Anti-inflamatoare in sarcina?

Anti-inflamatoare in sarcina? | Autor: adelamaria

Link direct la acest mesaj

Buna tuturor!
Am si eu un necaz si nu stiu cine m-ar putea ajuta; poate cineva care are studii de farmacie sau medicina, sau poate cineva care a trecut printr-o situatie asemanatoare...
In urma unei lovituri la coloana acum 1 an, am ramas cu dureri care revin cand mi-e lumea mai draga, fara un tipar anume...Pur si simplu ma trezesc cu ele...Sunt groaznice, mi se taie picioarele de durere si nu trec decat cu anti-inflamatoare (nurofen, saridon, chestii din astea...)si doar dupa tratament zilnic timp de 1 sapt. sau 2! Reteta o am de la medic, stiu ce pastile trebuie sa iau si ma ajuta, dar...Imi fac din nou iluzii luna asta ca as putea fi insarcinata (de! nu ma pot opri sa sper!)...Si chiar azi-noapte m-am trezit cu durerile astea groaznice! Nu ajuta nimic: nici comprese calde, nici stat in pat, nimic...Pur si simplu ma doare oricum, oricat de relaxata as fi...Si durerea trece doar cu pastile...
Acum intrebare: ce sa fac? Anti-inflamatoarele sunt interzise in sarcina, no-spa nu ajuta, ce pot face? Deocamdata am rezistat, dar stiu din experienta ca durerile vor deveni din ce in ce mai mari...Aveti vreo idee?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

stii sigur ca esti insarcinata? daca da...din pacate nu poti lua decat no-spa. toate anti-inflamatoriile nesteroidiene (AINS) au factor de risc B in trimestrele I-II si D in III, adica nu s-au dovedit efecte teratogene la animale dar nu exista studii la om. nu se prescriu decat dupa evaluarea atenta a raportului risc-beneficiu. ce medicatie ti-a scris medicul?

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

Buna, Roxana!

Nu, n-am de unde sa stiu daca sunt insarcinata, e muuuult prea devreme...nu pot decat sa sper...Si chiar daca stiu ca sansele sunt mici avand in vedere ca nu s-a intamplat nimic intr-un an intreg, tot nu ma lasa sufletul sa nu sper...
Stiu ca anti-inflamatoarele sunt interzise in sarcina, am verificat si eu pe net, am tot cautat, dar am sperat ca poate mai exista ceva ce pot lua...Off, si nici macar Fastum gel nu pot folosi!
Medicul asta mi-a recomandat: Fastum gel, nurofen pentru durere si miorelaxante de genul Clorzoxazona sau midocalm...Dar nu pot sa inchid ochii si sa iau pastilele astea...nu pot!...Probabil ma agit degeaba si probabil voi suporta durerea degeaba, dar...nu pot face altfel...
Ah, sa nu credeti ca sunt indolenta! Am fost si la neurolog de 2 ori pentru problema mea...Acelasi tratament si concluzia ca doar dupa un RMN se poate pune un alt diagnostic, mai exact si eventual schimba tratamentul...radiografia nu ajuta...Iar un RMN...nu va spun cat costa si ce liste de asteptare sunt...
Sunt ingrijorata: chiar daca acum va trece, chiar daca acum nu sunt insarcinata, intr-o buna zi voi fi! D-zeu stie ce o sa se intample atunci cu organismul meu, desi neurologul mi-a zis ca din punctul lui de vedere nu sunt probleme!!!
Va rog, daca stiti ceva de un alt medicament pe care sa-l pot folosi, ajutati-ma cu o informatie! Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela.f spune:

Buna Adelamaria,

si eu am aceeasi problema cu coloana! din pacate nu poti lua nimic, dar incearca metode alternative:

-un masaj(cu ulei de baie)
-o baie fierbinte

Pe mine astea ma mai ajuta din cand in cand; si evita sa stai pe scaun foarte mult. Daca ia in calcul si posibilitatea de a face un test de sarcina din sange: e mult mai rapid si mai sigur.

Toate cele bune!
Mihaela
14+




http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10054;101/st/20060618/k/e328/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

INDOMETACIN???i8n galati , in spital se da si indometacin pt dureri in nsarcina , parca am citit ca e antiinflamator.Nu ma pricep dar se dadea in masa acest medicament.

ALIA
http://community.webshots.com/user/cypocs101
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Adela, poti da cu un topic - Fastum Gel si ca miorelaxant poti lua o juma' de Diazepam. In rest, nu. Iar Indometacinul este si toxic, pe linga celelalte efecte ale AINS, adica poate da probleme la oki. Deci nu, nu si nu! Ce inconstienti l-ar putea prescrie "in masa"?



Simina & Andrei (Deiutzu) & Raluca

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelamaria spune:

'neata!

Multumesc de sfaturi! Deocamdata situatia e stabila. Durerile sunt relativ mici si la intervale mari, asa ca sunt suportabile. Poate oi avea si eu un inger pazitor ...
Simina, nici Fastum nu pot sa folosesc pentru ca intra in aceeasi categorie de risc, desi e unguent. Nu am studii de specialitate si nu cunosc modul de absorbtie sau metabolizare, dar mai bine nu...
Mihaela, am facut aseara un dus destul de fierbinte...Baie fierbinte stiu ca nu e voie...e riscant in sarcina (ceva cu modificare fluxului sangvin)...Eu nu vreau sa fiu mai catolica decat Papa, mai ales ca nu stiu daca e cazul, dar ma intelegeti...desi jur in fiecare luna ca ma las de sportu' asta, desi imi promit ca nu mai numar zilele si ca nu mai urmaresc simptomele...uite ca nu ma pot abtine! Sunt slaba, stiu...
Multumesc de ajutor!
Craciun fericit tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanaz spune:

Doamne, chiar ca-s inconstienti Simina astia cu indometacinul!!!!
nu esti slaba Adela, nu te invinovati! sper ca de data asta sa nu suferi degeaba. poti incerca cu fastum gel pentru ca procentul de substanta activa care ajunge in sange este muult mai mic decat in cazul administrarii orale. chiar am sa caut ceva date de farmacodinamie si cand gasesc ti le scriu. aplica-l doar in criza si in cantitate mica. sanatate si sa fie asa cum doresti!

Roxana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

mai fetelor , am vrut sa dau si eu o mana de ajutor si voi m-ati bagat in sperieti .Si eu am luat o cutie de indometacin la indicatia dr.Uitati ce am gasit pe alt site
Unele medicamente administrate pentru dureri si febra: (aspirin, paracetamol, ibuprofen, indometacin, naproxen s.a). Aceste medicamente nu provoaca anomalii a copilului, insa actioneaza asupra sistemului de coagulare a singelui, ceea ce poate provoca hemoragii mari in timpul nasterii. Ele deasemenea actioneaza asupra sistemului sangvin a copilului, deaceea nu este de dorit sa primiti aceste medicamente de la 35-a saptamina de graviditate pina la nastere.



ALIA
http://community.webshots.com/user/cypocs101
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cypocs spune:

Pe tot parcursul sarcinii există riscul ca medicamentele pe care le iei, să afecteze dezvoltarea copilașului tău. În afară de faptul că nu trebuie să bei alcool, să fumezi, să te expui radiațiilor (radiografii, radioscopii, tomografii etc.) sau substanțelor toxice (din vopsele sau de la locul de muncă), există anumite medicamente pe care tu trebuie să le eviți. Aceste medicamente traversează placenta, putând determina afectarea fătului sau cresc riscul de sângerare sau alte complicații la naștere. În funcție de posibilitatea de a produce defecte congenitale la copilul făt, medicamentele pot fi grupate în 5 categorii:

A. Medicamente care pot fi luate în timpul sarcinii (nu s-a evidențiat nici un efect negativ asupra fătului), dar fără a depăși doza prescrisă. Din această grupă fac parte suplimentele de mutivitamine și minerale.

B. Medicamente ce pot fi administrate cu relativă siguranță în sarcină (cf. cercetărilor pe animale și/sau oameni). Între acestea se numără: Paracetamol, Ibuprofen și Diclofenac (în trimestrele I și II), Indometacin (în primele 34 săptămâni de sarcină folosit mai puțin de 2 zile de tratament), Metoclopramid, Ketotifen, Axid, Ranitidină, Famotidină, Insulină, Nitroglicerină, Zovirax, Penicilină, Amoxicilină, Ampicilină, Eritromicină, . . . [continua]


Si aici am gasit , asa ca m-am linistit si sper ca am invatat ceva din faza asta !!

ALIA
http://community.webshots.com/user/cypocs101
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;10042;30/st/20060515/dt/7/k/9ad9/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elibui spune:

Ca antiinflamator in sarcina, medicul meu, care e si homeopat, mi-a recomandat unguentul cu arnica, aplicat in cantitati mici de 2 ori pe zi! Vreau sa spun ca efectul s-a simtit de la prima aplicare! Sanatate multa!

Mergi la inceput