Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(32)

Mamica de Noiembrie -Decembrie 2005(32) | Autor: mamica noiembrie-decembri

Link direct la acest mesaj

SUBIECTE :
www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54496" target="_blank">(31) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=54184" target="_blank">(30) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53965" target="_blank">(29) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53754" target="_blank">(28) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53512" target="_blank"> (27) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53292" target="_blank">(26) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=53088" target="_blank">(25) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52792" target="_blank">(24) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52562" target="_blank">(23) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52249" target="_blank">(22) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=52100" target="_blank">(21) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51829" target="_blank">(20) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51735" target="_blank">(19) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51626" target="_blank">(18) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51483" target="_blank">(17) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51277" target="_blank">(16) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=51100" target="_blank">(15) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50822" target="_blank">(14) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50628" target="_blank">(13) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50290&whichpage=1" target="_blank">(12) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50093&whichpage=1" target="_blank">(11) www.desprecopii.com/forum/topic.asp TOPIC_ID=49838&whichpage=1" target="_blank">(10) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49615&whichpage=1" target="_blank">(9) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=49269&whichpage=1" target="_blank">(8) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48928&whichpage=1" target="_blank"> (7) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=48507&whichpage=1" target="_blank"> (6) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47742&whichpage=1" target="_blank"> (5) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=47264&whichpage=1" target="_blank"> (4) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=46568&whichpage=1" target="_blank"> (3) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=45762&whichpage=1" target="_blank">(2) www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=44566&whichpage=1" target="_blank">(1)

www.mamicinoiembrie.home.ro" target="_blank">Site-ul mamicilor Noiembrie - Decembrie

Sarcina-evolutie pe luni, www.medicalinfo.ro/menu.php?s=gineco" target="_blank">Calculator sarcina , Listuta necesar bebe ,
Exercitii pentru gravide

Bine ati venit la un nou capitol de Noiembrie- Decembrie 2005,
burtici!

Noiembrie -Decembrie 2005



31 oct.(26.01) - Bic(30 ani), , USA, Bay Area
1 nov.(00.01) - pumukli, +
1 nov.(25.01) - Mirela Anca(36 ani), Cristian Andrei, Bucuresti, dr.Branescu- Sp.Municipal , cezariana
Cosmin(18 sep. 2002)

2 nov.(26.01) - Monet(37 ani), Maya, USA, Pittsburgh,PA
Lia, (24.04.2004)

2 nov.(27.01) - Andutzy (Atena)(26 ani), , Bucuresti, dr.Carmen Enache- Sp.Cantacuzino
5 nov.(29.01) - RaluD, , Bucuresti, dr.Vladareanu #65533; Sp.Elias
5 nov.(29.01) - mandyksch(31 ani), , Cluj, dr.Mironiuc #65533; Sp.Gine1, cezariana
6 nov.(30.01) - Noki Lara(26 ani), Sarah, Bucuresti, dr.Zorela Sgarbura #65533; Sp. Filantropia
9 nov.(??.02) - Adriana 2005(34 ani), , Oradea
10 nov.(03.02) - ANEMARY24 dr. Maior Elisabeta ; Sp. Polizu
10 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu #65533; Sp. Caritas
11 nov.(04.02) - Ripley (30 ani) Alexandru Ioan ,Cluj, dr. A. Zsigmond-Clinica D.Stanca
11 nov.(04.02) - crissta
12 nov.(05.02) - lavi02(27 ani), , Bucuresti, Sp. Giulesti
12 nov.(05.02) - Lavi(28 ani), Teodor, Bucuresti, dr. Maniu
Eva, (febr.2003)

