Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(38)

Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(38) | Autor: mamica noiembrie-decembri

Link direct la acest mesaj



SUBIECTE :
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55902" target="_blank">(37) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55684" target="_blank">(36) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55481" target="_blank">(35) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55198" target="_blank">(34) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=55033" target="_blank">(33) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54809" target="_blank">(32) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54496" target="_blank">(31) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54184" target="_blank">(30) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53965" target="_blank">(29) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53754" target="_blank">(28) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53512" target="_blank"> (27) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53292" target="_blank">(26) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53088" target="_blank">(25) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52792" target="_blank">(24) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52562" target="_blank">(23) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52249" target="_blank">(22) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52100" target="_blank">(21) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51829" target="_blank">(20) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51735" target="_blank">(19) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51626" target="_blank">(18) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51483" target="_blank">(17) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51277" target="_blank">(16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51100" target="_blank">(15) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50822" target="_blank">(14) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50628" target="_blank">(13) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50290&whichpage=1" target="_blank">(12) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50093&whichpage=1" target="_blank">(11) www.desprecopii.com/forum/topic.asp TOPIC_ID=49838&whichpage=1" target="_blank">(10) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49615&whichpage=1" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49269&whichpage=1" target="_blank">(8) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48928&whichpage=1" target="_blank"> (7) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48507&whichpage=1" target="_blank"> (6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47742&whichpage=1" target="_blank"> (5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47264&whichpage=1" target="_blank"> (4) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46568&whichpage=1" target="_blank"> (3) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45762&whichpage=1" target="_blank">(2) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44566&whichpage=1" target="_blank">(1)

www.mamicinoiembrie.home.ro" target="_blank">Site-ul mamicilor Noiembrie - Decembrie -Legislatie

Sarcina-evolutie pe luni, www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco" target="_blank">Calculator sarcina , Listuta necesar bebe ,
Exercitii pentru gravide

Bine ati venit la un nou capitol de Noiembrie- Decembrie 2005,
burtici!

Noiembrie -Decembrie 2005



31 oct.(26.01) - Bic(30 ani), , USA, Bay Area
1 nov.(00.01) - pumukli, +
1 nov.(25.01) - Mirela Anca(36 ani), Cristian Andrei, Bucuresti, dr.Branescu- Sp.Municipal , cezariana
Cosmin(18 sep. 2002)

2 nov.(26.01) - Monet(37 ani), Maya, USA, Pittsburgh,PA
Lia, (24.04.2004)

2 nov.(27.01) - Andutzy (Atena)(26 ani), , Bucuresti, dr.Carmen Enache- Sp.Cantacuzino
5 nov.(29.01) - RaluD, , Bucuresti, dr.Vladareanu; Sp.Elias
5 nov.(29.01) - mandyksch(32 ani), , Cluj, dr.Mironiuc; Sp.Gine1, cezariana
6 nov.(30.01) - Noki Lara(26 ani), Sarah, Bucuresti, dr.Zorela Sgarbura; Sp. Filantropia
9 nov.(??.02) - Adriana 2005(34 ani), , Oradea
10 nov.(03.02) - ANEMARY24 dr. Maior Elisabeta ; Sp. Polizu
10 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu; Sp. Caritas
11 nov.(04.02) - Ripley (30 ani) Ana , ,Cluj, dr. A. Zsigmond-Clinica D.Stanca
11 nov.(04.02) - crissta
12 nov.(05.02) - lavi02(27 ani), , Bucuresti, Sp. Giulesti
12 nov.(05.02) - Lavi(28 ani), Teodor, Bucuresti, dr. Maniu
Eva, (febr.2003)

13 nov.(06.02) - bb_alinus(30 ani), Amalia Maria, Franta, Antibes
14 nov.(09.02) - mimi dumy(28 ani), Daria Maria, Bucuresti
15 nov.(08.02) - Irinuca(23 ani), Andrei Ciprian, Bucuresti, dr. Luiliana Popescu; Sp. Filantropia
15 nov.(17.02) - roxica
15 nov.(08.02) - detlo
16 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu; Sp. Caritas
16 nov.(2?.01) - blue80
16 nov.(09.02) - adi71
17 nov.(10.02) - corap, Andrei, Bucuresti, Sp. Giulesti
17 nov.(??.01) - zapacila
19 nov.(12.02) - mirabilis(27 ani), Iulia Maria, Bucuresti, dr.Nayel; Sp. CFR2
22 nov.(15.02) - pico(raluca)(24 ani), , Bucuresti, dr. Gliga
23 nov.(18.02) - siminaf(37 ani), , USA, California(Ontario)
25 nov.(14.02) - pineapple(30 ani), Japan, Miyazaki, Sp. Universitar
25 nov.(xx.02) - canuta-om-sucit, Dimitrie Alexandru, Cluj
25 nov.(18.02) - proadelina(29 ani), Petrosani
28 nov.(19.02) - Amparo, Bianca Maria+David, Bucuresti
29 nov.(22.02) - xandra28,Vladut Andrei, Constanta, dr. Rusa
29 nov.(22.02) - coralia76, Sibiu
30 nov.(22.02) - gabitaco


