Venezuela - telenovela la ea acasa

Venezuela - telenovela la ea acasa | Autor: tata lu Toma

Link direct la acest mesaj

Subiectul "America de Sud ?" mi-a trezit niste amintiri vechi dar foarte placute asa ca va propun un serial.
Ce urmeaza s-ar putea intitula "episod pilot" asa ca daca va place o sa continui, daca nu ... scuze pentru timpul irosit
......................................................................


Sunt frant de oboseala dar foarte fericit. Lucrarea de diploma este gata !
Este vineri si am in fata un week-end intreg in care nu mai am decat de pictat cateva planse care o sa ma ajute luni sa ma dau in spectacol in fata comisiei iar miercuri decolez : Venezuela, fereste ca vin !
Ies din bazin, ma sterg, ma imbrac si ma duc alene spre masina.
Cat sunt de dobitoc ! Geanta pe care o lasasem in masina nu mai este. Fac in gand inventarul ei : ochelari, ceas, calculator, ceva bani si … LUCRAREA DE DIPLOMA !
Ma prabusesc pe scaun si incerc sa gandesc incotro s-o apuc.
Ha ! Ha ! Ha ! Exista un Dumnezeu ! Ieri in geanta aia fusesera si pasaportul si biletul de avion.
Pai cred ca ar trebui sa o apuc spre politie. Buna idée dar greu de pus in practica ca-s cam chior fara ochelari. Ma incumet, totusi, si ajung cu bine la sectie. Eu dau declaratii iar ei iau amprente si-mi confirma cat am fost de dobitoc lasind geanta in masina. Merci, stiu.
La sugestia lor ma intorc la locul faptei, parchez masina si rascolesc parcul “23 August” in speranta ca autorul a aruncat prin boscheti lucrurile fara valoare. Dupa o buna bucata de timp renunt fara sa fi gasit nimic. Probabil ca hotul savureaza la ora asta aberatiile mele despre polistiren si polietilena.
Oricum am deja un plan de bataie : plec oricum si o sa-mi sustin lucrarea intr-a alta sesiune ca doar n-o fi foc.
Ajung acasa si-l sun pe Paul sa-i spun ca-l las pe el sa zapaceasca comisia ca eu nu mai am cu ce. Noroc ca el e mai lucid ca mine si-mi reaminteste ca lucrarea mea mai exista undeva : pe calculator. E adevarat ca e bucati si ca e pe cateva dischete sau calculatoare dar e.
Pun din nou mana pe telefon si-mi sun indrumatorul de proiect. Domn’ profesor e lata. El ma calmeaza si-mi sugereaza sa nu mai sustin lucrarea luni ci intr-o alta zi spre sfarsitul sesiunii. Imposibil, ii spun eu, miercuri am bilet de avion spre Caracas ! Bine, zice el, o sa o sustii luni. Ne vedem luni la 7.30 in laborator.
Inchid si incerc sa ma concentrez. Telefonul suna. Da mama, sigur, totul e OK, ne vedem miercuri pe aeroport. Ce rost are sa o sperii si pe ea. Oricum e in fibrilatii de vreo luna de cand stie data la care-si va revedea odorul (ea munceste de vreo 10 luni acolo).
Incep sa inteleg ce am de facut. Unul din calculatoarele in care se afla “dudele” mele este acasa la varul meu. Deci telefon : trebuie sa ma ajutati ca pana luni sa refac lucrarea. Si el si sotia lui promit sa ma ajute. Sarut mana !
Ma culc, ma trezesc, fug la scoala, recuperez bucatile din calculatorul de acolo, fug la varul meu, punem cap la cap, lipseste un capitol, sun pe prof, asta e, tiparim, liniem, desenam, corectam, retiparim, facem plansele, ei mai dorm, eu nu prea, i-mi pregatesc prezentarea, terminam la timp, ma duc acasa, ma spal, ma pun la tol festiv (bineinteles cu cravata port-bonheur)
Scena finala e ca-n filmele americane :
E luni dimineata, ajung la facultate, toata lumea stie si-mi ureaza Bafta !
Profu’ se uita repede peste lucrare si-mi zice ca e OK. Eu sunt cam sceptic dar asta e. Intru.
I-mi vine randul si incep sa ma desfasor in fata unei comisii zambitoare. Raspund la cateva intrebari amabile si apoi urmeaza discutia cu cel de care-mi era frica. I-mi spune ca lipseste un capitol, indrumatorul meu intervine, eu tac, carcotasul continua si ma plimba prin toata lucrarea aratandu-mi toate (ma rog, probabil toate) greselile de tipar si conchide ca as fi putut macar sa-mi citesc lucrarea inainte de a intra la examen …Baaaai eu am facut-o ! Si inca de doua ori. Hmm…
Comisia i-mi multumeste, ies si astept. Si asteptam cu totii pana seara cand in sfarsit comisia se pune de acord si ne comunica notele. Se ajunge si la mine … 10 !
Ma duc sa ma imbat si pe urma sa fac bagaje.

Va urma

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns valentinag spune:

Asteptam continuarea.....
Valentina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

prea scurt episodu'...
f. frumos le zici.
si sotu' meu a fost in America de Sud , dar la Baranquillia, in Columbia, la Lima in Peru si in America Centrala in Ecuador si Panama.


Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinamoro spune:

ASTEPTAM CONTINUAREA!

alina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crystinne spune:

Daca nu ajungi la partea unde esti de fapt frate cu mama ta care era matusa surorii tale si bunica fostei tale prietene al carei copil este unchiul tau ....etc .... mi-ar face placere sa citesc continuarea

Suna palpitant!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by laura111
si sotu' meu a fost in America de Sud , dar la Baranquillia, in Columbia, la Lima in Peru si in America Centrala in Ecuador si Panama.



Laura, cheama-l si pe dumnealui sa povesteasca
*
foarte frumos, Tata lui Toma, sper sa fie zilnic cate un episod, ca asa e la telenovele :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns conchita spune:

quote:
Originally posted by Crystinne

Daca nu ajungi la partea unde esti de fapt frate cu mama ta care era matusa surorii tale si bunica fostei tale prietene al carei copil este unchiul tau ...



Crystinne!! :)))))))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns laura111 spune:

Conchita, cu mare placere l-as chema dar nu-i acasa pentru urmatoarele 2 luni de zile. E plecat la Bagdad, in Irak sa faca o evaluare de proiect(project management) pentru reconstructia unei rafinarii distrusa in timpul razboiului.

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns descintec spune:

quote:
Originally posted by laura111

Conchita, cu mare placere l-as chema dar nu-i acasa pentru urmatoarele 2 luni de zile. E plecat la Bagdad, in Irak sa faca o evaluare de proiect(project management) pentru reconstructia unei rafinarii distrusa in timpul razboiului.

Laura - mama lui Vlad

http://community.webshots.com/user/vladut111



wow ..beton!..poate sa scrie intai despre America de Sud, apoi despre Irak :)

D.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionica spune:

te citesc tata lui toma,
imi place spontanitatea ta !
esti chiar descurcaret in momente de stres ,eu asi fi lasat-o balta!
asteptam cu sufletul la gura continuarea!
nu am inteles ul lucru;unde lucra mama ta?

bafta

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Violeta spune:

Continuarea!!! Continuarea!!!
Bravo pt. nota 10!...
Acum esti in Caracas?


Mergi la inceput