Cum rezistam primului trimestru ??

Cum rezistam primului trimestru ?? | Autor: ROROSU

Link direct la acest mesaj

Sunt insarcinata in 6+, la a doua sarcina. Inaintea fiecarei sarcini am avut parte de cate un esec, numit "sarcina oprita in evolutie". Acum nadajduiesc ca sunt pe drumul cel bun, dar nu stiu de ce, pentru prima data, simptomele mi se par greu de indurat..
As dori sa traiesc aceasta perioada alturi de alte "insarcinate" si sa impartasesc simtirile si trairile impreuna !!

Se poate ???

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

ROROSU, bine ai venit printre noi, viitoare mamici.
Sa dea Domnul ca de data asta sa nu mai ai nici un esec si sa ai un bebe asa cum ti-l doresti.

Toanca si bebe Matei 21+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura Ioana spune:

Rorosu felicitari si te asteptam la mamici de martie-aprilie, unde ai gravidute de varsta ta!

Laura 11+
Puiutul meu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROROSU spune:

Multumesc, asemeni. V-am vazut in poze si marturisesc ca erati tare frumosi. Nu am nici o indoiala ca bebele va fi un ingeras, iar viitoarea mamica zana lui buna.
S-auzim de bine,

ROROSU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ammuntean spune:

Eu sunt in saptamana a opta. Ar fi interesant sa impartasim trairile, sper sa nu avem probleme. Multa sanatate tie si bebelui.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ignatica spune:

Buna RoRosu,

Important este, cred eu, sa nu te gandesti la esecurile anterioare. Asa spun eu acum, desi am pierdut o sarcina in martie, (la 6 saptamani) , si mie se pare un miracol sa poti trece de primul semestru.
Nu stiu cum voi reactiona daca voi ramane din nou insarcinata, imi imaginez ca voi fi extrem de stresata.
Vreau numai sa te incurajez si sa iti spun ca suntem alaturi de tine in aceasta perioada.
Trebuie sa fie mamica puternica, pentru ca bebele sa fie puternic si o sa vrea sa traiasca.

Ignatica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:


Eu sunt o gravidutza mai mare (36+), sunt la a treia sarcina (prima s-a terminat cu avort in 8 sapt). Ambele au avut un prim trimestru ingrozitor. Cea curenta chiar acompaniata 9 saptamini de singerari. Gretzuri ce sa iti zic... mai am si acuma, dar ori poate ca m-am obisnuit cu ele, ori nu sunt asa rele ca la inceput, cert e ca supravietzuiesti cumva ... Evident numar zilele si tai constiincioasa saptaminile in calendar. Dar or sa treaca, o sa vezi si copii sunt o minune de la Dumnezeu, asta iti zic tot din experienta (am o fetitza de 6 anisori). Deci: MERITA tot efortul.

Mult curaj,
Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuf spune:

Offf, fetelor, e grele. Ce sa zic. Nimeni nu ne poate garanta ce se va intampla cu sarcina. Numai Cel de Sus hotaraste.
Si eu am pierdut o sarcina, apoi am avut una cu happy end, iar acum sunt insarcinata in 9 saptamani. Numai ca de trei saptamani am slabe sangerari, dar care exista in fiecare zi. Si doctora nu mi-a dat nimic, decat sa stau in pat. Si uite-ma de trei sapt. ca stau protapita in pat si simt ca urc pe pereti. Pe 26 ma duc la control si sunt curioasa ce va spune doctorul.
Dani_flor, cum mama 9 saptamani de sangerari??? Le-ai avut din primul trimestru? De cand au inceput? Wow, asta da incurajare pentru mine.
Va urez sa fiti tari, cu credinta in Dzeu si o sa vedeti ca burticile vor fi bine.
Ciuf si Luca
Camera lui Luca/Finding Nemo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:


ciuf, mama, ce sa iti zic ... uite asa a fost, 9 saptamini, a inceput in saptamina 6 la inceput si s-a oprit prin 15 cindva ... E greu de crezut, mie mi-e greu acum sa cred. Au fost destul de vagi cu niste virfuri in anumite zile, in rest, vagi ca in ultimele zile de ciclu. S-a dezvoltat si hematom si din astea 9 saptamini vreo 5-6 au fost cu singe complet inchis.

