SPAGHETTI CARBONARA

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexica spune:

Va scriu o reteta care mie imi place si sper sa va placa si voua.
Pennette la cuptor cu mozzarella si mazare
ingrediente:300g pennette,300g rosii in suc , 200g mazare(poate sa fie si din conserva),mozzarella 150g,o ceapa, ulei de masline,formagio grana(parmezan), busuioc, sare, piper.
Taiati rosiile in bucati destul de mati, apoi taiati ceapa fin si caliti-o in 4 linguri de ulei de masline, adaugati rosiile, mazarea ,sare, piper si lsati sa fiarba aprox.15 min.La final adaugati un pic de busuioc.
Intre timp fierbeti pastele , le scurgeti si le amestecati cu o treime din sos, jumatate de mozzarella si un pic de formagio grana.
Apoi intr-o tava puneti un pic de ulei si jum. din paste peste care adaugati un pic de sos , on pic de mozzarella si un pic de formagio grana.Dupa aceea adaugati restul de paste si repetati operatiunea.
Puneti totul in cuptor la 200 de grade si coaceti pana cand mozzarella se topeste(10 min).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Alexica, daca ne faci si traducerea, o voi incerca.
De ex. pennette, mozzarella, si unde se gasesc?
Multumesc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexica spune:

NU PREA AM CE SA TRADUC.Mozzarella este un tip de branza (se fol. si la pizza) si se gaseste si in Romania la Carrefour.Pennette-le sunt un fel de macaroane mai subtiri si taiate pe diagonala.Se gasesc si in Romania .Pe produsele Barilla scrie exact tipul de pasta, in cazul de fata pennette.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Multumesc, am inteles.

Mergi la inceput