Mamici de septembrie-octombrie 2004 (33)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Kittie spune:


M-am conectat si eu la o lectura mica.. Da' ati scris fetele, nu gluma :)

Nici nu pot sa va spun ce bucuroasa sunt de Onitza..

despre echo, nici mie nu mi-a spus nenea doctoru' cat masoara exact si cat cantareste.. Am vazut eu, acolo, pe poza, un diametru la capsor de 94.5 . Mi se pare rezonabil in raport cu dilatarea :)))
Danyce, si io am greturi.. Si nenumarate mirosuri pe care nu le suport si transpir noaptea de nu mai stiu de mine..S-o apropia.. si din cand in cand, mai ales seara, niste dureri jos de m-apuca plansu'.. Daca si contractiile dau aceeasi senzatie, m-am lamurit de ce vine "impinsu'" asa de natural, serios cand simt durerile alea, presiunea pe tot ce mi-a mai ramas in jos, am un reflex sa imping ce n-ai vazut! Din fericire n-am gasit o moasa cu cap asa patrat ca a ta :) da' am un doctor aproape mut.. Cand l-am intrebat cat poate sa mai coboare bebe, a zis "pana cand iese afara"... Pai sa nu te-apuce cand primesti raspunsuri d-astea? JUmate la misto, jumate plictisite?
Lasa, ne facem noi mari si le aratam lor! Curaj, curaj, nu uita ca esti romanca, ii dovedesti tu pana la urma!
Astazi nu va mai povestesc de dop :) m-am potolit, gata, daca vine, bine, daca nu, asta e.

Si eu am auzit povestea cu travaliul la prima nastere de vreo 15 ore.. Oricum, "media" era undeva intre 8 si 15 ore.. deci avem de asteptat, fetele, rabdare sa ne cumparam.

Am fugit, ma doare spatele ingrozitor , nu mai pot sta pe scaun..




"Si tu téléphones à une voyante et qu'elle ne décroche pas avant que ça sonne, raccroche." Jean Claude Van Damme

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Buna fetele!

Adela iti tin pumnii sa-l faci pe b.b balanta.

Cali tu ce dr. ai?

Noi ne simtim bine in mare. Noaptea nu prea putem dormi de durere groaznica de solduri de-mi vine sa fac ture prin casa.
Noutatea este ca azi noapte de fiecare data cand m-am trezit sa merg la toaleta de fiecare data aveam burtica tare si cd. reveneam in pat abia se inmuia. Ciudat este ca ba se intareste si se ridica si se tuguie de s-a ales cu porecla Oblio ba uneori mi se pare asa de jos situata de am senzatia ca mi-a cazut. Ce o mai fi si asta nu stiu.

Va pupicim dulce si ne mai auzim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Fetele, am fost la dr (am stat o groaza). Am refacut analiza de hepatita si analiza de urina (sa vedem rezultatele).

Bebe e bine, zice tanti zgripturoaica, a inceput sa coboare si a mai crescut (era si cazul). Col inchis. Ea zice ca vorbim de nascut peste vreo 15 zile. Ei, s-o auda D-zeu, ca sa ajunga mama la mine.

Ciudat e ca nu mi-a mai zis sa ma duc la nici un control... sa merg pe mana ei?

Pupici la toate si sa faceti niste balante echilibrate.

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

P.S. Adela, ai o burtica... sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marlen_b spune:

Venim si noi la apel.

Bebe este maricel (3400-3500 g in sapt. 39) si a inceput sa coboare. Colul s-a inmuiat putin si sper sa nu mai treaca mult pana la marea intalnire.
In privinta nasterii, medicul nu-mi recomanda epidurala (la copiii mai mari apare necesitatea utilizarii forcepsului ), asa ca vom incerca sa nastem natural. Sa dea Dumnezeu sa fie asa!

Nastere usoara gravidutelor care urmeaza sa scape de burtici!

Marlen - DPN 5 oct.
http://f2.pg.photos.yahoo.com/marlen_hg

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iulyp spune:

Adela e bine ca pe tine abia acum te-au apucat durerile astea de solduri ca eu parca le am de cand ma stiu. La inceput ma durea colana jos de tot (sacrumul) apoi la scurt timp au inceput si soldurile si uite asa o tin intr-o veselie. Intr-un timp avea efect un gel de arnica dar acum ala e apa de ploaie, parca as fi devenit imuna la el. Oricum mai e un pic ca ce a fost mult a trecut.

Chiar asa pe Mada sa o fi oprit-o dr.? Sunt tare curioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roandre spune:

Adela, ai o burtica super! Ma uitam la tine (la poze) si ma gandeam ca noi trebuia sa nastem in aceeasi zi...iar eu am bebelina de aproape o luna. Uneori ma gandesc ca parca mai imi doream sa am burtica....asa dor imi e de ea!...si mai ales cand va aud povestind despre cum e cu burtica parca incepe sa-mi para rau ca nu mai am burtica. Oricum sunt extrem de fericita cand o vad pe "broscuta" mea cum rade in somn, cum se stramba, cum papa bluzite, manute, prosopele pana ajunge la tzitzi...cum uneori se cearta cu tzitzi si incearca sa-si intoarca capul cu tot cu tzitzi in gurita ...Sunt atat de multe momente frumoasa...asta pana cand nu ma lasa noaptea sa dorm (si aseara am avut noapte alba, dar nu din cauza colicilor ci pt ca asa a vrut ea) .

Mina, eu pe bebelina am scos-o afara de la 3 sapt, mai exact doctorita mi-a zis s-o scot dupa ce trece de 3 kg caci era prea micuta.

