Contractii - Ce si Cum

Contractii - Ce si Cum | Autor: Adriana_C

Link direct la acest mesaj

Desi sunt la a 2-a sarcina, pot sa spun ca habar nu am ce sunt sau cum ar trebui sa ma simt atunci cand am contractii.

La prima sarcina doctorul m-a internat la 7 luni pentru ca cica aveam contractii (desi pe mine nu ma durea nimic).

Acum sunt insarcinata in 28 saptamani si tare as vrea sa stiu ce simti cand ai contractii. Intreb pentru ca in ultimul timp mi se intareste tot mai des burtica si unele colege mi-au spus ca acestea sunt contractii. Totusi, nu ma doare nimic.

Ar trebui sa ma sperii, sa stau mai mult in pat ? In plus am si colul mai scurt, 30mm si mi-e teama sa nu patesc ca la prima sarcina.

Astept parerile voastre.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Astea sunt contractii, cand ti se intareste burta. Doar ca atunci cand e de nascut sau cand e travaliu fals te si doare atunci cand se intareste. Contractiile astea nedureroase sunt normale la 28 de saptamani. Reprezinta un fel de "repetitie generala" a uterului inainte de nastere. Un fel de "pregatire". Si stai linistita, 30 mm nu este col (asa) scurt. Poti sa mai rezisti. Doar efort sa nuu prea faci.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvia_d spune:

la fel sunt si eu, am 28 sapt, si la ultimul control
adica acum 5 zile a observat colul scurtat,si mi-a dat un tocolitic, gynipral, 1/2 tb.la 8 ore.
apropos de contractii, Dr.m-a-ntrebat daca am avut dureri, contractii, etc, iar eu nu am simtit nimic de genul asta, poate vagi dureri ca de ciclu care durau numai 5-6 secunde, si-alea destul de rare...cam atat!
si tb.sa-mi iau prenatal de la 30 sapt., sa stau acasa!!
nu mi-a interzis de tot miscarea, mai ma plimb, mai fac miscare in parc, pe la magazine, dar nu mai ma duc la serviciu, eu am si-un sv.stresant, lucrez cu publicul, e infiorator...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

mie mi-a spus ca daca simti contractiile trebuie sa te asezi in pat (daca este posibil) si oricum sa te relaxezi.
nu stiu cat de des pot fi contractiile nedureroase fara a afecta sarcina.
oare 6-7 zilnic sunt normale?


felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Mie mi-a fost frica sa stau fara sa i-au no-spa cand simteam contractiile. Mi-au ajutat foarte mult, de vreo sapt. i-au in fiecare zi si nu face rau la bebe.

20+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Felicia nu sant normale atat de multe pe zi!

20+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Eu am fost astazi la control si cand i-am spus doctoritei mele ca in ultima saptamana mi s-a tot intarit burtica, nu i-a placut deloc. A spus ca acestea sunt contractii, dar ca au aparut prea devreme, la numai 28 saptamani. Mi-a prescris 2 saptamani de concediu medical, pe motiv de amenintare nastere prematura (desi bebe are doar 1 kg, mititelul) si de asemenea, o multime de medicamente + repaus la pat.

Medicamentele ar fi No-Spa - 3/zi, dimineata, pranz si seara, diazepam - 1 tableta seara la culcare si MagneB6 - 2 tablete dimineata si 2 tablete la pranz.

A ramas sa ne vedem peste 2 saptamani, dar eu m-am cam speriat.
De ce? Pentru ca in timp ce asteptam sa intru la ecograf, a venit o tipa, cred ca era internata in spital pentru ca au adus-o cu un scaun cu rotile si cu perfuzie in mana, care avea contractii puternice. Am aflat apoi ca avea 28 saptamani, avea contractii si o duceau la sala de nasteri.

Acum vreau sa stau cat mai cuminte posibil.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maraki spune:

Adriana menajeaza-te si urmeaza tratamentul! Nu face nici un efort si o sa fie bineEu la prima sarcina am fost internata in luna a 6-a si luna a 8-a cu amenintare de avort.In luna 6 am poftit la rosii si nu am cerut iar in luna 8 am spalat niste jeansi in cada( aplecata ) si a inceput sa ma doara burta rau...Am urmat tratamentul si am dus cu bine sarcina pana la termen.

20+

Monica
http://community.webshots.com/user/maraki36

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Adriana, asa cum au zis si fetele, stai la pat cu tratamentul si va fi bine, desi eu iti spun ca am vazut bebe si mamica salvati la 24 de saptamini, asa ca is si cazuri ok, dar sunt sigura ca mai duci sarcina cateva saptamini bune dc esti cumintica, hai ca e fain sa stai 2 weeks acasa, o sa vezi.

Multa sanatate!

Denisa
20+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joy04 spune:

BUNA.
Si eu ma confrunt cu aceste contractii care au aparut cam acum 2-3 saptamani, dar nu erau dureroase. Singurele dureri erau ca acele de ciclu, dar care nu aveau nimic de-a face cu contractiile. Simteam numai ca se intareste burtica, nu f des si doar daca puneam mana pe burtica imi dadeam seama..
Dar cam de 10zile...e cam rau adica cu fiecare contactie am si dureri...care tin cam 15-20secunde (chiar mai mult, cateodata) si de 4,5.6 ori /zi.
Sper sa fie numai inaginatia mea adica sa exagerez eu si s nu fie chiar asa de rau...Dar eu am de la inceput dureri catalogate de dr contractii, chiar daca eu nu am avut decat acele dureri ca de ciclu....
Sa fiti sanatoase cu bb-i sanatosi!!!
PUPICI MULTI


joy + bocanila27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

joy04, nu sta asa...
Mai bine te-ai duce la un control...pentru siguranta ta.
Si eu am avut contractii dureroase si seara eram deja la spital, la camera de garda.
Totul a fost ok, dar mi-a dat sa iau Nospa.
Sanatate multa

Toanca si bebe Matei 21+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput