Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (14)

Bebelusi de Martie-Aprilie 2004 (14) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea de la www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31684" target="_blank">Partea a 13-a

Primele parti:www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24093" target="_blank">1,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=24954" target="_blank">2,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?ARCHIVE=true&TOPIC_ID=25975" target="_blank">3,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=26905" target="_blank">4,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27511" target="_blank">5,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=27947" target="_blank">6,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=28511" target="_blank">7,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29085" target="_blank">8,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=29934&whichpage=10" target="_blank">9,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30532" target="_blank">10,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=30989&whichpage=1" target="_blank">11 ,www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=31360&whichpage=1" target="_blank">12



16 februarie amelie(Crina-Amelia/Bucuresti), Andreea,
23 februarie Oani (Ioana/Brasov), fetita (2,6kg)
2 martie crina catalina, Codrin ( 3300 g si 51 cm)
3 martie vasce(Canada), David Theodore (3,45kg si 51cm)
4 martie Adina Iulia, Olivia Karla (3,5 kg si 51 cm) web
4 martie mandita, Adriana Claudia (1.900g) www.freewebs.com/adrianaclaudia/" target="_blank">web
6 martie bibuga (Ildi/Mures), baietel (3.750kg ,54 cm)
7 martie Maluba (Beatrice), Darius-Gabriel (4,2kg si 53cm) web
7 martie asi (Stanca/Cluj),
11 martie spic de grau , David (2.4kg si 47cm) web
16 martie gabivalceanu (Gabi/Pitesti), Ioana(2,8 kg)
16 martie iamona(USA), Andrea Cristina(3,7 kg)
16 Martie Irismetal, Stefan Catalin (4 kg si 53 cm, scor Agpar +10 cu felicitari)
17 martie KIKISOR (Anamaria/Cluj), Andrei-Alexandru
19 martie Veve(Irina/Nh,USA), Laur Andrei (3,08kg si 46cm,apgar10)web1,web2
20 martie Soleil (Flaviana/Bucuresti), Tiana Maria (3150 g si 51 cm) web
20 martie Cosmy , Daria Christina (3500 g)
20 martie tinutza (Bucuresti), Robert
22 martie Dalina(Bucuresti), Andrei (3450g 51cm scor 9)
25 martie Oake(Bucuresti), Vlad (2800g) web
27 martie ruprich (Daniela/Bucuresti), Robert (3.100 kg-49 cm)
29 martie alona(Anca/Canada), Theodora
30 martie inaioana (Ioana/Ploiesti), Katja (3 kg SI 48 cm) web
31 martie Mickyyy (Adriana/Bucuresti), Malina Ioana (3800g si 53cm)web
31 martie mikaela(Mihaela/Ploiesti), Radu Paul (3800g si 52 cm)



1 aprilie Diana76 (Diana/Bucuresti), Maria Cristina (3600g) web
1 aprilie Claudelu (Claudia/Arad), Raul Andrei (3500g/51cm/apgar 8) web1, www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">web2
3 aprilie simona_minteuan(Cluj-Napoca), David Bogdan (3.800kg 57cm)
4 aprilie cipstyle(Cristina/Germania), Anelisa Elena (3810 g si 55 cm) web
5 aprilie malina mircu (Malina/Pitesti), Daniel Ioan (3400 g)www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=malina_mircu" target="_blank">web
5 aprilie mobriq (Monica/Belgia), Eduard
7 aprilie denis (Denisa/Bucuresti), George Cosmin (3500 g)
7 aprilie Nedda (Daniela/Boston,USA), Lara-Diane (3101g si 51cm)web
7 aprilie bindiu (Camelia/Bucuresti), baietzel
8 aprilie mirinda,prima sarcina, Ana (3250 g,50cm) web
8 aprilie blerina (Bucuresti/Romania), Jo-elle
12 aprilie Rayuela (Elena/Göteborg,Sweden), Amelie(3500g) web
13 aprilie katalina (Catalina), Robert Mihai(3.700g, 52 cm )
14 aprilie Nally , Sebastian (2,650kg si 48,5 cm)
16 aprilie LaviB (Lavinia/Germania),Hanna

17 aprilie georgescu oana(Oana), Maria Alexandra (3350g/49cm)
18 aprilie Pucku (Corina/Canada), Stephanie (4900g/52cm/apgar 9) www.imagestation.com/member/join_signin_prompt.html?album_id=428667]1679&rf=&ru=%2Falbum%2F%3Fid%3D4286671679" target="_blank">web
19 aprilie mama_lui_andrei(Roxana/Bucuresti), Andrei-Alexandru (3600g/54cm/apgar 10) web
20 aprilie Laura22 , Justin George (2.900 kg)
21 aprilie ela76 (Mihaela/Bucuresti), Cristina (3.550kg si 52cm apgar 9) web
21 aprilie piciulica , Eric
22 aprilie ama luca (Bucuresti), Luca (3.600, 49 cm)
26 aprilie Simone, Iulia Alexandra (3100 gr si 48.5 cm) web
26 aprilie irinac, Ilinca (3.100kg si 50 cm)
28 aprilie grasuta , Ana Maria (3000g si 49cm)
29 aprilie Alina33, Dragos www.inarad.ro/dragos" target="_blank">web


