ASLO marit in sarcina

ASLO marit in sarcina | Autor: Tanaion

Link direct la acest mesaj

Am postat subiectul si la clinica virtuala, dar cred ca aici e mai nimerit.

Cea mai buna prietena a mea e insarcinata. A facut analizele de sange si i-a iesit ASLO marit 300, limita superioara fiind 220. Urmeaza in cateva zile sa-i iasa rezultatul si de la exudatul faringian pentru ca se pare ca ASLO este marit datorita unui stafilococ sau streptococ pe care-l are in gat.
Urmeaza sa se duca saptamana aceasta la medicul ginecolog care-i urmareste sarcina, dar pana afla parerea lui este foarte speriata de ce repercursuni poate avea asupra sarcinii/ copilului.
Va rog mult daca stiti ceva, daca v-ati confruntat cu asa ceva, astfel incat s-o linistesc putin pana ajunge la medic.

Va multumesc.



Tana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

poate insemna ca are reumatism. cel putin eu asa stiu, pentru ca am avut mai mereu ASLO marit, si-s de 10 ani reumatica. eu aveam si fibrinogenul foarte crescut, chiar dublu fata de limita maxima admisa.

daca este reumatica, nu are ce sa i se-ntimple lui bebe, atita doar ca medicul ei va trebui sa-i dea un tratament care s-o scape de infectie si in acelasi timp sa nu-i dauneze sarcinii.

acum, ca-s insarcinata, ma cam dor oasele (mai ales picioarele si spatele), dar tot ce conteaza e sa fie bebe bine. ii dau cit calciu are nevoie, i-l dau pe tot, daca-l vrea :)

multa sanatate prietenei tale

12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Aida, iti multumesc tare mult.
Si la ea este fibrinogenul putin marit.
La tine si acum in sarcina valorile ASLO si fibrinogen sunt peste limite? faci reun tratament?

Multa sanatate bebelusului si tie!

Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Fibrinogenul este marit in sarcina, dar daca este f mult marit atunci alaturi de alte analize(proteina c, proteina S, anticorpi lupici etc) inseamna probleme de coagulare - sindrom antifosfolipidic si trebuie o supraveghere f atenta a sarcinii.

http://pg.photos.yahoo.com/ph/gabriel_bambache/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andiaroro spune:

nu stiu cum influenteaza aslo sarcina, dar eu m-am batut ani de zile ca sa aduc rez analizei asteia la limitele normale. cu tratament soc cu ospen si nu mai stiu ce penicila injectabila(am uiat ca au trecut ani buni de atunci) abia am reusit sa cobor valoarea de la 1200(nu glumesc) la 833, unde a ramas intepenit cu tot moldaminul sau retarpenul facut pana am aplicat solutia finala -recomandata de fapt de la inceputul inceputuli: scoaterea amigdalelor. acolo isi face culcusul streptococul beta hemolitic, care e responsabil de toata distractia .culmea e ca in luna imediat urmatoare operatiei de amigdale am ramas insarcinata.nu stiu daca are vreo legatura si nu asat a fost scopul operatiei, eu am vrut doar sa scap de desele amigdalite de care ma saturasem.
dar prietena tade ce si-a facut aceasta analiza? parca nu face parte din setul de analize care se fac de obicei in sarcina? a avut vreo amigdalita mai puternica?
ana

18+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

medicii de aici nu catadicsesc sa imi faca analize speciale pentru problema mea reumatica. au trecut-o la catastif, si atit. de unde trag concluzia ca reumatismul in sarcina nu e asa de grav, atita vreme cit iltii sub control, te ingrijesti de tine, bei 3-4 pahare de lapte pe zi si maninci brinza pasteurizata. daca iei si iaurt, cu atit mai bine. cert e ca a zis ca trebuie sa introduc musai 3 produse din gama de lactate si brinzeturi in alimentatia zilnica. adevarul e ca exact de cind am aflat ca-s insarcinata s-au acutizat durerile de oase, dar nu mai conteaza, castiu ca-i pentru o cauza buna :)

singurul medicament pe care il pot lua in sarcina pentru a-mi mai calma durerile, este Tylenolul. dar nici pe asta nu l-am luat inca, vreau sa vad daca mai rezist

tin minte ca eu cind am ajuns prima data la doctor cu problema asta reumatica, am ajuns pentru ca ma dureau toate oasele rau, abia puteam dormi noaptea, si mi se inflamase o articulatie. inainte de asta, fusesem si racita, avusesem diaree repetata dar am dat vina pe faptul ca mincam cam mult pepene. plus o infectie urinara de care nu mai scapam, revenea in fiecare luna. asa ca aveam destule surse de infectie in corp. asta e ce trebuie eliminat in primul rind. stiu ca era ceva antibiotic safe si pentru gravide (Eritromicina? nu mai stiu sigur, medicul trebuie sa stie sigur).

daca este intr-adevar vorba de o problema reumatica, recomand prietenei tale sa mearga la Clinica(-Spital) de Reumatologie de undeva de pe linga strada Batistei (parca pe strada Iulius Fucik), eu am dat acolo peste medici minunati si intr-adevar foarte bine pregatiti.

12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

a, si au mai avut o grija medicii de aici: sa ma anunte ca e foarte posibil sa nu-mi faca epidurala la nastere, din cauza ca la mine este afectata coloana. acu' parca mi-e si ciuda ca le-am zis


12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tanaion spune:

Andiadoro, da i-a dat sa faca ASLO si fibrinogenul si inca mai multe analize. Cred ca pentru ca a spus ca are probleme cu gatul, desi are amigdalele scoase.
Cand i-am spus ce ati scris voi de durerile reumatice, a realizat ca si articulatiile o dor, pana acum insa nu s-a gandit sa fie vreo legatura.
Aida ,am sa-i spun si de Spitalul de Reumatologie.

Fetelor va multumesc tare mult pentru sfaturile voastre,


Tana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andira spune:

Eu am avut ASLO mare si eram gravida. Am facut Moldamin (injectii) 4 luni - 2 inainte de sarcina si primele 2 de sarcina.
Nu afecteaza cu nimic sarcina Moldaminul, si nici n-am mai repetat ASLO dupa ce am terminat tratamentul.

Oricum, in liceu am facut si eu 3 ani de Moldamin, aveam ASLO 625.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by aida_o

a, si au mai avut o grija medicii de aici: sa ma anunte ca e foarte posibil sa nu-mi faca epidurala la nastere, din cauza ca la mine este afectata coloana. acu' parca mi-e si ciuda ca le-am zis


12+


Se mareste clanul :)




Doamne, Aida, dar ce, ai coloana in "coada de matura"?!? Doamne fereste - e un simptom f. grav, dintr-o boala pe care nu vreau s-o amintesc. Altfel, chiar daca ai "cioculetze", tot se poate face epidurala. Daca nu in pozitia sezind, atunci in pozitia culcat pe o parte (si ghemuit, evident), ca atunci gravitatia nu mai "apasa" vertebrele una pe alta.Stai linistita, ca se poate. Desigur, depinde si de doctor...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Simina,

Stii tu bine ce stii, este vorba de spondilita anchilozanta. Stadiul nu e asa de avansat incit sa se fi format "cioculete", si eu pe asta o sa marjez. Din pacate, pentru ca nu mi se poate face nici o radiografie pina nu nasc, nu voi avea nici o dovada in sprijinul afirmatiilor mele. Asta e si motivul pentru care ma tem ca va fi greu sa conving anestezistul.


12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput