Mamici de nov-dec 2003, (9)

Mamici de nov-dec 2003, (9) | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Continuarea...

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns liviab spune:

'neatza, frumoase mamici cu burtici! va place cum v-am zis, nu?
Pai nu-i asa? Mamaaaa, da' ce spor ati avut ieri la scris, a trebuit sa-mi iau notite!
Pe rind:
Umflatzel - concediul prenatal se da de catre medicul de familie! Ginecologul n-are nici o treaba cu asta. In general tot ce se cheama concediu medical este eliberat de medicul de familie. Mai amuzant este ca medicii nu prea stiu cum e treaba cu prenatalul, ca ei au ramas pe "stilul vechi" in care trebuia sa-ti iei 63 zile ianinte de si restu' de 63 dupa (ca sa nu mai zic ca sint doctori care nu stiu ca sint 126 zile, ci cred ca tot 112). Asa ca eu a trebuit sa-i explic frumos doctoritei mele de familie ca daca vor muschii mei, n-am decit sa-mi iau tot concediul inainte, ca asa-i acum.
Ramona - la Jolidon au sutiene de alaptat foarte bune - incearca la un magazin-reprezentanta, daca nu gasesti la standurile Jolidon obisnuite de prin supermarket-uri. Lavv zicea ceva de Argos, eu am incercat si Argos-ul, dar au un sistem de "desprindere" a cupei foarte incomod - gen "moare-copilul-de-foame-pina-desprind-sutienu'". Astea de la Jolidon sint foarte practice, au o clapita care se actioneaza foarte usor si..gata! Nu stiu exact cit costa, ca ti-am zis ca eu n-am cumparat inca, nu aveau marimea mea, dar la intrebarea asta a raspuns deja altcineva - parca 180.000.
Ven, nu cred ca te-am lamurit prea bine - din cite am mai citit ulterior si pe la legislatie se preconizeaza ca suma sa fie 6.500.000 si sa fie tax free, dar nu m-am lamurit inca daca s-a stabilit definitiv ceva in sensul asta. L-am pus si pe sotul meu sa se intereseze. Scuze daca te-am bagat in ceata.
Elena - in ce priveste vopsitul, pot sa-ti spun din proprie experienta: la prima sarcina m-am vopsit si n-au fost probleme. Si nu sint singura. E drept ca si atunci, ca si acum, m-am vopsit mai rar decit de obicei - cred ca de trei ori in 9 luni.
In rest, toate bune si frumoase, mai putin faptul ca ieri dupa amiaza m-au chinuit arsurile ceva ingrozitor, chiar imi venea sa-mi iau cimpii, iar pe seara, colac peste pupaza, mi-a fost si greata ca naiba. Dar peste noapte a trecut. Asta e, mult a fost, putin mai este, in definitiv nu e boala, e sarcina si de-abia astept sa ma intilnesc cu printesa mea. A! Vorbeati de visat - eu am visat-o si pe Iulia (fetita mea cea mare) inainte de a o naste, si am visat-o exact asa cum era cind am scos-o din maternitate. Si acum vreo luna am visat-o si pe Anastasia mica, tot bebelus, infasat si plingacios. Ce a fost ciudat la prima sarcina era ca aveam des cosmaruri legate de bebe, lucru care acum nu s-a mai intimplat.
Hai ca iar am exagerat cu povestile.
Va pup!
Livia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

LISTUTA

1. Liviab - 30 octombrie - fetita(Anastasia),sp.Maternitatea Brasov,dr.Moldovan - cezariana
2. Julia23 – 3-7 noiembrie-sp.Municipal, dr.Virtej
3. Milana - 5-10 noiembrie - baietel(Matei),sp.Giulesti,dr.Cezara Bucur
4. Bubu – 7 noiembrie – baietel(Brian Akio),sp. Tokyo
5. Ancuta06 - 9 noiembrie - baietel
6. Vikinga - 10 noiembrie - baietel,sp.Sylt,dr.Loppek
6. Lucia2 – 10 noiembrie - baietel
7. Crisu – 10-17 noiembrie
8. Yael – 15 noiembrie – fetita
9. Kokolina – 14-21 noiembrie – baietel(Andrei), sp.Giulesti,dr.Puia
10. Alinkav – 18 noiembrie – baietel(Alexandru),sp.Municipal, dr.Bejan
11. Alisa – 15-21 noiembrie – fetita,sp.Bucur,dr.Silvia Niculescu
12. Mitzi – 15-20 noiembrie - baietel(Luca Alexandru)
13. Laura Takacs – 20 noiembrie – baietel(Alexandru Stefan)
14. Aerovnic – dupa 19 noiembrie
15. Georgy75 – 26-27 noiembrie-fetita(Andreea), sp.Polizu, dr. Lemnete Gabriel
16. Mnicol – 27 noiembrie – fetita, sp.Giulesti,dr. Doru Pana
17. Pagurschimag – 28 noiembrie – baietel,sp.din Targoviste,dr.Tomescu
18. Ramonadima – 24 noiembrie-1 decembrie - baietel
19. Monicuta – 29 noiembrie – fetita
20. Mariana75 – 29 noiembrie - fetita,sp.Universitar,dr.Badiu Alexandru
21. Cris1511 – 1-4 decembrie
22. Uca - 2 decembrie - fetita,Maternitea Ploiesti,dr.Ursache Daniela
23. Tulip - 2 decembrie - baietel
24. Adriana – 3 decembrie - fetita
25. Umflatzel – 5 decembrie – baietel, sp.Elias, dr. Parvu
26. Corina-Lovina - 5 decembrie - baietel,sp.Sf.Catherina-Eindhoven
27. Larular - 5-6 decembrie - fetita
28. Zeeva – 7 decembrie, sp.Credit Valley
29. Elenalove27 - 15 decembrie - baietel,Memorial Hospital,dr.Gil Aronson
30. Tinatache – 18 decembrie - baietel,sp.Dr.Geisenhofer Muenchen
31. Andreeas – 20 decembrie - fetita
32. Dpintilie – 21 decembrie - baietel(Andrei),sp.Stanca(Cluj-Napoca),dr.Todea Cezarin
33. Vilma – 22 decembrie - baietel
34. Ven – 24 decembrie - baietel,Clinica Ginecologie1(Cluj),dr.Clara Mironiuc (cezarina)
35. Damora6 – 27 decembrie
36. Carmena – 24-28 decembrie – baietel, sp.Elias, dr.Cristian
37. Carmendraghici – 28-31 decembrie – fetita,sp.Municipal, dr.Badiu Alexandru

