ASLO marit in sarcina

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by aida_o

Simina,

Stii tu bine ce stii, este vorba de spondilita anchilozanta. Stadiul nu e asa de avansat incit sa se fi format "cioculete", si eu pe asta o sa marjez. Din pacate, pentru ca nu mi se poate face nici o radiografie pina nu nasc, nu voi avea nici o dovada in sprijinul afirmatiilor mele. Asta e si motivul pentru care ma tem ca va fi greu sa conving anestezistul.


12+


Se mareste clanul :)



Aida, nu pot sa cred, ce gafa imensa am facut!!!

Stiu 2 pacienti cu aceasta boala, barbati tineri (stii ca este mai des intilnita la barbati), ajunsi in stadii depasite de orice tratament, dintre care unul a fost si a facut tratament intensiv de acupunctura (bine, cu cel mai bun din Ro la ora aceea) si... dupa citeva luni de tratament, acum este un om aproape normal! Celalalt....

Eu iti urez multa sanatate si sarcina si nastere usoare!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Simina

Stai linistita, stiu totul despre boala asta, aproape ca as putea sa ma specializez in asa ceva ("cunoaste-ti dusmanul" - dupa asta m-am ghidat mereu). Am citit tot ce se putea, inclusiv compendii si tratate. Asa ca nimic din ce o descrie nu mai reprezinta un secret (sau o surpriza) pentru mine.

Intimplarea fericita face ca eu sa fiu soi tare si sa-mi uimesc medicii prin miinile carora am trecut, chiar cei cu multi ani de experienta in spate, in ce priveste boala asta. O doamna doctor reumatolog care m-a avut in grija in Bucuresti (un om minunat - Iuliana Ungur se numeste) chiar imi povestea ca ma da exemplu peste tot . Stiu ca boala apare cu preponderenta la barbati, si scuza pe care o gasesc eu, cind mi se spune asta, este: sunt in zodia gemenilor, "celalalt eu" nu stiu ce sex o avea, asa ca... :))

Dar sa nu monopolizam acest subiect. Scuze, Tana.

Sarcina si nastere usoara si tie, ca vad ca mai ai putin si aduci pe lume primul american al familiei

12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Imi cer scuze ca deviez subiectul, dar Simina lamureste-ma si pe mine spondilita anchilozanta e aceeasi cu spondilita anchilopoetica, cea cu "coloana de bambus"? Varu'meu ar fi suspect de asa ceva si m-as interesa mai multe informatii.
Multumesc,
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

ciuf, te lamuresc eu: da, este aceeasi.

12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Sorry ca nu am mai intrat, dar am fost la control juma' de zi azi, iar acum sint ter-mi-na-ta de atita stat si umblat pe coridoarele spitalului! Nici nu pot sta prea mult in fund, fug sa ma intind! Am picioarele si mainile cit niste butuci dintr-aia mari de lemn, ma si dor de cit sint de umflate.
Aida are dreptate, Ciuf, imi pare rau. Mai e o sansa: cei care au markerul specific bolii: antigenul HLA B-27 fac forma mai grava a bolii, ceilalti mai usoara. Sper ca n-am incurcat antigenii, ca-s si cam dizzy acum! Chiar fug sa ma intind...



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Fetelor, multam de raspunsuri. Intradevar varu'meu are acel antigen. A facut teste si inca nu s-a aratat ca are spondilita. Face teste la fecare doi ani. Acum a fost operat de genunchi a avut o chestie sinovita.
Fetelor, va suparati daca va scriu pe PM sa ma tineti si pe mine la curent cu evolutia bolii si ce tratament s-ar face daca exista??
Scuze ca am deviat subiectul
Va pup,
Ciuf si Luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aida_o spune:

Si eu am acelasi antigen, si uite ca dupa 10 ani "ma tin bine" [:D}, daca asta iti da mai multa speranta. Pina sa ramin insarcinata, nici nu mai aveam dureri de oase, pur si simplu singura diferenta intre mine si ceilalti, e acel antigen HLA-B27 pozitiv (e drept ca eu din ianuarie 2000 sunt cam lacto-vegetariana, de-atunci nu maninc alta carne decit de peste... de ceva timp m-am reapucat de carnea de pui, pentru ca in lunch la firma nu am prea multe optiuni, si - mai ales dn cauza sarcinii - trebuie sa maninc ceva). Dar, cum spuneam: sarcina este cea care mi-a readus aminte ca am boala asta, dupa atita amar de vreme. N-am ce face, bebe are nevoie de calciul meu, ma sacrific cu drag.

Dar varul tau sigur nu va ramine insarcinat, uite inca o veste buna

12+


Se mareste clanul :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lumina_mica spune:


Buna... Am si eu o intrebare ffff important... sa mai pus p site dar vreau sa fiu sigura.. deci... am aslo de 600 d un an d zile si cred ca sunt insarcinata (cel putin asa a zis testu). vreau si eu sa stiu daca pot face injectiile cu moldamin in timpul sarcinii sau c altceva sa fac ? : ( . Apropo , nu am complicaii cu reomatism sau altceva . Astept un raspuns . pupici . bianca

Mergi la inceput