Bauturi, mixaje la blender, etc....

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Taty spune:

Ca tot veni vorba de cafele:
* Cafea irlandeza - f. savurata aici:
-intr-o cupa se pun 50 g. wisky, si se da foc. Nu se lasa pina se stinge flacara, ci se acopera cu ceva dupa ce a ars putin.
-se face o cafea normala si se adauga peste wisky iar deasupra se orneaza cu frisca (destul de multa).Se serveste imediat (eventual cu paiul).

*Cafea Jamaicano
o cafea normala se pune intr-o cupa, se dauga unul-doua bole inghetata vanilie si se orneaza cu frisca. Se serveste cu paiul

Alte feluri de cafea specifice locului ar fi:
*cafea bonbon aproape jumatate ceasca de cafea normala se umple cu lapte condensat si se completeaza cu cafea proaspat facuta. Este grozava servita cu gheata, caz in care se toarna intr-un pahar (tabietul zonei, deh )
* cafea carajillo: cafea normala la care se adauga citeva picaturi de coniac (mai nou se adauga baileys si asta chiar imi place muuult)
Sper sa va placa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:


Lichior de oua
1/4 alcool de baut de la farmacie(spirt alb)
400g zahar farin
4 galbenusuri
1/3 lapte
3-4 de pliculete zahar vanilat
Galbenusurile se bat bine cu zaharul apoi se adauga laptele fiert si racit. Se lasa 1 ora dupa care se adauga vanilia apoi se adauga si alcoolul. Se serveste a doua zi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Leah
Buna, fetelor, ma adresez in special celor de pe alte meleaguri ca la noi mai facem cockteiluri doar cu vin fiert si scortisoara, sau palinca cu Cola. As vrea sa stiu niste retete de cockteluri care se pot prepara in casa.
Eu, de exemplu am baut anul trecut in Germania un cockteil care se nume Erdnille,care mi-a placut la nebunie, numai ca nu stiu ce continea. Tot ce stiu e ca era compus din doua bauturi ( una alcoolica si una nealcoolica, care cred ca era un suc foarte dens de capsuni) iar cele doua bauturi nu se amestecau intre ele ci erau ca doua straturi.Daca stie cineva reteta, o/il rog sa mi-o dea si mie. Si am mai baut unul care mi-a placut si care se numeste Grune Witwe (vaduva verde, in lb.germ) si care se face din suc dens de portocale si Blue Curacao, astfel ca iese o bautura foarte verde dar buna la gust.
Astept si experientele voastre in materie de cockteiluri. Va pup!

Leah

initial postat de Catalin
...si inca un subiect cu beuturi si cocktail-uri:
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=14882&whichpage=2

Catalin


Think pink!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

quote:
Originally posted by angelina

Lichior de oua
Ingrediente:
-6 oua
-125g zahar pudra
-1 pachetel zahar vanilat
-3/4 cana de lapte
-1/4 cana de smantana lichida dulce
-1/8l de alcool
Mod De Preparare:
-se bat bine galbenusurile cu zaharul pana devin spumoase
-se aduga laptele putin cate putin si se amesteca
-apoi se aduga smantana, apoi alcoolul
-pt cine prefera lichiorul mai putin tare se folosesc 8 oua, 160g zahar pudra, o cana plina de lapte si 3/4 cana smantanica
-se consuma dupa cateva ore cand s-a asezat spuma
-se pastreaza in frigider si se consuma in interval de 3 saptamani
-eu am incercat prima reteta!!!!



angie




Foarte bun...!
Am facut la Craciun si a fost savurat in special de partea feminina..

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Christina

Buna m-am gandit ca e foarte utila o reteta de ceai de lamaie mai ales gravidutzelor care nu pot lua prea multe medicamente.

Ingrediente:

2 lamai, 5 cani de apa si zahar (10 linguri sau dupa gust)

Se spala lamaile, se storc de zeama iar coaja se taie cubulete. Cubuletele, apa si zaharul se pun la fiert. Cand da primele 2 clocote se opreste focul si se pune zeama de lamaie. Se strecoara si se bea caldutz. (e o bunatate... ma duc sa-mi fac o portie).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Si eu sunt fan ceai de lamaie si il prepar astfel:
1 cana apa
2 rondele de lamaie
2 lingurite de miere
Pun apa la fiert cu lamaia si las sa dea 2-3 clocote dupa care pun totul in cana, storc un pic rondelele de lamaie si adaug mierea. o bunatate! Noi nu folosim alt ceai, chiar si lui Vladut (1 an si 6 luni) ii place - bea cate 250ml odata (e singurul ceai care-i place).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Raza de soare

Cocktailuri de tot felul

M-am gandit sa pun sotiile la treaba pentru scumpii lor parteneri de viata, cand vin obositi de la serviciu sau de ce nu, pentru ocazii speciale. Toate retetele de cocktailuri sunt testate de mine si nu numai… Atentie! Cantitatile date sunt pentru 1 pahar!

