Mamici de nov-dec 2003, (9)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mariana75 spune:

Buna :)
Vin si eu cu completari pentru listuta:
29 noiembrie, fetita
dr. Badiu Alexandru, sp. Universitar, cezariana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Asa de departe una de alta tinatache , dar totusi undeva aici in germania o alta burticuta! -baietel, 10 noiembrie, spital sylt, dr LoppekPS tinatache: tie ce medicamente ti-a prescris pana acum dr? Mie mi-a dat numai fier si acid folic(folsan) cam din a treia luna si magnesium in ultimile 3-4 saptamani, pt ca m-am plans de carcei. in rest nimic! Si sunt putin cam stresata pe ideea asta, adica nu vitamine, nu calciu... De asta nu uit niciodata sa-mi iau portia de lapte/iaurt de minim 1/2 litru pe zi plus fructe si legume. Dar oricum, tot ma gandesc de ce aici nu se da ca in ro, un plus de vitamine si alte chestii? Cum e in cazul tau? In rest numai bine pt toate . Sunt cu sufletul langa fiecare dintre voi; si sunt emotionata la fiecare mesaj al vostru cu bucuriile sau grijile fiecareia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

Revin, de data asta cerandu-va un sfat, de FOARTE mare importanta pt mine si pt decursul bun al ultimilor 5 saptamani de sarcina! Problema: TRE' SA VINA SOACRÄ-MEA si sunt absolut stresata pe tema asta. Sotul meu e jumatate italian-jumatate spaniol, ei bine ceea ce inseamna ca soacra trebiue sa-mi fie ori una ori alta, nu? Ce credeti voi, ce ar fi mai rau? Eu zic ca ce am: soacra spaniola si uite asa ma simt eu cand vine in vizita aici: ca in telenovele! Acum lasand exagerarile la o parte, trebuie sa spun ca pare o doamna foarte bine, buna cu altii dar intre noi doua nu poate fi niciodata vorba de compatibilitate. Nu o plac si nu ma place; totul e ok, o vad de 2 ori pe ani si e ca la injectie, doare da' trece! Dar acum problema cea mare e ca vrea sa vina in noiembrie. Si al meu bb ar trebui sa vina pe 10 noiembrie! Si numai cand ma gandesc ca trebuie sa-mi umbresc fericirea din cauza ei, imi vine sa mor! INTREBAREA E: eu pot decide ca ea sa vina la sfarsitul lunii oct sau la mijlocul lui noiembrie, in ambele cazuri ea va sta o luna. Cand credeti voi ca ar fi mai putin stresant sa o suport, inainte sau dupa ce bb vine? Cand stresul pe care mi-l provoaca poate afecta in cea mai mica masura bb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vikinga spune:

PS: elenalove, si eu m-am vopsit, dar am remuscarile mele pe tema asta cu toate ca am citi orice a fost posibil despe vopsit si cam toti zic nu ca ar fi ok, "mai fa-o si alta data!", dar nici nu a fost demonstrat ca ar fi afectat direct pe bb. totusi se recomanda ca macar in primul trimestru cand bb se formeaza sa se evite lucrul asta. Nu te mai gandi pe tema asta, oricum ai facut-o si stresul pe care il ai acum ar face mai rau la bb(macar chestia cu stresul e demonstrata:)) [red]Julia[/red, eu acum stiu ca o sa am baietel dar in cele 4 luni cand nu stiam am visat intr-una ca e fetita(poate pt ca asta mi-am dorit) si doar o singura data am visat ca am un baiat frumos foc care imi mai si zice "Ce tot fetita, fetita! Tu nu intelegi ca sunt baiat?". La 2 zile am fost la ecograf si s-a vazut ca e baiat. Asa ca nu se stie niciodata, surpriza e surpriza!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

