Efecte secundare dupa FIV si stimulare hormonala

Efecte secundare dupa FIV si stimulare hormonala | Autor: asi

Link direct la acest mesaj

Am citit ca multe fete au avut efecte secundare dupa tratamentul pentru FIV si multe nu au avut.As vrea ca si cele care ati avut efecte secundare dupa stimulare hormonala sa ne spuneti ce efecte secundare ati avut si cat timp au durat.
Stiu ca nu e placut sa vorbiti despre asta dar pentru cele care fac tratamente hormonale experienta voastra ne poate ajuta.
Multumesc!


Familia mea
Razvan



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tabitha spune:

Eu am facut tratament de stimulare pt. ICSI cu Gonal F, cate 300 UI pe zi si spre sfarsit am facut si 4 menogon. Efecte secundare posibile: imi cade parul (dar imi cadea si inainte, numai ca acum parca s-a mai accentuat putin); am luat 2-3 kg in plus, insa acest fapt poate fi si urmarea faptului ca in perioada tratamentului prietena la care am stat m-a indopat cu de toate, sa aiba ala micu mediu bun...

Poimaine incep tratament cu Ova-mit sau Clostilbegyt (inca nu m-am decis cu care din cele 2) pentru prima IA din viata mea. Daca vor fi efecte secundare, va voi povesti in curand.

Tabi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonette spune:

Buna, eu nu am facut tratament pt. FIV, dar am facut stimulari hormonale cu ova-mit si estrofem care mi-au adus in plus vreo 8-9 kg. nedorite in numai 10 zile! Intr-adevar, in lunile in care am intrerupt trat. le-am dat jos! In afara de asta, false simptome de sarcina care m-au pus cu botul pe labe de-atatea ori!!! Bufeuri si stari de nervozitate... Cred ca sunt destule...ca sa nu mai pomenesc de amenoreea, cu care tocmai m-am pricopsit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns asi spune:

Eu cand am inceput tratamentele de stimulare aveam ovare cu aspect normal si uter "curat".Acum am ovare cu aspect micropolichistic si un nodul fibromatos de 15mm pe uter.Ca sa nu mai zic de aspectul psihologic,am facut o depresie ingrozitoare,si multe luni de tratament cu anticonceptionale din cauza chisturilor.De la progesteron am faut un puseu acneic de eram plina de bube si au aparut fiere de par unde nu trebuie pe corp si fata.

Stiu ca multor fete care au efecte secundare nu le vine usor sa vorbesasca despre asta.
M-as bucura sa aud si fete care nu au avut efecte nedorite.Asta ne-ar incuraja sa mergem mai departae.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristinna spune:

Buna,
nu am facut tratament pt FIV, dar sunt in a 3-a zi de stimulare ovariana cu Clostilbegyt. Pana acum nu am nici un efect secundar, nu imi e rau, nu imi pica mai tare parul decat pana acum, nimic....doar niste intepaturi vagi la ovare. Mai am de luat 2 pastilute in urmatoarele zile si poate efectele pot aparea dupa incetarea administarii, nu stiu, dar daca o sa apara ceva in neregula va voi scrie .
Cristinna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jubica spune:

Salutare fetele,
Am facut si eu stimulare cu Clostilbegyt si la fel ca tine Asi,am sesizat niste pufulet pe fata si nu doar atit ci si o acnee urita in special sub barbie si in zona maxilarelor.Iar despre faptul ca am luat in greutate aprox.15 Kg in cinci ani,ce parere aveti?


pupici

http://uk.pg.photos.yahoo.com/ph/alina_tonea/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Dupa 70 fiole menogon in iulie (fiv):
- m-am facut cat o purcica (8 kg in plus; si eram zdravanaaa si inainte);
- imi cade parul cam cum ii cade cainelui meu in perioada de naparlire;
- am 2 fibromutze in plus in uter ( pe langa cele 2 pe care le aveam cand am inceput tratamentul);

Va mai scriu dupa 29 nov. cand mai merg la o consultatie, ca deocamdata nu am verificat "instalatia" decat o data dupa fiv.
A... si cativa tzepi pe fata...cam atat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta71 spune:

