Cum rezistam primului trimestru ??

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ROROSU spune:

Buna Daniela,

Nu stiu cum ar trebui sa-ti multumesc faptului ca incerci ca fii alaturi de mine de la o distanta atat de mare. Te felicit pentru fetita ta si iti doresc ca sarcina pe care o partrezi acum sa-ti intregeasca viata pe deplin, asa cum toate ne dorim.
Trebuie sa-ti marturisesc ca si eu am un baietel de aproape 3 ani, de care sunt foarte mandra. Atata doar ca inainte si dupa acest rezultat reusit am avut doua esecuri, asa ca, acum ma simt din nou ca la inceput, cu temerile si indoielile de rigoare,

Cu pupici, ROROSU

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

Pe mine forumul m-a ajutat sa trec peste multe momente grele, temeri si dureri, depresie si plictiseala...am ajuns la termen si am o fetita minunata. curaj si o iti doresc o sarcina fara probleme!

M

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dani_flor spune:

Draga ROROSU,

Multumesc mult pentru urari, m-ai impresionat, esti o dragutza.. iti urez si eu ca de asta data sa mearga si la tine sarcina pina la capat si sa ai un bebelus sanatos!!
Iar baietelul de 3 anisori sa fie sanatos si sa va aduca numai bucurii, deci stii ce minunati sunt copiii si ce mindrie sunt pentru parintii lor.
Cum te mai simti? Iti doresc sa treci cu succes de primul trimestru, de ingrozitorul prim trimestru, sper ca ai gasit fetele care sunt exact in aceeasi perioada de sarcina cu tine, caci se trece mult mai usor peste evenimente in grup .

, numai bine,
daniela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salut mamicilor

Va doresc sarcina usoara...si sa auzim numai de bine.
Am si eu o rugaminte la voi..mare...
Eu sunt in korea de sud acum..si evident am medic korean..sunt in 4 saptamani de sarcina.
Vitaminele si ce mai luati voi aici sunt stric interzise...nici un acid foloic nimic...in orice caz problema mea e alta..
Cand am ramas insarcinata...( perioada necunoscuta ) primele 4 zile la mine..am luat o data o jumatate de lingurita de cistenal si cam 4 pastile de ZANOCID OD..ca asa imi recomndase medicul meu din romania..sa iau zanocid dupa menstruatie...vreo 3 luni...si n-am apucat sa iau decat una si s-a intamplat..in orice caz....cam 4 pastile..pana sa-mi dau seama ca am ramas si citenalul..ca racisem putin....
Daca aveti posibilitatea sa intrebati..cat de grav este...si sa-mi spuneti si mie...eu m-am dus cu toate la medicul meu..dar nu intelege ce medicamnete sunt....i-am spus ca am luat doar 4 si el parea calm.
Va urez numai bine..si sarcina usoara
Va pup
+4

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

quote:
Originally posted by virgi

Salut mamicilor

Va doresc sarcina usoara...si sa auzim numai de bine.
Am si eu o rugaminte la voi..mare...
Eu sunt in korea de sud acum..si evident am medic korean..sunt in 4 saptamani de sarcina.
Vitaminele si ce mai luati voi aici sunt stric interzise...nici un acid foloic nimic...in orice caz problema mea e alta..
Cand am ramas insarcinata...( perioada necunoscuta ) primele 4 zile la mine..am luat o data o jumatate de lingurita de cistenal si cam 4 pastile de ZANOCID OD..ca asa imi recomndase medicul meu din romania..sa iau zanocid dupa menstruatie...vreo 3 luni...si n-am apucat sa iau decat una si s-a intamplat..in orice caz....cam 4 pastile..pana sa-mi dau seama ca am ramas si citenalul..ca racisem putin....
Daca aveti posibilitatea sa intrebati..cat de grav este...si sa-mi spuneti si mie...eu m-am dus cu toate la medicul meu..dar nu intelege ce medicamnete sunt....i-am spus ca am luat doar 4 si el parea calm.
Va urez numai bine..si sarcina usoara
Va pup
+4