13 nov.(06.02) - bb_alinus(30 ani), Amalia Maria, Franta, Antibes
14 nov.(09.02) - mimi dumy(28 ani), Daria Maria, Bucuresti
15 nov.(08.02) - Irinuca(23 ani), Andrei Ciprian, Bucuresti, dr. Luiliana Popescu #65533; Sp. Filantropia
15 nov.(17.02) - roxica
15 nov.(08.02) - detlo
16 nov.(09.02) - dordia2000(29 ani), , Bucuresti, dr. Corina Radulescu #65533; Sp. Caritas
16 nov.(2?.01) - blue80
16 nov.(09.02) - adi71
17 nov.(10.02) - corap, Andrei, Bucuresti, Sp. Giulesti
17 nov.(??.01) - zapacila
19 nov.(12.02) - mirabilis(27 ani), Iulia Maria, Bucuresti, dr.Nayel #65533; Sp. CFR2
22 nov.(15.02) - pico(raluca)(24 ani), , Bucuresti, dr. Gliga
23 nov.(18.02) - siminaf(37 ani), , USA, California(Ontario)
25 nov.(14.02) - pineapple(30 ani), Japan, Miyazaki, Sp. Universitar
25 nov.(xx.02) - canuta-om-sucit, Dimitrie Alexandru, Cluj
25 nov.(18.02) - proadelina(29 ani), Petrosani
28 nov.(19.02) - Amparo, Bianca Maria+David, Bucuresti
29 nov.(22.02) - xandra28,Vladut Andrei, Constanta, dr. Rusa
29 nov.(22.02) - coralia76, Sibiu
30 nov.(22.02) - gabitaco


1 dec. (24.02) - ribana
1 dec. (25.02) - cristinamh(26 ani), Iris Sabina, Bucuresti, dr.D. Tutunaru #65533; Sp. Elias
Andrei Razvan, (2.08.2003)

1 dec. (27.02) - Mihaelutat(26 ani), [Alex-Mihai, Bucuresti, dr.Al. Filipescu #65533; Sp. Elias
1 dec. (25.02) - Anduta78, Bucuresti, dr.Mihailescu #65533; Sp. Polizu, cezariana
3 dec. (26.02) - bubamara(31 ani), Bucuresti
3 dec. (26.02) - Ina869(35 ani), , Canada, Ontario
4 dec..(27.02) - lordra(28 ani), , Bucuresti, dr.D. Tutunaru #65533; Sp. Elias
4 dec. (27.02) - dienutagraviduta(22 ani), Luca, Bucuresti, dr.Corina Echim #65533; Sp. CFR2, cezariana
4 dec. (27.02) - Ralcat
4 dec. (27.02) - joy04(29 ani), , Bucuresti, dr.V. Horhoianu #65533; Sp. Universitar
5 dec. (28.02) - Gaby Plesu
5 dec. (28.02) - tweety77, Alexia, Bucuresti, dr.D. Tutunaru #65533; Sp. Elias
6 dec. (25.02) - pischi2003(mihaela)(26 ani),
X dec. (??.02) - cristinatimariu
X dec. (??.02) - bosticuta(33 ani), Iasi, dr. Schass - Spit. Cuza-Voda
6 dec. (01.03) - Anca7699(29 ani)
7 dec. (02.03) - negaracristina(28 ani), Gura Humorului, dr.Andrei - Maternitate
7 dec. (02.03) - anamari, , USA-Pittsburgh, Sp. Milei
Alex, (24.08.1993)

Lia, (21.10.2004)