Dupa stimularea cu Clostylbegit m-am ales cu un chist si mi-a cazut f. tare parul (eu am intrecut-o pe catelusa mea cred, cel putin asa zice sotul).
Acum dupa FIV, cred ca e prea repede, dar va spun totusi ce am constatat. Inca din timpul tratamentului pentru FIV a inceput sa-mi cada foarte tare parul. La eco de spatamana trecuta, dr. mi-a spus ca am ovarele marite si mai am cateodata dureri abdominale si acum (dar de abia a trecut o luna de la ET). Si mai am o durere localizata la un san, inca nu am fost la eco, astept urmatorul ciclu macar.
Sper sa nu va speriati, dar si eu am preferat sa stiu dinainte la ce ma expun cand fac FIV (si totusi l-am facut). Depinde de fiecare organism cum reactioneaza, nu e obligatoriu sa apara aceste efecte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Salutare fetele,
ma bucur ff. mult ca a aparut acest subiect.Din cate se vede efectele negative apar numai la persoanele care din pacate nu au reusit sa obtina sarcina mult dorita.Asa ca cele care au reusit sau nu au facut inca FIV,IUI s-au alte tratamente vor zice ca suntem subiective.Cu siguranta ca asa e.Dar eu cred ca e totusi normal sa discutam si despre asta pt. ca face parte din viata noastra,a celor care am incercat si nu au reusit si mai au si probleme pe deasupra.
Atunci ajungi sa te gandesti daca merita sa-ti pierzi sanatatea pt. a devenii mamica.Din pct. nostru de vedere ar merita orice sacrificiu dar nu traim singure.Avem mame,tati,frati,surori si mai ales soti care ne iubesc si ne vor sanatoase.Cel putin eu asa cred.
Fetele care vor sa incecrce FIV,IUI nu trebuie sa se sperie de ce vad aici ci doar sa devina mai constiente.Si eu sincer ma adresez mai ales celor care fac FIV ,,fara numar,,.Eu personal cred ca e ffff. riscant din toate pct. de vedere sa incerci de mai multe ori.
Normal ca nu toate persoanele au efecte secundare si ca decizia apartine in totalitate cuplului respectiv,dar ce e grav e ca nici un doctor nu iti spune ce te asteapta dupa.Si ca sa termin odata ca v-am plictisit destul,rana sufletului in urma unui FIV nereusit cred ca nu se vindeca pe deplin niciodata,sau numai atunci cand indiferent prin ce metoda reusesti sa devii mamica.
Va pup dulce pe toate si sper sa nu incetati sa faceti FIV cele care nu ati incercat niciodata ci doar sa fiti mai constiente de urmari.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fabya spune:

Salutare la fete
Un subiect bun si mai ales folositot multor fete care v-or sa stie ce fel de efecte sunt in urma tratamentului.Eu luna asta am facut pt.primadata stimulare, deci eu am luat pina saptamana trecuta Clomifen + Ethynilestradiol si azi peste citeva ore voi face Predalon,eu nu am simtit nimica deosebit decit o usoara durere in zona ovareleor din ziua a 6 ...in rest am chiar slabit 3 kg deoarece am avut foarte mare grija ce maninc?cit si cind la ce ora? nu de alta dar stiu ca aduce acest tratament ceva in plus si sincer nu am nevoie.Deci eu recomad fetelor care fac sa aibe un pic de grija in perioada asta si cred ca se poate trece cu bine fara nimic in plus
Cristinna succes mult,tu faci ceva ce fac si eu numai ca eu sunt cu citeva zile mai inainte de tine....eu am facut vineri HSKS pe romaneste nu stiu cum se numeste dar e control la trompe si ma bucur ca au fost Ok.Tu ai facut asa ceva?

Sa aveti o zi usoara si plina de surprize placute
Fabya


" Dragostea inseamna suferinta, si cum multi fug de suferinta, putini sunt cei care iubesc cu adevarat.''

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinici spune:

Eu am facut 3 FIV pana acum si pot spune ca efectele secundare nu au fost , nici pe departe grave fata de ce ma asteptam.
parul nu cade mai mult decat de obicei, ce ma deranjeaza cel mai tare sunt cele 10 Kg pe care le-am pus in 4 ani, ceea ce ma face sa cred ca nu e neaparat din cauza tratamentelor ci si a ereditatii si a tiroidei mele . Eu sunt optimista si voi mai persevera incainca cu FIV-urile .
cristinici

Mergi la inceput