quote:
Originally posted by vikinga

Revin, de data asta cerandu-va un sfat, de FOARTE mare importanta pt mine si pt decursul bun al ultimilor 5 saptamani de sarcina! Problema: TRE' SA VINA SOACRÄ-MEA si sunt absolut stresata pe tema asta. Sotul meu e jumatate italian-jumatate spaniol, ei bine ceea ce inseamna ca soacra trebiue sa-mi fie ori una ori alta, nu? Ce credeti voi, ce ar fi mai rau? Eu zic ca ce am: soacra spaniola si uite asa ma simt eu cand vine in vizita aici: ca in telenovele! Acum lasand exagerarile la o parte, trebuie sa spun ca pare o doamna foarte bine, buna cu altii dar intre noi doua nu poate fi niciodata vorba de compatibilitate. Nu o plac si nu ma place; totul e ok, o vad de 2 ori pe ani si e ca la injectie, doare da' trece! Dar acum problema cea mare e ca vrea sa vina in noiembrie. Si al meu bb ar trebui sa vina pe 10 noiembrie! Si numai cand ma gandesc ca trebuie sa-mi umbresc fericirea din cauza ei, imi vine sa mor!
INTREBAREA E: eu pot decide ca ea sa vina la sfarsitul lunii oct sau la mijlocul lui noiembrie, in ambele cazuri ea va sta o luna. Cand credeti voi ca ar fi mai putin stresant sa o suport, inainte sau dupa ce bb vine? Cand stresul pe care mi-l provoaca poate afecta in cea mai mica masura bb?



:0 :) :)
Hai ca m-ai facut sa zambesc.
Eu uan zic sa alegi varianta 1. Adica sa vina inainte sa se nasca bebe. Pentru ca pe urma vei fi si asa destul de stresata de noua postura de mamica si plina de griji si nesomn, ca s-o mai suporti si pe ea.......

Bafta, orice varianta ai alege!!
:)

Ven si de 29 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

nici mie nu mi-a dat decat fier si magneziu, pe care le uit frecvent. Adica, in aproape 7 luni daca am luat 2 folii din fiecare, cand eu trebuia sa iau 1/zi. La prima sarcina am luat vitamine doar in ultimele 2 luni, deci nici atunci nu m-am omorat cu astea. Si pot sa zic ca m-am ingrasat in alea 2 luni de mi-a plesnit pielea peste tot! Cred ca 10 kg in 2 luni am pus!! Asa ca nu ma mai grabesc cu vitaminele, laptic cat mai mult, fructe, cereale (mai ales musli cu lapte ca sunt nebunia mea)... cam din astea. Tu nu vezi cum arata aici gravidutele, de zici ca numai au inghitit o minge, n-au nici fund nici suncute, nimic???? de aia si arata asa de bine dupa ce fac cate 2-3 copii, ca nu au mult de dat jos, plus ca fac si sport.
Cat despre soacra ta, daca sta 1 luna , indiferent de vine inainte sau dupa nastere tot aia e:))) Daca vine dupa mai puteti evada si voi cate putin si o lasati cu bb, 1 ora nu se intampla nimic, iti garantez:) Si vei avea nevoie de o pauza ca de aer. La mine vine mama mea si o astept cu drag, dar tot incerc sa aman pana mai aproape de nastere, din aceleasi motive.
Asteptam 2 baietei, asa-i?:))) Tocmai am primit o geanta de hainute de la o cunostinta si abia astept sa le rascolesc:))) ca eu de la Andra am doar roz, mov... culori din astea "feminine":))
Spor la cumparaturi si sarcina usoara la toate burticile!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Ah, si pentru lista:

Ven - baietel, Clinica Ginecologie 1 Cluj, dr. Clara Mironiuc (cezariana-sper!!)

