Bebelusi de sept-oct 2004

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Neata fetele!

Abia acum am reusit sa citesc si eu ce s-a mai intamplat de vineri de cd. n-am mai intrat pe forum.
TReaza de la 4 sunt cam somnoroasa dar curiozitatea de-a vedea ce s-a mai intamplat zilele astea a invins somnul.

Crismir, Eliana, Elena si Violeta felicitari pt. bebelusi, refacere rapida si sa aveti bebei sanatosi, mancaciosi si necolicosi.

Lorena frumoasa povestea nasterii bebelusului tau.

Eu nu prea am noutati. Bebelina mea a inceput sa i-a si ea in greutate, a luat 180g in ultima sapt. Eu ii dau san, ceiut iar formula variaza de la 30ml la 90 ml dar in general mananca doar 60ml.
Marea noastra problema raman mucisorii care nu vor sa iasa din nasuc cu toata pompita noastra si cu betisoarele din servetele. Mi s-a spus la un mom. dat sa-i pun doar ser fiziolgic in nasuc si sa nu mai insist cu pompita sau betisoarele pt. ca irit mucoasa nazala. Nu stiu ce sa mai fac pt. ca imi respira f.f.f. greu si fornaie groaznic. Poate mai aveti voi vreo idee?

Va pup si ne mai auzim maine ca azi nu cred ca mai am vro sansa sa intru pe net.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns frosa spune:

Lorena f frumos povestit, sa-ti traiasca bebelusul.
Crismir , Eliana, Elena , Violeta sa va traiasca bebelusii
Iulyp sa stii ca si eu am aceeasi problema cu mucii. Acum nu mai scot cu pompa decit maxim o data pe zi in rest pun ser fiziologic. Dar chiar si cu pompa tot ii ramin muci in nas si fornaie. Dar daca nu il deranjeaza f tare nu ii mai scot.

Andreea (Parca tu ai intrebat)Si al meu face caca des si cu mucus si citeodata ca o suma dar este ok. Am facut scurta la mina citi pampersi schimb.

Adela al meu doarme tot cam 50 min in timpul zilei (intre mese) dupa care se trezeste. Doar daca iesim afara doarme f bine. Noaptea in schimb doarme 2 reprize de 3 ore.

Georgiana si al meu da afara pe nas laptele, nu tot timpul dar se mai intimpla.

Sa stiti ca baietelul meu a facut prima lui iesire la munte in we si a fost super ok, a dormit aproape tot timpul de la aerul tare (cred). Am prins si o vreme superba.

Cam asta despre noi, succes mamicilor care urmeaza sa nasca si nopti cit mai usoare celor care au nascut deja.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Crismir, Eliana, Elena, Violeta felicitari pentru bebelusii vostri minunati! Sa va traiasca , sa fie sanatosi si mancaciosi!

pentru toate mamaicile si bebeii lor!

Monica 40 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut mamici!

Vorbeati de bebici mucosi. Mie dr mi-a interzis sa folosesc pompita, poate doar pentru cazul in care se vad clar cojite si s-i folosesc ca sa trag afara cojita pe care o vad. Problema e ca folosirea pompitei e prea agresiva pt nasucul de bebe si stimuleaza secretiile.

Asa ca eu ii pun ser fiziologic si incerc sa scot mucisorii cu tamponase facute din vata, sau cu betisoare de vata.

Dar am observat ca mucisorii sunt f bine inmuiati si f usor de scos dupa ce, in timp ce vomita, da lapte si pe nasuc. Asa ca acum, de cate ori da lapte pe nasuc, actionez si pentru curatenia narilor.

Adela, si Costin doarme f putin in timpul zilei. Rar cand prinde cate o repriza de 2-3 ore, in rest doar de 30 min, max o ora. Doar la plimbare doarme non stop cat se poate de mult.

Fetelor care dati ceai la bebe, cat ii dati intr-o zi? Am inceput sa-i dau si eu lui Costin, intre mese.

Fug ca s-a trezit minunea si vreau sa iesim la plimbare.

Chiar asa, ce noroc de toamna frumoasa au bebicii nostri !!!!

Va pupam

Mina si BebeCostin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamalina spune:

Buna mamici!
Va felicit pe toate care ati nascut. Nu am ratat nici o poveste nici o poza.

Va citesc mesajele de foarte mult timp, dar spre rusinea mea nu am scris niciodata .

