (22.06.2004)

P.S.: Nu intrati aici daca tineti cura de slabire!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns otau spune:

Oooo, dar nu era deloc tare. Auzi, sa o modelezi cu mana? Nici vorba de asa ceva! Am respectat intocmai cantitatile scrise de tine, dar cred ca cioco menaj a fost cauza. Data viitoare cumpar cioco adevarata!
Dar sa stii ca tortul a fost foooaaaarte bun la gust. S-a mancat imediat!

Mergi la inceput