tatici in ajutor.....sau inca nu?

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Dupa parerea mea, barbatii "care raspund la o solicitare casnica cu ...fii multumita ca nu te insel sau umblu prin alte parti" sunt niste "animale".
Si de vina, fara suparare, nu sunt decat femeile care le permit aceste iesiri.

Toanca si bebe Matei 17+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Asa este.Incet, incet, devin egoisti si plini de sine.Imi place sa cred ca va apune epoca lor.Dar tot aud in dreapta si stinga femei care *lasa de la ele* ca mai incolo...se va intampla minunea, sa devina un tata bun.Cred ca iti trebuie multa energie si rabdare ca sa stai sa explici si sa te faci inteleasa.Un copil ar trebui sa uneasca un cuplu, nu sa-l dezbine.Oare barbatii realizeaza ca si de ei depinde cit de bine iti vei creste copilul?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamini spune:

eu cred ca intr-o casnicie lucrurile ar trebui puse la punct inainte de venirea copilului: in sensul ca responsabilitatile se impart, cu sau fara multe negocieri si abia cind ambii sunt multumiti( sau se complac in situatia respectiva!) se face pasul urmator. stiu ca asta nu e mereu posibil, dar e ideal.mama mea a facut totul in casa si nu s-a plins, asa e casnicia lor, pt ei a functionat. sotul meu face curatenie in casa de cind ne-am casatorit, cara bagaje grele( iar acum toate bagajele), ma ajuta la gatit si spalat, eu ma ocup de administrarea casei si a banilor, eu stiu ce si cind si de unde trebuie cumparat, platit etc. si il rasfat cum pot: ii fac surprize, am grija sa cumpar( sau sa pun pe lista de cumparaturi) chestii pe care el le bea sau le maninca si eu nu fara sa imi ceara, gatim in fiecare zi altceva, preferabil ce are pofta( nu maninca de pe o zi pe alta; daca nu e mincare, face singur, dar nu gatesc cu oala, fiindca stiu ca nu ii place...). nu ne certam niciodata pt bani sau pt treburi casnice, avem un echilibru f bun. de cind cu sarcina face si mai multa treaba decit inainte( a gatit 3-4 luni numai el, m-a servit la pat si m-a rasfatat mai rau decit pe un copil) si sunt sigura ca ma va ajuta f mult cu bebe, asta iubesc la el, nu e nevoie sa cer, chestiile astea le simte si pleaca din minunatul lui bun simt.
nu e un om perfect, nimeni nu e, dar e perfect pt mine, ne completam, ne iubim si ne respectam reciproc si incercam sa ne facem viata mai frumoasa si mai usoara. am trecut si noi prin multe greutati, dar ne-am slefuit unul dupa altul si am atins aceasta armonie pe care v-o doresc tuturor.
M 38+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tonnia spune:

Nu cred in schimbarea barbatilor! Daca de la inceput se implica, va fi si mai bine dupa venirea unui copil, daca nu -nici dupa nu va face decat de fatada cate ceva.
Astea sunt lucruri care trebuie observate de la inceput, dinaintea casatoriei. Pentru mine si asta a fost un criteriu!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Ai o casnicie perfecta si ma bucur sincer pentru voi.! Rindurile pe care tu le-ai scris m-au pus pe ginduri.Uite ca exista si asa ceva!Esti o femeie desteapa si iubitoare...si ai un sot pe masura.Vei creste copilul intr-o atmosfera calda si sanatoasa.Eu mai am insa mici lucruri de indreptat.Pe ici pe colo.Eu l-am invatat prost si tot eu trebuie sa-l dezvat.Te voi lua ca exemplu de fiecare data cind vreau sa rezolv ceva.Mai am insa o intrebare/ la servicu, sotul tau nu este influentat de *gasca* de *experti* barbati din jurul lui?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Poate ca totusi sufera de o influenta din partea familiei , a prietenilor, sau pur si simplu nu vrea.Sa fie orgoliul de vina? Poti sa mai schimbi ceva....daca se poate totusi, cum afli lucru asta...ca el e dispus sa faca unele modificari in comportamenul sau? daca se ca simti lezat propunindu-i asta?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Dori am si eu o intrebare...n-ai incercat sa-l faci sa te ajute?adica sa-i spui ca efectiv nu mai poti sa faci ca inainte totul,ca obosesti ,ca nu te simti bine?Ce spune daca il rogi sa te ajute?Te refuza?Daca da...atunci e chiar grav si urat si partea lui.

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Nu i-am spus si a facut ce am vrut.Nemultumirea mea este ca, de cele mai multe ori, trebuie sa-i spun eu.As vrea sa aibe mai multa initiativa.Daca-l rog ceva, face.Dar imi da impresia, ca trebuie sa *trag* putin de el.Ma enerveaza chestia asta.Eu cind ii pregatesc micul dejun sau fac ceva bun de papa, nu-l intreb, fac.Plus, ca are uneori replici, de genul...sunt si eu obosit, nu am avut timp,ma duc la tenis....etc.Tu ce zici? Ce sfat imi dai ca sa schimb totusi acel ceva care ma deranjeaza.Mersica mult.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Pai daca totusi face atunci nu e chiar asa grav...incet incet dai niste atributii pe care sa le faca doar el,adica sa stie ca trebuie sa faca aia si aia o data sau de doua ori pe sapt..si se va obisnui.Inteleg ca pe tine te deranjeaza lipsa lui de initiativa,dar daca asa l-ai invatat sa faci tu totul atunci e pe de o parte de inteles...dar vorba aia..tot invatul are si dezvat.la inceput mai greu ,apoi pe parcurs se va "da pe breazda"...Nici al meu nu pot zice ca-i face o placere deosebita cand stie ca vine ziua de aspirat sau de calcat,dar asta este...trebuie sa impartim treburile ca altfel unde ajungem?

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dori73 spune:

Inteleg,si iti multumesc.Iti dau dreptate. Nu stiu, de cind am ramas gravida sunt mai nervoasa de obicei si nu prea stau bine cu rabdarea...uneori.Tin in mine mult si nu e prea bine.Sunt ingrijorata si speriata putin si cred ca si asta contribuie la starea mea.

Mergi la inceput