Daca nu ma tai te omor!

Daca nu ma tai te omor! | Autor: craciunitza

Link direct la acest mesaj

Am citit multe povesti frumoase despre cum ati nascut, de fiecare data ma simteam excelent ca sunt femeie ca si voi si uite asa m-am hotarat sa va spun cum am nascut eu prima oara, acum 12 ani.

In primul rand ca am planificat foarte exact copilul, multe lume m-a acuzat pentru lucrul asta dar, am vrut sa fie cat mai compatibil cu mine care nu am deloc o fire usor de suportat si chiar nu aveam chef sa ma cert cu propriul copil. Asa ca am luat zodiile la rand si am pus in balanta calitati si defecte plus compatibilitatea cu mine. Apoi am calculat perioada cand trebuie sa actionez si, multumesc lui Dumnezeu, lucrurile au mers exact cum mi-am dorit. Cele noua luni de sarcina au trecut fara probleme, am mers la serviciu pana in ultima zi si ca sa ajung acolo trebuia sa trec un lac inghetat care nu-mi crea nici un fel de problema, zburdam pe el ca un pitigoi. Abia asteptam sa nasc, stiam ca va fi baiat, ii alesesem numele, ii tricotasem botosei si vestute dar nu nasteam, colegele faceau bancuri cu mine cum ca asa a fost sa fie, mi s-a umflat burta si urma sa mi se dezumfle pur si simplu

Era duminica seara cand am simtit primele ceva-uri, nici eu nu stiam exact ce sunt dar am plecat la spital. Am plecat cu gandul ca eu voi da o lectie de comportament, nu voi striga, voi fi o doamna. Doctorul care ma observase cele 9 luni era de garda si m-a asigurat ca totul va fi bine. Si eu chiar l-am crezut, mai ales ca era cotat cel mai bun doctor din oras. Asa ca, atunci cand au inceput durerile un pic mai tare, nu mi-a venit sa cred. Am luat o noptiera in brate si ma plimbam desculta pe culoar. Asistentele dupa mine. V-am zis ca am o fire dificila? Intre timp in sala de nasteri tocmai nascuse cineva si dupa ce au dat-o jos de pe masa s-a urcat doctorul care o imita si-i arata cum facuse si urlase ea in timpul nasterii. Biata femeie era verde la fatza de efort si abia mai avea putere sa priveasca show-ul doctorului glumet. In schimb eu aveam putere ca eram abia la inceput. Astfel incat respectivul show mi-a pus capac, din momentul ala incepusem sa-mi fac numai ganduri negre. Dupa doua ore contractiile erau cumplit de durerose, dilatie zero, plimbam aceeasi noptiera si strigam "nu vreau sa tip, nu vreau sa tip!".
Pe la 5 dimineata, epuizata de durere si disperata ca n-am dilatatie, am rugat-o pe asistenta sa-l cheme pe doctor. Doctorul dormea in camera de garda dar a venit. V-am spus ca am o fire dificila?
Cand l-am vazut, l-am luat de guler (e mai scund cu un cap decat mine) si i-am spus: "Daca nu ma tai te arunc pe geam!"
Dupa aia nu mai stiu ce s-a intamplat, imi amintesc agitatia si pe mine in sala de operatii. M-au legat de maini si de picioare si am rupt legaturile . Asteptam sa treaca durerile si vazand ca ele cresc in loc sa treaca am strigat: "Unde e anestezistul, unde umbla aiurea?". Doctorul mi-a spus ca au trimis un taxi dupa anestezist sa-l aduca de acasa. Aproape imediat cineva de la capul meu mi-a luat fatza in maini si mi-a zis calm: "Daca mai urli asa te anesteziez cu toporul".
Astea au fost ultimile cuvinte pe care le-am auzit inainte sa devin mamica.
Cand m-am trezit eram la reanimare si nimeni nu stia ce am nascut, daca bebe e sanatos, etc. Asa ca m-am dat jos din pat si carand toate firele dupa mine am plecat sa-mi vad copilul. Pe hol m-am intalnit cu doctorul care mi-a spus (dupa ce si-a facut cruce): "Doamna, daca stiam cum esti nu ma bagam". Ei, si?
Nu am ajuns la salonul nou-nascutilor pentru ca am ametit si am cazut.
Mi-am vazut copilul dupa 3 zile in felul urmator: am coborat la sala de alaptare (da, cezarienele erau la alt etaj!) si asistenta aducea toti copiii o data, intr-un carucior, ca pe sarmalute. De departe, cum venea, ma intrebam al cui o fi copilul ala asa frumos. Ce am simtit cand am vazut ca e al meu va dati seama.
Un singur lucru mi-a umbrit bucuria: Apgar6 si un an de tratamente recuperatorii la Laboratorul de Sanatate Mintala.

Ei, acum implinim 12 ani, ma alinta cu "mama mea dulce ca un gem", imi aduce bucurii cat nu pot duce, in fiecare zi a vietii lui mi-a adus doar zambet, chiar si atunci cand am fost chemata la scoala ca a aruncat o punga cu apa in capul directoarei. Pai directoarea ce cauta in curtea scolii?

A doua nastere a decurs simplu, fara dureri, fara circ, tot baiat dar cu alt medic.
Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat curajul si inconstienta tineretii sa fac doi copii unul dupa altul.
Si va multumesc voua ca m-ati ascultat.
Cu drag,
craciunitza

Nu certati copiii cand viseaza!

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns iuliacm spune:

quote:
Initial creeata de craciunitza


Multumesc lui Dumnezeu ca mi-a dat curajul si inconstienta tineretii sa fac doi copii unul dupa altul.



Foarte frumoasa poveste, craciunitza. Sa-ti traiasca baietii, sa te bucuri de ei, "mamica dulce ca un gem"!

Iulia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Aalina spune:

Draga mea am ras cu lacrimi. Sa iti traiasca puii! Si sa iti aduca in continuare bucurii si zambete!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei_19 spune:

craciunitzo, am ras cu lacrimi . pai bine mai, la cat de doamna ai dorit sa pari, ajungi sa ameninti bietul doctor???
bravo tie, ai stiut ce-ai vrut si probabil ca bine ai facut ca ai cerut cezariana, altfel ar fi avut copilasul mai mult de suferit la nastere.
sa-ti traiasca flacaul si sa te vezi soacra-mare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura _Oprescu spune:

brava tie! bucuria de a-i avea compenseaza totul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roisin spune:


Superba poveste, am ras cu lacrimi!
Sa-ti traiasca puiutii si sa iti aduca numai zambete toata viata!

http://community.webshots.com/user/r0isin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns parpalak spune:

Saracul doctor.. Saraca viitoare nora! :)))
Sa traiesti si sa-ti traiasca puiul si sa-ti aduca numai bucurii!!!
Pupici.

Sanatate la bebei si mamici.
http://community.webshots.com/user/parpalak

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eli spune:


Super povestirea!!!!

O zi placuta!

Eli de si

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana spune:

Mai, craciunita, bine ca nu te cunosc, ca daca ai asa o fire dificila .
Hai, sa iti traiasca feciorasii si sa te bucuri de ei.

http://community.webshots.com/user/emma_ana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eryka spune:

Sa-tzi traiasca baieteii !mi-a placut mult poveste ta.

Eryka & sufletzelul din burtica---> (11 saptamani)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

Am ris de m-au luat durerile de burtica
Craciunita multa sanatate si fericire !


Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput