Mamici de septembrie-octombrie 2004 (33)

Mamici de septembrie-octombrie 2004 (33) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=32079" target="_blank">Capitolul 32

S-a dat startul la bebei si avem 4 si 7 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole Duma (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
Stefan (ora ?, ? gr, ? cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)


A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Mari74, DPN=22 Sept FETITA
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept BAIETEL
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Mada, DPN=01 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Andreea_si_Doru, DPN=10 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
iulyp FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
21 si 25 ...si 2

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cali spune:

Buna la mamici si burtici, noi nu am mai intrat cam de multisor..
felicitari noilor mamici, sa va traiasca bebeii..
Aura, imi pare rau ptr ce s-a intamplat.. daca vrei, pot sa-ti dau tel dr cu care o sa nasc eu..
Pufymic, ma bucur ca aud vesti de la tine.. ai grija cu durerile.. si pupici lui bebe Alesio..
Onitza, e inadmisibil.. nu au voie sa te concedieze, atata timp cat ai anuntat ca esti gravida..

s-a vorbit aici de un link cu dimensiunile normale ale fatului.. poate cineva sa ma ajute sa-l gasesc?? noi am fost la ultima eco, bebe e bine, dar e tare micut, are numai 2,3 si numai 42 cm.. dr. insista ca e mai bine sa nasc prin cezariana, asa ca ne-am programat pe 27 septembrie, si sper ca totul sa fie bine pana atunci..

numai bine si nastere usoara celor ce urmeaza..
Cali, 39 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CRISMIR spune:

Buna fetelor!
Am intrat si eu sa va citesc si sa urez nasteri usoare la cele care urmeaza saptamana asta!Bafta!
Eu nu am nimic nou de raportat,sunt bine,cu ceva mai putine contractii,ceea ce ma bucura,dar cu somn putin,ca visez numai prostii si ma trezesc tare des...iar apoi adorm greu...dar asta e,va trece incet incet!
Saptamana asta am sa scriu ceva mai putin ca am musafiri,nu ma mai plictisesc, si nu prea am timp..dar am sa va urmaresc cat de mult pot sa vad cine mai naste!
Daniela si Ralu,si eu ma gandesc la acoperitoarea de pat,si ma stresez,dar sper sa imi cumpar pana o venii momentul!
Va pupicesc si sa auzim de bine!

Mirela si bebele,35 sapt.

http://community.webshots.com/user/crismir100
DPN 27 oct.-baietel-Robert Cristian

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

S-a dat startul la bebei si avem 6 si 7 :
LMA 14 Aug
Giulia Nicole Duma (11:08, 2600 gr) - anne33 (DPN=28 Aug)
LMA 22 Aug
Armin (ora 20, 2700 gr, 47 cm) -Alinah (DPN=11 Sept)
LMA 26 Aug
Alexia Maria (14:20, 2850 gr, 49 cm) - roandre (DPN=26 Sept)
LMA 28 Aug
Marc Adrian (ora 17:30, 3500 gr, 50 cm) -Blue77 (DPN=19 Sept)
LMA 30 Aug
Stefan (ora ?, ? gr, ? cm) -Ana_a (DPN=30 Aug)
LMA 02 Sept
Benjamin Alexandru (ora 09:00, 3500 gr, 52 cm) -cami-florina (DPN=29 Sept)
LMA 08 Sept
Rares (ora 07:00, 3400 gr) -raisa (DPN=05 Sept)
LMA 09 Sept
Deanna Christine (ora 13:10, 3063 gr, 47 cm) - Davina (DPN=18 Sept)
Costin (4100 gr, 53 cm) -Mina (DPN=10 Sept)
LMA 10 Sept
Razvan (ora 12:15, 3050 gr) -frosa (DPN=12 Sept)
Mara (ora 22:22, 2910 gr) - timea (DPN=05 Sept)
LMA 16 Sept
Sofia (ora 15:30, 3625 gr, 54 cm) - mari74 (DPN=22 Sept)
LMA 22 Sept
Ilinca Teodora (ora 23:27, 3200 gr) - Mada (DPN=01 Oct)

A aparut si listuta cu burtici:


