FIV 19

FIV 19 | Autor: Oana_B

Link direct la acest mesaj



Oana_B

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

fetelor, va tin pumnii straaaansi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Buna seara,tuturor!
Ma numesc Adelia,am reusit in cele din urma sa ma inscriu printre membrii acestui forum si ma bucur nespus pt asta!Povestea mea e simpla,am 35 de ani,o sarcina extrauterina cu extirpare de trompa,o alta trompa nefunctionala si un diagnostic clar:FIV!Asadar am inceput investigatiile si plimbarile pe la usile doctorilor iar acum mi se administreaza tratamentul pt FIV.
Intrebari as avea o mie,urmaresc de mult timp forumul,am mai aflat cite ceva din ceea ce ma interesa in mod special,dar totusi o intrebare necesita un raspuns urgent:in momentul in care incepi tratamentul injectabil cu follegon(humegon,menogon)nu mai ai menstruatie?Sau asta e o chestie care mi se intimpla mie in mod special?
Multumesc tuturor celor care vor avea bunavointa sa comunice cu mine si urez tuturor multa,multa bafta in aceasta Toamna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Adelia, bine ai venit pe
Sedere placuta si mult succes in continuare

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

bine ai venit printre noi iti doresc bb curand si implicit mutare rapida la burtici..

inainte de stimulare se face o injectie - aici cu diphereline - in ziua 2 sau 21 a ciclului menstrual, care are drept scop inhibarea ovulatiei pentru o buna perioada de timp, daca imi aduc bine aminte, pentru 28 de zile. dupa aceasta interventie, la 2 saptamani incepe stimularea care dureaza in medie 10-12 zile, timp in care foliculii cresc si cresc si cresc pana la punctie. prin urmare, din momentul in care incepi stimularea menstruatia nu mai vine si sa speram ca nici dupa ET nu mai apare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

...Ce pacat ca nu-mi vedeti fata!Tocmai am citit raspunsurile!Adica in doua saptamini fac punctia?Am facut acea injectie in ziua a doua a ciclului si dupa 15 zile am inceput injectiile.Miine merg iar la medic pt o ecografie ,cred.Nu mi-a zis ca asa scurta e procedura.Eu tot astept sa-mi mai faca analize,sa ma mai examineze si voi imi spuneti deja de punctie.E clar ca miine trebuie sa merg la el cu intrebarile puse pe hirtie ca altfel vin acasa tot ?asa cum am plecat!Tia, te superi daca te mai plictisesc cu intrebari?Am vazut ca esti moderator aici ,ca ai deja o experienta incununata de succes si raspunsuri pt toate fetele.
Nu mi s-a facut decat analiza estradiolului si cele de hemogoblina,hepatita hiv....mi se par cam putine!Am citit pe aici de atatea alte seturi de analize ca deja am intrat in panica (nu cumva doctorul meu face experiente cu mine?)Bineinteles ca nu ma astept ca de prima data sa reuseasca tot dar nici nu as vrea sa pierd timpul cu incercari repetate!Tu ce parere ai?Ai mai auzit de follegon?Mi-a prescris doza dubla se pare (150 in loc de 75).
Mersic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Multumesc frumos Oana pt urare!
Si tu ai facut FIV?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Bine ai venit Adelia si sedere cat mai scurta.
Eu am inceput menogonul in a 3 zi de ciclu si deci mai aveam ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Denisa si cite injectii cu menogon ai facut? Sa inteleg ca FIV-ul tau a fost reusit?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

"...experienta incununata de succes? " de unde? as fi vrut eu..
eu ti-am povestit din experienta Medsana, dar cel mai bine intreaba-l pe medicul tau..

nu te panica, nu te speria, bi calm noi suntem aici, te ajutam cu orice raspuns ai nevoie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Tia vrei sa spui ca ai facut Fiv si nu ti-a reusit? de cite ori ai facut? indiferent ce imi povestiti voi,experienta voastra ma ajuta enorm!daca ati sti de cind citesc forumul...probabil ca nici nu aveam curaj sa ma apuc de asa ceva daca nu dadeam de voi!

Mergi la inceput