SCOR: - 27 - 24






Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns inaioana spune:

Hello fetelor!
M-am hotarat sa-i dau Kajei spanac, mazare si fasole verde, ca m-am saturat io de cartofi, morcovi si dovlecei..le-am variat de le-am innebunit , daramite ea, saracutza. Am inteles ca cele trei mai sus mentionate sunt potrivite pt bb, usor digerabile ,etc. Ma gandesc sa le cumpar congelate, la pungutze din care sa fac portii. Spanacul e , de exemplu, cubuletze; pot sa fierb mai multe si sa pape doar spanac cu lamaie sau sa adaug cate un cubuletz la piureul de altceva. Iar fasolea verde mi se pare cea mai buna aia subtirica, cu pastaia rotunda si verde (nu galbena, lata), pare mai frageda si n-are atze.
Voi ce ziceti? Ce le mai dati puilor inafara de ce se pune in mod normal in supa? Mai papa vreun bb spanac, mazare si fasolica verde?

Ioana si Katja(30 martie 2004)

poze cu mami, tati si katja

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

Dragele mele,

mi-am pus internet!!! Dar e pe dial-up……oricum e bun si asta..acum imi trebuie timp doar ca sa va pot scrie.daca m-o lasa pitika meacare nu sta mai mult de 10 min. singura.
Ce sa va mai spun de noi?! Paaai, in primul rand ca suntem bine si crestem vertiginous. Gangurim in nestire si ne aolim de fiecare data cand ne e somn sau nu ne convine ceva. Am apucat sa mai vad din pozele voastre si vad ca nu va lasati mai prejos, aveti niste copii minunati! Noi doua va dorim tot binele din lume si multa sanatate. Din pacate, eu sunt tare trista zilele astea pentru ca cea mai buna prietena a mea care era insarcinata in 5 luni jumate a pierdut copilul pe data de 13 septembrie. S-a chinuit sa o nasca 6 ore fara ca doctorii sa-i poata face ceva. Fetita n-a trait, iar prietena mea este mai mult decat distrusa. Din pacate e la Buc . si eu n-am putut ajunge la ea. Spuneti-mi cum sa o incurajez ca nu isi poate reveni, plange incontinuu , e desfigurata de atata plans, si eu si poate nimeni,nu o poate ajuta…Ea a vut sarcina supravegheata, a facut eco 2D, 3D si chiar 4D si nimic nu a prevestit asta…….Ii multumesc lui Dumnezeu pentru fetita mea sanatoasa.
In rest ce sa zic, am pierdut din pacate discutiile voastre pe diferite teme commune si de aceea imi permit sa mai reiau si eu din intrebarile pe care proabil vi le-ati pus si voi. De exemplu, ce metode contraceptive folositi?? Sotul meu e disperat ca acum eu ba sun cu rusii ba sunt in perioada periculoasa si mi-e frica sa nu raman gravida!! Oare steriletul se poate pune acum??Ma refer la perioada asta in care eu alaptez. Stiam ca exista si niste contraceptive care se pot lua de cele care inca alapteaza , insa am intrebat la cateva farmacii si habar nu aveau. La doctor nu stiu cand o sa mai ajung ca trebuie sa ma duc la Buc si nu am cu cine sa o las pe fetita, ca nu sta oricum fara mine mai mult de o ora.
Sper ca in curand sa ma pun la current cu sterile despre voi, adica sa am timp sa citesc ce ati mai discutat. De asemenea sper ca zilele astea sa innoiesc albumul meu de poze sa o vedeti pe Maria…..tare mi-e ca cele care aveti baieti veti pune ochii pe fata mea!sic!
Va pup pentru acum si sper sa pot intra mai des. Mi-e tare dor de voi toate! Sanatate copilasilor!
Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

ca sa iti raspund, Inaioana, bravo tie ca ii diversifici si mai mult mancarea, important e sa o manance. Eu inca o alaptez si cam 90%asta e mancarea de baza, in rest ii dau sa guste din ce mancam noi ca se cam uita luung, plus piureuri de fructe, de morcovi si sucuri naturale.dar nu mult doar putin de tot ca sa suga in continuare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela76 spune:

Dianaaaaa, ce bine ca o sa ne "vedem" mai des! Abia astept sa vad pozele cu micuta Maria!
Sa faci bine si sa iti instalezi YMessenger ca sa schimbam si noi 2 vorbe seara.
Pupici dulci!

Ela si Cristina (21.04.2004)
Cristina iulie-sept2004
Cristina mica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana76 spune:

te pup Ela!!!! ce faci?
Eu tocmai ma pregateam sa va pun cateva poze sa o vedeti pe Maria.Iata aici niste link-uri:

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dmoisuc/album?.dir=4ea4&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dmoisuc/my_photos

http://pg.photos.yahoo.com/ph/dmoisuc/album?.dir=b733&.src=ph&store=&prodid=&.done=http%3a//pg.photos.yahoo.com/ph/dmoisuc/my_photos


sper sa va placa!! steptam impresii!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Claudelu spune:

Diana, bine ai revenit printre noi! Chiar ma gandeam sa te sun sa vad ce mai faceti, dar uite ca ai aparut!!! Ce frumoasa e sora lu'Raul EEE, ne-am da noi si noi la ea dar ce sa faci deja am batut palma cu Rayuela si treaba e pe bune, azi si-au scris mesaje pe YM...dragoste mare, nu te poti opune!!!Poti linistita sa te lauzi cu Maria, e o scumpete de fata!! de la noi!!!
Elena, asa din prietenie am pupat-o pe Maria, nimic altceva!!!


Claudia si Raul(01.04.2004)

Poze familie
www.desprecopii.com/chatnew/Desprecopiichat/PaginapersonalaView.asp?nickname=Claudelu" target="_blank">Pagina personala DC

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirinda spune:

La Multi Ani, Maria-Alexandra! sa cresti mare si frumoasa si sanatoasa!
inaioana, eu nu indraznesc cu mazare si fasole, ca mi se par cam grele pt stomacelul lor, poate spanac da. Si eu ii dau doar morcov, cartof, dovlecel, porumb, albiturile alea din supa si merge bine plus tzitzi. Dar am citit in mama si copilul ca BB-ii nu au nevoie la diversificare de diversitate, ci de continuitate. Bafta!
Diana, ce bine ca ai revenit! e frumoasa foc puiutza! si dolofanica! imi p0are rau pt prietena ta, eu zic s-o incurajezi ca viata merge inainte si mai are timp pt alt copil....dar e groaznic, doamne fereste, nici pe mine cred ca nu m-ar putea alina nimic! in legatura cu intrebarile tale, noi folosim prezervativul, pt ca eu inca n-am avut rusi pina acum, asa ca nu pot sa iau pastile, am auzit si eu ca sunt speciale pt alaptat, dar nici eu n-am ajuns la doctor, din aceeasi cauza, Ana nu sta fara mine, abia acum suntem la program de reeducare avem bona cu care sper sa obisnuiasca.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns katalina spune:

Neata fetelor si puilor vostri!
LA MULTI ANI MARIA ALEXANDRA si sa-ti traiasca mamica dulce.
Diana bine ai venit!Referitor la contraceptie: 1. EXLUTON - contraceptiv de lactatie ( pilule)
2. Sterilet Mirena - e un sistem intrauterin hormonal( recomandat celor care au nascut)- de lunga durata -5 ani-costa 150 $(fara instalare).Eu l-am luat si-l voi pune sapt. viitoare - iti voi spune cum il suport).L-am luat la recomandarea medicului meu!!!
3.Prezervativul - nu cred ca va place!
Inaioana,esti curajoasa,f. bine,mergi pe diversificarea S.U.A?Sfecla rosie ai incercat?
Ela 76, scuze pt.plecarea de pe YM,aseara,da' chiar nu mai mergea deloc(semnalul sau am eu probleme cu calc).
Va pupic pe voi si pe puii vostri, data viitoare,va prezint ce maninca puiul meu.
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paulatudoran/album

Catalina(2boysmum): Catalin(04.03.1998),Robert(13.04.2004)
http://pg.photos.yahoo.com/ph/paulatudoran/album

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mickyyy spune:

Neatza buna tuturor!

Andrei Alexandru, Maria Alexandra !!

Diana, bine-ai revenit . Dulcica foc moatza ta...cel putin in poza de la baita e mortala . Daca aveam baietel, sigur veneam in petit .

Ioana, si eu tot morcov, cartof si albitura ii dau deocamdata moatei, fasolea si mazarea mi se par destul de grele pentru ea. Dar poti incerca, i le bagi pe rand, cate putin, astepti 2-3 zile si daca vazi ca ii plac si le accepta nu cred sa fie vreo problema.

Mickyyy si Malina Ioana (31.03.2004)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruprich spune:

Si eu vreau sa-i mai introduc si alte alimente in afara de supa dar nu stiu ce sa-i introduc.M-am gandit la spanac, mazare congelate, dar mi-a fost teama.
Voi ce le dati in plus?

Mergi la inceput