irina piticuta, DPN=03 Sept BAIETEL
Anka M, DPN=05 Sept BAIETEL
Nexus, DPN=08 Sept BAIETEL
roxana_oana, DPN=17 Sept BAIETEL
Raluca B, DPN=22 Sept
Doxi, DPN=24 Sept FETITA
ionika, DPN=24 Sept BAIETEL
Camitza, DPN=25 Sept FETITA
Mel_g, DPN=25 Sept FETITA
Simona_B, DPN=25 Sept FETITA
Adela Iepure, DPN=26 Sept BAIETEL
Cristia, DPN=26 Sept BAIETEL
marimar, DPN=26 Sept SURPRIZA
Dgc, DPN=27 Sept FETITA
join c, DPN=27 Sept
Corina G, DPN=28 Sept BAIETEL
mcm, DPN=28 Sept FETITA
Kittie, DPN=28 Sept BAIETEL
Cali, DPN=29 Sept BAIETEL
Onilari, DPN=29 Sept
pufymic, DPN=29 Sept BAIETEL
qstavarachr, DPN=30 Sept BAIETEL
saory, DPN=30 Sept FETITA
Carolyne, DPN=02 Oct FETITA
Monicatud, DPN=04 Oct
adeline26, DPN=05 Oct FETITA
Cristina78, DPN=05 Oct BAIETEL
marlen_b, DPN=05 Oct BAIETEL
Miky78, DPN=05 Oct FETITA
dixie, DPN=06 Oct
danyce, DPN=07 Oct FETITA
amoodia, DPN=07 Oct BAIETEL
camipl, DPN=08 Oct BAIETEL
Naty, DPN=08 Oct FETITA
anielas, DPN=10 Oct FETITA
Andreea_si_Doru, DPN=10 Oct FETITA
Georgiana.david, DPN=10 Oct BAIETEL
liaT, DPN=10 Oct SURPRIZA
Anuska, DPN=10 Oct FETITA
misholina, DPN=12 Oct FETITA
ralucule, DPN=16 Oct BAIETEL
Vali02, DPN=17 Oct FETITA
nature, DPN=19 Oct FETITA
arad_linda, DPN=20 Oct BAIETEL
lorena_andreianu, DPN=20 Oct BAIETEL
babirusa, DPN=21 Oct FETITA
Lucia, DPN=21 Oct BAIETEL
Garofitza, DPN=22 Oct BAIETEL
cibyp, DPN=23 Oct FETITA
elena_oona, DPN=24 Oct FETITA
ana_miti, DPN=25 Oct
Andra.C, DPN=27 Oct
CRISMIR, DPN=27 Oct BAIETEL
Elyanne, DPN=28 Oct FETITA
danina, DPN=30 Oct FETITA
iulyp FETITA
andrada_coca



Au mai ramas:
22 si 24 ...si 2

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns georgiana.david spune:

Intram si noi la raport, suntem bine, inca nu am nici un simptom cum ca BB s-ar grabi si nu pot decat sa ma bucur ca sta cuminte acolo pana pe 6 oct. Ioana este si ea mai bine doar ca mananca foarte putin dar e normal avand in vedere durerea de gat.

Azi am vorbit si cu Patrice (Nature) si Raluca (Naty), amandoua sunt bine, asteapta marele evenimente dar inca nu se arata nici un semn ceea ce nu supara pe nimeni, mai au cam 3 saptamani pana la DPN.

Geo DPN 06 oct.
Spitalul Municipal Dr. Valeriu Horhoianu

http://photos.yahoo.com/giorgios72

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinah spune:

Nici eu n-am mai intrat de multicel....am citit repejor si cam atat...pe langa Armin [bibe,] care este din cein ce mai agitat si vrea sa stea mai mult in contact cu noi, au fost si multe alte probleme de rezolvat...vrem ca intr-o luna sa ne mutam...construim casa...mama sotului meu a fost in spital si este cam stresant...si-a rupt umarul...si cam are nevoie de ajutor. Nu prea am stat pe acasa....tot cu caruciorul dupa noi prin spitale si santiere.

Felicitari noilor mamici . Mari, cu speranta in Dumnezeu, Sofia va fi bine. Nu-ti pot ura decat putere si incredere!

Bebitzul nostru e bine, mananca muuuult, nu prea are crize de colici, doar intr-o zi a fost iritat de colici. Eu ii dau de cate ori mananca zdravan "Lefaxin" picaturi...produs homeopat...eu beau ceai de fenicul, ii mai dau si lui separat cand mi se pare mie ca se cam strange de burtica. In rest s-a ingrasat...il simt cand il ridic, plus a facut falcutze Saptamana care vine avem control si vedem detaliile tehnice.

Am tot citit de arsuri...eu am avut arsuri incontinuu cred ca incepand cu luna a 4-a sau a 5-a nu mai imi dau seama exact...cert e ca m-au tinut pana in ultimul minut....pana mi s-a rupt apa...cu un minut inainte am zis ca imi ia gatul foc. Ce ma linisteau pe mine pentru o perioada erau merele verzi, aaaaaacreeee! Umblam cu ele dupa mine tot timpul. Si laptele ma mai linsitea...eu beam de la frigider...dar e mai bine cald.

Iata ca eu am nascut de mai bine de 4 saptamani si habar n-am cum arata dopul In sensul asta nu pot sa dau chiar nici un sfat. La mine a fost totul brusc...

Adela si celalalte fete care sunteti foarte aproape sa va vedeti piutzii, va urez nasteri usoare cu cat mai putine dureri si bebei sanatosi si frumosi.





Poze Armin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Neata fetele!
M-am trezit cu un gand astazi!
Mai stiti ceva de Corina G, vad ca ar trebui sa nasca si ea.
Avea ceva probleme cu diabetul.
Va pup ma preagatesc de dr.

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora de 38
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 24 sept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Pupici matinali.

Noi am dormit bine... abia am tras sa ma trezesc... Bebe cuminte; m-a lasat sa dorm Sau o fi si el emotionat ca mergem la spital, deci si la dr?

