Dar mamici si viitoare mamici de gemeni!?!

Dar mamici si viitoare mamici de gemeni!?! | Autor: Theodora

Link direct la acest mesaj

Sa va spun sincer,am fost un pic geloasa pe voi toate care discutati tot ce va framinta pe diferitele subiecte cu mamici si bebeii!!!
M-am gindit ca un subiect despre gemeni si mamicile lor lipseste si ar fi bine venit!
Va invit,deci,sa deschidem aceasta discutie si sa ne ajutam una pe alta!
Si e de la sine inteles ca sint binevenite toate mamicile,cu sau fara gemeni!
Dupa cum stiti,eu am doi baieti care vor implini 2 ani pe 03.Aprilie,Alexandros si Yannnis.
Alexandros a avut la nastere 3030gr si 50.5cm si Yannis 2405gr si 50cm.Alexandros a avut cordonul ombilical in jurul gitului si a fost pus "in cabluri",din fericire eu nu l-am vazut,Makis mi-a spus ca puiul meu era albastru si ca daca mai intirziam putin...
Au avut putin icter,nu-mi aduc aminte numerele si am stat in spital 7 zile dupa care am plecat acasa...doar cu Yannis! Visasem asa mult la aceasta clipa si in nici un vis nu plecam doar cu un bebe! Am fost foarte trista si dezamagita.Nu am dormit toata noaptea gindindu-ma la puiul meu care e singurel.Din fericire a doua zi rezultatele icterului au fost bune si Makis MI-A AUS PUIUL ACASA!!!
Aventura incepuse...si continua!


Theodora, Alexandros, Yannis

htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Si noi, si noi!
Buna idee cu subiectul!

Micutii Printzi care cresc acum la mine-n "marsupiu" sunt baietei, sunt numiti Arturicii si se lasa asteptati...
Uite ca mai am un 2 zile si intru in sapt 39 si ei tin mortis sa contrazica medicii (care ne-au dat termen max sapt 32-33, apoi 10 ian)si statisticile (care spun ca gemenii se nasc mai repede).
Dr mi-a spus aseara ca ne mai vedem pe 27 la control (in sapt 40).

Am un burtoi maare, tuguiat si ... foarte miscator

Intrebari pt mamicile de gemeni:
1. i-ati imbracat la fel? (eu am hotarat sa nu)
2. au avut fiecare lucrusoarele lor (haine, caditza, biberoane) sau nu (eu zic ca e imposibil dar sunt curioasa cum ati procedat voi)

Mulumesc!

Ioana si "Arturicii - sapt 38"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Eu am nascut la 36 saptamini.Am o poza in album cu o ora inainte de nastere.Copii aveau o greutate foarte buna pentru virsta lor si eu nu mai suportam,doream sa-mi string ingerasii in brate! Am luat 25 kg si am pierdut 19 odata cu nasterea.Intr-o luna am revenit la greutatea din-nainte de sarcina,55 kg.Azi am 52kg.

Cu mici exceptii,nu i-am imbracat niciodata la fel.Singurele hainute identice au fost niste body,care au fost cadouri si doi saci de iesit afara.Cred ca e mult mai corect sa fie diferit imbracati,sint persoane diferite,caractere diferite...si daca sint si identici,ajuta pe mami sa-i deosebeasca! Eu i-am incurcat o data cind aveau acelas body!

Biberoane am avut...16!!! Am un sterilizator care ia 8 sticle,atit erau necesare intr-o zi.Le sterilizam si nu tineam cont care e al lui Alexandros si care e al lui Yannis! La fel si suzetele! Faceau baie in aceeas cadita,acum fac baie in cada mare impreuna si e cea mai frumoasa clipa a vietii lor sa se balaceasca...

Din nou despre haine!
Am selectat hainele lui Alexandros si hainele lui Yannis! Unele vin bine unuia,altele celuilalt! Si daca-i vad de la spate,stiu intotdeauna la cine sa strig!!!
Si in carucior au acelas loc mereu! Yannis in dreapta(mea) si Alexndros in stinga! Cind erau mici,bebei,aveam carut "sandwich" si era o zi unul in fata,in alta zi celalalt!

Theodora, Alexandros, Yannis

htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

Hai sa va scriu si eu...
Eu am nascut la 39 sapt si 1 zi 2 fetite, Alexandra 2200g si 48 cm si Carina 3200g si 54cm. Acum au aproape 1 an jumate si fac numai boroboate...
Biberoanele le au fiecare pe a ei si suzetele de altfel, dar le schimba foarte des intre elel, se chiar distreaza facind asta.
De imbracat in general nu le imbrac la fel, dar mai avem si unele hainute la fel.
Eu nu le confund niciodata. Desi sunt univiteline, intre ele e inca diferenta de greutate.

Cristina si gemenutele

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tutus spune:

Buna mamici cu gemenici!
Eu odata am vazut 2 fetite gemene si erau imbracate "invers", adica una avea rochita albastra cu floricele rosii, iar cealalta avea rochita rosie cu floricele albastre. Erau atat de dragute cum erau asa imbracate ... atunci mi-a parut rau ca nu am si eu gemeni .
Sa va traiasca si sa fie sanatosi si fericiti copilasii!
P.S. Eu si sotul il facem "sandwich" pe cel mic, adica unul il pupa pe-un obrajor, iar celalat pe celalalt obrajor, dar cred ca-i super cand tu ca parinte esti facut sandwich de bebei .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Va multumesc pentru raspunsuri... dar intrebari mai am!

