Dar mamici si viitoare mamici de gemeni!?!

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

TAMARA,ma bucur sa aud vesti de la tine si sper sa fie trecatoare problema Dariei! Ti-am trimis niste poze mai de mult,le-ai primit?Mai am altele noi,verifica mail-ul deseara,cind dorm gemenii, le trimit!

Ioana,despre limbajul gemenilor,e adevarat! Nici ai mei nu se omoara cu vorbitul,desi in ultimul timp au inceput sa-si idea drumul,dar in greceste,acum incep sa le vorbesc si romaneste,sotul meu nu e de acord pina invata greceste,asa ca le vorbesc doar cind sintem singuri si ma inteleg,incet,incet!!!

Despre joaca cu alti copii,ai mei sint foarte sociabili si se bucura de prezenta altor copii! Deci la noi nu e valabil ce spun cartile! Acum sint la ei in camera si au concert de ris!!! Se umple sufletul meu cind aud cum rid si cit de fericiti sint!!!



Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Si mie mi-a spus dr. pediatru ca vor vorbi mai tarziu si ca, deci, sa nu-mi fac probleme! Ei comunica intre ei, se joaca...
Prea multe griji in privinta vorbitului nu-mi prea fac, doar ca, uneori, cand vad copilasi de varsta lor sau chiar mai mici cum vorbesc, cum le turuie gurita, imi pare rau ca ai mei, care inteleg tot, nu spun decat 2-3 cuvintele...

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Mai fetili,nu va suparati au ei timp sa vorbeasca,si atunci sa va vad
Sau vi se pare ca aveti prea mult rilax
Acum lasind gluma la o parte,ceva retzete de gemeni nu aveti,ca tareee mi-as dori si eu
Tare sunt scumpi.Poate ma pricopsesc cu trei sau cinci cum am mai vazut prin japonia la TV ,daca tot imi plac asa mult.
si sa va traiasca ingerasii
Nicole&Amira

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

quote:
Originally posted by hannen

Mai fetili,nu va suparati au ei timp sa vorbeasca,si atunci sa va vad
Sau vi se pare ca aveti prea mult rilax
Acum lasind gluma la o parte,ceva retzete de gemeni nu aveti,ca tareee mi-as dori si eu
Tare sunt scumpi.Poate ma pricopsesc cu trei sau cinci cum am mai vazut prin japonia la TV ,daca tot imi plac asa mult.
si sa va traiasca ingerasii
Nicole&Amira




Imi spunea prietena mea, care are frate geaman, ca mama lor era disperata ca la 3 ani nu spuneau un cuvintel!!! Pe la 3 ani si 4-5 luni, au inceput sa vorbeasca de nu mai facea fata cu 2 urechi la cat vorbeau cei 2! Apoi a fost mai tragic cand au inceput cu tirul de intrebari!
Oare asa va fi si la noi? Adevarul e ca ma rog sa vina ziua in care sa-i aud pe amandoi vorbind!!! Si daca ma voi plange vreodata ca nu le mai tace gura, sa pastrati mesajul si sa mi-l aratati!!!



Cat despre retete, nu cred ca exista! Dar, fie ca dorinta ta sa se realizeze! Adevarul e ca sunt tare scumpi si sa-i vezi pe amandoi evoluand in acelasi ritm...
Eu nu voi uita niciodata cate caiete aveam cand erau copiii mici, caiete in care scriam cine a facut kk, cine e constipat(ca se mai intampla sa bag supozitorul cu glicerina copilului care avea diaree), cine si cat a mancat, cine si-a luat vitaminele etc...
Chiar daca nu a fost foarte usor, tare mult as vrea sa dau timpul inapoi sa-i mai am micuti!!!