Fetelor care ati nascut, am o intrebare. Voi mai aveti linea nigra sau s-a estompat? LA mine mai este inca si se vede asa urat...

Mada, asteptam vesti de la tine. Sper ca nu nasti fara sa ne anunti !

Va pup!


Mihaela si papusica mica Alexia Maria
http://community.webshots.com/user/roandre

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mina spune:

salut fetelor

M-am laudat eu cu puiul meu care doarme noaptea si azi noapte a avut colici dragul de el. Am dormit numai 2 ore, in rest ne-am chinuit sa adormim. Ba voia tzitzi, ba facea caca si voia schimbat, ba se facea ca doarme si peste 10 minute ma scula iar, ba plangea fara motiv. Si tot asa ne-am chinuit.
Azi am baut o portie mare mare de ceai de anason si chimen, sper sa-l ajute sa nu se mai chinuie cu burtica.

Mihaela, si la mine persista linea nigra. Si vreau sa zic ca io mi-s mai neagra la piele si tot se vede urat. Chiar ma intrebam aseara cand o sa scap de ea. Fetele care au mai nascut, ce ziceti?

Adela, arati tare bine. Mihaela are dreptate, parca mi-e dor de burtica. Dar cand il aud pe Costin suspinand in somn imi trece dorul :-))) La fel ca bebelina Mihaelei, si lui ii place sa pape scutec, bluzita, prosopel, cearsaf, sutienu lu mami, orice sta in calea lui catre papica. Iar cand vomita fiindca a mancat prea lacom si apoi rade de parca stie ca m-a suparat imi vine sa-l mananc.

Gata, trebuie sa fug.

Va pup.

Mina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mada spune:

Buna fetele!
Imi pare rau ca va tin in suspans, nu e vina mea. De abia am ajuns acasa pe la 4 si 20.
Am stat 4 ore si ceva la spital la Giulesti si apoi m-am dus sa o scot pe mama din spital de la capatul celalalt al Bucurestiului, noroc cu inca conduc ca altfel...
Ce sa va zic totul cica e bine nu ne operam vineri acum pe 24 pt ca a zis dr sa mai asptept totusi o saptamana sa fim cat mai aproape de termen. Am plecat plina de draci, pt ca m-am tot gandit de ce mi-a spsu acum o saptamana sa ma pregatesc ca nasc si acuma, nu, ca mai stam. Aproape ca plangeam de nervi.
Colul e putin deschis dar inca lung, permite cica degetului sa intre, mi-a spus repaus la pat macar o saptamana.
Mi-am refacut analiza de secretie astept rezultatul.
Cam astea sunt vestile.
Adeluto, in concluzie Andrei va fi mare decat Ilinca si iti spun la ureche ca va fi balanta asa cum vrei tu.
Va pup ma duc sa stau in pat ca zici ca am lucrat la camp azi asa ma simt de obosita.
Intru mai tarziu
Va pup

Mada,un om. Cu frica lui Dumnezeu si Ilinca Teodora de 38
sapt
http://community.webshots.com/user/madaspa
spit.Giulesti, dr Riga Bogdan
DPN 24 sept

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorena_andreianu spune:

Mada, chiar ca ne-ai tinut in suspans.

Nu crezi ca daca sta bebita un pic mai mult in burtica mai ia in greutate si e mai bine pentru ea? Intreb si eu... Stiu ca vrei s-o vezi cat mai repede; dar eu zic ca e spre binele ei.

Mamicilor, chiar o sa ajungem sa ducem dorul burticii?

si bb Radu (DPN 20 oct.) - Centre Hospitalier de Saint-Cloud

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

Buna fetelor, raportez: dureri de spate, greata, senzatie de a face treaba mare, pipi des si mult, dureri la pasarel, dureri de cap si contractii la burtica, dar din pacate contractiile noastre nu sunt regulate nu sunt dese...
Dopul ala eu nu l-am vazut nicaieri, ce am vazut? Secretie gelatinoasa, dar exact ca o gelatina, ca o meduza mai bine zis, dar nu fff multa....
Inca ma lupt prin casa cu facutul curateniei, noroc ca azi am mai stat la barfe cu Danyce ca iar ma lua valul....
Degetele de la maini ma dor, abia tastez....
Si nici in patul meu ala cu apa, ca zicea cineva ceva despre el pe aici , nu mai pot sta, nici pe scaun, nici in picioare, eventual sa imi pun niste aripi pe spate poate imi iau zborul si mi-o fi mai bine, din pacate nu se poate....
Bebele meu, da asa din cand in cand cate una si cand il apuca se propteste in coastele mele drepte, am niste dureri acolo de innebunesc, dar dupa cum zic multi in jurul meu nu mai e mult, cam saptamana asta ar trebuii sa ne intalnim, oare asa sa fie???????
Cat despre zidiile astea, mai ales aceasta zodie balanata, nu ma pronunt ca am doar idei negative despre ea, scuzele mele, pt belante, se pare ca si al meu copil tot balanta va fi.... Oricum ciudata zodie, nu zic ca a mea ar fi mai buna. Sanatosi sa fie, ca zodiile astea mi se par o mare abureala, pt ca fiecare e unic si are o personalitate unica. In fine, nu mai dezvolt.
O fi buna zodia asta Balanta daca asa ziceti voi pe aci, si va bucurati ed acest semn... Eu as fi vrut din toata inima sa fie Fecioara, dar ce vreau eu nu se intampla hahahaha
Pupici



ralucule
http://community.webshots.com/user/ralucule

Mergi la inceput