Din cauza sarcinii cu risc crescut, am facut multe echo. Pana la ultimele 2 mi s-a spun ca sunt in aceeasi placenta (dar saculetzi diferiti). La ultimele 2 mi-au spus ca....am 2 placente! Sunt tare curioasa cum va fi!
La kg, la ultima echo (acum 2 sapt) aveau unul 2.700g si unul 2.600g, deci diferenta mica.
Ma streseaza gandul (asta-i numaí unul din cate ma streseaza) ca-i voi incurca intre ei! Vreo idee? Eu ma gandeam cu atza pe mana, unul pe dreapta, unul pe stanga.

Theodora, Cristina, stiti cumva cat costa carucioarele duble la voi (cele cu loc unul langa altul nu fata-spate). Aici cel pe care-l doresc este 12 mil lei (e modelul cu 3 roti; pretul include si cateva accesorii: aparatoare ploaie, invelis picioare). Sau vreun site pe care pot cauta?

Ioana si "Arturicii - sapt 38"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristinacsa spune:

quote:
Originally posted by Ioana77

Va multumesc pentru raspunsuri... dar intrebari mai am!

Din cauza sarcinii cu risc crescut, am facut multe echo. Pana la ultimele 2 mi s-a spun ca sunt in aceeasi placenta (dar saculetzi diferiti). La ultimele 2 mi-au spus ca....am 2 placente! Sunt tare curioasa cum va fi!
La kg, la ultima echo (acum 2 sapt) aveau unul 2.700g si unul 2.600g, deci diferenta mica.
Ma streseaza gandul (asta-i numaí unul din cate ma streseaza) ca-i voi incurca intre ei! Vreo idee? Eu ma gandeam cu atza pe mana, unul pe dreapta, unul pe stanga.

Theodora, Cristina, stiti cumva cat costa carucioarele duble la voi (cele cu loc unul langa altul nu fata-spate). Aici cel pe care-l doresc este 12 mil lei (e modelul cu 3 roti; pretul include si cateva accesorii: aparatoare ploaie, invelis picioare). Sau vreun site pe care pot cauta?

Ioana si "Arturicii - sapt 38"




Eu am cumparat unul care costa vreo 180 euro, dar nu avea si alte accesorii. Astea le-am luat separat.
Incearca www.babywalz.de sau da o cautare dupa zwillinge kinderwagen

Cristina si gemenutele

--

http://cristinacsa.bei.t-online.de

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

S-a trezit Yannis si ma striga,asa ca nu pot scrie prea mult.
O sa-ti spun,Ioana,doar despre carucior.Am unul cu doua locuri in fata pe care l-am luat cu reducere de pret cu 300 Euro!!! Nu am avut de ales,era singurul model!
Cristina,ma bucur sa aud de voi! Ce mai faceti?

P.S.
Am pus o poza mai veche pe pagina personala! Ia uitati-va si spuneti-mi ce credeti! Cristina,tu cred ca iti amintesti de aceste mutrite!


Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Si noi, si noi!!!
Andrei-Ioan si Andreea-Maria
Vor implini pe 8 februarie 2 ani!!!
Eu am avut un fix in privinta imbracatului: amandoi la fel; el in bleu si ea in roz! Acum, nu mai este asa, pentru ca ea poarta rochite, el pantaloni. Insa, prietenii nostri si acum ne mai cumpara salopete la fel, bluze la fel(culori diferite, insa).
Sunt copii dulci, care inca nu vorbesc. Ma bucur ca dorm toata noaptea(cate 11-12 ore), ca mananca foarte bine. Asa au fost tot timpul! Au fost si sunt sanatosi, au fost cuminti... dar nu mai sunt!!! Insa nu fac o tragedie din faptul ca sunt neastamparati, ca ma epuizeaza, pentru ca ma bucur ca sunt vioi!
Voi pune, in curand , niste poze sa-i vedeti.

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Theodora, Cristina, multumesc pentru info.

Angi, bine-ai venit!

Am citit ca gemenii invata mai greu sa vorbeasca, deoarece ei au un limbaj comun, non-verbal, cu care comunica intre ei. De aceea este bine sa fie cat se poate pusi in legatura cu alti copii (desi ei accepta, zic cartile, mai greu sa se joace cu alti copii).

Se confirma la voi aceste situatii descoperite prin carti?

Ioana si "Arturicii - sapt 38"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tamara spune:

Bine ai revenit Teo draga iti zik si pe acest subiect!
Si eu mi-s mamika de gemeni, Daria si Catlin- 9 luni, nascuti la 36 saptamani. Suntem vioi, frumosi (normal, nu:-D), mancaam binisor, avem probleme diverse (mai nou, constipatia Dariei). Nu prea am timp dar cand voi avea revin cu detalii si poze.
Nastere usoara Oana si pupici tuturor mamicilor si puilor

http://community.webshots.com/user/tamarutza

Mergi la inceput