Am nascut pe 18.10.2004, la Municipal cu Dr. Constantinescu. Am facut cezariana cu epidurala ( am vazut-o prima pe bubulina si tati care a filmat), fetita 3.500 si 51 cm.
Elena- pentru sfarcuri dureroase este bun Garmastan il dai pe sfarc inainte si dupa ce alaptezi, nu ii face nimic lui bebe si iti desfunda mai bine canalele.
Mada- colicii trec foarte bine cu Bonisan care e si supliment nutritiv, deci poti sa il dai linistita si sa nu mai iti faci probleme.
1.Fetelor voi cum administrati Vigantolul?
2.Folositi ser fiziologic si pompita pentru nasuc? Cum? Cat de des?
3.Eu am o mare problema cu sfarcurile. La dreptul iese mai mult sange decat lapte si doare de lesin, asa ca..... folosesc pompa tip seringa si biberonul. La stangul abia astazi am reusit sa alaptez fara ajutoare. Voi ce ziceti folositi pompe?
4.Pentru ca isi suge degetele i-am dat suzeta chear daca are numai 1 saptamana.

Va pupic
Madalina si Ana-Larissa







Mada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anne33 spune:

Si trecu si botezu.Doamne multam.SE putea si mai bine,adica mi-a plins oleaca fata si imi facui ceva pacate in biserica ,imi venea sa-l bat mar pe popa,dar a trecut,era apa rece in scaldatooare si a tipat Giulia de m-a sagetat la inima;Bine ca a trecut.Distractia a fost asa si asa,adica au lipsit 9 persoane,ceilalti 40 se lasau cam mult invitati la dans,dar a fost ok pana la urma.Cu somnu stau in schimb f prost,adeca ,asa pe furate;Ziua cand e cu maica-mea doarme scumpa mica de parca ar fi drogata,iar noaptea ma tine pe mine de paza.Sssiziua eu nu prea am putut dormi ca am avut o gramada de facut,pt casa si pt botez,si colac peste pupaza,nici calculatoru nu ne merge,ca sa ma mai relaxez si eu cu voi.Hai ca fug,revin zilele urmatoare cu pozicide la botez.Va pup pe toate fii barbata Zoe,asa ar suna o autoincutajare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Am revenit si eu acasa dupa cateva zile petrecute in spital in urma cezarienei de joi dimineata (1.30). Nasterea mea a fost super grea si s-a ajuns la cezariana de urgenta cand eram deja dilatata 10 cm (dupa 16 ore de travaliu si dureri/contractii crunte provocate de perfuziile cu oxitocina. O sa revin eu in curand cu mai multe amanunte si o sa scriu si povestea nasterii. Oricum, fetita e super dulce (a fost vedeta la spital cat am fost internate, toate asistentele rasfatand-o in defavoarea altor bebelusi) si se pare ca e super sanatoasa (au vazut-o 3 medici pediatri). E deja smechera si ne zapaceste de cap pe toti, are o privire ghidusa (are par foarte inchis la culoare/aproape negru si ochi albastri). Are si o gropita in obrajiorul drept. O sa pun si eu poze cat mai curand, cand ma simt si eu mai bine. Acum m-am ales si cu o anemie de toata frumusetea si inca am dureri de la operatie.
Numai bine tuturor si felicitari tuturor noilor mamici.
Pupici, Daniela si Alma (Alma Bianca Aimee Veuger e numele ei intreg)

Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Scuze pt. semnatura. Acum e reactualizata.

Daniela Veuger si bb Alma Bianca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

[redmamalina][/red] mie mi-au zis sa ii dau Vigantolul asa: ii bagi pastiluta in gura si apoi ii dai sabea laptele sau ceaiul, si o inghite, Prima data i l-am pus in lapte sau ceai si asistenta mi-a zis ca nu e bine asa, ca tre sa ii dau ca pe o pastila, si asa am facut, nu protesteaza, o inghite. Sper sa iti fi fost de ajutor.


ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetele.

Felicitari proaspetelor mamici (Mirela, Eliana, Elena, Violeta, Madalina- bun venit printre noi).

Vigantolul il dau sub forma de picaturi (4/ zi).

Sfarcurile poate ca dor datorita faptului ca bebe nu suge cum trebuie (stiti voi, cu aureola cu tot)... si mie mi-a fost frica de asta dar deocamdata am scapat. Pe mine m-au durut, intr-adevar, ceva vreme, dar numai unul ca ma musca nu stiu ce are cu sanul stang... acum m-am obisnuit si ii bag degetul in gurita cand simt ca strange...

Pentru curatarea nasucului fac niste suluri mici din vata imbibata cu ser, pe care le bag pe fiecare nara, prin rasucire. Deocamdata nici o problema nici aici.

Avem insa problema cu un ochisor, care tot curge. Culmea e ca mai acum o sapt. curgea celalalt... naiba mai intelege

Altfel, colicii sunt prezenti si am gasit o solutie pe baza de marar care pare a merge (e din Ro, a propos).

Monica, curaj, ca scapi!

Pupici.

si Miron Radu (DN 06/10)
Poze la: http://community.webshots.com/user/anrian

Mergi la inceput