Mamici de septembrie-octombrie 2004 (34)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (34) | Autor: Veve

Link direct la acest mesaj

Continuarea www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32383&whichpage=10" target="_blank">Mamicilor de septembrie-octombrie 2004 (33)



Irina,veve & croko
pozici


Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Hop si eu sa va scriu ceva repejor.

Mihaela, brava de fetita ta. Cumintica a mai fost azi noapte. Dar si noi, dupa doua nopti de colici dormite pe sponci, azi noapte am adormit la 11, ne-am trezit la 3 de foame si la 4 adormisem la loc. apoi ne-am mai trezit pe la 8. Ei, de banii astia a stat Costin al meu treaz mai toata ziua, si anume urland daca nu-l ia mami in brate. Dar asta e! Acuma il astept sa se trezeasca poate facem si noi o plimbarica. Abia de maine intram in normal cu plimbarile.

Ziceati ceva de parfum. Nici eu nu ma dau, insa ma dau cu Dove antiperspirant, ca vorba cui a zis, de atatea tractiuni cu bebe transpir ca la sala de forta
Chiar, fetelor, cum stati cu greutatea? Ca eu de la atata regim pentru ca sa nu aiba bebe colici (si tot are ) am 3 kile sub greutatea dinaintea sarcinii. Daca o tin tot asa ajung la silueta mult visata mai repede decat mi-as dori chiar si eu.....

Gata, pupici, ca s-a trezit scumpetea/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:



Ne-am intors si noi... Nu vrea sa iasa bebe
Trebuia sa ne-ntalnim azi, da' nu vrut.. Am inceput sa simt si eu contractii (adica m-am prins care sunt, ca n-am d-alea dureroase si cum ma tot plimbam din stanga-n dreapta toata ziua, nu ma prindeam ca atunci cand se-ntarea de nici nu mai puteam sa respir si sa facea asa, motz, strangand, era o contractie..), dureri de spate cateodata cu contractiile, bazinul pare pe cale de dezintegrare, nu mai vorbim de "pasarel" cum ii ziceti voi :)) .Da' tot nimic.. M-am gandit ca daca nu vrea si nu vrea, io-i mai dau 3 zile si dup'aia cer o intrevedere fortzata! Pai nu-sh cum vine treaba cu baietzii, da' tot auz ca sunt leneshi nevoie mare.Mai mare rusinea!
In schimb am inceput sa simt un lucru tare interesant - toata angoasa si teama nasterii s-au spulberat in favoarea unei mari tandreti si unei mari dorinte de a-l tine in brate. Si nu m-am chinuit sa simt asa, a venit de la sine..

Va felicit pe toate proaspetele mamici, pupici la pitici (si pitice), sa va creasca mari si frumosi si ascultatori! Si la burtici curaj si rabdare!

O sa va-anunt cand se petrece minunea si vrea leneshu' sa ne vedem

"Si tu téléphones à une voyante et qu'elle ne décroche pas avant que ça sonne, raccroche." Jean Claude Van Damme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns timea spune:

Salutare,
eu nu ma plang de nopti prea mult nedormite, avem program de sculat noaptea de 2 sau de trei ori, suge si adoarme.
Eu o iau in brate de cate ori incepe sa scartaie cat de putin, mi se rupe inima sa o aud, oare deja se alinta, ar trebui lasata un pic si singura? La spital mi-au zis sa nu las de loc copilul sa planga ca nu plange fara motiv, cei cu experienta de parinti zic ca te exploateaza cel mic, numai ca uneori ma intreb daca are cineva inima sa-si lase copilul plangand. Mara are o zi in care doarme si o zi in care nu doarem, asta insemnand ca in ziua in care nu doarme ii dau sa manance si din jumate in jumate de ora, altfel incepe sa planga. Ma intreb daca-i bine ce fac. Prin soman se intinde si tot scaote tot felul de sunate... Ai vostri fac la fel?
Buricutul inca nu ne-a cazut si deja facem 2 sapt si jumate, numai ca aici nu se acopera buricul, cand ii fac baita bagam si buricul in apa, pate sa fie asta motivul, si il curatam cu betigas de urechi de 3 ori pe zi.
Tare multe nelinisti poti aveam ca si painte si cand ma gandesc ca toti zic : "copil mic, griji mici, mare, griji mari", cum o sa fie cand creste?
Sanatate tuturor, colici putin somn mult, nasteri usoare si bebelusi sanatosi,
Timea si Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna fetelor,

Mi-am luat astazi adeverinta de la firma (pentru spital). Stiti cumva daca trebuie sa am si copie dupa plata CAS?
Bagajul este gata; astept de pe o zi pe alta sa se declanseze travaliul si sa-mi cunosc ingerasul!

Pupici,


Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mari74 spune:

Buna fetelor!
Vin si io cu o intrebare voi faceti baita la bebei chiar daca nu le-a cazut buricu?? Ca eu astept sa i cada iar pana atunci o spal pe bucatele . Sper sa gasesc o moasa saptamana asta sa ma ajute la baita ca io mi-s stresata cu buricutu !
Pupici la burtici si bebici!
mari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna fetelor,

Mi-am luat astazi adeverinta de la firma (pentru spital). Stiti cumva daca trebuie sa am si copie dupa plata CAS?
Bagajul este gata; astept de pe o zi pe alta sa se declanseze travaliul si sa-mi cunosc ingerasul!

