Mamici de septembrie-octombrie 2004 (34)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns elena_oona spune:

MARI74 mie doctorul mi-a zis sa nu o spal pana nu-i cade buricul pt ca se poate infecta plus daca se uda poate o sa aiba probleme.Mi-a zis ca trebuie doar sa o spal,zilnic, pe portiuni cu un prosopel moale,incepand cu fata si dezbracand-o pe rand (pt ca bebeii se sperie cand se simt goi-goluti,sau eventual acoperit cu un prosop)SAU sa o spal cu servetele umede ,zilnic ,incepand de la fata pana la funduletz.Eu am luat servetele de la jhonson's ,scrie chiar si pe spate ca le poti folosi chiar si pt curatarea fetei,si a intregului corp.Eventual o poti spala in cada numai pe capusor,daca chiar vrei.
De fapt eu toate produsele le-am luat de la jhonson's ,mi se pare o gama foarte buna.Chiar eu foloseam acum cateva luni samponul de la eiVoi din ce game a-ti cumparat pt bebeii vostrii????

Buricul trebuie pansat si curatat cu alcool de fiecare data cand ii schimbi pampersul ,sau ori de cate ori este nevoie.Dupa caderea buricului mai trebuie curatat si pansat 2-3 zile pt evitatea unei infectii.

Ai vazut cum mi-am invatat lectia ???Actualele mamici, ce ziceti e bine???


Elena & baby angel Manuela(DPN 24oct.2004)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andreea_si_Doru spune:

Salut fetelor... Nu se face baie la bebe cand inca are buricul. Nu stiu la ce te referi tu Timea cand zici ca "aici" asa se face. Eu am fost la cursuri si m-a atentionat sa nu fac baie pana cand nu cade buricul, ci doar sa o spal in restul corpului.
Elena_oona sa nu pui pernutza la bebelina cat e mica, ca nu e bine, se poate afunda in ea, si nu stiu ce se poate intampla, dar nu e bine. Cat despre spalatul rufelor... noi o sa le spalam la mana, cand se murdaresc, ca in masina e prea mare aglomeratie si nu se spala bine. Vom folosi si detergent si balsam... intr-adevar pelincile mele :) erau fierte de bunica... dar na, acum oricum ma ajuta mama... si hainutzele e bine sa fie spalate separat. Eu asa am sa fac.
Cybip - daca as fi in locul tau nu as pleca, ci m-as ruga sa nu patesc nimic pana la venirea sotului. Un drum din asta lung, la asa o perioada de sarcina, 36 saptamani... nu e deloc bine venit. In primul rand ca nu ai voie sa stai mult pe scaun... o sa fie destul de inconfortabil. Eu ti-am dat parerea mea, oricum tu faci cum crezi. Sunt sigura totusi, ca daca ramai acasa, nu vei pati nimic, si bebe il va astepta pe tata sa se intoarca.
Hmm... cat despre mine, am inceput numaratoarea inversa, simt in loc de contractii, emotii :) si tensiune in plexul solar, ca inainte de examene... dar na, mai e putin si am sa vad minunea din burtica :)
Totul este bine... maine inainte sa plec la spital am sa mai scriu un mesaj sa va spun ca plec :) si apoi pe duminica, daca am sa pot sa intru eu... am sa va mai scriu. S-ar putea sa intre Sabina tot cu userul meu sa va spuna ce si cum sunt. Oricum, va doresc multa sanatate, bebelusi sanatosi si frumosi si sa ne auzim cu bine.

Andreea, Doru si bebelina 1 zi pana la nastere 29 septembrie 2004

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue77 spune:

Salut fetelor
sa stiti ca si aici se face baie la bebeu din prima zi de viata si cu buricul fara pansament.Asa mi-au zis la spital si asa am facut, baie in fiecare zi si apoi urma toaleta cordonului, dezinfectant si apoi ii puneam un lichid rosu-eosine- care ajuta la uscat mai repede.A cazut la noi la 2 saptamani fara o zi.

