Vine al doilea bebe!Cum ma descurc?

Vine al doilea bebe!Cum ma descurc? | Autor: TBEla

Link direct la acest mesaj

Am mare nevoie de sfaturi de la mamici cu 2 bebelusi. Am un baietel de 1 an si 10 luni si il asteptam pe al doilea in mai. Stau acasa si cu primul m-am descurcat destul de bine singura. Dar cu amandoi cum ma descurc? Nu avem rude care sa ne ajute. Trebuie sa caut o bona? Am atatea intrebari....
Multumiri,
Ela

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amuleta spune:

N-ai nevoie de bona daca stai acasa, poate doar de de cineva care sa stea cu bebe din cind-in-cind sa aveti si voi putina intimitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu spune:

Intre Melany si Brian sint 2 ani si 2 luni difrenta, Brian avind aproape 3 luni. Nici noi nu avem pe nimeni care sa ne ajute. Au fost parintii mei cind am nascut dar dupa 5 saptamini au plecat. Noroc ca Melany merge la camin ca altfel ar fi crunt. La inceput se suprapuneau orele de dormit a lor, acum cind doarme unul nu doarme celalat. Si totusi zic ca Brian e un copilas destul de cuminte fata de cum a fost Melany. Cind nici unul nu doarme, Melany e tot timpul in brate la taticul, mai ales cind il alaptez pe Brian.
Delia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2mami spune:

Draga Ela,
Intati am oftat, dupa care m-am hotarat sa-ti scriu. Intre puii mei e diferenta de 1 an si opt luni (trebuiau sa fie 9 luni dar s-a grabit nitel). Cand am ramas insarcinata cu puiul numarul 2 am zis: cat de greu poate fi? (stii vorba aia din popor, ca se cresc la fel, din pacate nu e asa). ....Am aflat cat de greu poate fi deabia dupa ce s-a nascut. E adevarat ca nici eu nu am avut nici un fel de ajutor (parintii mei nu mai sunt iar soacra-mea e o .....). Am angajat evident o bona dar nici asa nu era suficient, fiindca trebuia sa ma impart intre cei doi copii (unul era bebe si trebuia alaptat, etc..) celalalt era aproape bebe si avea si el nevoie de foarte multa ingrijire.
Buuun, nu vreau sa ma plang prea mult si nici nu vreau sa te sperii. Sfatul meu este urmatorul: implica-l cat mai mult pe sotul tau. Cu orice, cu scosul la plimbare a copiilor (te asigur ca am vazut tatici care se descurca foarte bine cu doi copii la plimbare). Angajea-za pe cineva macar pentru trebuirile casnice (nu neaparat bona, daca tot esti acasa). Mai bine gaseste pe cineva care sa faca celelalte treburi: curatenie, calcat, spalat, de ce nu si mancare. In plus, iti sugerez sa ai grija cu felul in care introduci noul bebe in familie, pentru ca baietelul cel mare va fi sigur gelos pe el. Eu am facut foarte multe greseli si datorita faptului ca am amanat diverse lucruri gandindu-ma ca mai am timp, dar nu a fost asa.
Ma mai gandesc si-ti mai scriu.
CU drag,
Simona

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisotexa spune:

Ela,

Eu am un baiatel de sase luni si jumatate si sunt deja insarcinata in doua luni si jumatate. asa ca bebeii mei vor fi la diferenta de 1 an si o luna. Doamne ajuta!
Pe mine acum ma ajuta cineva la curatenie, de doua ori pe saptamana, si cineva cu copilul. Eu trebuie sa fac iar cerclaj asa ca am nevoie musai de repaus. Am gasit o fata de la tara de la tata care sta cu noi si are grija de bebe. Sunt tare multumita de ea si in plus eu stau oricum acasa si vad clar ce se intampla cu el.
Parerea mea e ca iti trebuie neaparat ajutor. Il poti implica si pe tata, insa cat te poate ajuta daca tota ziua e la servici. Si cred ca ar fi bine sa incerci sa gasesti pe cineva pana nasti ca sa te poti si tu odihni un pic pana la nastere si apoi ocupa linistita (vorba vine) de bebe 2.
Renunta la orice altceva dar nu la ajutor.

Doamne ajuta!