Am vazut ca sunt multe fete lipsa la apel... or fi nascut? Asteptam cu nerabdare vesti de la ele.

Alina, sanatate soacrei tale. Sa ne spui cum a evoluat Armin.

Georgiana, multumim ca ne dai vesti despre fete si pupici pe gatul Ioanei.

Mirela, chiar ma gandeam ieri ca nu ai mai intrat... Bine ca nu o sa te mai plictisesti, dar ai grija sa nu te obosesti cu atatia musafiri pe capul tau.

Cali, nu-ti face griji. Mie la ultima eco mi-a dat decat dimensiunile capului, femurului si abdomenului... fara greutate sau lungime totala... asa ca, ceata totala!

Adela, Mada, sa ne spuneti cum a fost la dr.

Va scriu si eu dupa ce ma intorc.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danina spune:

Buna burtici!
Nimic nou la mine dar vad ca incep iar emotiile pt mamici.
Hai Adela iti tinem pumnii sa fie balanta ca e mai bine o sa fie asa echilibrata (ca tine).
Scumpelor mamici ma bucur ca mai veniti cu vesti despre voi si bb vostri dar e bine sa ne spuneti din cand in cand cam cu ce probleme va confruntati ca sa ciulim si noi urechile la ele.

Danina si bebitza 35 sapt
Dr vladareanu -Sp Elias

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marimar spune:

Adela, mult succes si sa-l faci balanta daca asa vrei !! Vad ca mi-o iei inainte ca la mine inca nu se intrevede nimic...asteptam cuminti....Eu am o presimtire ca se va intimpla dupa 30 Sept...

Intre timp noi facem ultimele pregatiri, spalam hainutele primite, calcam, ne mai odihnim, citim, si tot asa...

Sint doar foarte foarte obosita si desi incerc sa ma culc devreme tot obosita ma trezesc...Bebeul este insa cel mai activ seara , asa ca ma astept la multe nopti albe....

Succes tuturor care se apropie de momentul marii intilniri cu bebele zilele astea !!





39 sapt si

-------
De retinut: ceaiul din frunze de zmeur dupa 32 de saptamini ajuta la usurarea si scurtarea travaliului si stimuleaza lactatia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Salut, fetelor,

Vin si eu de la moasa (una dintre ele ca sunt patru acolo unde ma duc eu la control)care ma enerveaza la culme. Trebuie sa mentionez ca e o pustioaica de vreo 20 si poate un pic de ani. De ce ma enerveaza? De cate ori o intreb ceva, de atatea ori nu imi da nici o explicatie, nici o lamurire, spune doar "se poate", "e normal", "nu se stie niciodata".La fel si azi. Ii spun de dopul pe care incep sa-l pierd, imi zice "da, asta nu vrea sa zica nimic", ii mai zic de starea mea de rau (transpiratii din senin) si greturi din senin si constante , imi zice "poate ti-a fost cald si poate ai mancat ceva ce nu ti-a cazut bine". Ei, la remarca asta, sotul deja se enerveaza si mai, mai sa zica ceva, mai ales ca matusa lui, care a fost ieri cu mine in oras, i-a explicat amanuntit cum aratam si cum a decurs totul in momentul transpiratiei cu pricina. Eu reactionez cinic si spun ca nu are dreptate, ca sunt semne ca se apropie toata chestia, semne la care se adauga si feelingul meu ca asa va fi, si usurinta nespusa de a face scaun in ultimele zile, si constanta prezenta la WC, si presiunea imensa ce o simt acolo jos de ieri, si putinele contractii pe care le-am simtit azi-noapte.Si ea imi spune: "ne vedem miercurea viitoare, dupa-amiaza, la urmatorul control". La care eu:"eu nu cred ca mai e nevoie sa vin pe atunci!" Acum ramane de vazut cine are sau nu dreptateTot ce a facut idioata aia azi a fost sa-mi masoare burta (nici nu mi-a zis cum e si eu de nervi am uitat sa intreb)sa imi ia tensiunea, sa imi verifice pozitia bebelusei care e deja bine infipta in pelvis inca de saptamana trecuta.Si uite asa am venit eu plina de draci acasa. Dar eu nu ma las, mi-am facut aseara iar o listuta cu trebusoare ce mai trebuie puse la punct pana apare mademoiselle (chestiute marunte) si vreau ca totul sa fie gata inca din seara asta, ca sa dorm linistita cat mai pot
Adela, mie mi-a spus moasa aia ca cica travaliul dureaza "cel putin" 14 ore si eu am intrebat-o "cum asa, ca doar fiecare nastere e unica si daca tot exista o medie eu sunt convinsa ca e mult mai mica". Nu a mai zis nimic. Eu sper sa nu fie domnisoara asta prezenta la nasterea mea ca o strang de gat daca mai spune idiotenii si atunci.
Va las acum. Ma duc sa ma apuc de listuta.Pupici la toate pe burtici si bebici,



Daniela Veuger si bebita mica din burtica
Slingeland Ziekenhuis, Doetinchem

Mergi la inceput