1 dec. (24.02) - ribana
1 dec. (25.02) - cristinamh(26 ani), Iris Sabina, Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
Andrei Razvan, (2.08.2003)

1 dec. (27.02) - Mihaelutat(26 ani), [Alex-Mihai, Bucuresti, dr.Al. Filipescu; Sp. Elias
1 dec. (25.02) - Anduta78, Bucuresti, dr.Mihailescu; Sp. Polizu, cezariana
3 dec. (26.02) - bubamara(31 ani), Bucuresti
3 dec. (26.02) - Ina869(35 ani), ,Rachel Georgia, Canada, Ontario
4 dec..(27.02) - lordra(28 ani), , Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
4 dec. (27.02) - dienutagraviduta(22 ani), Luca, Bucuresti, dr.Corina Echim; Sp. CFR2, cezariana
4 dec. (27.02) - Ralcat
4 dec. (27.02) - joy04(29 ani), , Bucuresti, dr.V. Horhoianu; Sp. Universitar
5 dec. (28.02) - Gaby Plesu
5 dec. (28.02) - tweety77, Alexia, Bucuresti, dr.D. Tutunaru; Sp. Elias
6 dec. (25.02) - pischi2003(mihaela)(29 ani), , Iasi
X dec. (??.02) - cristinatimariu
X dec. (??.02) - bosticuta(33 ani), Iasi, dr. Schass - Spit. Cuza-Voda
6 dec. (01.03) - Anca7699(29 ani)
7 dec. (02.03) - negaracristina(28 ani), Gura Humorului, dr.Andrei - Maternitate
7 dec. (02.03) - anamari, , USA-Pittsburgh, Sp. Milei
Alex, (24.08.1993)

Lia, (21.10.2004)

8 dec. (01.03) - Ams (Ana)(30 ani), , Roma, Italia, dr. Fanfani - Sp. Cristo Re
9 dec. (04.03) - Lidiutza
9 dec. (04.03) - Otilia, Ploiesti
10 dec. (05.03) - anda77, , Bucuresti, dr. Al.Badiu - Sp. Municipal
10 dec. (04.03) - Felicia Ilinca Teodora, Bucuresti, Sp. Giulesti
3 dec. (07.03) - Doinna(31 ani), Zoe
12 dec. (08.03) - Laura72819
13 dec. (09.03) - Alexandrina(28 ani), Mures
14 dec. (09.03) - FEE
14 dec. (10.03) - tania-z(30 ani), Sibiu, Sp.Jud. Sibiu
15 dec. (10.03) - Salisa(29 ani), Copenhaga, Danemarca, Sp. Rigshospital
17 dec. (1?.03) - ilenutza
17 dec. (__.__) - Adriana15(24ani), Bucuresti
17 dec. (??.03) - madau, Miruna, Bucuresti, dr.D. Tutunaru - Sp.Elias
26 dec. (14.03) - Buluci(27 ani), , Azerbaijan ,Baku
20 dec. (15.03) - meems(26 ani), Anais, USA, Bay Area
24 dec. (19.03) - LeeaCV(31 ani)
25 dec. (19.03) - T-Ioana(25 ani), Razvan Gabriel, Bistrita, dr. Geanta Gheorghe- Clinica D.Stanca-Cluj
25 dec. (1?.03) - Roxanal
25 dec. (15.03) - ank si bb, Bucuresti, dr. Puiu Deliana - Spitalul "Sf. imparati Constantin si Elena"
25 dec. (20.03) - Irinadum, Bucuresti
26 dec. (19.03) - maria_alexia (Maria)(29 ani), , Sibiu
28 dec. (23.03) - Camelia Daniela, Buzau
?? dec. (??.03) - paula2003, Bucuresti, dr.Esanu; Sp. Polizu
?? dec. (??.03) - MIC KEYD
?? dec. (??.03) - O Pasiune
02.ian. (1?.03) - bumbita
-----------------
80

SCORUL BEBELUSILOR :22 - 18 si 42
* printre bebelusi sunt 2 perechi gemeni *
........................................................
Telefoane utile :
Policlinica Diagnosis- tel 0212316741
Institutul Cantacuzino[/b] Laborator recoltari- tel 4113800,int 237

Link-uri utile despre :www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri, www.ispt.ro/infectioase/" target="_blank">cum este bb-ul afectat de bolile mamei, www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">cum mincam , www.ivfer.com/pg_calc.htm" target="_blank">marimea embrionului in trim. 1.(Sursa - Ioana75 - Mamici de septembrie - octombrie 2005 )

[/quote]



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Lavi, aici pe forum am citit de chestia asta cu placenta anterioara si cezariana (nu-mi mai amintesc unde), nici mie nu mi-a zis nimic medicul dar stii cum e acum, fac din tantar armasar.

