Bebelusi de septembrie-octombrie (7)

Bebelusi de septembrie-octombrie (7) | Autor: Lucia

Link direct la acest mesaj

Continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=37763&whichpage=1" target="_blank">Bebelusilor de sept-oct 2004 (6)


Am fost astazi sa facem vaccinul de la doua luni si cum ne-am dus asa ne-am intors. Stefan, baietelul meu, doarme de la ora 12 noaptea pana la 6,30 dar azinoapte, ca un facut s-a trezit la ora 4 i-am dat laptic, (il alaptez integral) si dupa aceea s-a trezit iar la 7,3o cand l-am alaptat si am plecat repede la vaccin. Cand i-am spus dr. ca a mancat putin m-a chemat vineri la vaccin. Mie mi-a venit ciclul si am impresia ca de atunci nu prea mananca la fel de bine. Nu stiu o fi doar impresia mea, caci vad ca este o obsesie cu aceste mese ale bebelusilor nostri.
Stefanica al meu de vreo cateva zile isi suge degetul, pumnul orice apuca numai suzeta nu o vrea. Uneori il adorm cu sanul caci nu vrea suzeta si ma dispera in unele seri cand trebuie sa stam cu titi in gurita ca sa adoarma.
Voi mamicile care alaptati dati calciu la copii ? Dr. mea m-a pus sa-i dau in fiecare zi 5ml calciu sirop (Pharco) ?
Eu nu-i dau nici ceai.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Listuta cu 32 si 30 :

August

LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
? (4450 gr) -roxana_oana (DPN=17 Sept)

Septembrie

LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 03 Sept
Daniel (3750 gr, 52 cm) -irina piticuta (DPN=03 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Matei Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
Andrei (ora 13:14, 3090 gr, 50 cm) -NinaB (DPN=22 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 19 Sept
Francesca Elena (2950 gr, 47 cm) - misholina (DPN=12 Oct)
LMA 20 Sept
Teodor Mihai (4000 gr) -mel_g (DPN=25 Sept)
LMA 21 Sept
Sorin Alexandru (ora 04:24) -ionella3003
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 24 Sept
Maria (3400 gr, 52 cm) - doxi (DPN=24 Sept)
David Erik (2650 gr, 49 cm) -qstavarachr (DPN=30 Sept)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
Amelia (ora 15:45, 3000 gr, 51 cm) - LiliaToma
LMA 27 Sept
Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept)
Daria Ioana (ora 12:35 ) - crisdaria
LMA 28 Sept
Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp
Andrei (4100 gr, 54 cm) -Cristia (DPN=26 Sept)
LMA 30 Sept
Sarah (ora 14:18, 4130gr, 53 cm) - Simona_B (DPN=25 Sept)

Octombrie

LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 02 Oct
Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept)
Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept)
LMA 03 Oct
Victor Cristian (2900 gr, 53 cm) -dixie (DPN=06 Oct)
Kaori (ora 21:19, 3366 gr, 51 cm) - saory (DPN=30 Sept)
LMA 05 Oct
Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct)
LMA 06 Oct
Miron Radu (ora 09:06, 3000 gr, 50 cm) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct)
Omar (ora 12:01, 2740 gr, 47 cm) -amoodia (DPN=07 Oct)
LMA 07 Oct
Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct)
Alexandru Andrei (2800 gr) -ana_miti (DPN=25 Oct)
LMA 08 Oct
Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept)
b]LMA 09 Oct
Andrea Bianca (ora 13:50, 3300 gr, 48,5 cm) - biamar
LMA 10 Oct
? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct)
Alexia Anca (ora 11:30, 3660 gr, 52 cm) - liaT (DPN=10 Oct)
LMA 13 Oct
Badice Anthony (ora 12:00, 3700 gr, 54 cm) -Kittie (DPN=28 Sept)
LMA 14 Oct
Alexandra (ora 11:30, 2820 gr, 50 cm) - babirusa (DPN=21 Oct)
Maira Rebecca (ora 15:12, 3556 gr, 51 cm) - Violeta Nicolae (DPN=05 Oct)
Stefan Adrian (3900 gr, 52 cm) -Lucia (DPN=21 Oct)
LMA 15 Oct
Lucas (ora 10, 3100 gr, 50 cm) -Garofitza (DPN=22 Oct)
LMA 16 Oct
? (3900 gr, 50 cm) - nature (DPN=19 Oct)
Manuella (3300 gr, 50 cm) - elena_oona (DPN=15 Oct)
Mihail Andrei (4500 gr, 55 cm) -crini
LMA 18 Oct
Ana-Larissa (3500 gr, 51 cm) - mamalina
LMA 19 Oct
Robert Cristian (ora 14:30, 3200 gr, 50 cm) -CRISMIR (DPN=27 Oct)
LMA 20 Oct
Paula Diana (ora 12:20, 3300 gr, 50 cm) - danina (DPN=30 Oct)
LMA 21 Oct
Alma Bianca Aimee (ora 01:30, 4250 gr, 51 cm) - danyce (DPN=07 Oct)
Lia Marie Bayne (2750 gr, 47 cm) - anamari
LMA 23 Oct
Elena (ora 03:15, 3050 gr) - Elyanne (DPN=28 Oct)
Irina Georgiana ( 3100 gr, 50 cm) - anielas (DPN=10 Oct)
LMA 30 Oct
Yasmeen (ora 17:52, 3150 gr, 50 cm) - cybip[/b] (DPN=23 Oct)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Lucia te rog sa modifici titlul topicului in "Bebelusi de sept-oct 2004 (7)".
Nu inteleg care e legatura dintre papat putin si vaccin de a trebuit sa va amane pana vineri. Ce explicatie ti-a dat?
Eu alaptez si am intrebat doctorita daca sa-i dau calciu si a zis ca nu e necesar daca papa doar laptic de la mine. Deci pana acum nu i-am dat. Si apropo, nici ceai nu-i dau.
Cu suzeta a fost mare lupta si la noi ca s-o accepte dar noi am inceput de pe la 3 sapt lupta. Ca s-o conving pana la urma ii puneam o picatura de sab simplex sau uenori putina glicerina boraxata. Nu prea e indicat sa faci cum am facut noi, dar in cazul nostru asa am reusit.


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Lucia ,io una nu am auzit aici ca bebelusii sa primeasca calciu suplimentar( a mea doar Vigantoletten pastilute primeste) si nici daca a mancat inainte sa-i faca vaccinu in alta zi!
A mea se inroseste sub barbita si sub brat, o dau cu ulei de copii da nu vaz nici o schimbare ,voi ce folositi?
Si pe fata i-a aparut niste pete rosii aspre la pipait am dat-o cu crema de galbenele dar mai tare s-a inrosit asa ca am renuntat.
Noi merem vineri la vaccin ca maine facem 3 lunisoare asa ca pan in februarie speram sa nu mai ajungem la doftor!
Fetelor hai sa facem un top al bebeilor care adorm inainte de 12 noaptea !

pupici ,
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Nina, ce paturica in carouri cu ursuleti?...hihihi, noi nu avem asa ceva!
In casa o tin imbracata cu un body, sosetele si o salopetica cu sau fara maneci....si fara caciula! Aaaa, si am mai uitat un accesoriu...barbita fara de care avem tot timpul bluzicile ude pe la gat!

Mari, noi nu avem astfel de probleme dar stiu ca pe fata nu e bine sa o dai cu nici o crema.
Sub barbita si sub brat cand era mai mica o dadeam cu pudra Baneocin.



Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Uite eu am chef de scris...m-a traznit o intrebare acum.
Voi de revelion ce faceti? Stati acasa cu bebelusul sau mergeti la distractie si "angajati" bunica sa stea cu el?
EU sunt in mare dilema. Eu as vrea sa stau acasa dar sotul vrea sa mergem la un restaurant. Sunt intre ciocan si nicovala caci nu stiu ce sa fac.

Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionella3003 spune:

si eu i-am dat 10 zile calciu si vit. C, asta din cauza ca eu intotdeauna a stat prost la capitolul Ca. Si papa exclusiv lapte de la mamica... Si aceeasi mare problema am avut-o cu suzeta: dupa lupte seculare care au durat o saptamana, am scapat de papatul pumnului, mai nou iesim afara doar cu suzeta in gurita, altfel ni se face de urgenta foame si o punem pe mami sa ne dea masa in oras.
He, he... revelionul va fi unul romantic, in doi: eu cu bb pt. ca tati lucreaza, asa ca...o sa ne facem de cap.
Mai vorbim!

Ionela si Sorinel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

lorena

hai sa-ti povestesc cum il "depanam" noi. poate tine si la voi... trecem la pasul urmator dc nu tine precedentul. pasii succesivi sunt:
1. suzeta
2. biberon cu lapte caldut sau ceai
3. in brate, cu spatele lipit de mine si tinut de burtica cu mana sau cu ambele maini (ca sa incalzim burtica). are posibilitatea sa dea din picioruse, fapt care usureaza facutul de kk.
4. san. acolo se calmeaza de regula si punem in miscare digestia....
truc: tot aici adoarme seara cand e mai agitat!

nina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:

maaaaama, da' ce mai scrieti!!!!
Lorenam ce faceti draga? Pai vezi, nu-i Kittie rea.. of, da' chiar, ce s-o-ntampla oare cu bebe al tau de e asa suparat? Si-al meu se enerveaza cateodata, da' nu zile in sir...(macar si-asa, si e bine!).. Of of.. serios mi se rupe inimioara de voi! Uite, al meu , de ex doarme mai nou numai cu mine in pat (eu l-am obisnuit, recunosc, da' devine grav, nu mai vb nici cu taica-su, numai cu mine si nu-l lasa in pat cu mine, Doamne fereste! Numai bebe sta cu mami - chiar daca-l pun lemn la el in pat nu vrea sa doarma acolo..) si de pe la 1-2 numai.. si pana la 6-7 dim.. cand mai are si chef de joaca asa ca ieri iar m-am dus capiata la doctor (cu o luna inainte dormisem o ora ca bebe al meu chiraia ca din gura de sarpe), norocul meu cu zambetu', ca altfel imi luam mia de injuraturi in trafic la cat eram de adormita :). Am facut vaccinul ala gratuit si n-a fost nici o pb , doar seara il dureau piciorusele de nici nu putea sa le miste (da dormise 5 ore dupa vaccin si efferalgan) da' i-a trecut intr=o ora. Si in afara de ala gratuit am mai facut unul de 400mii care se cere la plecat din tara, na uite ca-mi scapa numele, da' o sa va zic eu pana la urma.. Ce sa va mai spun- aaa, io n-am paturica d-aia in carouri!!! . da' primesc, nu-i bai
Si eu tot asa, cu pantalonasi, body-ul de rigoare pt pampers si bluzita. Cand doarme il invelesc, am vazut ca-i place mai mult. Caciulita nexam, doar cd iesim, o caciulita si gluga. kk aprox o data/zi,cateodata 3...astept sa treaca efectul de la efferalgan sa va spun si la cate mese am ajuns, c-acu' doarme mai mult de la ala..diversificare nici nu ma gandesc, io tot cu san inainte.Intre timp m-am lecuit si potolit de anason si chimen (v-am mai povestit eu de ) am trecut pe Hipp pt mami si bere fara alcool (super, mami si tati ciocnesc la bere seara, la tv ). gangureala e la maxim, mai ales juma de ora dupa masa e un adevarat concert, in masina canta cu mami , caruselul e minunata inventie pe lumea asta, pe burtica ne place f tare, un super concert de gangureli cu limba scoasa de placere, pe umar nu ma vrem sa sprijinim capul, noi vrem cu capu' sus, numai ... eee, cam atat, dac-ar si dormi noaptea, numai cuvinte de lauda, ca oricum, sunt moarta dupa el
Va pup, va urez liniste si numai sanatate.. Incerc sa intru mai des, da' inca nu s-a terminat nebunia cu cutiile si cu mobila, pe la mine...
Na belea, s-a-nchis subiectu\de cand tot scriu eu...eee, ia ca va gasesc acuma
mda, v-am gasit, pana la urma! Heee. da, acum mai pot raspunde la personal :)
Lucia, eu am primit de la dr si luna trecuta, si acum, cate 10fiole de calciu gluconat si jumatate ia bebe, jumatate eu , in fiec zi, deci 10zile/luna..Si mi-a spus si mie dr, c-al meu face la fel cu tzitzi si cu adormitu' sa nu-l las sub nici o forma s-adoarma la san! eu mai nou il las cu caruselu' in patut si e f fericit. Il intorc pana ma plictisesc si eu, da' bebe nu mai plange si adoarme. Oricum al meu incepe concertu; inainte de a adormi ca nu vrea sa doarma cu toate ca se uita cu 2 liniute, nu cu 2 ochi :)
Ionella, viteaza, eu m-as fi suparat tzutz dac-as fi aflat ca fac revelionul singurica cu bebe...
Mari74, nici eu nu stiu despre roseata aia, sorry, da' speram sa nu fie nimic serios, poate e numai de la caldura..
Roandre, eu daca-l las, cred ca fac depresie , stiu, poate sa sune ciudat, da' nu ma vaz fara el, sub nici o forma.. asa c=o sa mergem toti 3 la niste prieteni..