8 dec. (01.03) - Ams (Ana)(30 ani), , Roma, Italia, dr. Fanfani - Sp. Cristo Re
9 dec. (04.03) - Lidiutza
9 dec. (04.03) - Otilia, Ploiesti
10 dec. (05.03) - anda77, , Bucuresti, dr. Al.Badiu - Sp. Municipal
10 dec. (04.03) - Felicia Ilinca Teodora, Bucuresti, Sp. Giulesti
12 dec. (07.03) - Doinna(31 ani)
12 dec. (08.03) - Laura72819
13 dec. (09.03) - Alexandrina(28 ani), Mures
14 dec. (09.03) - FEE
14 dec. (10.03) - tania-z(30 ani), Sibiu, Sp.Jud. Sibiu
15 dec. (10.03) - Salisa(29 ani), Copenhaga, Danemarca, Sp. Rigshospital
17 dec. (1?.03) - ilenutza
17 dec. (__.__) - Adriana15(24ani), Bucuresti
17 dec. (??.03) - madau, Miruna, Bucuresti, dr.D. Tutunaru - Sp.Elias
26 dec. (14.03) - Buluci(27 ani), , Azerbaijan ,Baku
20 dec. (15.03) - meems(26 ani), Anais, USA, Bay Area
24 dec. (19.03) - LeeaCV(31 ani)
25 dec. (19.03) - T-Ioana(25 ani), Razvan Gabriel, Bistrita, dr. Geanta Gheorghe- Clinica D.Stanca-Cluj
25 dec. (1?.03) - Roxanal
25 dec. (15.03) - ank si bb, Bucuresti, dr. Puiu Deliana - Spitalul "Sf. imparati Constantin si Elena"
25 dec. (20.03) - Irinadum, Bucuresti
28 dec. (19.03) - maria_alexia(29 ani), Sibiu
28 dec. (23.03) - Camelia Daniela, Buzau
?? dec. (??.03) - paula2003, Bucuresti, dr.Esanu #65533; Sp. Polizu
?? dec. (??.03) - MIC KEYD
?? dec. (??.03) - O Pasiune
02.ian. (1?.03) - [purple]bumbita
-----------------
80

SCORUL BEBELUSILOR :22 - 18 si 42
* printre bebelusi sunt 2 perechi gemeni *
........................................................
Telefoane utile :
Policlinica Diagnosis- tel 0212316741
Institutul Cantacuzino Laborator recoltari- tel 4113800,int 237

Link-uri utile despre :www.acegraphics.com.au/articles/dietsch01.html" target="_blank">analize si riscuri, www.ispt.ro/infectioase/" target="_blank">cum este bb-ul afectat de bolile mamei, www.nzfsa.govt.nz/consumers/food-safety-topics/foodborne-illnesses/pregnancy/" target="_blank">cum mincam , www.ivfer.com/pg_calc.htm" target="_blank">marimea embrionului in trim. 1.(Sursa - Ioana75 - Mamici de septembrie - octombrie 2005 )

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns maria_alexia spune:

Merci, Cora, m-am mai luminat si eu. Suna bine ce spui tu...
In general se pare ca a doua nastere e mai usoara ca prima, dar ceva ajutor nu strica

Tania, chiar, cum arata maternitatea din Sibiu? Cum e cu saloanele/rezervele ? Unde sta bb, cu tine in salon? Cum e cu vizitatorii ?
Se vede ceva schimbare dupa renovarile de anul trecut, parca? Oare am sanse sa vizitez si eu pe-acolo, asa, de curiozitate, sau mai bine sa ma tin departe pana in decembrie ?
Scuze de bombardament

Si poate nu ma uitati nici cu intrebarile despre contractii, va rog...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Maria, din punct de vedere al saloanelor, pot sa spun ca arata bine dupa renovare. Bine, eu am stat pe sectie la obstretica patologica, rezervele mama-copil erau la alt etaj, dar pot banui ca arata cel putin la fel de bine. Prin asta inteleg: zugraveala noua, gresie, perdelute si draperii si baie cu dus. Am inteles ca saloanele pt mame sunt de doua feluri: rezerve mama+copil (cu 2 paturi + 2 patuturi) si saloane mame (4 paturi) cu saloane copii alaturate. Eu ma refeream in mesajul anterior la sala de nasteri unde, se pare, sunt vreo 6 paturi si arata cam ca o sala mare de operatii, cu faianta si fier. Pana si toate usile sunt de fier, asa inca e totul atat de rece....
Cel mai mare stres al meu in spital a fost cu "cotizatiile" pentru ca sunt foarte multe asistente si infirmiere care se schimba (cam de 3 ori pe zi), asa incat ma agitam toata cui mai trebuie sa dau ceva, care ar fi momentul si alte chestii d-astea penibile.

