Bebelusi de sept-oct 2004

Bebelusi de sept-oct 2004 | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33699&whichpage=1" target="_blank">Mamicilor de sept-oct 2004 (36)


Irina,veve & croko
pozici

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salutare dragi mamici si vreo cateva burtici :). Felicitari CRISMIR si Elyanne, bine ati venit in randul mamicilor; sa va bucurati de bebelusi si sa fie sanatosi .
Lorena, mi-a placut mult povestioara ta ... si sa-ti traiasca ingerasul.
Eu... ma simt destul de bine, azi e ultima zi cu antibiotice, si abia astept sa scap, ca vad ca productia de lapte scade la mine, si tare mult ar vrea sa o mai alaptez oleaca pe bebelina.
Aici in Canada este alta problema... s-a descoperit o bacterie, care in general e buna pentru organism, dar in caz de operatii, ca cezariana... si antibiotice in cantitati mari... duce la...moarte. Cool nu? mai ales ca simptomele sunt diaree si lipsa poftei de mancare. Mai are rost sa va mai zic ca ma duc din ora in ora la baie, ca ma doare burtica, si nici pofra de mancare nu prea am; cezariana si antibiotice... iau. OF! Cand a auzit mama toate astea la stiri, a inceput sa-mi dea vitamine, sa-mi intareasca sistemul imunitar, ca s-a demonstrat ca de fapt asta e cauza decesului... mizeria si sistemul imunitar slab. Asa ca... sper din suflet sa fiu sanatoasa si sa scap o data de amenintarile sortii.
Am si eu o intrebare, poate a trecut vreo una din voi prin asta... Bebelina mea face cacutza cu mucus si spumos... si foarte des... nici nu mananca tot si face cacutza... si nu pot sa zic ca e putin. Ce ar trebui sa-i dau sa o mai linistesc? Nu e diaree, dar spuma aia si mucusul ma ingrijoreaza... Pls .
In rest mananca bine, cam 90 ml la fiecare masa; e bine, nu???
Multumesc pentru informatiile despre vaccin, aici se fac primele la 2 luni abia... si tot atunci ma duc si la controlul de 6 saptamani. Chiar ce se intampla atunci?
Fetele care au copii de vreo 40 de zile... ce stiti despre molifta care se citeste? Am voie eu, ca mama, sa intru in biserica sau cum e traditia? sau e pana mi se termina lohiile? Of... am asa multe sa va intreb, dar ma cheama bulina, ca i s-a facut fomitza. Sper sa ma ajutati cu niste sfaturi si in rest sa auzim numai de bine.
Sanatate multa, multa!

Andreea, Doru si Nathalie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristia spune:

Buna fetelor!!
Intru pe DC dupa secole; de-aia sper din tot sufletul sa va mai aduceti aminte de mine! Azi am reusit sa instalez internetul (mi-e cam rusine, da' asta e) si primul lucru pe care-l fac e sa va scriu pentru ca mi-a fost un dor cumplit de voi! Felicitari tuturor mamicilor care au nascut!!.Nasteri usoare burticilor!
Nu mai stiu daca apar si eu in vreo listuta de mamici(pe ultima pe care am vazut-o nu eram in schimb apaream pe cea de burtici) asa ca ne anuntam acum: am nascut pe 29 septembrie pe bebe Andrei : 4.1 kg si 54cm.Va rog eu frumos sa ma puneti si pe listuta! Multam anticipat!
Am avut o nastere greutza in sensul ca m-am ales cu ruptura de col+vagin in plus fata de taietura perineului - asta pentru ca bebe a fost un pic cam mare pentru "posibilitatile" mele. De cu am ajuns acasa ne-au luat colicii; mai intai mai timid, acum ne urcam pe pereti si eu si bebe din cauza lor. Nu v-am mai citit si acum nici nu mai am timp sa o fac asa ca va rog tare, tare sa-mi spuneti si mie f pe scurt ce stiti voi despre alaptat: se da numai dintr-un san sau din ambii? Eu pana acum am preferat sa alaptez 10-15 min din ambii la un supt pentru ca deocamdata pe mine ma dor sanii si nu as putea sa stau cu un san gol si cu unul stand sa plezneasca. Mai mult ca sigur ca s-a discutat si ras-discutat problema asta da' va rog eu frumos lamuriti-ma si pe mine! Apoi: eu nu mai stiu ce sa mananc doar-doar om mai scapa putin de colicii astia!! Pe bebeii vostrii ce ii calmeaza? Pana acum am apelat la Bonnisan - picaturi la nevoie dar vad ca nu mai tine treaba.
Fetelor tre sa ma retrag ca s-a trezit scumpiciul!
Va pup mult pe toate si repet: mi-a fost tare, tare dor de voi!
Cristiana si bebe Andrei (29 septembrie, 43.1 kg).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_oona spune:

