Contractii - Ce si Cum

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Monica

Multumesc tare mult pentru incurajari. Deocamdata asta fac, stau cumintica in pat si iau NoSpa. Inca nu am inceput sa iau diazepam pentru ca stiu de la prima sarcina ca eram ca un zombi din cauza lui. Asa ca, atat cat o mai tine numai cu NoSpa, o sa incerc sa evit totusi diazepamul.

Acum am intrat in 29 saptamani, asa ca, mai e putin

28+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Adriana_C spune:

Denisa

Multumesc si tie pentru sfaturi si incurajari.
Am vazut si eu cazuri in care bebe a scapat si la numai 26 saptamani si 1000 g greutate, dar la fel de bine am citit tot pe acest forum de un caz in care copilul s-a nascut la termen, scor Apgar 9 si a 2-a zi nu mai era.

Incerc sa-mi pastrez optimismul si in final sunt convinsa ca totul va fi bine si voi veni acasa cu un bebe frumos si sanatos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

Si eu am contractii cam de la 4 luni, nedureroase, insa destule pe zi; uneori ajungeam si la 20/zi (e adevarat ca s-au inmultit pe masura ce sarcina crestea); acum am 33 de saptamani si nu-mi mai fac probleme ptr ele.
Medicul spune ca nu sunt periculoase ptr bebe; mentionez ca mie nu-mi trec de la No-spa (am tot incercat si eu.....) dar repet, sunt nedureroase.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns felicia74 spune:

acum o saptamana am fost la control si doctorita mi-a spus ca, contractiile din cel de-al treilea trimestru nu prezinta un risc daca:
- nu depasesc 10 pe zi
- nu sunt dureroase
- nu sunt insotite de sangerare.
In general ar trebui sa treaca cu No Spa.

felicia + Ilinca Teodora

Mergi la inceput