In ceea ce priveste mesele, si eu in primele zile ii dadeam de mancare de cate ori plengea...ca nu stiam si mi-era frica insa am vorbit cu nasa de cununie si ne-a zis sa-i facem noi program ca nu e bine asa des si ca ap[oi nu se reface laprtele.Asa ca am reusit sa-l facem sa manance la 3 ore si acum e ceas.
Roandre ce minunat sa-ti doarma atat bebelina.Asteptam si noi minunea.Apropo de regimul pt. colici, eu nu-l mai tin ca oricum daca are colici ii are, la noi cel putin asa e si era sa constip si copilul ca nu mancam fructe, asa ca mananc un pic din toate si e f. bine asa.
Bine ca si copii vostri scartaie ca ma gamdeam ca are al meu ceva...ce scartaituri ii trage mama mama.Si in plus se si screme de cateva zile .Ai vostri se screm dupa mese?



pupici si o seara buna

Cristina si bebe Marc
http://marele.free.fr/MarcAdrian/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!
CAMITZA,felicitari pt bebelina,sa-ti traiasca si sa se faca mare!.
ANDREEA,mult curaj maine,si sa auzim de bine!....ai sa vezi ca totul se va termina cu bine,si iti vei tine bebelina in brate fericita!...abia astept sa primim vesti de la tine!
CYBIP,scumpa sa sti ca nu e indicat sa mergi pe avion dupa luna a 7-a...asa ca eu te sfatuiesc sa stai acasa...cred ca iti va fi greu,dar mai bine decat sa risti sa pierzi copilul,Doamne fereste!...eu iti zic toate astea pt ca stiu caz concret care a pierdut copilul de la presiunea din avion,si era in luna 7....acum depinde de tine,ai insa mare grija!!

Fetelor,ce mari sunt deja copilasii vostrii:Anne,Miha,Raisa...si celelalte....sa va traisca"LA MULTI ANI!"

Eu nu am nimic nou,aceleasi probleme,cu arsurile,dureri de solduri noaptea,ma misc din ce in ce mai greu si burticica creste...uraganul a trecut si ma bucur ca nu mi-a fost rau!....

Sunt tare fericita ca parintilor mei azi le-au pus viza de USA(de 10 ani) si vor veni la noi in 2 saptamani...asa de bucuroasa sunt ca imi vine sa sar in sus!....acum sper ca bebele sa nu se grabeasca si sa apuce ai mei sa ajunga aici.

Va pupicesc pe toate si sa auzim de bine zilele urmatoare!

Mirela si bebele,36 sapt.



http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut din nou,

Andreea, nastere usoara si o bebelusa sanatoasa si frumoasa iti doresc si eu.O sa vezi ca totul va fi bine.
Crismir, ce bine ca iar te-a ocolit uraganul! Ai noroc tu, ce mai! Si ce bine de tine ca vin parintii la tine! Mama mea o sa poata veni doar 2 saptamani de Craciun ca nu ii permite serviciul sa lipseasca mai repede sau mai mult.
Eu raportez iar greturi. Nu stiu de ce dar azi am avut iar permanenta senzatie de greata,nu mai pomenesc de toate durerile mari si mici (incepand cu capul, spatele, bazinul si terminand cu osul pubian). Am si dormit cateva ore peste zi, ceea ce mi se intampla chiar rarisim. Mai raportez stres vis-a-vis de pregatirea cuibului, pana si cea mai maruntica chestie nerezolvata ma scoate din sarite. Mereu gasesc ceva de pus la punct, desi, poate in alte conditii, nici nu mi-ar trece prin cap sa fac anumite treburi.Si il mai stresez pe al meu cu listute peste listute de indatoriri de cred ca nici nu mai vrea sa se prezinte acasa de acumL-am si supravegheat cateva ceasuri pana mi-a agatat de toate pe pereti si a facut ordine. Zici ca eram Hitler, doar ca-mi lipsea mitraliera.
Va las acum si ma duc sa ma odihnesc. Asta chiar e o noutate la mine: sa imi fie somn la o ora relativ normala (in comparatie cu orele 4 sau 5 dimineata cum m-am culcat in ultimele 2 luni).Sper ca inseamna ca se apropie si sper sa o vad pe mademoiselle a mea saptamana asta ca m-am saturat de asteptat.



Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cybip spune:

Buna dimineata tuturor,
Mamicilor dragi , voi cum reusiti sa va odihniti, ca eu sunt terminata de oboseala, am niste dureri de zici ca acum nasc....si cand ma gandesc ca mai am cel putin 3 saptamani, mi se pare o vesnicie. Dar din cate citesc eu pe aici, din experienta proaspetelor mamici, nu prea e loc de dormit nici dupa ce nasti . Nu numai ca ma dor toate dar bebelusa mea, asa slabuta cum e,ma pocneste cu genunchii si pumnii de zici ca e suparata pe mine.
Cat despre calatoria cu avionul sotul a si cumparat biletele, el este convins ca nu se va intampla nimic din ceea ce eu nu vreau sa se intample. Constat ca el este singura persoana care ma incurajeaza sa calatoresc. Tentatia e mare insa si frica de a pierde copilul exista.
Eu am calatorit cu avionul in luna a 8-a de sarcina (luna trecuta) de doua ori, a fost totul ok. Dar mai stii ce se poate intampla acum...Habar nu am ce sa fac.Oricum eu va multumesc din suflet pentru sfaturi.

Va doresc tuturor bebei sanatosi si mancaciosi!
Monica 36 saptamani si 5 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

Salut, mamici si burtici!

Si Costin se screme. Uneori chiar in timp ce doarme, daca e sa faca un kk, se screme de cateva ori si apoi continua cu somnul. Dupa masa nu mai vorbesc. Asa mila mi-e de el saracutul. Dr zice ca-i normal, dar incepe sa mi se acreasca de normalitatea asta. Oare scremetele astea au legatura cu colicii?

In privinta plansului adevarul e pe undeva pe la mijloc. Nu plang ei bebeii fara motiv, dar uneori mai plang si de dragul de a fi luati in brate. E si asta un motiv, nu? Oricum, nici eu nu-l las sa planga. Daca doar scanceste, ii dau un minut sau doua sa se lamureasca daca se intoarce la somn sau pplange, insa nu am inima sa-l las sa urle.

TImea, au dreptate fetele, ar fi bine sa alaptezi la intervale mai mari, sa se refaca laptele si sa se sature si bebe la fiecare supt.

Baie eu i-am facut din prima zi cand ne-am intors iar buricul a cazut la o saptamana si 2 zile. Nu va fie frica, chiar daca se uda putin buricul, il stergeti cu grija, apoi dezinfectati cu spirt si puneti un pic de baneocin pudra.


Costin al meu aseara m-a speriat cu plansul, daca-l lasam din brate se sufoca de plans. In cele din urma, pe la 11, a adormit si a dormit puiul lu mama pana la 4. Cand a papat bine de tot si a adormit la loc. Acuma-l aud scremandu-se, semn ca face un kk si se scoala.

Mi-e tare urat de ploaia asta care nu ne lasa sa iesim din casa.

Hai va pup pe toate si pe puiii mici ca puiul meu mic isi cere drepturile. Pa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici fetelor.

Ce ma emotionez cand citesc prin ce trecti voi cu bebeii... buric, spalat, colici... O fi o perioada nasoala, insa parca vreau si eu

Noi parca mai avem o groaza pana o sa apara bebe...

Anuntam si noi niste dureri de burtica de azi-noapte. De fapt doar jos... intelegeti voi, ca si cum ar fi dureri de ciclu, dar mai bizare. Plus ca ma cam dureau si rinichii. Insa fara contractii, de asta ma pune pe ganduri... Voi ati patit?

Si va mai intreb una: bebeii vostri din burtici se sperie? Mie daca-mi cade ceva sau cand stau la TV si urla vreunul imediat tresare... La voi cum e?

Va pupam pe toate (pe burtici si bebei).

Am uitat sa va dau link si pe pozele noastre... http://community.webshots.com/user/anrian (mai sunt multe de adaugat, insa le iau si eu incet )

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Buna dimineata mamici,

Andreea si Cali, va tinem pumnii sa treceti cu bine evenimentul mult asteptat. Sa aveti bebei sanatosi si frumosi!

Eu mai astept putin. Cred ca Andreas vrea sa vina pe lume in octombrie, luna in care mami si tati au avut nunta. Si luna de miere.



Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Fetelor am intrat un pic sa va dau vestea cea mare.
Se pare ca mi-a inceput travaliul pt. ca acum jumate de ora mi s-a rupt apa.
Ma duc sa-mi inchei definitiv bagajelul, sa dau toate telefoanele promise si apoi sa plec la spital.
Daca maine nu intru pe forum inseamna ca am ramas in spital sa nasc si atunci mai vorbim sapt. viit.

Va rog din tot sufletul tineti-mi pumnii si rugati-va la Dumnezeu pt. mine sa decurga totul repede si bine, sa gasesc vreo moasa de treaba sau sa nimer un dr. de garda super bun ca dr. meu tot in concediu este.

Va pup dulce si o sa ne mai auzim.

Mergi la inceput