Buna fetelor,
va anuntz ca pe data de 16.oct am nascut prin cezariana cu epidulara pe frumoasa noastra fetita Manuella de 3,3kg si 50 cm.Dupa 5 zile de stat in spital ,dureri si alte cele,iaca suntem si noi acasa si suntem sanatoase, multumesc lui Dumnezeu.Am avut o nastere usoara,dar durerea de dupa e un pic nasoala.....
Ce vreau sa va intreb,pt fetele care alapteaza ,nuv a dor sfarcurile si sanii.Eu am ft mult lapte si de la supt ma dor svarcurile de numa.Ce pot sa fac sa nu ma mai doara???

Hai ca va pupic ca nu mai pot sa stau pe scaun de la operatie.
Nastere usoara tuturor fetelor ,multa sanatete sinumai bine.

Elena & baby angel Manuela(DPN 15oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Eliana si Crismir si Elena oona Cristia felicitari pentru bebelusi sa fii manciosi si fara colici!
Lorena fff frumoasa povestea ta!
Eu de abaia cum am reusit sa citesc tot de la ultimul subiect.
Ralucule faina de tot povestea ta!
Anne33 si Mihaela va doresc sa fiti cuminti desi botezul a trecut si sa va distrati fain.
Adela chiar azi ma gandeam ce o fi cu tine, eram sigura ca esti ca si mine bagata pana peste cap cu Andrei.
Eu azi am hotarat sa nu-i mai fac baie asa tarziu adica la 9, pt ca sunt convinsa ca pe ea baia o agita pt ca nu doarme, fetelor, dupa baie eu nu am auzit de asemenea reactii. Drept pt care azi am sarit baia ca am avut musafiri si de maine ii fac de la 6 seara cel putin e devreme ca ne culcam numai pe la 12 ca nu doarme dupa baie.
Caca facem si noi cam dupa fiecare supt.
Adela iti raspund la ce pot:
1. sta treaza cam max 5 ore adunate toata ziua
2 desi am avut cezariana dr mi-a spus dus de cand ajung acasa dar baie in cada la 6 saptamani
3 nu se aplica
4 mai avem 2 saptamani pana merg la controlul de 6 saptamani cand m-a chemat dr.
5 nu intentinez sa stau prea mult acasa si pe mine m-a intrebat seful meu cand ma intorc dar nu i-am spsu exact pt ca nici eu nu stiu

Andreea stai calma ca nu e cazul sa iti faci griji de la bacteria aia!

Fetelor colicii astia... suntem capiati de oboseala. Cum plange cum ne facem tot felul de griji e de la colici, i-o fi foame si tot asa i-am dat sa pape si la o ora ca nu mi-a dat seama ca plange de colici si a vomitat tot evident in jet de nu mai stiam ce sa fac.
Va pup si va urez o nopate fara colici.




Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora
http://community.webshots.com/user/madaspa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Am mai aparut si eu!

Desi citesc zilnic ce se scrie, nu reusesc sa mai scriu si eu cate ceva din cauza oboselii. Damian se trezeste noaptea in medie de 3 sau 4 ori ca sa mananace (cam 5 minute de fiecare data, asta nu prea se cheama mancare, nu?)deci nici eu nu prea dorm mai ales ca avand problema cu vomatul eu stau mai mult treaza ca sa-l urmaresc nu care cumva sa vomite si sa se inece (doamne fereste). Parca nu mai vomita asa de des ca inainte, singura chestie care ma ingrijoreaza este ca, cateodata ii iese si pe nas si alte dati cand vomita parca ar fi bale . VOUA VI SE INTAMPLA ASA CEVA? Eu maine merg la Capraru ,asa ca abia astept sa vedem ce zice si va spun si voua

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

DANYCE FELICITARI PENTRU BEBE ALMA !
FELICITARI CRISMIR, PENTRU BEBE ROBERT CRSITIAN,FELICITARI PENTRU BEBELUSELE ELENA SI MANUELA, MAMICILOR RECUPERARE RAPIDA SI LAPTIC MULT

Adela poti sa faci baie linistita. Eu am facut spa ( cu masaj bulbuci, etc) la spital a doua zi de cum am nascut si a fost asa de bineeeeee. Am facut baie si acasa, daca gasesti tea tree oil ( nu ma intreba cum ii zice in romaneste) sa pui in apa, e antiseptic si ajuta mult la refacere jos la pasarel. Asta mi-au pus si in spa la spital.