alinkav

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kokolina spune:

bravo, Alinkav...
ce gravidutza harnicutza !!!

Kokolina -34 saptamani cu bb Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liviab spune:

Multumim, Alinkav!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Umflatzel spune:

Buna ziua burtici,
Bravo Alinkav, chiar ma gandeam ca nu a mai fost facuta de mult listutza, dar vad ca multe burtici nu s-au inghesuit sa ne dea amanunte vis-a-vis de doctorii si spitalul unde vor naste! Hai mai fetelor, ciripiti si voi detaliile sa le bagam la listutza, sa fie completa!
Cat priveste bebitzu meu vreau sa va spun ca iar s-a rasucit cu capul in sus, bine mersi de nici nu mai pot sa respir cum trebuie, gafai ca o locomotiva! Si eu care ziceam ca ce cuminte e, sa se intoarca el de la 7 luni cu capsorul in jos!
Probabil ca pana la 9 luni mai face o gramada de tumbe pana se hotaraste in ce pozitie sa ramana.
Draga Livia, multam de raspuns o sa ma duc la d-rita mea de familie sa iau adeverinta, dar dupa cum spui tu ca se pricep sper sa nu ma puna sa ii dictez eu ce sa scrie in ea!

Va pup si mai vorbim.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aramona spune:

Livia, multumesc frumos, am cautat si am gasit la Jolidon, mai au din stocurile vechi ceva numere, se pare ca vor scoate un nou model pe piata, care inca in depozite nu se gaseste.
Am gasit doua modele, ambele de bumbac: unul e cu cusatura pe cupa (180.000Lei) si unul fara cusaturi (260.000Lei). Preturile sunt de la un magazinas oarecare care comercializeaza produse Jolidon.
Inca nu mi-am luat, ma gandeam ca daca imi mai cresc sanii(oare e cazul la 25 sapt.???), s-ar putea ca ce imi iau acum sa nu-mi vina!
Voi ce parere aveti?

Nastere ushoara si pupici.
Ramona (sapt. 25)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

sa va zic si eu unde nasc? hai sa va zic, ca nu se stie de unde sare iepurele: clinica Dr. Geisenhofer, Muenchen

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dpintilie spune:

Salut burtici!

Pentru listutza:
21 decembrie-baietel(Andrei)-Sp.Stanca(Cluj-Napoca)-dr.Todea Cezarin
Eu sunt cam in ceata cu concediul asta de lauzie. Stiu ca sunt 126 de zile, dar contabila mea s-a interesat si regula aceea cu maxim 63 inainte, maxim 63 dupa e recenta. Nu mai stiu ce sa cred.
,Dana, 29s si 2z

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna fetele!!!
In sfarsit ne-au adus si noua patul!!E tare fain,desi mi se pare cam maricel, 140*70 cm. Dar e masiv si nu se zbantuie. Ne-au adus si carusel si l-am pus deja deasupra patului, e asa de scump. La sfarsitul saptamanii sper sa cumparam si salteluta. Vom lua una Relaxa la 2,5 mil, cm foarte scump, dar tare buna. Am vazut si la Carrefour dar nu mi-a placut nici una. Nu va recomand sa luati din iarba ca se fac cocoloase. Sunt atat de multumita!!!!!
In total patul a costat 4,6 mil. Faza cea buna e ca il voi folosi pana la 4-5 ani.
Hai ca v-am zapacit!!!!!

alina-34 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Hai sa completez si eu "necunoscutele" ptr listuta

Cezariana e programata pe 20 noiembrie, 3:30
BB- baietel, Luca Alexandru
Spital: Credit Valley
Dr Jong

Mergi la inceput