Lapte de capra

Lapte de capra | Autor: silvana75

Link direct la acest mesaj

Mai, nu radeti!! Sa nu faceti bascalie de mine!
Acum va intreb serios. Am un nepotel de varsta lui Paul (3 ani si 4 luni) care de cand s-a nascut are probleme cu gatul (puroi, febra si tot tacamul). Acum cand cumnata mea s-a hotatat sa-i scoata amigdalele si polipii, in urma analizelor efectuate, ceva nu este in regula. Nu stiu exact care e problema pt. ca azi dimineata s-au dus din nou pentru analize mai amanuntite.
Un medic pediatru i-a spus ca laptele de capra este bun pentru bronsite, laringite, etc.
Pentru ca si fiul meu a fost diagnosticat cu bronsita asmatiforma i-as da si eu.
Stie cineva ceva?

Silvana

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

E bun pentru bronsite. Serios, sa nu indrazniti sa radeti Maria avea aceeasi problema cand era mica si ii dadeam lapte de capra. Un medic pneumoftiziolog ne invatase.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirunaa spune:

Fetelor nu rade nimeni sau cel putin eu nu rad de voi.Cel mult ma amuza masurile de precautie pe care le-ati luat.
Eu stiu ca laptele de capra are cele mai apropiate calitati de cel matern...Asa ca mi-ar fi imposibil sa nu cred ca are si alte calitati, cele la care faceti referire.

Ai mei copii n-au facut bronsite, laringite etc.,asa ca n-am apelat la acest lapte, dar e bine de retinut.

Toate cele bune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Eu stiu ca laptele de capra rosie este foarte bun pentru imunitate. Nu stiu nimic de bronsita sau alte boli de genul asta , dar ma gandesc, ca daca este bun pentru imunitate.....
Eu am incercat sa-i dau dar nu-i place.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns silvana75 spune:

Bine, acum ca am trecut testul va mai intreb ceva. Sper sa nu para aiurea intrebarea. Se fac cure de o anumita perioada cu acest lapte sau ii inlocuiesc laptele de vaca pe care il bea zilnic.

Silvana si Paul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MonicaGj spune:

Asta nu stiu sa-ti spun.Intreaba si tu un medic.
Soacra-mea zice ca , dupa ce n-a mai supt san, sotul meu a crescut cu lapte de capra ( ca vaci nu aveau).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Margot spune:

Nu stiu nimic despre laptele de capra dar stiu in schimb despre laptele de iapa care este f bun in tusea magareasca(pe probate si vindecate).A facut Bianca o viroza urata tare cu tuse seaca chinuitoare din secunda in secunda.Am mers la medic,m-a asigurat ca nu are nimic la plamani,apoi am mers la tara la maica-mea cu ea(era iarna).Pe maica-mea am sunat-o si i-am spus "din pamant din iarba verde" sa faca rost de lapte de iapa(a facut saracuta a umblat tot satul ).I-am dat Biancai cam 1 l de lapte CRUD in jumatate de zi.Si tot in jumatate de zi si-a revenit.Seara deja incepuse sa rupa, tusea devenise plina.
Stiu doar ca e bine sa se bea crud.Atunci l-a baut , acum nu cred ca ar mai bea, eu nici n-am indraznit sa-l gust(rusine recunosc).

Multa sanatate
Margot

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by silvana75

Bine, acum ca am trecut testul va mai intreb ceva. Sper sa nu para aiurea intrebarea. Se fac cure de o anumita perioada cu acest lapte sau ii inlocuiesc laptele de vaca pe care il bea zilnic.

Silvana si Paul



Trebuie sa recunosc ca, ma trec toate sudorile cand raspund la subiectul asta.
Silvana, cand il foloseam pentru Maria, ii dadeam numai lapte de capra. Atunci stiam de ce e bun, acuma-s patrana si polnava. Da laptele tot asa actioneaza si fara cunostintele mele.

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lacri spune:

buna!am avut si eu un subiect despre lapte de capra si folosestel cu toata increderea ca rau nu are ce sa-i faca ;si am auzit acelas lucru: ca este cel mai apropiat de laptele matern.multa sanatate si pupici

Fabian si mami Lacramioara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by MonicaGj

Eu stiu ca laptele de capra rosie este foarte bun pentru imunitate. Nu stiu nimic de bronsita sau alte boli de genul asta , dar ma gandesc, ca daca este bun pentru imunitate.....
Eu am incercat sa-i dau dar nu-i place.




Monica, sigur nu confunzi capra cu sfecla?

auch, nu da

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xenocid spune:

"Eu stiu ca laptele de capra rosie este foarte bun pentru imunitate. "

Intrebarea mea este: Ce facem cu capra? O mulgem sau o stoarcem?

Cu stima,
Alin

Mergi la inceput