Pupa Crisa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Salut Ela!
Fii sigura ca te vei descurca . Si eu am un baietel de 1an si 4 luni, iar al 2-lea e pe drum (tot in mai trebuie sa-si faca aparitia). Aici gasesti mamaicile (si viitoare) din perioada mai-iunie http://www.reclama mascata//avertizare/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20295. Eu din fericire o am pe mama care ma ajuta ... Doamne ajuta-i. Daca n-ar fi ea fie as angaja pe cineva sa ma ajute la treburile casei, fie pe cel mare l-as duce la gradi . Eu una incerc sa nu ma gandesc prea departe. Stiu ca o sa fie greu, dar o sa o scoatem la capat. Sanatate sa ne dea Dumnezeu, ca cu restul ... nu-i chiar imposibil.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns klavier spune:

noi avem 2 ani si 4 luni, respectiv 3 saptamani, si e cam... foarte greu... dar marele meu ajutor e sotziorul, care sta acasa cu noi. in schimb cand pleaca e haos... dar ne descurcam.

am constatat ca trebuie sa ne organizam mult mai bine, el a inceput sa gateasca, eu increc sa tin tot timpul ordine ca altfel nu mai gasim nimic prin casa, si mai ales sa ii aratam celei mari cat de mult o iubim.

adevarul e ca nu sti cum e pana nu ti se intampla.

Adriana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

da, cauta o bona, o femeie la curatenie sau pe cine vrei tu numai sa ai pe cineva sa-ti mai faca treburile prin casa ca altfel e greu. La noi e mama mea, pleaca peste 2 zile si deja ma ia cu durere de cap cand ma gandesc. Mi-am propus sa caut o bona insa datorita preturilor f ridicate de aici nu pot sa o chem decat ocazional, cand vad ca nu mai pot sau sa iesim din cand in cand singuri in oras. Am uitat sa-ti spun ca am o fetita de 1 an si aproape 11 luni si un bb-boy de 7 sapt. Ar fi bine sa ai pe cineva chiar din ultima luna de sarcina ca ai sa te misti cam greu. Mult succes!

Un An Nou Fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Intre copiii mei e un an si opt luni diferenta, si nu e chiar asa de rau daca am timp sa stau ore intregi la calculator. e drept ca o am pe bunica sa ma ajute( face mancare, sta cu copiii pentru o ora-doua daca trebuie sa plec fara ei) si copiii sunt destul de cuminti. Curaj, ca o sa te descurci foarte bine

http://www.babiesonline.com/babies/e/ena/
http://www.babiesonline.com/babies/a/antim
http://community.webshots.com/user/adrianacalin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns TBEla spune:

Va multumesc mult pentru raspunsuri. Din pacate lucrurile sunt mult mai clare. Dupa ce am stat 2 saptamani numai eu si baietelul, fara tati, fara alt ajutor si ne-am descurcat de minune, am ajuns la contractii, cerclaj etc. Asa ca sigur am nevoie de ajutor, inca de pe acum.
Ma ingrijoreaza faza cu gelozia. La inceputul sarcinii, Tudor parea ca intelege ce se intampla si ca e incantat de eveniment.Apoi a devenit din ce in ce mai dezinteresat si acum cand ii povestesc de fratiorul care vine... schimba subiectul.

Draga Crisa,
Cum te descurci dupa cerclaj? Reusesti sa stai in pat? Mie mi-au spus la spital sa stau "blana"!!! Adica numai in pat. Baietelul meu nu e de acord cu asa ceva!
Draga tutus,
Am vrut si eu sa mai stau de "vorba" cu mamici de mai-iunie 2004, dar am vazut ca subiectul e inchis. Inca nu m-am lamurit, cum se procedeaza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Uite ca am ramas singurei, a plecat bunica. Chiar de speriat nu e, dar nici usor. Oricum, raman la parerea ca macar prima luna e bine sa mai fie cineva sa ajute mamica.
Cat despre sarcina, incearca sa te joci cu el stand pe jos si daca vrea sa-i aduci ceva trimite-l pe el, pune-l sa te ajute. Eu zic sa stai linistita in leg. cu gelozia, e posibil pur si smplu sa se fi plictisit de subiect, copiii nu au notiunea timpului si de cand tot discutati probabil are impresia ca de fapt a durat o vesnicie. Lasa-l sa probeze tot ce are bebe, carut, leagan etc., lasa-l sa-i dea de mancare( daca vei alapta - niste ceai) a mea s-a lasat repede pagubasa cand a vazut ca poate sa faca si ea asta. Si in general sa vada ca poate, are voie, sa faca tot ce faci si tu.
Nastere usoara si daca mai ai nevoie de sfaturi scrie-mi, ca le am proaspete in memorie:)

Cristina

Mergi la inceput