Ma gandesc sa postez un subiect cu actele necesare la internare.Si mie mi se par cam multe.Sau am eu "norocul" asta sa mi se ceara tot felul de acte de dragul actelor?

Astazi mi-am anuntat oficial seful ca nu mai vin la lucru decat saptamana viitoare. A fost OK. Ne-a programat pe luni o intalnire in care sa stabilim cine imi preia activitate si ce modalitate de "recompensare" sa acordam persoanelor respective. Trebuie sa ma gandesc pana luni la o solutie. Asta e daca nu vrea sa angajeze temporar pe altcineva in locul meu (am senzatia ca mai spera sa ma intorc la lucru dupa 3 luni-dar nici vorba. Oricum din 5 septembrie imi iau 10 zile de concediu de odihna si abia apoi maternitatea -ca doar n-o sa le las lor bunatate de CO

Mandy, 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinamh spune:

nu e vrajeala cu actele. atat ca, daca ajungi cu membranele rupte, nu-ti mai trebuie decat buletinul, si carnetul de asigurat daca il ai atunci. in rest... oricum iti spun ei de la spital ce sa aduci.

cu biletul de trimitere nu stiu... mi se pare ciudat... daca te apuca sa nasti in lata localitate... de unde sa iei asa ceva?? sd-ar putea sa nu fie necesar. cred ca cel mai bine trb intrebat la spital cand ajungi la control...


Cristina 25+ si Andrei-Razvan(2.08.2003)
www.andreirazvan.home.ro" target="_blank">Poze cu Andrei
www.bebelusi.august.septembrie.2003.home.ro" target="_blank">Gasca noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bic spune:

Salutare fetelor.
Sa mai incerc sa raspund din urma.
Mandy, sint tare curioasa cind o sa nasti de fapt pentru ca mie dorctorita mi-a spus ca se merge cu DPN-ul de la ecografia din saptamina 20 (ma rog, in cazul meu din saptamina 17.) Am inteles ca ecografia aceea e mai exacta decti celelalte.

Lavi02Consumul zilnic de calciu trebuie sa se incadreze pe la 1000 g, din lapte, iaurt, brinza, inghetata, etc. Eu ma gindesc sa iau si un supliment ca sa fiu sigura. Dar nu prea ma descurc: ca pastila de fier NU trebuie luata cu calciu, ba cu Vitamina C si in nici un caz cu vitamina prenatala. Si ca sa fie balamucul si mai mare, calciul nu trebuie luat cu Vitamnina C. Apaaaaai, sa stau asa toata ziua sa calculez????

Intreba cineva pe Ina de baby shower. Nascatoarea nu trebuie sa faca nimic. De obicei o prietena sau nasa organizeaza la ea acasa (aici, la noi, de obicei face cine are casa mare) si toti ceilalti aduc cevea de mincare. Cel putin asa e prin partile noastre. Am fost si la baby shower surpriza. La cele ne-surpriza cea care organizeaza ii cere viitoarei mame o lista cu invitati. De asemenea, viitoarea mamica trebuie sa spuna la ce magazin si-a creat o lista de cadouri pt. bebe ca sa stie lumea ce sa-i cumpere. Eu nu stiu, domne', ce fac prietenele mele, ca vaz ca trece timpul si n-am primit inca nici o invitatie, desi am fost amenintat de multe ori in ultimele doua luni.

Ce mai face Buluci? Si-a schimbat nick-ul? Nu ti-l schimba, ca e dragutz!

Fac o gafa daca intreb ce mai fac fetele care aveau gemeni?

Vorbeati de durere de spate. Pe mine ma doare cind stau intinsa pe spate. Altfel nu prea tare.







DPN 31.10.05

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris13 spune:

Salut fetelor,

Vad ca burticile din Canada nu au citit mesajul meu anterior, incerc mai tarziu...

Ripley, vreau sa te intreb daca ai avut probleme din cauza pisicii. Am si eu o pisica cu par lung si cam lasa lar prin toata casa. Ca sa fie set complet - ii place sa doarma in dulap. Ma pregatesc sa o tund ca sa nu trebuiasca sa o dau (citat sotul meu).
Ceva sfaturi?