In leg cu vizitele, din cate stiu eu programul de vizitare este marti, joi, sambata si duminica intre 14-16. Cred ca atunci poti vizita si maternitatea. In rest, nu poti intra, ca sunt usi cu cartela.



Tania & Punctuletz 21+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IrinucaR spune:

Gata!!! Am terminat!!!!
Sunt ECONOMISTA!!!!!
Noi suntem bine si ne luptam din greu cu caldurile!!!
Ma straduiesc sa citesc ce ati mai facut in partea 31!!!'

IrinucaR 24+

www.irinucasisoru.3x.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dienutagraviduta spune:

eu una, simt nevoia sa fac niste clarificari :
iaca-asa :

"imi aminteste de sora mea, la care situatia a fost destul de nasoala insa, nu ca la voi, ca omul poate simte o mica incompatibilitate cu mogaldeata sensibila si prea mica din burta" - asa si, ce vi se pare aici ca suna in a va plange de mila ?!!?

"nu stiu de ce am simtit nevoia sa imi scriu gandurile astea aici, poate pentru ca ieri am intrat pe forum sa citesc niste povesti tare triste, si m-au facut sa ma gandesc la cat de triste si nefericite sunt unele femei, cand maternitatea ar trebui sa le faca fericite." - si de unde ati tras voi concluzia ca vb de voi ?!!!??? doamne fereste, am citit povestea lui Alebasi si inca o forumista de la "In unul sau in doi, mergem mai departe"- alea, cred ca nu pote sa ma contrazica nimeni, chiar sunt povesti triste.

si, in fond, de ce ai fost taioasa asa, BIC? citeste si tu ce mi-ai raspuns si o sa vezi ca de fapt tu m-ai jicnit gratuit, ca sa nu mai vorbesc de atitudinea "vezi de ale tale, ca noi suntem bine-mersi, ce-ti pasa tie", care chiar depaseste orice limita, avand in vedere cele spuse mai sus; daca ai avut cumva impresia ca "m-am laudat" cu barbata-miu la voi, vezi doamne mai "nefericite", asta e total aiurea, mai ales ca nu cred ca s-a gandit nimeni sa faca paralela si sa-ti spuna ca si noi aici suntem foarte bine mersi cu gandacii nostri din saloanele de nastere, si ca ce te lauzi cu spitalul ala grozav in care o sa nasti tu acolo.
eu cam asa vad lucrurile, oricum, n-am vrut sa supar pe nimeni pe aici, ca nu asta e scopul acestui forum, dar nici nu imi place sa fiu suparata degeaba de alti membri, ok ?

iar pentru tine alexandrina, sincera sa fiu, chiar ma bucur ca te-a facut asa de fericita sotul tau ieri, si te rog sa nu te superi pe mine, ca zau n-ai de ce; n-am zis nicaieri (pentru ca nu asa gandesc), ca v-ar face nefericite purtarea sotilor vostri sau prostii d-astea, pur si simplu aveam o stare de spirit mai nasoala dupa tot ce citisem mai devreme, dar zau ca nu ma apucase compasiunea gratuita la adresa voastra.

io pun punct aici, si vreau sa-mi treaca.


dienuta graviduta si bebelushul luca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

felicitari irinuca pt. licenta. de acum intelegem ca vei fi mai activa pe forum, nu?:)
bic, n-ai nici cea mai mica idee cat te invidiem (pozitiv) pentru conditiile de acolo. stresul aici este mult mai mare: cat de proaste vor fi conditiile din spital, cat de nepasatoare vor fi cadrele medicale, daca vom avea ceva si medicii nu se vor preocupa sau nu va exista aparatura de interventie sau, chiar daca nu patim nimic la nastere, nu cumva ia copilul vreun virus din spital etc ...toate riscurile astea sunt mult mai reduse la tine. si cand ma gandesc ca puteam sa emigrez cand am terminat facultatea si mi-a fost teama. acum e prea tarziu. ne descurcam cu ce avem.

http://community.webshots.com/user/anda1977

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Felicitari Irina!Cred ca ti-a fost greu,dar a trecut totul.Bravo!
Tania asa am auzit si eu ca sunt 2 tipuri de saloane,unele cu mama si bebe altele doar cu mame si bebele separat,cred ca depinde de saloanele pe care le are medicul tau cu care nasti nu?Cat despre vizite,am o colega de birou a carei sora a nascut prematur o fetitza si e toata ziua la ea la spital si sta pana seara.Probabil ca si chestia cu vizitele se poate rezolva daca cunosti pe cineva sau dai ceva...

