SPAGHETTI CARBONARA

SPAGHETTI CARBONARA | Autor: anna maria

Link direct la acest mesaj

Sunt in 2 luni si mi-e pofta de spaghetti carbonara.Stie cineva cum se fac?Am mincat o data si tare mi-au mai placut

anamaria

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexica spune:

Iti dau reteta de carbonara pe care o fac eu acasa.bati 1 ou intreg si 2 galbenusuri , apoi adaugi 200ml smantana ,2-3 linguri de cascaval ras(eu pun formagio grana-se gaseste si in Romania la Carrefour),sare, piper, putin busuioc(daca nu ai poti sa pui patrunjel tocat marunt).Apoi calesti 200gr. de sunculita afumata-da sa aiba si carne nu doar grasime (nu stiu exact cum se numeste produsul in Romania).Intre timp pui la fiert apa cu sare in care vei fierbe pastele( eu folosesc spaghetti Barilla nr. 3)-pui aprox. 3 sferturi de pachet.Le scurgi si asa fierbinti le pui intr-un vas si adaugi amestecul cu oua si sunculita si eventual le pui putin pe foc ca sa le calesti-optional.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

SPAGHETTI ALLA CARBONARA

200 g. slanina cu carne
400 g. spaghetti (Barilla nr.7)
3 oua
50 g. parmezan ras
ulei de masline
piper macinat

- Se pun pastele la fiert cu sare.
- In timp cat pastele se fier, se bat ouale cu parmezanul si piperul. Se rumeneste in uleiul de masline slanina taiata bucatele (nu sarati).
- Cand pastele sunt "al dente" se scurg si se mai rumenesc cateva minute impreuna cu slanina. Se stinge focul si se adauga ouale.
- Amestecati si serviti imediat.

Atentie: aceasta este reteta traditionala a sosului carbonara care nu prevede smantana. Doar sosul pentru pastele "alla panna" (cu smantana) prevede si samntana.

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Clopotzel spune:

Caterina, multumesc ptr reteta! am copiat-o, si sunt nerabdatoare s-o incerc! Sper sa nu imi iasa uscacioase spaghetele cu sos, asa cum am mai patit cu alte "carbonara"!!

Before to judge somebody, walk a mile in his moccasins.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

se pot adauga si ciuperci dar nu-i obligatoriu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elena I. spune:

Eu prepar sosul Carbonara in felul urmator:
(cantitati pt 6 persoane): 1 lingura ulei (de masline), 2 catei de usturoi zdrobiti, 350g costita afumata taiata bucatele mici, 225 ml smintina grasa, 4 galbenusuri, 75 g parmezan ras

1. se incinge uleiul in tigaie, se caleste usturoiul 1 minut, se adauga costita si se mai prajeste 3-4 min.
2. se incorporeaza galbenusurile in smintina cu ajutorul unui tel, se pune pe foc mic si se incalzeste fara a se fierbe (pt. a se evita coagularea galbenusurilor)
3. se adauga parmezanul, amestecindu-se usor si se potriveste de sare si piper.

Pt o aroma deosebita se pot adauga in sos 3 linguri de brinza de vaci
daca doriti, puteti inlocui costita cu bucatele de carne de pui taiate marunt, se poate condimenta cu tarhon.

Elena si puiu mic, 35 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Am facut spaghetele dupa reteta traditionala din Italia
(multumesc, Caterina)
si au iesit o minune.
Este o mancare ieftina si deosebit de gustoasa.
Cred ca le voi face saptamanal!

Eu sunt innebunita dupa bucataria italiana,
cred ca sunt natia cea mai priceputa la bucatarie,
oare alte retete de spaghete sau mancare italiana mai stiti?


multumesc,
cu drag, Irina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns caterina spune:

Ira, ma bucur ca ti-am putut fi de folos. Dupa cum am scris acolo asta este reteta traditonala de carbonara. Dar daca vrei neaparat, asa cum au spus si unele fete, aceasta se poate imbogatii adaugand smantana, ciuperci etc (dupa gustul fiecaruia), dar nu se vor mai chema Carbonara.
Ai dreptate, italienii sunt unii dintre cei mai priceputi la bucatarie, dar nu-i uita pe romani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liris spune:

italienii , apoi romanii si apoi spaniolii...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaM spune:

caterina si eu am facut spaghetele tale si sunt excelente...eu am prajit sunculita cu ceapa in untsunt foarte bune.....felicitari!!!mona78

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadne spune:

sunt minunateeeeeeeeeee!!!!!
fetele din Italia, va rog din suflet, scrie-ti si alte retete de paste/spaghetti.
in mod special ma intereseaza sosurile, fatuca mea este innebunita dupa paste si m-am saturat de improvizatiile mele!

multumesc!

Mergi la inceput