tatici in ajutor.....sau inca nu?

tatici in ajutor.....sau inca nu? | Autor: Dori73

Link direct la acest mesaj

Buna dimineata la toate viitoarele mamici grijulii! Sa aveti o zi super luminoasa si optimista! M-am gindit sa discutam despre rolul viitorului tatic,acum cind noi suntem gravidute.Ar trebui sa stam,sa facem toate treburile....grele/mai usoare, sa-l exploatam la *maxim* sau nu? Exista un ideal de comportament,ca sa spun asa, pentru a avea un tatic pe viitor, asa cum iti doresti?

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

'neata.
Ce sa spun...sotul meu imi este de un real folos.
Bineinteles ca nu ii arat prea mult lucrul asta ca pe urma isi ia lumea in cap
Dar, mergem impreuna la piata insa eu nu mai car nici macar o paine, sambata numai el da cu aspiratorul, duce gunoiul....
Eu fac mancare (ca nu pot sa-l pun ca si faca si asta), de spalat spala masina....
Se comporta exact asa cum trebuie!
Si sunt mandra de el

Toanca si bebe Matei 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Nu pot decit sa te felicit.Dar spune-mi,ati purtat o discutie in acest sens, la inceputul sarcinii, sau a inteles *tacit* lucrurile astea? Obisnuiesti sa-l rogi sa faca ceva, sau le face el pentru isi da seama ca situatia s-a schimbat?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Nu, nu il rog.
Face el de la el putere toate lucrurile astea!
Sambata chiar el dadea cu aspratorul si eu spalam gresia.
La un moment dat, i-am spus ca am obosit si el mi-a zis ca ar trebuie s-o las mai moale cu curatenia.....sa-l invat cum se sterge gresia cu mopul si da el.
Si crede-ma pe cuvant ca spun purul adevar.
Se pare ca sunt norocoasa.
De fapt inca dinainte de sarcina l-am "educat" ca nu doar femeia face treaba in casa.
Mai dadea si inainte cu aspiratorul...cu intotdeauna...dar dadea.


Toanca si bebe Matei 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mexxa spune:

Si eu am parte de un sot foarte bun. Cand sta acasa eu nu fac mai nimic decat spal vasele..in rest el se ocupa.Nu ca nu asi vrea dar zice ca trebuie sa ma odihnesc si ca am timp cat el nu este sa fac treaba...

11

me&baby

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Sun foarte multi barbati,soti, care din pacate, considera ca in primul rind femeiea are locul la bucatarie.Trebuie sa-l astepti cu mincarea pusa, curat, etc.Unele colege de birou nu cunosc ce este odihna nici macar pe perioada asta.Sotii lor se supara chiar cind isi permit sa spuna ca totusi nu au avut timp sa le faca pe toate.Ba mai mult,o prietena a fost interogata de soacra ei, cum, atunci cind ii vine sotul de la servici, nu-i maseaza picioarele! Acum dupa ce a nascut, a ajuns sa fie f obosita si lipsita de energie/ Intrebarea mea este- Poti sa schimi perceptia unui barbat despre rolul femeii in casa, si gravida fiind, sau nu? In caz afirmativ, cum.Astept ajutor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandyksch spune:

Doamne fereste de un sot din acela care dupa ce vine de la lucru sa se astepte sa-i pui mancarea si sa-i masezi picioarele, sa te invarti numai in jurul lui. Eu am noroc, pe mine sotul meu m-a ajutat f. mult si inainte de a ramane insarcinata, inclusiv gatea (chiar mai bine decat mine).

In primul trimestru de sarcina cand aveam greturi si nu suportam mirosurile doar el facea de mancare (si mai facea mama) si asta a fost pt. cel putin 2 luni. Nu ma lasa sa car aproape nimic si de obicei el face cumparaturile, spala vase, haine.Am noroc. Eu cred ca un barbat nu se schimba radical daca sotia ramane insracinata, daca nu te-a ajutat inainte probabil ca nu o va face prea mult nici dupa.Din pacate sunt destui barbati care considera ca locul femeii e la bucatarie si rolul femeii e sa-i serveasca pe ei (si daca se poate sa aduca femeia si multi bani in casa ar fi si mai bine!!!).