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta Nicolae spune:

Bine v-am regasit,fetelor!
As vrea sa va spun ca pe data de 14.10.2004 la ora 15:12 s-a nascut scumpa mea fetita,MAIRA-REBECCA!A avut 3,556 g;51 cm.Nastere normala,insa foarte grea.
Va promit fotografii si amanunte cat de curand.
Incet imi revin,ma simt tare obosita,in schimb Maira este foarte cumintica.
Va felicit pe toate care au adus pe lume bebei,va urez sanatate si sa va bucurati de fiecare clipa langa copiii vostri!
Violeta,Maira si Stefan scolaru`!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 24 si 23 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
? (4450 gr) -roxana_oana (DPN=17 Sept)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 19 Sept
Francesca Elena (2950 gr, 47 cm) - misholina (DPN=12 Oct)
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 24 Sept
Maria (3400 gr, 52 cm) - doxi (DPN=24 Sept)
David Erik (2650 gr, 49 cm) -qstavarachr (DPN=30 Sept)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
LMA 27 Sept
Mennan (ora 09:35, 3100 gr, 51 cm) -cali (DPN=29 Sept)
LMA 28 Sept
Ioana (ora 13, 3500gr, 51 cm) - vali02 (DPN=11 Oct)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
Nicoleta (ora 14:55, 3400 gr, 51 cm) - Iulyp
Andrei (4100 gr, 54 cm) -Cristia (DPN=26 Sept)
LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 02 Oct
Alexia Maria (ora 22, 3500 gr, 53 cm) - mcm (DPN=28 Sept)
Maria Romana (ora 12:30, 3770 gr, 54 cm) - marimar (DPN=26 Sept)
LMA 03 Oct
Victor Cristian (2900 gr, 53 cm) -dixie (DPN=06 Oct)
LMA 05 Oct
Andreas (ora 13:20, 3300 gr) -marlen_b (DPN=05 Oct)
LMA 06 Oct
Miron Radu (ora 09:06, 3000 gr, 50 cm) -lorena_andreianu (DPN=20 Oct)
Omar (ora 12:01, 2740 gr, 47 cm) -amoodia (DPN=07 Oct)
LMA 07 Oct
Tristan (ora 10:55, 3550 gr, 51 cm) -ralucule (DPN=16 Oct)
LMA 08 Oct
Alesio Andrei (ora 00:25, 3900 gr, 59 cm) -pufymic (DPN=29 Sept)
LMA 10 Oct
? (ora ?, 3700 gr, ? cm) - Naty (DPN=08 Oct)
Alexia Anca (ora 11:30, 3660 gr, 52 cm) - liaT (DPN=10 Oct)
LMA 13 Oct
? (ora 12:00, 3700 gr, 54 cm) -Kittie (DPN=28 Sept)
LMA 14 Oct
Alexandra (ora 11:30, 2820 gr, 50 cm) - babirusa (DPN=21 Oct)
Maira Rebecca (ora 15:12, 3556 gr, 51 cm) - Violeta Nicolae (DPN=05 Oct)
LMA 15 Oct
Lucas (ora 10, 3100 gr, 50 cm) -Garofitza (DPN=22 Oct)
LMA 16 Oct
? (3900 gr, 50 cm) - nature (DPN=19 Oct)
Manuella (3300 gr, 50 cm) - elena_oona (DPN=15 Oct)
LMA 18 Oct
Ana-Larissa (3500 gr, 51 cm) - mamalina
LMA 19 Oct
Robert Cristian (ora 14:30, 3200 gr, 50 cm) -CRISMIR (DPN=27 Oct)
LMA 20 Oct
Paula Diana (ora 12:20, 3300 gr, 50 cm) - danina (DPN=30 Oct)
LMA 21 Oct
Alma Bianca Aimee (ora 01:30, 4250 gr) - danyce (DPN=07 Oct)
LMA 23 Oct
Elena (ora 03:15, 3050 gr) - Elyanne (DPN=28 Oct)



A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
saory, DPN=30 Sept FETITA
Carolyne, DPN=02 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
andrada_coca



Au mai ramas:
7 si 10

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Azi am fost la control cu Damian la Dr. Capraru (cel care a scris "Mama si copilul") si asa cum v-am promis va scriu si voua ce mi-a zis. Multumesc lui D-zeu, Damian e bine, a luat in greutate foarte bine pana acum (750 gr. in 3 saptamani) si 3 cm. Varsaturile a zis ca sunt normale pentru ca mananca ca haplea si mi-a recomandat de 3 ori pe zi Sab Simplex. Trebuie sa incepem si profilaxia rahitismului adica sa-i dau Vigantol (2 sapt. cate 2 pic./zi si 2 saptamani cate 3 pic./ zi) si o tableta de 1/4 de Zymaflour. Alimentatia la cerere, exclusiv san si doar in caz de nevoie foarte putin ceai de anason cu chimen.