Treaba este ca in Germania ca si pe la voi (cred) sarcina nu se sustine medicamentos. Functioneaza principiul: merge sau nu merge. Evident, te trimit la ecografiile alea morfologice incepind cu saptamina 12-13, sa vada daca se dezvolta normal. Si de acolo mai departe ti se indica altceva daca este cazul. Eu sunt inca stresata, totul a fost ok, dar amniocenteza nu am facut DE FRICA PIERDERII SARCINII. Eu voi face in curind 36 ani, si aveam dreptul la ea gratis. Dar mi-a iesit pliul nucal in regula si m-am multumit cu asta. Si sper si eu sa fie totul bine.

Si inca ceva ... nici in pat nu am stat. DELOC. Dr. meu a zis ca daca vreau, sa stau, dar nu ma va ajuta asta cu nimic. In fine, ce sa zic, nu am stat in pat pentru ca nu am avut cum. Mai am o fetita de 6 anisori (5 ani jumatate la momentul respectiv) si trebuia sa am grija si de ea, iti dai seama. Si stii cum a fost? Cindva prin saptamina 15 singerarea a facut STOP. Definitiv. De unde pina atunci se imputzina pe zi ce treca, credeam ca gata si apoi brusc, inca o transa. Nu au fost suvoaie, cheaguri, nuuuuuu, dar nici f putin. Si daca iti mai zic ca am mers si pe tocuri de 5 cm ca asa imi erau cizmele o sa zici ca am fost nebuna . Dar copilul se pare ca s-a dezvoltat ok, e maricel (si fi-mea a fost), nu mai zic de burta .

Sa stii ca am citit si eu destul de mult si nu pot sa zic ca mi-am facut o parere cum ar fi mai bine de tratat problema singerarii in primul trimestru. Englezii sunt de parere (pe site-urile lor medicale) sa le tratezi hormonal, nemtii nu ... Habar nu am. Ideea e ca eu nu am avut hormoni (Duphaston + compania...) pentru ca aici se dau numai cu reteta, asa ca nu am avut de ales, dar daca as avea nu stiu ce as face. Si la fi-mea am avut singerare in primul trimestru (cam o saptamina) am luat hormoni luni intregi, a fost totul in regula, dar vaz ca si fara... tot asa ...

Sper ca nu te-am stresat prea tare cu mesajul meu foarte lung din care nu poti trage foarte multe concluzii.

Oricum, iti doresc o sarcina linistita, multa - multa sanatate si gindeste-te ca un bebe sanatos ramine oricum la mamica lui.


Daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROROSU spune:

Draga Andreea,

Iti multumesc pentru sinceritate; si eu imi doresc, asemeni tie, lipsa oricaror probleme. Din pacate, 3 zile din saptamana trecuta - sambata, duminica si luni am racit; nu m-am tratat decat cu ceaiuri, miere si lamaie si marti am fost gata pentru o zi de lucru. Mi-am propus ca pe 3 octombrie sa merg la un nou control la medica mea si spre ca-mi confirme si ea ca nu este nici o problema.

Astept vesti si noutati despre tine, ROROSU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ROROSU spune:

[quote]Originally posted by Ignatica

Draga Ignatica,

Este cum spui tu si-ti multumesc pentru incurajari. As dori sa ma crezi ce-ti spun: eu am o reusita, de fapt un "reusit" de aproape 3 ani dar acum, a doua oara, grijile si indoielile sunt aceleasi. Inainte si dupa experienta cu succes am avut doua tentative esuate, ceea ce ma situeaza din nou in randul fricoaselor. Cu natura nu te poti juca, indiferent de tactica si varsta. Sau cu Dumnezeu ... Nu stiu,

Te pup si te rog sa-mi mai scrii, caci tenacitate iti pot insufla,
ROROSU

Mergi la inceput