Fetelor am vazut ca discutati de Calciu. Una din prietenele mele care este doctor mi-a zis de susan seminte - are cel mai mare continut de calciu (chiar mai mare decat laptele) asa ca daca puteti mancati seminte de susan (intr-un timp erau la Marea Neagra tabletele acelea amestecate cu zahar... buneeee).Asta ar trebui sa rezolve problema calciului si bananele problema magneziului (partial).

Va pup cu drag (chiar daca va scriu mai rar).

Mariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

neata, fetelor !
hai ca eu iar trec printr-o pasa mai proasta ...
parca sunt miorita din balada noastra nationala, nici iarba nu-mi mai place, nici gura nu-mi mai tace ...
intre timp am realizat care este prioritatea mea majora : sa cumpar un confortabil scaun pentru calculator, ca daca de miercuri raman acasa, sa pot sa stau pe forum "comod".
cred ca ma duc in metro pentru asta, ca ieri sotul meu mi-a spart galeata de gunoi, si trebuie si de-aia achizitionata cat mai curand ... eventual si una de mop in avans, ca dupa ce a distrus-o pe aia, vroia sa treaca la aia de mop...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Buna dimineatza tuturor!

Va multumesc pentru urari si gandurile bune!Sunteti niste fete super si ma bucur foarte mult ca acest forum exista si ne putem impartasi sentimentele.Sora mea e bine,fetitza la fel,ieri de cate ori am vorbit cu ea la telefon era cu fetitza in brate..i-am sugerat s-o mai lase si-n patut ca o rasfata de pe acum.O cheama Ilinca si e o minune mica cu niste falcutze tare haioase.
Ieri mi-am continuat activitatile incepute de cateva zile(adica conserve de iarna)..am facut un ketchup..vreo 30 de sticle si am lucrat la el pana seara impreuna cu husband-ul si cu maica-mea....azi urmeaza tura II ca mi-au mai ramas rosii,apoi scap o perioada de timp.
Si eu stiam ca la internare trebuie doar buletinul...o sa o intreb si pe sora-mea sa vad ce acte i-au trebuit la internare.
Fetelor care intrati in concediu..super ca o sa stati acasa si scapati de stresul de la servici...eu voi mai merge probabil si septembrie apoi mai vad cum stau lucrurile pe aici.
Va pup.

Varsta bebelica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Coralia, n-am mai apucat ieri dupa-masa sa te felicit pentru nepotica!
Sa va traiasca, sa creasca mare, frumoasa si cuminte si sa va aduca numai bucurii! Iar surorii tale - refacere rapida si mult laptic

O sa te imbarci pentru Buc. cat de curand, nu ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

Buna dimineata burticute,

Lavi02 iti multumesc pentru informatie. Sper sa gasesc cartea, avand in vedere ca sunt din provincie...
Coralia, felicitari pentru sora ta ... sa dea Dumnezeu sa fie sanatoase amandoua !
Fetelor, voiam sa va intreb ceva de vreo saptamana, dar avand in vedere problema cu internetul, n-am apucat. Eu am fost racita saptamana trecuta (ma durea in gat, ulterior avand probleme si cu nasul - care mai este si acum infundat). Nu am luat pastilute, mi-am revenit asa incet-incet. Treaba e ca dna. doctor mi-a zis sa-mi pun in nas doar ser fiziologic, insa eu ca sa pot adormi noaptea trebuia sa-mi pun si cate o picatura de Bixtonim - dansa a zis ca n-ar fi probleme, insa ar fi mai bine sa evit sa-l folosesc ... Voi ce ziceti, poate fi vreo problema ?! A mai patit cineva ceva de genul asta, voi ce ati folosit pentru nasuc !?

Va multumesc,
Pupicei
Camelia 21+


Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

mandysch... uaaaaaaa, ce baietzel mare!!! super! felicitari!
fetele, eu am impresia ca tabelul pe care-l avem noi pe site-ul de mamici de nov-dec cu greutatzi e devansat cu o saptamana, de ex mie la eco la 25s mi s-a zis ca bb are 880g shi ca e-n grafic, iar acolo apare la 27s greutatea normala de 875g. voi ce zicetzi?
XANDRA

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Camelia, despre picaturile de nas citisem ca la inceputul sarcinii nu sunt deloc indicate deoarece sunt in general vaso-constrictoare si ii pot face rau circulatiei lui bb. Acum, ca am mai avansat in sarcina, nu stiu daca mai e restrictia asa de mare.

Eu am folosit Nazomer sau Nazomer forte la nevoie (bazate pe apa de mare / +echinaceea) - nu stiu sa aiba contraindicatii...

Mergi la inceput