Cum a venit pe lume Sarah Catherine

Cum a venit pe lume Sarah Catherine | Autor: Florys

Link direct la acest mesaj

Totul a inceput prin vara anului 2001... Ne gindeam ca James are deja 3 ani si ceva...si ca ar fi timpul sa-i oferim o surioara sau un fratior...Asadar minunea s-a produs iar in August pe 18, 2001 aflam ca eram ptr. a doua oara insarcinata. Eram f. fericiti si eu si sotul meu...dar ezitam sa spunem la lume fiindca trebuia sa-l pregatim sufleteste pe James. I-am explicat ca va avea in curind un fratior/o surioara si va avea cu cine se juca. Bineinteles au inceput intrebarile de rigoare cum si de ce a ajuns bebe acolo (in burtica) si cum si cind va iesi de acolo. Aceasta a fost cea mai grea perioada din sarcina... Dupa cinci luni aflam cu bucurie ca bebe va fi FETITA si ne bucuram teribil de mult. Imediat il anuntam pe James ca in curind va avea o surioara tare dragalasa. A fost f. greu ptr. el sa accepte fiindca tot timpul zicea ca va avea un fratior si o surioara...Chiar si cunoscutii incepusera sa creada ca vom avea gemeni baiat si fetita fiindca James asa se lauda pe atunci... In fine am trecut si de aceasta perioada. Acuma sa va povestesc si despre nastere... Aveam termen pe 20 aprilie dar la controlul din 9 aprilie dr. mi-a zis ca nu o mai duc mai mult de o saptamina asa ca trebuie sa ma pregatesc. Nu va spun ca tot drumul de la cabinet si pina la servici am stat in tensiune fiindca dr. ma avertiza ca "se poate intimpla in orice minut". Desi aveam bagajul pregatit de mult mi-a luat aproape pina seara sa realizez ca se apropie intilnirea cu printesa mea. Asadar la servici mi-am anuntat colegii ca in orice min. s-ar putea sa nasc si deci ca atare daca nu vin in urmatoarea zi e sigur ca voi naste. Asta se intimpla marti. Miercuri dimineata ma trezesc si nimic...deci ma duc la servici si toti colegii se uitau ciudat la mine. Le zic f. serioasa ca inca nu a venit termenul. La fel se intimpla si joi. Venind de la servici mi-a venit o idee fiindca tot trebuia sa ma prezint a doua zi la clinica ptr. control iar apoi (daca nimic nu se intimpla la servici) am zis ca trebuie sa ma fac frumoasa. M-am dus la coafor si m-am coafat iar spre seara am facut o plimbare de aproape doua ore pe jos...poate poate ma va ajuta sa nasc usor si repede. Ma intorc frinta de oboseala si dupa un dus caldut ma duc la culcare. A doua zi dimineata imi anunt baietelul chiar in timpul cit asteptam autocarul scolii ca azi s-ar putea sa vina pe lume surioara lui. Au urmat tot felul de intrebari... dar slava Domnului ca am reusit sa trec si de ele. Deci ma duc impreuna cu sotul la cabinet si dr. dupa control ma anunta ca ar fi trebuit sa fiu in spital la ora aceea...Ne indreptam cu pasi repezi la spital (era la 10 min. de mers pe jos de linga cabinet). Sint luata in primire de o moasa f. tinara si draguta. Aflind ca sint la a doua nastere imi zice ca nu va fi la fel de greu, poate chiar mai usor si mai repede. Asta ma incurajase f. mult. Ma imobilizeaza la pat si sint pusa la aparate, ptr. bataile inimii bebelusului si masurarea contractiilor. Dupa vreo ora, timp in care sotul a fost tot timpul linga mine sa ma incurajeze ii spun moasei sa vada daca sint gata de nastere...ca nu mai pot... era timpul sa scap si sa ma intilnesc cu printesa mea pe care am asteptat-o noua luni de zile... Suna repede dr. care vine in cinci min... (ma miram chiar ... mie imi luase 10 min. de mers pe jos dar ea nu era insarcinata). Am impins de doua ori si printesa mea, Sarah Catherine, a venit pe lume. Era ora 12:15 min. dupa amiaza, vineri aprilie 12, 2002. Mi-au pus-o imediat pe burta si vazind-o am plins de bucurie iar una din asistente uitind ca am deja un copilas ma intreaba "Dar de ce plingeti, sinteti trista findca e fata?" la care eu raspunde "Pling de bucurie". De aici incolo incepea greul... prezentarea surioarei fratiorului, acomodarea si acceptarea ei in casa de catre James.... Slava Domnului ca totul a decurs normal si azi la aproape un an (peste 23 de zile)cei doi se inteleg de minune.Iar noi parintii multumim in fiecare zi Domnului ptr. minunile pe care ni le-a dat.

Va rog sa ma iertati fiindca m-am lungit cam mult .

Florentina, minunile mele, James si Sarah Catherine

"Sanatate ca-i mai buna decit toate!
Albumul:
"http://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+principal&mid=48&cid=473

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Bettina spune:

Flory, foarte frumoasa povestea ta
As vrea sa te intreb ...pe James tot asa de repede l-ai nascut??

Sper sa nasc si eu asa usor.....NOROCOAS-O!!!!!

Copilul e ca si copacul, cand de mic se stramba, anevoie se mai indreapta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns romana spune:

Eu sint la primul bebe si sper sa nasc si eu usor, deoarece ma apuca groaza cind ma gindesc ce ma asteapta. Chiar si acum cind mi se face control in zona genitala ma ridic de pe masa ametita. Sper sa fie bine si sa rezist.

Sanatate la mamici si bebici

Romana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela spune:

Florentina,
sa va traiasca si sa fiti sanatosi sa va bucurati de ei!

Numai bine la mamici si la bebici!
Manu si Ilinca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Sa ne traiasca frumoasa si sa fie sanatoasa.Este cea mai mica din nepotei mei.Sint mindra ca am asa nepotei dulci si reusiti.Sint o matusica mindra si o mamica tot la fel.Astept si eu cu nerabdare venirea celui mic pe lume surioarei sau fratiorului lui Rayanul meu nazdravan.Sa fi sanatoasa Sara Cathrine si sa ai o viata fericita si sa-i bucuri pe mami si tati.Va pupacim pe toate mamicile si viitoare mamici si pe bebeii vostri frumosi.Catan si piticul nazdravan

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Catan spune:

Tot eu vin cu o completare sa ne traiesti Sarah si James nepotelul meu frumos.Va iubim mult si sa va dea Dumnezeu o viata fericita si sa fiti sanatosi.Catan si Rayanul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DanaRosu spune:

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Otilia spune:

Felicitari, Florentina!
Frumoasa poveste!

Multi pupici tie si copilasilor

@+...
Otilia & La Adelita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

Felicitari Florys pentru minunile tale!M-a impresionat grija ta pentru psihicul fratiorului!

LAURA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vanina spune:

Este atat de frumoasa fetita ta...sa-ti traiasca!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilib72 spune:


SA VA BUCURATI DE INGERASII SI SA FITI SANATOSI SI FERICITI.

Mergi la inceput