Doctori de care SA TE FERESTI....din pacate

Doctori de care SA TE FERESTI....din pacate | Autor: Dori73

Link direct la acest mesaj

Buna la toate viitoarele mamici....Am propus acest subiect, pentru ca, presupun ca fiecare dintre voi (sau aproape fiecare) s-a confruntat cu doctori prost pregatiti/neglijenti sau pur-si/simplu prea *plini* de importanta lor.Cum sa ne dam seama din timp daca un doctor este bun sau nu? Cum sa decidem daca ACESTA este doctorul pe mainile caruia ii voi incredinta soarta sarcinii mele si a bebelusului mei? Cat esti dispusa sa risti? Arunci cu bani la doctor si uneori...degeaba! Ce se intampla? HELP CU RASPUNSURI!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Dori iata-ma din nou !
Eu zic ca fiecare a trecut prin asa ceva.Din pacate nu cred ca este vreun sablon in care medicii acestia se incadreaza.Cred ca-ti dai seama abea numai dupa ce te "frigi". Toti sunt draguti la inceput si apoi te "mulg" de bani si nu-ti rezolva pb. nicicum.Parerea mea este ca trebuie sa ne documentam cat mai mult cu privire la sarcina si apoi sa-i bombardam cu intrebari si daca sunt "pe langa" iti dai seama...
Eu personal nu pot sa sufar medicii care nu-ti raspund la intrebari, sunt evazivi sau se supara ca-i agasezi.Eu mi-am ales unul din Bucuresti care imi raspunde la intrebari cu ff mult calm si nu prea l-am prins sa nu stie ceva...De altfel am si mobilul lui si pot sa-l sun mereu...Cred ca acestea pot fii niste criterii de selectie...
Sa vedem ce mai zic si fetele!
la tine.
PS: Ai patit ceva nasol cu vreun dr. ?
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu chiar nu stiu cum poti sa-ti dai seama daca un dr. e ok sau nu; mai ales caparerile sunt impartite; o fata poate spune ca e ok, iar alta nu....
Eu persoanal de cand am fost "fata mare" si pana in prezent nu am avut decat o singura dr. pe care nu am schimbat-o pentru ca nu am avut motive.
Ma stie de atatia ani de zile si am considerat ca e ok.
Si eu am mobilul ei si pot s-o sun la orice ora daca am vreo problema si nu se supara "daca o deranjez".
Sincer, nu stiu cum iti poti da seama....

Toanca si bebe Matei 19+

http://pg.photos.yahoo.com/ph/piticel_24/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TweetyGeo spune:

Eu m-am dus de curand la o doctora renumita, cu mii de diplome pe pereti. Mi-au recomandat-o multe persoane ca e buna. Si cand am ajuns acolo surpriza: chiar daca eram programata de vreo luna la ora 5 m-a bagat inauntru la 7. La usa era o fata in 8 luni si jumatate venita la urgenta ca i s-a intors copilul invers si nu stia daca trebuie sa se interneze. La maternitate n-au internat-o la urgenta ca nu era dr. asta de garda si atunci a venit la cabinetul ei particular. A tinut-o la usa in picioare pana seara si a bagat-o ultima. Am zis ca n-am de gand sa stau pe la 8, 9 luni sa astept pe la usile. Cand in sfarsit mi-a venit randul, mi-a dat sa ma imbrac cu o camasa de noapte care mirosea a transpiratie de la o posta si m-a pus sa ma urc pe masa unde era un cearceaf neschimbat de luni de zile. Ma gandeam cum sa le ating cat mai putin posibil sa nu iau vreun microb, mai ales ca sunt insarcinata si trebuie sa ma protejez mai bine. Cand sa-mi scrie trimiteri la tot felul de analize, dr. isi aprinde tacticos o tigara si o savureaza dand fumul spre mine. Si dupa ce-i spun ce analize am facut recomandate de medicul de familie, imi spune sa le repet neaparat la un laborator particular cu care e ea in relatii bune, ca numai acolo chipurile ies cel mai bine analizele. Nu am mai stat pe ganduri si deja m-am programat la o alta dr. care, desi nu are atatea diplome pe pereti, se zvoneste ca ar fi buna. S-o vedem si pe asta.
A, era sa uit, cand i-am povestit toate astea unei persoane care mi-a recomandat-o, mi-a spus ca si ea, cand a trebuit sa nasca, au lasat-o asistentele mult sa astepte pe motiv ca nu venise dr. asta si cand a venit i-a zis ca ea pleaca in concediu si sa nasca cu moasa. Desi ii dadu-se bani cat era atunci spaga.
Asa ca aveti grija cum va alegeti medicul. Eu nu am de gand sa ma las pe mana oricui.

TweetyGeo

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Buna dimineata viitoarelor mamici! Da, JANE, am patit, acum vreo 2 ani ceva nasol.Eram gravida in 4 luni si ceva si m-au depistat cu toxoplasmoza,listeria si citomegalovirus.M-am dus la dr.mea de la Elias, care a zis ca ea recomanda, neoficial, AVORT si ca stie pe cineva de la Polizu care face avortui la luni mai maricele.M-am dus acolo, cind a vazut dr.analizele m-a luat deoparte si pur si simplu, m-a speriat cu :Ce vrei sa faci un copil handicapat...in p[roportie de 90%?Gindeste-te bine.Uite eu am de operat la ora 11.00 un fibrom si pina atunci sotul tau sa faca rost de 200 dolari si 2.mil lei si gata rezolvam fara probleme.Fara probleme pe naiba! Timp de aprox.6 sapt.am avut singerari si probleme de anemie dupa aia...pluc o rana pe col...lasata amintire.Am dat peste o dr.f buna la Medasana care m-a operat cu laser si la o luna am ramas insarcinata.Asa ca....iata dr.RECOMANDATI....din tot sufletul de altii!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Draga Tweety imi pare rau ca ai trecut prin atitea chestii.Dar, tocmai de aceea, trebuie sa te gindesti mai bine....la dr.recomandati.Intr-adevar poti fi buni....dar, nu stiu sigur, poti sa mai treci prin aceleasi chestii?Unii dr.parca trateaza pacientele ca pe niste colete de carne....In alte tari, pentru un astfel de tratament, este dat in judecata.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana_ene spune:

Oh, da !
Si eu vreau aici sa scriu despre experienta oribila pe care am avut-o la prima sarcina.