Mie mi-a recomandat zilnic lactate si musai un morcov pe zi si cel putin 1-2 portocale.

Cam astea ar fi cele mai importante recomandari dar daca imi amintesc si altceva va mai scriu. Trebuie sa ma uit in caietul in care mi-a scris Capraru toate recomandarile ca fara agenda nu-mi aduc aminte tot.

Fetele care ati avut listeria, ati facut bebeilor vreo analiza speciala?

Geo si Damian (nascut pe 01.10.2004)


http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Buna fetelor, vad ca voi tare va stresati, eu nu stiu ce sa va zic ca la mine totul e bine, Tristan doarme de rupe, adica: el mananaca mai nou la 5 ore 130 ml, mananaca linistit, nu haplea, cu ceaiul l-am mai pacalit, vad ca mai bea din cand in cand, de dormit el doarme dupa fiecare masa, treaz imi sta cam 2-3 ore maxim si alea adunate, ca nu sta treaz in continuu atata, eu nu il alaptez si e si de la laptele praf care e mult mai consistent si ii umple bine stomacul, colicii ne supara asa si asa, eu ii dau Sab Simplex, el la fiecare masa se opreste de 3 ori timp in care ragaie minum de 3 ori si la sfarsit mai ragaie de vreo 2-3 ori apoi il apuca sughitul, il las sa sughita putin apoi ii dau putin ceai si gata, cade mort de somn, asa ca se culca si el linistit. Din cand in cand il mai apuca burtica, colicii, si atunci il tin pe burta mea, cam 25-30 minute el se linisteste si apoi il pun in pat. Cand e mai grav cu burtica, ii pun ceva cald langa burtica si in pat, dar asta am facut-o pana acum o data, in rest el isi cere suseta si se culca. Afara am iesit in fiecare zi, azi au fost aici 25 de grade asa ca am fost in padure si am stat afara in total 4 ore, timp in care a dormit, cand ne plimbam cu masina el doarme, tare ii place. Acum in legatura cu baia, noi facem baie de 2 ori pe saptamana, ca asa ne-a zis aici ca trebuie sa facem nu mai des, ca cica daca e mai des i se usuca pielea si devine nervos si dependent de baie. Cand facem baie il bag in Tummy Tub, adica il galeata aia de va povesteam eu, acolo el da din maini si din picoare rade si se simte in largul lui. AAA si sa nu uit noi il spalam doar cu apa, ca cica e prea mic si tre sa isi schimbe pielea si nu e murdar si sapunurile sampoanele usuca si irita pielea unui copilas asa de mic. Va zic si eu ce mi se zice aici ca tre sa fac, sanu mi-o luati in nume de rau. A avut si Tristan o ciuperca urata la fund luata din spital aia a trecut cu Nistatin ca ne-a datt aici asa ceva, iar acum la pliurile pielii ii dau cu crema de galbenele, tot asistenta si dr-ul au zis ca asa trebuie facut. Acneea aia a nou nascutului, adica cosurile alea mici au trecut cu ceiul negru, incredibil.In rest nu mai stiu ce sa va zic? Eu am facut dus a 3a zi dupa cezariana,ca m-au trimis ei la dus, ca imi dadusera si pansamentul jos, baie si asa nu am cum sa fac ca am doar dus aici, asa ca nici nu am intrebat ce si cum cu baia... eu fac dus zilnic de vreo 2 ori ca am eu obsesiile mele.... tot in legatura cu spalatul asta, eu il spal pe Tristan la fund la robinet, nu protesteaza, chiar ii place isi intinde picoarele si rade. Pe corp il spal cu un prosop umed si apoi il dau cu ulei, si dupa cum am mai zis la pliuri cu crema aia de galbenele, dar crema aia doar la 2 zile. Fetelor nu mai stiu ce sa va raportez? Cam asta ar fi.
Tristan a luat in ultima saptamana 390 g, asa ca joi avea 3990g asistenta a zis ca e fff bine, din a 8 a zi mi s-a spus sa ii dau in fiecare zi Fluor- Vigantoletten, impotriva rahitismului si a cariilor, pastilutele astea le va lua pana va face 3 ani, asa mi-au zis... Mai multe nu mai stiu?
Va pup si sper sa nu v-am facut capul varza ca maica-mea a fugit acasa dupa 3 saptamani cand a vazut cm se cresc copiii aici.... eu am facut doar ce mi-a zis dr-ul :(((

ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput