O noua sarcina dupa sarcina oprita din evolutie

O noua sarcina dupa sarcina oprita din evolutie | Autor: putzuruca

Link direct la acest mesaj

In mai 2005 am ramas insarcinata iar in iulie, sarcina s-a oprit din evolutie. Am facut toate analizele posibile sa aflu care a fost cauza acestei sarcini oprite din evolutie, dar toate au iesit bine. Deci acum o iau de la capat. Vreau din nou sa raman insarcinata dar ma gandesc daca nu se va repeta istoria.
Mai este cineva in cazul meu care acum are o sarcina care evolueaza normal?
Am intrat pe acest forum pt ca aici sunt mai multe mamici cu burtici, care sper sa ma incurajeze. Daca ati trecut prin aceeasi problema ca si mine, va rog sa-mi spuneti cum a decurs a doua sarcina.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sheba spune:

Draga Putzuruca,

Imi pare tare rau ca a trebuit sa treci prin trauma unei pierderi de sarcina.Asa am patit si eu in aprilie 2005 cind sarcina mea de 9 saptamini s-a oprit din evolutie si am fost supusa unui chiuretaj.Probabil ca pierderea de sarcina a fost cauzata de motive de natura genetica, asa mi s-a explicat; puteam sa fac analiza trofoblastului insa am renuntat.Cert este ca in luna urmatoare am ramas din nou insarcinata, totul a decurs bine si iata-ma in luna a 8a asteptindu-mi ingerasul.Asa ca stai linistita,nu este obligatoriu ca experientele sa se succeada in mod identic, din contra, priveste inainte cu speranta si incredere si totul va fi bine cu siguranta!
Succes si sa ramii gravidutza cit mai curind!

33 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Eu n-am acum acea sarcina, dar la fix 2 luni de la pierderea unei sarcini oprite in evolutie/chiuretaj am ramas insarcinata cu Matei.

N-am facut nici un fel de investigatie pt pierderea primei sarcini.

La Matei am luat progesteron (Utrogestan) vreo 14 saptamani, c-aveam niste vagi sangerari, si asta a fost tot. In rest, sarcina a fost usoara si fara probleme. Copil o.k.

Sanatate.
Si BAFTA.

Ruxandra & Matei (3 ani) & sotul drag

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lya spune:

Si eu am avut o sarcina oprita in evolutie la 8 sapt.A 2-a sarcina a mers f bine..am o fetita de 2,6 ani si sunt din nou insarcinata in 3,5 luni si sarcina asta a fost Ok pana acum si sper pana la sfarsit,deja simt strumful miscand si sper ca nici mai incolo nu vor fi probleme si cu ajutorul lui Dumnezeu imi voi tine si acest copilas in brate.
Asa ca mult curaj!Si eu am fost f stresata cu fetita pana am simtit-o miscand ,apoi primeam semnale zilnic de la ea ca e bine si a fost mult mai usor dupa.

www.snugglepie.com/ezb/317964.png" target="_blank">Lya15+&www.snugglepie.com/ezb/317544.png" target="_blank"> Ruty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.f spune:


Stiu ca este dificil,

eu am trecut peste doua evenimente de acest gen. Acum deja avem 16 saptamani si avem un baietel. Eu mi-am schimbat medicul si am avut grija ca dupa a doua sarcina oprita in evolutie sa fac toate analizele posibile si imposibile.

Si iata-ne maricei!

Mihaela
16+




http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;101/st/20060618/k/e328/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Este intr-adevar foarte greu sa treci peste astfel de experienta si stai mereu cu frica in san. Si eu am avut doua sarcini oprite in evolutie, ultima in aprilie 2005 (atunci am fost curetata), iar in iunie am ramas din nou, fara sa ne fi propus si fara sa fi apucat sa facem analizele pt a vedea de ce s-au oprit sarcinile anterioare. Dr m-a incurajat f mult, mi-a dat tratament ( utrogestan intravaginal 2/seara, duphaston 2/zi, gravibinon 1/5zile, scopantil si no-spa) pe care l-am urmat pana la 20 de sapt si iata ca sunt in luna a 7-a si bebelina misca de imi rupe coastele In primele luni, pana am simtit-o ca misca am fost f stresata si mergeam la eco macar o data pe sapt, ca sa ma conving ca e bine, dar dupa asta m-am relaxat total.
Iti doresc sa ai parte de o sarcina sanatoasa cat mai repede

Laura cu ? 28+

Puiutul meu
http://pg.photos.yahoo.com/ph/lauricisolomon/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxit spune:

Buna! Si eu am trecut printr-o experienta asemanatoare , numai ca prima am avut-o acasa si m-a marcat profund , iar la urmatoarea mi-am schimbat medicul si am facut analize acestea fiind ok. Urma sa facem testul genetic dar am ramas din nou insarcinata in mai si acum sunt in luna 8. Nu era deloc planificat , chiar ne-am ferit dar a fost sa fie un smecheras . Trebuie sa ai incredere in medic . A trei aoara cand am ramas am crezut ca se rupe cerul deasupra mea. Am spus fie ce-o fi , drumuri la Bucuresti , tratament si la 5 sapt ii batea inima . Asta m-a cam linistit dar in continuarea am vrut sa-mi vad de viata mea , fara menajamente ca as fi sub tratament sau ca am pierdut 2 sarcini inainte , am observat ca nu-mi faceau bine.
33+

Roxi
poze
[url ="http://bd.lilypie.com/lLWrp3/.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tinasv1 spune:

Buna dimineata, si eu am avut doua experiente neplacute, oprite in evolutie la 5 si respectiv 6 sapt, dar acum am sperante ca o sa fie bine. Sunt deja in 10 sapt si i-am auzit inimioara la eco, doctorita a vazut cum misca si din picioruse (eu nu, probabil din cauza emotiilor ).
Si eu am facut investigatii la cea de a doua experienta, dar totul era ok, mi s-a spus atunci, accident genetic.
Va urez la toate sarcini usoare si bebei sanatosi.
Tina 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiudana2004 spune:

Si eu am avut o sarcina oprita din evolutie in martie 2005,iar in sept ac an am ramas insarcinata cu Andrei.Avem 20 sapt si pana acum totul e in regula.Atunci am facut toate analizele si au fust ok si dr mi-a zis ca pur si simplu,nu a nidat oul ,nu trebuie sa am eu probleme si ca acest lucru se intampla frecvent,ca sunt femei care nici macar nu isi dau seama ca au fost insarcinate si au pierdut sarcina.

Dana20+ azi cu Andrei Ioan

poze nunta

burtica
eco 4D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns putzuruca spune:

Dragele mele, vazand ca se poate sa reusim, am prins mai multa incredere in mine. Va multumesc pentru sprijin si pentru ca mi-ati povestit intamplarile voastre cu final fericit. Nastere usoara si bebei sanatosi va doresc si in curand sper ca va voi povesti cat sunt de fericita pentru o sarcina normala si un viitor bebel sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nastad spune:

Si eu am patzit la fel, am avut sarcina oprita din evolutie la11 saptamani.
Dupa vreo 6 luni am ramas insarcinata si acum am o fetitza superba de 2 ani si 9 luni si un bb in burtica de 15 saptamani.
Capul sus , fi optimista!


Doina15+ si Oana(03.04.2003)

Album Oana

Mergi la inceput