Eram in saptamana a 7-a si fiind la birou, intr-o dimineata am simtit ca ceva fierbinte curge.
M-am dus la toaleta si am vazut niste picaturi de sange. Sange curat.
M-am speriat groaznic (cu 2 ani inainte trecusem printr-o extrauterina).
Unde era sa ma duc repede, repede ?
La Policlinica judeteana, care era pe partea cealalta a strazii fata de cladirea unde lucram.

Am ajuns intr-un suflet, am spus asistentei ce s-a intamplat si dupa ce-am asteptat la usa sa-mi vina randul, am intrat la doctoritza.
Care a auzit povestea mea si a decis sa ma controleze vaginal.
Dupa care mi-a spus foarte degajata si scarbita (cu toate ca a vazut starea de agitatie in care eram) ca AM PIERDUT SARCINA.
Si a completat sa ma duc acasa si sa revin dupa cateva zile sa ma chiureteze !!!!!!!!!!!!!

Nu va mai povestesc cat de distrusa am fost.
Cert este ca n-am fost la chiuretaj si bine am facut, pentru ca eu NU PIERDUSEM SARCINA, fusese o sangerare datorata desprinderii placentei.
Iar fetitza mea a crescut in continuare in burtica si acum este o minune perfect normala si sanatoasa de 2 anisori !

Deci... sfatl meu: NU MERGETI LA CABINETUL DE OBSTRETICA-GINECOLOGIE DIN POLICLINICA BUZAU ! Nici ca forta majora !

Daniela (15+) si puiul Oana Maria (nascuta pe 2 septembrie 2003)

ALBUMUL OANEI MARIA
www.copilasi2006.3x.ro/" target="_blank">MAMICI DE IANUARIE/FEBRUARIE 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Draga Dori , off ce chestii urate ai patit. In primul rand nu pot sa suport sa ti se ceara "spaga".Nu numai ca nu te-a operat cum trebuie dar nici nu stiu sigur daca era necesar sa renunti.Nu stiu sigur de citomegalovirus , dar de toxoplasmoza si de listeria stiu sigur ca exista tratamente pe sarcina. Eu am o infectie (veche de 4 ani) cu ureaplasma urealiticum si desi am facut cele mai bune tratamente , nu a trecut.La analizele de sarcina mi-a iesit si anticorpi vechi de clamidya desi in prezent nu a iesit.Acum fac tratament cu Azitrox( care e antibiotic) pe sarcina si s-ar putea sa fac lunar pana la sfarsitul sarcinii.Acest antibiotic este bun si pt. toxoplasmoza si pt celelalte bacterii mai pacatoase.
O prietena a avut toxoplasmoza si ureaplasma in sarcina si a facut tratament cu Azitrox ( la acelasi dr. la care merg si eu)si acum are o frumusete de baietel de 2 ani.
14 fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

JANE, esti o scumpa! Am uitat insa sa-ti spun ceva: de la o prietena f buna ASISTENTA SEFA, am urmat un tratament naturist pt ele, cu Imunostim (si in prezent mai iau) si mi-am refacut analizele: au iesit negative.IN PLUS, cind i-am arata vechile analize dr.la care sunt acum, m-a intrebat cine te-a pus sa faci avort la valorile astea? Si i-am spus cine: dr.Ionascu Bradut de la Polizu si dr.Mistoi de la Elias (implicit). Asa ca....uneori ajutorul vine de la cine nu te astepti!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns jane04 spune:

Daca tot veni vorba de experiente nasoale , sa va zic si eu cate una (ca pe mine nu ma ocolesc deloc experientele negative ): in cei 4 ani de infectie cu ureaplasma am fost la toti medicii buni din Brasov si nimeni nu-mi dadea de cap de unde vin usturimile. Ba chiar am fost internata la Urologie si am iesit din spital ( dupa 10zile de antibiotice date haotic si in fund si in vena) cu diagnosticul:cistita cronica - desi nici o urocultura nu iesea pozitiva.O data am fost la unul "dintre cei mai buni" si renumiti medici din Brasov.In cabinet se intra cate 4-5 femei , care asteptau pe rand sa fie controlata cea din fata , si cum iesea una se completa randul cu alta.Deci cele care asteptau se dezbracau , si asteptau precum vacile , in coditiile in care in cabinet era un dute-vino.Pana si portarul a intrat de vreo 3 ori si s-a uitat intre picioarele mele (ca doar nu stia unde sa parcheze Mercedesul doctorului).A fost oribil!Nu mai zic de aroganta doctorului.
Noroc ca de un an am gasit un dr. in Bucuresti care ma trateaza de infectie si imi urmareste sarcina acum.Daca ajungeam la el de acum 4 ani nu mai luam atatea pastile aiurea si eram vindecata acum.
14fix

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tedita spune:

Buna fetelor, ar fi foarte bine sa dati numele doctorilor de care ati fost multumite/nemultumite pana acum sa stim de cine sa ne ferim sau la cine sa ne ducem

Mergi la inceput