FIV 33

FIV 33 | Autor: Monica-Elena

Link direct la acest mesaj



Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Ce mai face Moni si bocanila mic?
Lachi - gasisi draguta menogon?
Lauion - tu ce mai faci? Cum te mai simti?


Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Noi facem bine iubita. Tu ce faci?

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nounou spune:

quote:
Originally posted by lauion

Nounou, sigur o sa fie bine si pt. noi pana la urma; iti tinem pumnii sa iasa bine de data asta!
In ce consta tratamentul inainte de ET, din ce zi se incepe?
pt. toate fetele,


Lauras



Lauras, nu ma indoiesc nici o clipa ca va fi bine pana la final .. acum e drept ca nici nu-mi pun mari sperante, de fapt ele sunt chiar foarte mici .. vreau doar sa inchei socotelile cu Sabyc-ul si sa o iau de la capat in alta parte ...
Tratamentul inainte de ET are ca scop pregatirea endometrului pentru primirea juniorilor, deci e pe baza de estogeni: eu voi lua Proginova, 3 tablete /zi, si inainte cu 2 zile de transfer incep injectiile cu Gestone (progesteron injectabil - intrucat data trecuta am sangerat inainte de 12 zile au presupus ca nu am asimilat corespunzator Utrogestanul). Calculul pentru perioada de tratament se face incepand de la data cea mai probabila a ET-ului: 2 zile inainte progesteron, din ziua a 2 a ultimei menstruatii Proginova, iar ca aceasta zi sa pice convenabil pentru data la care vor veni medicii din Israel, se controleaza cu anticonceptionale.
Tu cand te-ai hotarat sa mai incerc?
Si eu iti tin pumnii stransi si sunt cu tot sufletul alaturi de tine, nu stiu ce inseamna sa pierzi asa cum ti s-a intamplat tie si nu stiu cum as fi trecut eu prin asta ... e teribil! Dumnezeu sa fie cu tine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laurabyby spune:

ma bucur ptr.fetele care au reusit ci fiv eu una sant cam dezamagita ca ma chinui de mult sa prin si eu un bebel,dar vad ca nu am sanse.nu vreau sa ma las totusi de fiv tot mai cred in el dar la atatea nereusite nici nu stiu ce sa mai cred.abia ast sa vina luna iunie sa incep din nou ca dupa mine nu as fi dacut pauza asta care asa trebuie.cred ca tare fericit ar trebui sa fii sa iti vezi visul inplinit,dar cine stie cand va veni si acel moment.
LAURABYBY

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Buna dimineata fetelor,
Sa speram ca primavara asta care inca se chinuie sa vina, o sa ne aduca multe reusite!
Luli, am reusit sa iau menogon din Ungaria de la dna. Szabo. Mi-am facut un stoc zdravan. Sper sa fie cu noroc.
Laurabyby, ti-am scris nr. dnei Szabo la "alerta menogon"; sun-o daca vrei pentru ca mai are doar 70 de fiole si are deja solicitari din Romania. Dansa mai vine in Romania doar la sfarsitul lunii Mai, deci la fix pentru tine care incepi stimularea in iunie.
Multa bafta si noroc si un cer plin de stelute norocoase, tuturor fetelor care fac fertilizare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Nounou, multumesc pentru detalii si pt. suport. Nu m-am hotarat inca cand sa mai incerc, mai lucrez putin la psihic si din pacate nici dpdv fizic situatia nu e prea roza. As fi vrut in mai, iunie depinde cum vor fi loturile la Medsana.

Luli un pic mai bine zilele astea, merci de intrebare. Tu cum esti, ai mai facut ceva din analize?

Moni un pupic pt. bocanila.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Lauras de la bocanila ptr tine si capul susu fata frumoasa o sa iasa el soarele si pe strada ta. Curaj!

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Moni - noi, asteptam vremuri mai bune...
Lachi - ma bucur ca ti-ai gasit menogon atat cat ai vrut.
Sincer si eu mi-as cumpara insa stam foarte prost cu banii.
Spune-mi cu cat ti le aduce d-na din Ungaria si unde? Le primesti la Bucuresti? Mai exact cand esti cu ele acasa cat te ajunge fiola?

