Carceii si insomniile

Carceii si insomniile | Autor: Ina869

Link direct la acest mesaj

Ma trezesc in jurul orei 2 si ceva, citeodata din cauza durerii de carcel altadata fara nici un motiv, si stau cu ochii pe tavan (sau pe dc) pina pe la ora 5:30 dupa care ma apuca somnul…numai ptr. o jumatate de ora,ca pe urma suna ceasul …se intimpla figura cam de doua-trei ori pe saptamina (inde-ajuns ca a doua zi sa fiu o zombie).

Dragelor, se mai confrunta cineva cu insomnii si carcei si daca da, cum le dati de cap ?



Ina si fluturasa 22+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Si eu mai ma confrunt cu asa ceva si e cumplit..........
Din cate am inteles e din cauza lipsei de calciu.
Ma chinui cateva minute, dar reusesc sa adorm la loc.
Dar sotul meu tot timpul se sperie pentru ca eu ma trezesc tipand de durere.
La mine se pun numai la picioare...

Toanca si bebe 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Ina, eu tiu mai demult de la mama biolog si de la medici, ca ai lipsa de calciu si asta da carcei, ai vorbit cu doctorul tau, poate treb refacute analizele si sa iti dea supliment de calciu ca poate materna nu e suficient, sper ca iei din asta, si probabil ca nu bem nici lapte si iaurt cat trebuie( eu stiuclar c atrebuei sa maresc cantitatile dar nue usor, de)..
Mare grija si sfatuieste-te cu el sau ia tu calciu, ca nu strica,dar e cam devreme ot insomnii, asta e clar.Si ai nevoei de somn mai ales ca mergi la serviciu.
Numai bine, sa iti revii repede

Denisa
15+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Eu din cate stiu de la doctorita mea nu este indicat sa iei calciu pentru ca provoaca contractii.
Si atunci, in afara de Materna, trebuie sa manac f. multe lactate si branzeturi.
La mine iaurtul e nelipsit zilnic.
Dar, eu carcei am de cand ma stiu....si nu au nici o legatura cu sarcina.........parerea mea.

Toanca si bebe 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Denisam spune:

Toanca, dc ai avut de cand te stii, e altceva, dar Ina si alte fete se confrunta cu problema asta in sarcina, ceea ce inseamna clar lipsa de calciu.
Eu am spus sa vorbeasca inainte cu medicul eisi apoi sa ia, exist ao anumita doza mai mica care se recomanda c asuplimnet de medici, dc la analize esti la limita sau sub limita, si calciu pre amult provoca contractzii din ce am citti incepind cu ultimul trimestru de sarcina, de aia spun ca medicul ar trebui sa decida.
De exemplu eu cand am avut lipsa de calciu, acum cativa ani, a trebuit sa iau calciu cu vit AD2, pt ca nu se asimila, si uneori poti micna tu lactate la greu ca degeaba, depinde de organism, suntem diferitzi, nu
Bebe isi aia acuma si din calciu si din fier si nici numai pe lactate nu putem sta, parerea mea.

Denisa
15+
BEBIK
Zambeste, si maine e o zi!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns toanca spune:

Pai si eu sunt de parere ca trebuie sa vb intai cu medicul si sa nu ia de la ea putere calciu.
N-am spus-o cu rautate.


Toanca si bebe 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana0204 spune:

Fetelor, un sfat: cand vi se mai pun carceii ridicati de varfuri in sus cat puteti de mult si vor trece instantaneu, la mine merge de fiecare data. Opusul miscarii de ridicare pe varfuri. Bine ar fi sa fiti pe faza si sa ridicati chiar cand incepe durerea, dar merge de multe ori si dupa ce se instaleaza.

Oana D - saptamana 35

Foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iren spune:

Dragele, circeii nu sint de la calciu, adeka din cauza lipsei lui, ci din cauza lipsei magneziului. Io am luat in ambele sarcini cite un pliculetz de magneziu efervescent pe zi, tzin minte ca fro luna, la ultima sarcina, am cam uitat sa-l iau, nu shtiam de ce am circeii aia ingrozitori noaptea! Cum am reinceput sa-l iau, in 3-4 zile mi-am revenit complet. Ia facetzi voi o cura de magneziu, sa vedetzi ce bine o sa va prinda, shi la nervi, da shi la circei!

Iren dubla mamica Bogdanelu nazdravanu si Julia turbo
pozne


In caz de greturi si alergii la anumite persoane, se recomanda retragerea intr-un loc izolat si racoros si consumarea, in liniste, a patru- cinci lamii pe ora.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miruna28 spune:

va spun sigur, carceii sunt de la lipsa magneziului in organism; eu nu am insa prietena mea, insarcinata in 32 saptamani are asa ceva, a fost la medic si asa i-a spus; in plus, chiar am citit despre asta in diverse reviste; carceii sunt de lipsa magneziului in organism !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acusor spune:

Neata!
Si eu cred ca din cauza lipsei de magneziu sunt carceii. Mie mi-a dat dr. sa iau din luna a 6 parca, Tardyferon Fol si Magne B6 si mi-a spus sa iau pana la sfarsitul sarcinii. N-am avut probleme cu carceii deloc. De cand sunt in concediu prenatal, adica cam din saptamana 32 iau si calciu.
Ina, intreaba-ti medicul.

Pupici
acusor 37+
http://pg.photos.yahoo.com/ph/eavoicu/my_photos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karmenutza spune:

Insomnii nu mai am, dar carceii abia incep!! Am avut de vreo 4 ori, tot in toiul noptii. Ba in piciorul stang, ba in dreptul. Calciu am luat in trimestrul II, acum mi-a zis doctorita sa nu mai iau. O sa incerc si eu cu magneziu.

Mergi la inceput