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aissa spune:

Fetelor, as vrea sa-mi bag si eu nasul in clubul vostru daca ma primiti. Am o fetita, Alexandra, pe care urmeaza sa o adoptam, este nascuta pe 30 septembrie si este la noi de 2 saptamani. Dupa ce in primele zile nu-mi gaseam timpul sa fac nimic, acum in ora pe care o am de pauza stau calare pe DC. Nu am citit celelalte parti ale subiectului vostru, dar cred ca m-ar ajuta sa vad prin ce treceti si voi, mai ales ca avand copii acasa din prima zi sunteti deja adaptate.
Noi avem, azi, la 2 luni jumate, 4,900 kg si 57 cm, papam lapte praf, bineinteles, si ceai, dam afara en-gros dupa masa si o plimbam pe mami 1,5-2 ore ca altfel trebuie sa ne schimbam rapid de haine. Azi am fost sa-i fac vaccinul de 2 luni, dar pentru ca ii facusera in maternitate doar o parte din cel ce se face la varsta asta si dr. a zis ca trebuie sa treaca 30 de zile intre 2 imunizari, ne ducem dupa revelion sa facem partea care ne lipseste.
In afara de Vigantol, picaturi, ii mai dau debridat si Metloclopramid contra varsaturilor. Alte chestii, calciu, vitamine nu mi-au dat.
Intreba cineva care e legatura intre vaccin si mancatul putin: e vorba ca dupa acest vaccin de 2 luni nu trebuie sa-i dai nimic sa pape timp de 2 sau 3 ore (parerile difera), asa ca daca bebelusul nu a papat suficient la masa anterioara, tot ce-i posibil sa i se faca foame curand.

Alexandra


Cristina, mamica de ghemotoc mic-mic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:


are colici? daca nu, nu-i trebuie debridat!!!
cine drq te-a pus sa-i dai Metloclopramid contra varsaturilor. ce ? vomita non stop!!!!

Mergi la inceput