Mamici de Sept.-Oct. 2004 (9)

Mamici de Sept.-Oct. 2004 (9) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea....

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Va multumesc de sfaturi, burticilor! Asa voi face: voi sta in pat, iar daca nu-mi trece ma duc la dr. meu luni.
Va pup, si sa aveti un week-end minunat!
Ioana si bb mic(13 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

Buna ziua fetele cu burtici!!!
Am fost ieri la doctor, i-am spus despre dureri, intepaturi, incordari ale muschilor,---raspuns: este ceva normal, pentru uterul de dilata...----indicatii: fara efort, sa ma feresc de locurile aglomerate din cauza virozelor, etc...
Iar de scurgeri..a spus ca-mi va lua o lama abia prin luna a4-a, sau a 5-a, pentru acum totul este in formare...daca nu ma ustura sau ma mananca sa fac spalaturi cu ceai de galbenele sau musetel (cu irigatorul) la 1 l. de ceai sa pun si o lingura de bicarbonat.
Sarcina a spus ca este cam de 11 saptamani...
Dar pentru ca am avut emotii mai ceva ca prima data, am uitat sa-l intreb de ECO...


ALINA BB23 - 10 sapt.-Constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BB23 spune:

AAA, am uitat, mi-a dat si reteta pentru luna viitoare: Alilestrenol, No-spa si multivitamine...

ALINA BB23 - 10 sapt.-Constanta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camitza spune:



Buna tuturor burticilor din aceeasi generatie cu noi!
A fost o perioada foarte plina in ultimul timp, serviciile astea imi mananca aproape 10 ore pe zi incat mi-e si ciuda ca nu apuc sa ma bucur la intensitate maxima de aceasta minunata perioada! Dar cel mai important lucru este ca totul decurge bine, am trecut peste I trimestru fara prea mari probleme, suntem sanatosi si dr. ne-a spus (la eco de 14 saptamani) ca suntem dezvoltati foarte bine si nu se vede nici un fel de problema.

Saptamana viitoare, adica in sapt.15 dr. mi-a recomandat sa fac "triplul test", optional binenteles, dar am inteles ca este primul pas in depistarea eventualelor anomalii genetice, gen sindromul Down, iar daca este cava suspect fiind obligatorie apoi amniocenteza.

Fetelor care ati trecut deja de sapt.15 ati facut acest test?

Va pup pe toate si va doresc sanatate inainte de toate!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Cami dar cati ani ai mama? Analiza de care vorbesti tu este recomandata celor care nu mai sunt tinere sau celor care au cazuri in familie. In rest parerea mea este ca se folosesc de chestia asta pt a mai smulge ceva bani de la noi. Eu nici nu ma gandesc sa fac asa ceva iar in ultimul timp am avut destule gravidute in jurul meu (care intre timp au devenit mamici) si nici una nu a facut analiza.


Roandre felicitari ! Iti doresc o casnicie super si un bb pe masura.


Pupici

Mel 13 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mel_g spune:

Burtici unde ati disparut?

Eu sunt tare necajita . De aseara incepand vomit tot ce mananc si ce nu am incercat pt ca imi este foame . Si pe langa asta bb-ul meu cel mare a racit rau , a facut febra starnuta si tuseste asa ca va inchipuiti ce ma paste si pe mine nu? Ce sa fac sa nu racesc si eu ?

Pupici

Mel 13 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Mel draga, nu mai fi necajita.Incearca si papa paine prajita, sau altceva usor, poate nu vei vomita...
Cat despre bb mare daca nu poti sa-l "exilezi" la parintii tai sau la socri cat e racit, altceva nu prea ai ce face....trebuie sa ai grija de el.
Sper sa nu-ti mai fie rau, si nu mai fi necajita ca toate vor trece. Si eu am fost racita pe cand aveam cam 8 sapt. si mi-a trecut cu paracetamol si vit.C(asta mi-a dat dr. meu). Sper sa te simti mai bine, sa nu te racesti si sa nu-ti mai fie rau!
Pupic, Ioana si bb mic(13 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

buna tuturor, si eu sunt o mamica in devenire, si bebele se pare ca va venii prin septembrie octombrie, poate mai tarziu.
Salut toate mamicile care sunt in aceeasi periaoda ca si mine.
Am dureri de burta cumplite, dr-ii imi spun ca totul este bine, asa aveti si voi?


ralucule

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Bun venit printre noi, Ralucule!Cate sapt. de sarcina ai?Si cum te simti?
Mel , sper ca esti bine! Vrabiuta, mada, voi pe unde ati disparut? Georgiana, si tu ai disparut de ceva vreme.....cum a fost la eco?
Pupic, Ioana si bb mic(13 sapt.)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucule spune:

12-13 saptamani de sarcina avem


ralucule

Mergi la inceput