Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(38)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Mandy, am citit si eu pe-aici faza cu placenta anterioara si am intrat in disperare. Am tot cautat pe net, si pana la urma m-am lamurit cam ce si cum. Se poate face cezariana, dar cu grija sa nu se declanseze o hemoragie prea puternica. E nevoie de o echografie inainte de taietura ca sa stie exact cum e pozitionata.
Alte aspecte legate de placenta inserata anterior am gasit aici:
http://www.gentlebirth.org/archives/placprev.html#Anterior
Si m-am calmat

(Acolo pe pagina gasiti colectii de informatii culese de pe net din experienta a diversi doctori despre aspectele legate de pozitionarea placentei)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

mie nu mi se pare asa o chestie asta cu picaturile de nas; cand ma scol noaptea de nici nu pot sa respir, cred ca mi-as turna si diluant in nas numai sa mi se desfunde.... si eu am folosit rhyno... nu-stiu-ce, ca nu se putea altfel; va dati seama ce bine se oxigena bebe luca daca eu nu puteam sa respir ...

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

ca tot se discuta de placente ...
mie mi-a zis la ultima ecografie asa : "placenta posterioara fundica, grad de maturare 1";
ce o fi aia fundica ? i-o fi stand lui bebe pe fund ?!?

dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Fetelor buna dimineata.

Bic, sa stii ca si eu sunt curioasa cand o sa nasc, dar cred ca bb va stii el cand e timpul si bineinteles ca si doctorita. Oricand va fi sper sa fie totul in regula. Asa am citit si eu ca ecografiile facute in prima parte a sarcinii sunt cele mai relevante, si eu daca bine imi amintesc (ca rezultatele le am acasa) la eco din saptamana 20 aveam DNP 26.10.-02.11. Oricum mai am un eco de facut pe 21 septembrie dupa care va trebui sa merg saptamanal la monitorizare la spital.

Coralia , felicitari pentru sora ta si pt bb, sa fie sanatosi amandoi ca restul vine de la sine.

Maria-Alexia, mersi de link. Ma tot intreb acum care este de fapt cea mai buna pozitie pentru placenta...sper sa nu am problema cu placenta asta anterioara si cezariana, nici medicul nu mi-a spus ca ar fi vreo problema , dar sunt eu asa mai paranoica

Mandy, 29+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandra28 spune:

dienush, shi placenta mea este posterioara, lateral dreapta. habar n-am ce-nseamna.

pozici cu mine
ticker bebe
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20716;30/st/20051129/dt/8/k/e01e/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Dienuta, Xandra, termenii acestia descriu inserarea placentei fata de uter. Uterul e ca o mingiuta, fundul lui e in ... sus , in partea opusa colului, el mai are laterale, parte anterioara, posterioara... Iar placenta se insereaza undeva in interiorul lui...
Totul e bine cand placenta nu e inserata peste col (placenta praevia), dar se poate termina cu bine chiar si in cazul asta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camelia_daniela spune:

dienutagraviduta, m-ai linistit in legatura cu picaturile. Oricum nu exagerez cu folosirea lor - doar atunci cand nu se mai poate.

Referitor la placenta pozitionata anterior, am inteles ca diagnosticul se pune dupa a 28-a saptamana de sarcina, pentru ca intre timp isi poate schimba pozitia - asa mi-a spus si mie dna. doctor; pentru ca si eu intrasem in panica cand la ecografia facuta la cca. 16 saptamani imi spusese ca placenta e situata anterior.
Acum asteptam urmatoarea ecografie sa vedem evolutia...
Vreau sa va spun ca ieri dupa-amiaza bebe al meu a fost foarte activ, si mi-e atat de drag cand il simt ca se misca !!!

Pupici,
Camelia 21+

Varsta bebelacului:
http://tickers.TickerFactory.com/ezt/d/1;20723;29/st/20051231/dt/7/k/07fe/preg.png

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Coralia - felicitari pentru sora ta
Ce repede mi se pare ca a nascut! Ma bucur sa aud si de reusite cu epidurala, dupa cele intamplate prietenei mele. Sa-ti traiasca nepotica!

Bic ma bucur sa aud vesti de la tine. Ai dreptate cu CA, si eu ma incurc in calcule, mai ales ca acum iau si fier.

Dientutza buna idee cu scaunul! N-o sa regreti.

Tania & www.snugglepie.com/cb/39925.png" target="_blank">Punctuletz 24+

Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Ripley mie prima carte mi-a placut cel mai mult. Dar si celelalte 2 sunt misto, merita cumparate+citite. Ce am mai vrut sa spun e ca nu e vorba doar de satira, de fapt autorul e indragostit de Provence si imaginile sunt mai degraba pitoresti si de multe ori incarcate si cu un pic de poezie. Mai ales prima si a doua carte sunt pliiiine de descrieri de meniuri... aviz amatoarelor - cu asta dauneaza gravidutelor!

Apropo de fata expresiva - uite cum ne gasim noi chestii comune pe aici pe site!

Bic intr-adevar Ca impiedica absorbtia Fe, iar Fe se absoarbe mai bine cu vit C. De-asta de exemplu e bine sa mananci friptura cu salata! Din cate am auzit eu de la doctorii mei (dr meu gin + prietena mea rezidenta de gineco), chestia cu suplimentarea de Ca la gravide e veche de 30 de ani, acum nu se mai considera necesar. In plus, daca iei Ca trebuie sa iei o doza f mica pentru ca altfel iti da contractii. Iar doza f mica - apa de ploaie. Mai bine iti mananci tu lactatele tale. In cartea mea scrie 500 ml/zi lapte SAU echivalent in alte lactate. Dar 500 ml lapte nu e echivalent cu juma' de kil de branza; branza contine mai mult calciu.

Si e asa:
telemeaua > cascaval > branza de vaci > branza topita

In ceea ce priveste cantitatea de calciu. Branza topita e destul de saraca plus ca are E-uri, asa ca mai bine o sarim. Eu de cand sunt nu o mai prea suport, mi se pare cauciucoasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Tania..m-ai pus pe ganduri..ce probleme a avut prietena ta cu epidurala?Si cu ce gine a nascut?

Varsta bebelica

Mergi la inceput