FIV 33

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Monica-Elena spune:

Lachi poate ne vedem pe 17 mai la control. Bocanila trage suturi. A fost bine la munte doar sambata a batut putin vantul dar vremea a fost faina.

Monica si bocanila din burtica
Esentele tari se tin in sticlute mici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Merci Moni, esti o scumpa.

Luli eu dupa curetaj am avut sangerari pana acum o saptamana (ma apucase disperarea), deci iti dai seama ca pe langa alte cele mai aveam si grija asta! Imi era frica sa nu se fi intamplat ceva pe acolo pe la trompe, uter. Plus ca aveam chistulete pe ambele ovare; la ultima echo doar unul mai avea cateva microchisturi, uterul se pare ca e Ok. Acum cu Dumnezeu inainte si sa speram ca, asa cum spune Moni, va iesi soarele si pe strada noastra!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Adelia Alin, ce e cu tine, pui? Nu ai mai scris de f.f.f.f. mult timp. Esti bine? Cand vii in tara?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Pai mai Lauras, daca nu te-ai simtit bine de ce nu te-ai dus la Ancar sa-l tragi de atentie?
Eu una nu am mai venit pentru echo pentru ca am facut in Galati dar tu trebuia sa te duci la el.
Eu oricum cand voi veni in Bucuresti pentru analize voi veni si la Ancar si am sa-l intreb vis-a-vis de Menogon si urmarile tratamentului, de ce nu mi-a spus si nu mi-a dat sa fac analize si eventual tratament asa cum au dat alti medici.
Pe chestia asta sunt foarte, foarte suparata.

Luli si ... atat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Luli, pai am fost la Ancar de 3 ori pana acum, ca imi era si jena sa il mai sun... El mi-a zis ca uterul e Ok si ca se mai intampla si ca poate fi si din cauza chisturilor de pe ovare, dar stii cum e cand tu esti ala caruia i se intampla!
Si eu am intrebat de ce nu mi-a dat sa imi fac toate analizele inainte si mi-a spus ca nu sunt analize uzuale si ca nu era nici o suspiciune ca ar fi probleme. Acum oricum e prea tarziu si nu vreau sa ma mai amarasc si cu asta.
De efectele menogonului (al stimularii in general) stiam, si in mod normal al trebui ca acele chisturi sa se resoarba in cateva luni, daca nu ai alte probleme.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Luli, da' sa nu-i spui cine ti-a zis de menogon, ca intru si eu pe mana lui in iulie si nu vreau sa fac vreun mulatru sau asiatic...nu ca nu mi-ar place mie copilasii de orice rasa, dar totusi... si asa m-am pus bine cu el ca mi-am facut toate analizele la el si dupa aceea am tuns-o subit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kariris spune:

Lauras, Luli nu se refera la acele efecte ale stimularii care constau in chisturi ci la un efect advers al menogonului si anume hipercoagulabilitatea si foarte rar - tromboembolie. De unde am tras eu concluzia ca acesta ar fi motivul pentru care multe care fac stimulare cu menogon au analizele varza (coagulabilitate) si probabil de aceea in alte tari la fiv cu menogon se da obligatoriu aspirina de 100 mg si inainte si dupa ce s-a prins sarcina, cateva luni bune.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns smita spune:



Buna fete cucuiete! Am si eu o rugaminte la voi,daca puteti sa-mi spuneti care mai este scorul la dat doctorului, embriologului, la Giulesti vreau sa zic sunt ca in ceata ? Multumesc anticipat.

Sa auzim de bebe !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauion spune:

Lachi, merci probabil ca am pierdut eu ceva din relatari.
Asa e si eu citisem de tromboembolie ca un efect advers ocazional, dar abia acum fac legatura, s-ar putea sa aveti dreptate...eu am luat aspirina dupa punctie si pana dupa testul Bhcg, Monica spre ex. parca a luat mai mult.
Astept cu interes rezultatul de la Inst Hemat. sa compar cu cel de la Fundeni, sunt tare curioasa...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luli spune:

Lachi - fii fara grija ca mi-am luat si eu Memomed 2005 si ii voi arata direct in carte.
Are dreptate Lauion - ne-a dat si noua sa luam aspirina intre punctie si BHCG mai exact de 80 mg, si mie pentru ca am facut hiperstimulare mi-a spus sa mananc in fiecare zi 2 oua fierte. La un moment dat - din cauza oualor am facut un fel de alergie si... mi-a spus sa nu mai iau aspirina si gata.
Bineanteles ca eu am luat pana la BHCG insa ce nu inteleg eu de ce alti medici au dat in continuare aspirina pentru cele care au facut FIV.
Cu atat mai mult cu cat se stia de R.A. pe care le are menogon-ul. Asa cum mi-a dat de fiecare data - de control asa... (cand m-am dus la Bucuresti) sa fac analizele: BHCG + progesteron + estradiol - cu bani la Medsana, puteam foarte bine sa le fac si pe cele pentru sindrom ca vorba aia "unde a mers mia merge si suta.." La cati bani am dat pana atunci chiar nu mai conta. Nu mai vorbesc de efortul facut de fiecare data (dupa FIV) sa vin la Bucuresti, (pentru ca oricat as spune ca nu, drumurile erau destul de obositoare).
Si.. in final totul a fost ... pentru nimic, si... nimeni nu are nici o vina... vorba aia doar am semnat un document in care imi asum "n" riscuri...
Gata - am terminat - mi-am varsat of-ul.


Luli si ... atat.

Mergi la inceput