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Buna mamicilor!
Ce au mai facut bebicii vostrii azi?
Aseara,cind scriam ultimul mesaj si va spuneam ca au concert de ris in camera,ce credeti ca faceau?!? Erau in patul lui Alexandros,de multe ori sint,si auzeam cum topaiau,rideau si "vorbeau" neincetat! La un moment dat,nerabdind,fiind curioasa de ce rid si se distreaza asa de mult m-am dus in camera si ce credeti ca am vazut? Yannis i-si scosese TOATE hainele,inclusiv pampersul si topaia gol in pat in culmea fericirii,in timp ce Alexandros,avea cearceaful in cap,ca o mica fantoma si il ciupea de unde apuca!!!
M-am stricat de ris si cu greu l-am imbracat!
Si aseara Alexandros a facut caca la olita! Sintem la curs de olita,incercam sa o invatam! Se bucura tare mult cind au facut ceva in olita!


Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angi_gemeni spune:

Teodora, la capitolul olita, avem mari bucurii, dar si deziluzii pe masura!!!
Andreea cere olita de mai bine de o luna si jumatate, iar de cateva zile o cere si pentru pipilica. Insa Andrei... jale mare!!! Sta pe oala si cand se apropie...... se ridica de pe olita si, indiferent cate i-as povesti, indiferent cate jucarii i-as da, oricat as incerca sa-l pacalesc sa-l tin pe oala, se ridica si nu face la olita. In pampers... Am zis ca la vara, il las fara pampers(acum e frig) si sa stea ud, murdar, poate-l dezobisnuiesc de pampers si se va obisnui sa ceara olita.
Voi aveti si alte solutii? Poate-mi dati cateva idei si scapam de pampers mai devreme de lunile de vara...
Va pupam pe toti gemenii si pe toate mamicile de gemeni

Angi si gemenii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana77 spune:

Ha ha ha! Super Theodora distractia de aseara!
Felicitari pt olita!

Arturicii m-au trezit in suturi dimineatza pe la 8. S-au gandit ei ca m-au lasat suficient sa dorm (de la 2 noaptea ). Am mancat si au adormit pe la 10.Vad ca acum se misca dar incetuc.

Nicole
"Reteta" n-am descoperit-o nici acum! Eu mi-am dorit gemeni dar nu speram ca vreodata sa am (nu am in familie). Dar surpriza! La echo la 7 saptamani: aveti gemeni! Oaaaauuu...

Ioana si "Arturicii - sapt 38"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns hannen spune:

Credeam ca este vreo retzeta ca ma apucam de ea imediat,vorbesc serios.
Si eu mi-am dorit gemeni dintotdeauna.
Pupici si multa sanatate
Nicole&Amira
P.S Totusi daca aflati retzeta nu ma ocoliti nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theodora spune:

Ioana uite ce am gasit pentru tine: http://shop.store.yahoo.com/ibabydoc/must.html

Theodora,o mamica fericita si Alexandros, Yannis gemenii mei minunati!
2 ani pe 03.Aprilie.2004.
htpp://www.desprecopii.com/forum/photo_album_view.asp?cname=Album+2&mid=188&cid=3737

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CameliaH spune:

Hai ca am reusit si eu sa mai ajung la desprecopii.com. Am inceput serviciul de la 5 ianuarie si nu mai am timp de stat pe net. Lumea stie ca noi avem doua fetite Maria si Ioana care pe 1 februarie fac 2 ani. De vorbit vorbesc cuvinte, nu propozitii, dar progreseaza pe zi ce trece. Caca la olita face numai Maria dimineata din reflex, dupa amiza daca mai face, nu cere face in pampers, Ioana nu face deloc la oala. Sta ce sta face un pipi apoi se plictiseste si se ridica si face tot in pampersi. De mancat mananca singure orice chiar si ciorba cu lingurita. Altfel sunt foarte nazdravane se impaca bine una cu alta, dar se mai iau si la cearta pe jucarii. Le place sa stea cu alti copii, iar de imbracat nu ne imbracam la fel decat ca model, culorile sunt diferite si nici jucariile nu sunt identice. Ne place foarte mult dansul si muzica populara, dam televizorul pe etno tv si e petrecere, la fel si cu atomicul. Ne place TeO Show si cum o vad striga Teo, Teo.
Ele nu sunt identice ba chiar as putea sa zic ca nu prea seamana, Maria seamana cu tati, si Ioana seamana cu mami.
Pupam toti gemeneii
Camelia si fetele

Toate bune!

Mergi la inceput