Afrodisiac

1 pahar vin rosu (de preferat de coacaze), o lingura de miere si zeama de la o lamaie. Amestecati foarte bine si dati pe gat!

Sampanie cu piersica

Spala cate o piersica (proaspata sau din compot) pentru fiecare pahar. Inteap-o de mai multe ori cu furculita. Pune-o intr-o cupa, toarna deasupra sampania (sau vin spumos sec). Orneaza cu o feliuta de lamiae si frunze de menta.

Kir Royal

Pune in fiecare pahar cate 2 linguri de visinata sau afinata. Toarna deasupra sampania sau vinul spumos si orneaza cu un mic ciorchine de strugure sau cu o felie de lamaie infipta pe buza paharului. Poti adauga si cuburi de gheata.

Pick me up

Pune intr-un shaker sau vas de mixer 25 ml Bitter, 2 linguri suc de lamaie, 1 lingura sirop de fructe de padure sau capsuni si 2 linguri coniac pentru fiecare pahar. Amesteca bine, toarna in pahar si completeaza cu sampanie sau vin spumos.

Kiwi Drink

Pentru fiecare pahar, zdrobeste cate 1 kiwi si amesteca-l cu 2 linguri suc de lamaie si o jumatate de lingurita de zahar. Toarna amestecul in pahare si adauga sampania. Orneaza cu felii de kiwi sau coaja de lamiae taiata in forma de spirala.

Apple Kir

150 ml suc de mere, 100 ml suc de portocale, 1-2 linguri zahar pudra cu aroma de vanilie, apa minerala. Se amesteca sucul de mere cu sucul de portocale (ambele bine racite in prealabil). Se adauga zaharul pudra. Se toarna intr-un pahar decorative si se completeaza cu apa minerala.

Mango Monkey

˝ fruct de mango, bine copt, decojit, 50 ml suc de portocale, 50 ml suc de ananas, cca. 100 g gheata zdrobita, 30 ml suc de piersici, 1 felie de lamaie, 1 fir de menta pentru ornat. Mango, sucurile de fructe si gheata se bat cu mixerul la viteza maxima cca. 3 minute. Se toarna cockteilul intr-un pahar decorative si se orneaza cu felia de lamaie si cu firul de menta.

Bloody Orange

15 boabe de zmeura, 40 ml suc de portocale, 2 linguri suc de lamaie, 1 lingurita zahar pudra, cca. 60 g gheata zdrobita, apa minerala. Toate ingredientele se amesteca cu mixerul, la viteza maxima. Se toarna intr-un pahar mare de Martini si se aseaza inauntru un pai mic.

Fruity Dream

4 linguri fructe exotice asortate, 50 g gheata zdrobita, 1 lingura suc de lamaie, 1 lingura suc de portocale, 1 lingurita zahar pudra, suc de mere sau apa minerala pentru completat, 1 fir de menta. Amestecul de fructe exotice se aseaza intr-un pahar decorativ, impreuna cu gheata si sucurile de lamaie si portocale, apoi se completeaza cu sucul de mere sau apa minerala. Se orneaza cu firul de menta. Bautura se serveste cu un pai mare.

Shake de capsuni

1 lingurita de inghetata de vanilie, 50 g capsuni, 3 cl sirop de capsuni, 1 cl zeama de lamaie, lapte, 1 lingurita frisca, ciocolata rasa. Inghetata se pune intr-un pahar mare. Capsunile se spala, se curate si se fac piure. Siropul se amesteca cu zeama de lamaie si cu piureul de capsuni si paharul se umple cu lapte. Se orneaza cu frisca si cu ciocolata.

Campari Soda

Intr-un pahar, peste cuburi de gheata, turnati cantitati egale de Campari si sifon. Amestecati si ornati cu felii de portocala.

Cool Basilico (bautura racoritoare)

Intr-un pahar se aseaza 4-5 cuburi de gheata si cateva frunze de busuioc (sau menta), care se zdrobesc putin. Se completeaza cu limonada.


Si gata, ca va ametiti!... Hac! Sper ca va sunt suficiente pentru a-i da gata. La cererea publicului, pot adauga si altele.




Raza de soare


"Atat timp cat mai putem zambi, cauza nu-i inca pierduta." (W. Shakespeare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biankita spune:

un mic dejun foarte sanatos :
pentru baietzei: o banana in blender facuta piure, se adauga o cana de lapte - iese o nebunie E milk-shake-ul preferat al sotzului meu!
pentru fete care au grija de kilutze: se storc 2 grepfruit , se pune in blender o banana sa se faca piure shi se adauga sucul de la grpfruit. E o nebunie, Io's fan!

biankita

Mergi la inceput