Ven si - 29 sapt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

[quote]Originally posted by vikinga

Revin, de data asta cerandu-va un sfat, de FOARTE mare importanta pt mine si pt decursul bun al ultimilor 5 saptamani de sarcina! Problema: TRE' SA VINA SOACRÄ-MEA si sunt absolut stresata pe tema asta. Sotul meu e jumatate italian-jumatate spaniol, ei bine ceea ce inseamna ca soacra trebiue sa-mi fie ori una ori alta, nu? Ce credeti voi, ce ar fi mai rau? Eu zic ca ce am: soacra spaniola si uite asa ma simt eu cand vine in vizita aici: ca in telenovele! Acum lasand exagerarile la o parte, trebuie sa spun ca pare o doamna foarte bine, buna cu altii dar intre noi doua nu poate fi niciodata vorba de compatibilitate. Nu o plac si nu ma place; totul e ok, o vad de 2 ori pe ani si e ca la injectie, doare da' trece! Dar acum problema cea mare e ca vrea sa vina in noiembrie. Si al meu bb ar trebui sa vina pe 10 noiembrie! Si numai cand ma gandesc ca trebuie sa-mi umbresc fericirea din cauza ei, imi vine sa mor!
INTREBAREA E: eu pot decide ca ea sa vina la sfarsitul lunii oct sau la mijlocul lui noiembrie, in ambele cazuri ea va sta o luna. Cand credeti voi ca ar fi mai putin stresant sa o suport, inainte sau dupa ce bb vine? Cand stresul pe care mi-l provoaca poate afecta in cea mai mica masura bb?...


OFfff....ca si mie trebuie sa imi vina soacra in decembrie inainte sa nasc si la mine este o mare problema , pina acum nu am vorbit cu dinsa niciodata,,,de vazut doar in poze,,si asta deoarece eu nu vorbesc spanish si ea nu vorbeste englezaiar problema ceea mare este ca va sta 5 luni .....aoeluuuu ,ma ia cu dureri de cap cind ma gindesc dar nu am incotro....soacrele sunt soacre si trebuie sa accept...asa ca iti urez si tie multa sanatate si lasa stresul deoparte ca asa o sa fac si eu...

Multumesc tuturor pentru raspunsurile in legatura vopsitului



Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elenalove27 spune:

si pentru lista :
15 decembrie - BAIETEL - MEMORIAL HOSPITAL-Dr.Gil Aronson
Pupici ...

Elena cu burtica & sotul AL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

'Neata mamici cu burtici!
Se pare ca am cam racit un picut. O tin de ieri pe ceai cu multa lamaie si vit. C suplimentar. Aseara am facut si o baie fierbinte la picioare cu sare. Leacuri babesti, ca decat sa iau medicamente... Parca azi e mai bine.
Carmen, eu intelesesem ca trebuie mers la medicul de familie cu DPN dar de la un medic ginecolog de la policlinica 10. Ar fi bine daca n-ar mai trebui sa ajung la cele de acolo si totul s-ar rezolva cu DPN de la medicul meu si mers apoi la medicul de familie de la poli 10. O sa-l intreb azi pe dr. caci merg la control. Poate stie el mai multe.
Fetelor, vreau sa va intreb ceva. Sotiorii vostri cum se poarta cu voi in aceasta perioada? Caci pe mine al meu m-a molesit de tot. Nu stie ce sa-mi faca sa-mi fie mai bine. Ma alinta, imi sare in ajutor ori de cate ori are ocazia, are grija de mine mai rau ca de un ou sa nu se sparga. Nu pot sa zic ca nu-mi convine. Nici nu ma gandesc sa fac nazuri. Dar e mult mai grijuliu. Credeti ca atunci cand ramanem insarcinate se trezeste si in ei un sentiment de responsabilitate fata de mamica si viitorul membru al familiei? Cred ca vorbeste si cu prietenii care au trecut prin aceasta experienta si pune in aplicare ce aude ca e bine. Doamne ajuta! Mie imi place asa cum e. Nu pot sa zic ca pana sa raman insarcinata nu a fost un sot iubitor si grijuliu, dar acum s-a intrecut pe sine. Probabil ca e adevarat ce se aude ca sarcina si aparitia unui copil ii schimba mult pe barbati.
Pupice multe. Aveti grija de burtici.


Manuela, 31 de saptamani, dr. Doru Pana, Spit. Giulesti

Mergi la inceput