Mandy, 27+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Eu zic ca problema trebuie discutata,explicat omului ca nu le mai poti face pe toate.Al meu sot ma ajuta,calcat,dat cu aspiratorul,sters pe jos...a inteles ca nu ma mai pot apleca si face el.Dar bineinteles ca trebuie sa-i pun pe lista tot ce are de facut si face altfel imi spune de ce nu mi-ai zis ca trebuie facut aia si aia...Acum depinde si de programul lui ca nu tot timpul este la dispozitia mea fiind destul de ocupat.


Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Cred ca ar trebui schimbata aceasta mentalitate gresita, ca femeile trebuie sa faca aproape tot in casa.E chestie, cred de un egoism, care se invata din familie.Mai ales familiile care au soti veniti de la tara.Acolo femeia roboteste toata ziua.Acum, cind femeia e gravida, cred ca ar trebui sa se gindeasca mai ales la cel mic, viitorul lor copil,nu la cit de bine ii este lui sau ce sa mai faca ca sa mai leneveasca oleaca.Prietena mea s/a confruntat cu situatia in care,dupa ce alapta, calca, spala, facea mincare, cind venea acasa dinsul, i se reprosa cum de a uitat ca el nu maninca cutare lucru, pentru ca tine cura de slabire, sau nu-i place.Ziua la ea se termina pe la 24.00.Barbatii poti fi educati, ca viitori tati? Exista sanse?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns country girl spune:

Dori, as vrea sa pot sa-ti dau sfaturi cum se poate schimba un barbat, dar mi-e teama, din experienta mea pana la varsta asta, ca un barbat nu poate fi schimbat decat cand e in perioada scutecelor.
Altfel, cum ti-a fost norocul. Am citit pe forum povesti despre barbati care s-au schimbat radical dupa nasterea copilului - unii in bine, altzii in rau, dar eu una n-am vazut pe viu asa ceva.
Adica da, am vazut tatici de fetite, topiti dupa fetita lor si care le fac toate poftele, dar din pacate asta nu i-a transformat si in soti mai buni
In ce ma priveste, eu pot spune ca am avut noroc, pe sotul meu asa l-am luat, mai atent la nevoile mele si foarte incantat sa devina in curand tatic. Si e roman!!!! Pe de alta parte, traim intr-o societate in care taticii au o lunga traditie de a se implica in viata de familie, la nasterea si in cresterea copiilor, asa incat nesuferitele "sfaturi binevoitoare" ale prietenilor sau soacrei nu influentzeaza cu nimic relatziile de familie.
Banuiesc ca trebuie multa rabdare si implicarea pas cu pas a sotului in tot ceea ce inseamna viata de familie, de la gospodarie la cresterea si educarea copiilor, indiferent cine aduce mai multi bani acasa sau are programul mai lung la serviciu. Daca treburile gospodaresti pot fi rezolvate si de un ajutor platit, la o adica, neparticiparea la cresterea si evolutia copiilor te lipseste de cele mai frumoase momente ale vietii si nu trebuie ratata.
Parerea mea


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Ai perfecta dreptate.Din pacate cred ca eu sunt de vina pentru ca, majoritatea treburilor in casa, eu le fac.Pe de alta parte, el nu a fost asa, l-am invatat eu.Eu sunt mai rapida la bucatarie, in casa etc.Nu-mi place mocaiala.Insa, acum cind sunt gravidutza, cred ca se rasfringe totul asupra mea pentru ca nu mai pot sa le fac chiar aprox.pe toate.Cred ca idea cu lista cu treburile care trebuiesc facute, pentru sot, e f.buna.Fara suparare.In familia lui, la tara,soacra facea totul, si sotul ....alte treburi.Dar s-o ajute la gospodarie, in afara de gradina,animale...NU.Exista oare egalitate de tratament in gospodarie, sau e doar un vis.Sunt multi barbati, si asta aud de la colege, prietene de birou, care raspund la o solicitare casnica cu ...fii multumita ca nu te insel sau umblu prin alte parti.Adica, noi nu putem replica la fel?

Mergi la inceput