FIV 37

FIV 37 | Autor: Tia

Link direct la acest mesaj

continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=50887&whichpage=11" target="_blank">cap. 36



Initial creeata de ginetta


A trait cineva in forum experienta ICSI? cum este? puteti sa-mi dati detalii? unde ati facut procedura? cat a durat si cat a costat? ati incercat de mai multe ori?

din fericire eu sunt sanatoasa, dar sotul meu in urma unui tratament cu raze si chimo are nr. redus de spermatozoizi, asa ca singura sansa de a ramane insarcinata este ICSI.

suntem dispusi sa incercam dar ne e cam teama. nu am vorbit cu nimeni care a trecut prin experienta asta si nu stimla ce sa ne asteptam.

va rog sa-mi impratasiti din experientele voastre de fertilizare. multumesc frumos.


37+

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Delia felicitari, ai vazut ca pana la urma tot raul spre bine! Ai grija de tine si de bebe, greul abia acum incepe!

Luli bine ai revenit, am auzit ca ai fost alaturi de Moni cand a nascut, cred ca a fost super!
Cat despre mine, merci de intrebare, sunt optimista ca in sfarsit am prima menstra normala dupa toata nebunia! Nu stiu inca ce voi face mai departe, trebuie sa ne gandim bine; totul a fost destul de traumatizant atat dpdv fizic cat si psihic. Tu ce faci, incercati din nou in toamna?

,



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicole74 spune:

Ginetta, noi am facut fiv+icsi, reusit din prima, la Sabyc. Aceeasi problema, oligospermie severa, 2 mil/ml. Pretul a fost 3.000 euro, fara medicatie si analize. Totul a durat aproximativ 1 luna jumatate, 1 luna anticonceptionale pentru relaxarea ovarelor, 10 zile menogon (3/zi), apoi punctia si la 2 zile ET.
MULTA BAFTA. Daca mai ai intrebari, nu ezita.

Nicole 31 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Ginetta, bine ai venit !
Noi am facut FIV-ICSI in octombrie 2003 la Medsana (Bucuresti) cu dr Denisa Protopopescu. Desi pare o experienta complicata, la sfarsit nu ti se mai pare asa. In realitate este destul de simplu. Doar ca incarcatura emotionala si stresul o fac sa para ceva mai dificila.
A durat totul cam doua saptamani.
Costurile au fost: 2400 euro procedura, 600 euro medicatia si inca ceva bani analizele preliminare (in jur de 500-600 euro).
Am reusit, spre fericirea noastra, din prima incercare, iar acum suntem fericitii parinti ai unei minuni de fetita scumpa de aproape un an.
Iti urez multa bafta si sa reusesti de la prima incercare.

Anemona si Denisa mica, frumusica si cumintica
http://community.webshots.com/user/anemona112

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Lauion,Tu in care lot ,parca cel din septembrie esti pentru FIV ?Si eu o sa ma rog pentru tine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ceciserban spune:

Delia ma bucur din suflet ca ai reusit,sincere felicitari si multa sanatate si putere iti doresc sa ai sa poti sa-ti cresti minunea din burtica.Te pup dulce ai grija de tine,
Cecilia.
Lachi ce mai faci,iti tin pumnii sa dea Domnul sa reusesti si tu si toate fetele ce fac acum sau vor face in viitor FIV.
Pupici pt. toate.

cecilia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Da lachi,nu ne mai spui nimic de tine?Noi te pupicim si ne gandim la tine oricum si te ubim mult mult.Hai mai spunene ceva si noua.Ce face burticu domniei voastre?Stii cu aproximatie pe cand vei avea punctia si pe cand ET?Ma rog la cel de sus sa-ti dea 2 plangaciosi asa cum iti doresti tu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns raluca 2 spune:

buna fetelor!sunt noua pe site si as dori daca se poate sa ma ajuta-ti cu ceva informatii despre FIV.sunt pacienta dr.niculescu de la giulesti.fac tratament de vreo 2 ani si anul acesta ne-am hotarat pt fiv.avea amandoi probleme , eu cu ovulatia si sotul cu oligospermie si de aceea ne-am hotarat sa incercam fiv.nu mai aveam rabdare pt altceva.am inceput in ciclul anterior cu DYPHRELINE.apoi in ziua a 12 a ciclului asta , conf cu indicatiile doctorului , am inceput cate 4 fiole de MERIONAL.din pacate azi , in a 18 a zi de ciclu nu am decat 3 foliculi , diametrul maxim 16 , iar endometrul este de 6(f mic).dr niculescu m-a mai chemat peste 2 zile la echo dar dupa opinia lui trebuie sa renuntam.este vreune dintre voi care a avut rezultate slabe la inceput si apoi au crescut nr de foliculi.voi ce spune-ti sa fac?a mai folosit cineva merionalul?ce rezultate au fost?va rog din suflet sa imi raspunde-ti.sunt disperata si imi vine sa renunt la tot.multumesc anticipat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns saftoiu_gina spune:

DELIA sa inteleg ca ti-a reusit ma bucur f. mult si multa bafta tuturor.Am reusit si eu .La mine au fost ceva probleme dar au trecut urmeaza sa merg la eco. peste 2.5 saptamini sa vedem cum evolueaza sarcina.Nu ma mai doare nimic , greturi nu am in afara de sini care sunt cam sensibili .Aveti grija de voi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Delia21 spune:

Da Gina,am un bebe mic la burtic.Felicitari si tie.Cand ai facut EmbrioTransferul?Eu am greturi in prima parte a zilei si o pofta de mancare de 20 lupi ceea ce ma ingrijoreaza mai tare caci nu ma stiu de mare mancacioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Teli spune:

Buna !
Felicitari fetelor care au reusit, sunteti niste norocoase!
Raluca eu nu as renunta , chiar si cele 3 ovocite daca se fecundeaza corect sunt suficiente. Daca tot ai ajuns aici , continua,spune-i lui Niculescu sa ti le implanteze ! Eu stiu ca e greu de comunicat cu el , cel putin eu nu am reusit (si eu am fost pacienta lui la primul FIV), dar este problema ta si cred ca decizia iti apatine si tie.
Iti doresc mult succes!
Otilia

Mergi la inceput