Lauion - nu stiu cu sa incep mai intai. Cand am vazut mesajul de la Lachi - m-a strans in spate. Pentru noi oricum a fost un efort financiar mare FIV-ul cu tratament cu menogon si acum daca nu se va mai gasi e mare jale.
Deci trebuie sa strangem bani pentru analize (absolut toate analzele le vom face), pentru tratament si pentru FIV-ul in sine. Probabil vom recurge din nou la un alt credit ramane de vazut in ce suma si cand.
Cu psihicul lucram .... cu sanatatea ... cica ar fi totusi bine. Am fost la un eco si mi-a spus ca uterul s-a refacut, endometrul e normal, ovarele sunt bine doar pe stanngu as avea un microchist de 8,3 mm.
Ficatul cica e si asta bun. Ma gandeam sa nu am vreo ceva dupa tratamentul urmat dar, nu.
Tu de ce zici ca stai un pic mai bine?

Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Joly spune:

Buna fetelor,
Lachione felicitari pentru menogon si sa fie cu noroc; eu am sunt-o pe dna. Szabo tot weekend-ul trecut si nu mi-a raspuns, dar daca vine tocmai la sfarsitul lui mai este tarziu pentru mine. Eu am facut dipherelinul pe 8 aprilie(ziua 21) si pe 22 aprilie merg la prima echografie. Eu mai sper sa gasesc la Catena(mi-au promis) si in ultima instanta il iau de la Giulesti.
Iliuta povestea ta este trista, dar daca dr. Munteanu a zis sa incercati nu iti pierde speranta, ca practic tu ai nevoie de ovule donate pe care sa le fertilizezi cu sotul, in rest "mecanismul" functioneaza ca doar ai ramas insarcinata natural, deci actioneaza cu incredere. Iti tin pumnii!
Cine stie sau a facut "protocolul lung" va rog sa-mi spuna si mie pasii, ca eu nu am inteles prea clar ce va urma dupa prima echografie din 22 aprilie.
Va tin pumnii celor care incearca acum si sa auzim de scoruri mari la Bhcg.
Va pup,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Luli, iubita, pe fiole dau 8 euro/bucata; pentru ca mi le aduce in Arad ii mai dau 40 euro comisionul ei indiferent cate fiole solicit; eu am preferat sa nu merg cu masina pentru ca e obositor si dau multi bani pe carburant, fapt pentru care am trimis un coleg, care azi a intrat in posesia lor; cand s-o intoarce pot calcula cu cat mi-a iesit fiola in functie de cat l-a costat pe el trenul. Dar eu am cerut 35 de fiole deci e in functie de asta, pentru ca trenul si comisionul raman fixe. Mie oricum mi-a convenit. Nu cred ca vor iesi mai scumpe decat erau ultima data in farmacii in Bucuresti si tinand cont ca nu se mai gasesc, n-am avut de ales. Daca se gaseau luam de aici...dar nu la 600.000 lei fiola cum sunt la Giulesti... e cam mult totusi... M-am uitat pe prospectul menogonului si ai dreptate nu este mentionata explicit ca reactie adversa hipercoagulabilitatea...dar... e trecuta tromboembolia care are ca si cauza tot hipercoagulabilitatea. eu oricum dupa ce imi fac analizele de hematologie, indiferent ca vor iesi bune sau nu, cu o luna inainte de fiv voi lua cate un tromboass/zi si voi continua si daca se prinde, indiferent de ce va spune medicul. Ca sa stau eu linistita, pentru ca eu in general am bafta ca cele mai bizare efecte adverse trecute pe medicamente, le fac.

Moni, m-am programat pe 17 Mai la 14,30. Pana atunci nu mai era nimic liber. Ce mai face zbenguici? Sper ca sunteti bine. La munte am inteles ca nu a fost vreme grozava in we. Cand ai timp trimite-mi te rog si mie pe PM "protocolul" de la Fundeni, Coltea, Institutul de Hematologie, etc. Trebuie sa incep sa le fac ca se apropie examenul preliminar. Pupik dulce pe burtik!

Mergi la inceput