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tania-z spune:

Da Cora se poate rezolva cu vizitele, cu bilet de voie de la medic. Si sotul meu a avut si a venit in fiecare zi si tot asa statea, pana seara. Biletul e nominal, ceilalti vizitatori ai mei n-au putut veni decat in zilele de vizita.

Tania & Punctuletz 21+
Varsta Punctuletz
Poze cu Punctuletz

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns paula2003 spune:

Nici nu apuc sa scriu ceva ca si am de citit cateva pagini. Ma bucur ca m-ati trecut deja cu baiat.
Vreau sa stiu si eu cum e la Elias?, cadre, tratare....spaga?





Paula18+Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns coralia76 spune:

Paula felicitari pentru baietel,cred si eu ca tati e foarte mandru de flacaul lui!

Varsta bebelica[url=http://lilypie.com/days/051129/3/25/1/+2"]

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexandrina spune:

quote:
Originally posted by dienutagraviduta

"nu stiu de ce am simtit nevoia sa imi scriu gandurile astea aici, poate pentru ca ieri am intrat pe forum sa citesc niste povesti tare triste, si m-au facut sa ma gandesc la cat de triste si nefericite sunt unele femei, cand maternitatea ar trebui sa le faca fericite." - si de unde ati tras voi concluzia ca vb de voi ?!!!???


Poate ca de aici:
quote:

pe mine ma cam intristeaza ce povestiti voi de unii soti, ca sa fiu sincera ...

...

nu stiu de ce am simtit nevoia sa imi scriu gandurile astea aici, poate pentru ca ieri am intrat pe forum sa citesc niste povesti tare triste, si m-au facut sa ma gandesc la cat de triste si nefericite sunt unele femei, cand maternitatea ar trebui sa le faca fericite.


Eu trasesem concluzia ca e vorba de mine pentru ca eu vorbisem despre situatia de la mine de-acasa in acea zi de "ieri" si se suprapunea. Adica asteptam rapunsuri la ce-am intrebat si tu ai venit si ai zis altceva, nu te-ai exprimat suficient de clar si eu mi le-am asumat. Ca sa nu-ti mai zic ca exprimarea (aproximativa) ca tu n-ai fi in stare sa faci ceva ce nu-si doreste si sotul tau cu tot sufletul m-a determinat sa cred ca tu ai impresia ca eu am ramas insarcinata fara acordul sotului meu (asa ceva doare).
Dar tocmai pentru ca nu te-ai exprimat clar n-am reactionat, eu vreau sa ma folosesc de prezenta pe acest forum doar in mod constructiv.

N-am nimic de acuzat sau de iertat personal la nimeni de pe forum dar mi se pare ca am ajuns sa folosim invective care nu-si au locul si rostul aici. Incercati sa scrieti numai lucruri pozitive, pentru ca de asta avem foarte mare nevoie cu toatele.

Eu ma bucur pentru fiecare dintre voi, pentru sotii sensibili pe care-i aveti, pentru spitale frumoase in care aveti unele ocazia de-a naste, pentru fiecare problema de sanatate pe care o treceti si mai ales pentru fiecare sufletel pe care-l purtati. Si daca eu n-am ceva din ce aveti voi nu conteaza.


"Fiecare copil care se naste sub soare ne vesteste ca Dumnezeu nu si-a pierdut increderea in om" (Rabindranath Tagore)
Alexandrina.

Mergi la inceput