Pupici,


Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 10 si 10 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 19 Aug
Stefan (3350 gr, 52 cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 12 Sept
Ilinca Ioana (ora 09:40, 3400 gr, 55 cm) - camitza (DPN=25 Sept)
LMA 14 Sept
Andrei Tudor (3800 gr) -ionika (DPN=24 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr, 52 cm) - Mada (DPN=01 Oct)
LMA 26 Sept
Andrei (ora 22:10, 4100 gr, 53 cm) -Adela Iepure (DPN=26 Sept)
LMA 29 Sept
Nathalie (ora 10:45, 3425 gr, 50 cm) - Andreea_si_Doru (DPN=10 Oct)
? (ora 15, ? gr, ? cm) - Iulyp
LMA 01 Oct
Damian (ora 02:20, 2850 gr, 50 cm) -Georgiana.david (DPN=10 Oct)
LMA 03 Oct
Maria Romana (ora ?, 3300 gr, ? cm) - marimar (DPN=26 Sept)

A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Kittie, DPN=28 Sept BAIETEL
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Carolyne, DPN=02 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
19 si 21 ...si 1

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Ca bine zici Lorena nu mai am mult nici eu iar azi chiar am crezut ca nu scap. Am avut de cateva ori niste junghiuri de era cat pe ce sa sun la dr. dar m-am pus in pat si nu s-a intamplat nimic. Eu tot sper sa nu se intample pana pe 6 desi..... nu se stie niciodata

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elena_oona spune:

Buna fetelor ce mai faceti??Se scrie aici nu vorba.
Ma bucur asa de mult cand citesc despre voi si copilasii vostrii dragalasi,si incerc sa ma imaginez si eu cu printesa mea.......parca cate o data nu mai am rabdare.

Eu fetelor in sfarsit, ieri, am terminat tot de cumparat pt bebika noastra.I-am cumparat si perinita si plapumioara,paturici,prosopele......etc...si ca sa fiu eu ,asa,cu inima impacata i-am mai luat si niste hainute.Acum sigur sunt de ajuns

Azi am fost si noi la spital,am facut nu stiu ce eco pt aflarea tuturor dimensiunilor fetitei,a lichidului amoniac,al circulatie sangvine ale fetitei..... etc.Mergem vineri sa luam rezultatul.
In rest bebelina e bine,la 35sapt si 3 zile are deja 3,100kg si 51cm ,si inca mai are timp sa creasca.Este ft activa,se misca intruna ,chiar si cand nenea doctorul ne facea ecografia,ma tot bombarda,nu sta cumintica de loc.

In rest si eu am dureri de spate si de picioare de mor.La solduri simt ca ma dezbin cate o data, mai ales cand dorm.Pasaricu ma inteapa si pe mine.La baie parca parca am mai rarit-o.....

Cu kilogramele stau destul de bine, pana acum de la inceputul sarcinii 10 kg,dar mai am timp sa pun,mai ales ca am un apetit...

Hai va pup si sa ne auzim numai de bine



Elena & baby angel Manuela(DPN 24oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Mina, fata mea e tare lacoma si cred ca si din cauza asta vomita mult, mult lapte. I-am spus doctorei dar a zis ca e normal...dar cat de normal sa fie asta ca eu deja m-am saturat.
Cu antiperspirant putem sa ne dam, dar sa nu aiba un miros foarte tare.
Eu baie i-am facut bebelinei si cand nu ii cazuse buricul...iar din cauza asta i-a cazut mai tarziu. Doctora a zis sa nu-i mai fac baie pana nu-i cade buricul si a doua zi scapasem de el. I-a cazut pe la vreo 2 sapt. Ideea e sa-l stergi cu spirt si apoi sa-i pui o compresa cu spirt deasupra ca sa-l usuce mai bine.

Timea, nici eu n-o las pe bebelina sa planga. Nu am observat sa planga pana acum fara motiv. De obicei plange cand ii e foame si cand vomita si are bluzita uda.
Eu zic ca nu e chiar bine sa-i dai sa manance asa de des. Inceaca sa-i dai suzeta si sa mai lungesti intervalele dintre mese. Din jumate in jumate de ora nu e chiar usor nici pt tine.
In somn si bebelina mea scoate tot felul de sunte, dar mai ales cand se trezeste. Se scartaie asa tare! Si cu tzitzi ne certam cand papam, iar pe suzi o certam rau de tot!

Cu greutatea stau binisor. Am 55 kg fata de 54 kg cat aveam la inceputul sarcinii. Partea proasta e ca ma dor oasele, parca sunt o baba. Cred ca bebe imi ia toate vitaminele. Din proprie initiativa am inceput de 3 zile sa iau prenatale pt ca simt ca nu mai am vlaga.

Marlen, nu iti trebuie copie dupa adeverinta, dar aceasta trebuie vizata de Casa de Asigurari de Sanatate.

Kittie, lasa ca vine si bebe. Putina rabdare si o sa-l vezi pe bebe! Foarte bine ca nu iti este teama!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput