FIV 19

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Oana_B spune:

Nu, Adelia, n-am ajuns inca pana acolo. Am fost pe stimulare ovariana pana acum e ultima luna cand am luat Clomiphene. Intentionez sa merg in Romania in primavara pentru FIV ca aici e ff scump.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Nici aici nu-i ieftin,te duce cam la 180mil cu totul,e un pic scump ,dar conditiile cred ca nu se compara!Chiar rideam cu sotul meu,ca atunci cind am fost prima data la acest medic si am vazut ce masa ginecologica avea,ne-am pus intrebarea daca nu cumva e un fotoliu pt conversatie(arata superrrrr!sa te tot duci la medic!)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

A colaborat cineva cu dr.Bogdan Marinescu pt fiv? Ce impresie aveti despre el?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Din pacate este a 4 oara care incerc Adelia.Am facut vreo 40 de fiole dar impreuna cu GonalF 150ml.Despre Dr.Bogdan Marinescu iti pot spune ca este un aspirator de bani si nimic altceva.Daca ai bani suficienti cat sa-l multumesti isi da interesul.A fost o fata aici pe forum o cheama Elena care a incercat sa faca FIV cu el,insa nici macar nu a ajuns la punctie,fiindca nu s-a uitat macar pe dosar sa-i spuna ce trebuie sa-i faca.S-a uitat cand era prea tarziu si pana la urma a schimbat medicul,insa nu mai stim nimic de ea(cel putin eu).Si eu am avut o experienta neplacuta cu Bogdan Marinescu,o laparascopie care la urmatoarea luna a fost degeaba.Cand m-am dus la el prima data sti ce m-a intrebat?citez:Pila a cui esti? Am ramas blocata nu stiam ce sa-i mai zic,caci eu efectiv din prostie am ajuns la el,am auzit discutii pe hol ca el ar fi cel mai bun in sterilitate si cum ma duceam pt.prima data l-am asteptat vreo 6 ore ca sa imi spuna ce mi-a zis primul lucru.S-a uitat pe trimitere si a facut un gest tare nasol,ca si cum e un rahat dr.care ma timis.Pe vremea aia nu puteam sa ma mai schimb la alt medic asa ca mi-a parut rau de la inceput ca nu am intrat la Niculescu care era chiar liber in ziua aia fara pacienti multi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adelia alin spune:

Sa va spun de experienta mea cu Bogdan Marinescu?
Asta vara am fost acasa in vacanta si cum auzisem cite ceva despre el,ca ar fi bun ,ca ar fi cel mai bun la ora actuala in materie de sterilitate,ce mi-am zis? hai si eu la el sa vad ce si cum!Si bineinteles ca am obtinut extrem de greu o programare,care m-a si costat 500 mii lei,bineinteles ca m-am dus si am asteptat 6 ore la usa ca sa intru,bineinteles ca aveam o mie de intrebari si o sacosa plina de radiografii ale trompelor si alte analize.....si bineinteles ca nimic nu a contat!!
S-a uitat la mine,m-a intrebat unde-s facute histerosanpilografiile,i-am zis ca in Abu Dhabi,a zis ca oricum imi face el una BUNA si ca apoi imi face o laparascopica,dupa care ...mai vedem!degeaba i-am zis ca in conditiile in care mai am o trompa si aia destul de rablagita mi se pare inutila o laparascopie,degeaba i-am zis ca am 35 de ani si nu mai sint dispusa sa astept sa se intimple minuni,degeaba i-am spus ca vreau FIV.A zis ca el asa lucreaza si daca imi convine e ok daca nu....Mm-am uitat la el,am renuntat la toate intrebarile care le aveam ,i-am bagat 500 mii lei in buzunar si am plecat zimbitoare si extrem de nelamurita!
Deci toata povestea m-a costat 1 milion,un drum la Bucuresti,multe ore de asteptare....si toate astea ca rezolv NIMIC!
Se pare ca nu-s singura in situatia asta asa ca m-am mai linistit!
Va pupic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anemona spune:

Adelia, bine ai venit! In ce priveste B. Marinescu, si eu am avut o experienta neplacuta cu el, nu voi intra in detalii, ca ar fi destule, cert este ca m-a pus pe tratament cu clomifen FARA NICI O INVESTIGATIE!!! Nici dozari hormonale, nici monitorizare, nimic. Nici macar o banala echografie! Ca sa nu mai spun ca eu mersesem cu o spermograma veche si cam dubioasa a sotului, cu mobilitate mica, si nu s-a gandit ca ar trebui repetata, a declarat-o fertila. Pana la urma am avut initiativa salvatoare de a pleca de la acest medic si am ajuns la FIV-ICSI cu Denisa Protopopescu la Medsana. Cu spermograma sotului puteam sa mai astept mult si bine sa fac copii pe cale naturala pana pe la pensie asa.
Multa bafta acum la FIV, sa fie cu noroc!

Anemona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pia spune:

Vali sa-ti traiasca printesele si sa te bucuri de ele, sa fiti sanatoase si fericite.
Anemona ce-ti face printesa? Vrem poze!!!!
Fetelor va tin pumnii si va doresc la toate multa bafta si sa auzim numai de reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tia spune:

Adelia, am reusit la prima incercare fara nici un fel de complicatie si totul a mers struna pana in saptamana 5 1/2 (de la ET) cand embrionul s-a oprit in evolutie, in principal din cauza sindromului antifosfolipidic. Prin urmare, sfatuiesc pe toata lumea sa faca toate testele ce pot fi facute, chiar daca nu intra in protocolul de rutina..

Fetelor, abia astept sa va aud de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns teodoran spune:

ce este sindromul antifosfolipidic?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns giugiuca spune:

Buna fetelor,

Felicitari Vali sa-ti traiasca comorile!
M-am decis sa mai scriu si eu caci ati atins un subiect fierbinete si pt mine. Eu sunt pacienta dr. Marinescu. Am un FIV nereusit, desi mi se spusese ca la varsta mea,si la spermograma sotului am toate sansele din lume sa fie ok.Acum am 4 embrioni congelati..si trebuia sa fac et zilele astea. Mi-a facut o ecografie si mi-a spus ca nu am ovulatie si mi-a prescris estrofem 6 folii si voi face prin substitutie..
Nu mi-a explicat nimeni si banuiesc ca asta reduce si mai mult sansele.
Daca nici de data asta nu reusesc o sa schimb medicul!
Nu i-am dat nici un ban lui Marinescu, nimic si nu mi s-a parut ca ma trateaza ciudat..Insa am citit atatea lucruri negative despre el ca m-am ingrozit.

Mergi la inceput