Din cite stiu, Zanocid OD este Ofloxacina. este un antibiotic puternic, nepermis in sarcina, intr-adevar, dar periaoda in care l-ai luat este extrem de timpurie ca sa aiba vreun efect! Adica cred ca erai la faza de diviziune a zigotului, la stadiul de morula-blastula a embrionului. Depaaaarte de organogeneza.
Despre Cistenal eu zic sa stai linistita. Uite, s-a mai discutat si aici: www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=52447" target="_blank">http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=52447

Eu la prima sarcina am luat Metronidazol!!! Si nu stiam ca-s insarcinata (erau probabil primele 2-3 saptamini). Apoi, de frica sa nu mi se propuna/impuna avortul, nu am mai zis nimanui.
Acum, la a doua sarcina, am facut Rx oulmonar pt. angajare. La o virsta mica a sarcinii, Rx provoaca avort spontan. Probabil ca si acum eram in primele zile, evident nu stiam (eram chiar f.f. sigura ca nu sint!). Deci, ce-ti pot spune: curaj, Dumnezeu e Mare!



Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salut Simina
Cu Dumnezeu inainte....trebuie sa fim puternice..multumesc pentru incurajare. oricum cu voi parca zilele trec asa usor....la mine ce-i drept nu au aparut simptomele incasi sunt ca noua. iti urez sa fie si la tine fara probleme..ca e tare bine..
referitor la zanocid od..e un medicament recomandat de dr,anca dumitru....desi mi-a dat sa-mi fac analizele la sange..si anume o analiza speciala pentru Chlamydia..ca asta e diagnosticul pe care mi l-a pus.Dupa ce am primit rezultatul ca fiind negativ..eu l-am sunat pe doctor sa-l intreb daca mai e cazul sa-l iau..si mi-a spus da. si l-am luat...teoretic trebuia sa-l iau 15 zile dar am simtit eu ceva ciudat si am renuntat. acum imi dau seama ce bine am facut..daca continuam 15 zile..era jale cred.
La mine e pima sarcina..am 30 de ani..sunt fericita..ca de cand am venit in korea am renuntat la job..asa ca sunt calma si am timp sa ma ocup numai de mine. sper sa putem imparti...experienta asta...as vrea sa stiu ce analize ai facut tu?
Eu am facut doar un eco...si am si poza cu bb..e mim mic 4mm
te pup si mai vorbim
virgi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Virgi (de la Virginia, nu?), la prima sarcina amfacut o droaie de analize, si in plus fata de indicatii, ca deh, aveam unde si cum sa le fac.
La a doua sarcina, adica aici... pina la mai mult de 3 luni nici nu am fost la doctor, ca nu erau actele de la asigurare gata. Apoi mi-au facut ei o droaie de analize, mai putine din cele parazitare, adica doar Chlamydia (care nu e parazit, dar ma rog) si Trichimonas. In rest, de toate, inclusiv Papanicolau, triplu test, etc.
Mai vorbim, desigur. Pune poza de la echo undeva, daca poti (eu nu am cu ce le scana pe ale mele), sa vedem si noi.
In rest, daca nu ti-s prea rau, bucura-te din plin de aceasta perioada si... kip in taci!




Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Salut Siminaf

Multumesc pentru informatii.o sa vad si eu peste 2 sapt...ce anlize mi se vor face..de ce asa tarziu ? nu stiu.
Poza la eco..am facut.si chiar e vizibila dar nu stiu cum s-o pun si unde..eu stiu sa trimit numai pe email...daca poti sa scriu adresa ta de eamil//ti-o trimit tie..si apoi o pui tu undeva. eu nu stiu atfel
adresa mea de mail este virginiavasilache@yahoo.com.
In rest ma simt excelent..asa cum nu m-am simtit nicodata..mai bine ca inainte..lucru care ma ingrijoreaza...nu voma..nimic din ce citesc la voi.
te pup..si ai grija de tine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns virgi spune:

Simina..

Cred ca am gasit...http://pg.photos.yahoo.com/ph/virginiavasilache/album?.dir=/3c3d

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Siminaf spune:

Virgi, am vazut. Da, e chiar un simburel!
Felicitari si sa va traiasca!
Si sarcina usoara!





Simina & Andrei (Deiutzu) & bb2 din burtica

Virsta bebe2
Virsta Deiu


Home, wherever you are...

Excursie la Lake Arrowhead
Laguna Beach
Beach Cities

Mergi la inceput