retete cu peste

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns osna spune:

Marianar

MACROU CU LEGUME LA CUPTOR

Ingrediente: 1,5 kg macrou, 150g morcov, 150g telina, 150g mazare, 250g cartofi, 100g ceapa, 250ml ulei, 150ml vin alb, 100g bulion, sare, piper, cimbru, ienibahar, patrunjel verde, suc de lamaie.
Pestele se spala, se curata, se sareaza un pic si se lasa la scurs 30 min. Se asaza intr-o tava si se condimenteaza.(poate fi lasat intreg sau se poate portiona)
Ceapa se taie rondele iar celelalte legume cubulete si se pun la calit intr-o cratita cu ulei. Bulionul se dilueaza cu vin si se adauga peste legume si se mai lasa sa fiarba un pic. Legumele si sosul se adauga peste peste si se pune la cuptor pt. cca 25 min. Se serveste cald cu patrunjel verde si suc de lamaie.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Katink spune:

Initial postat de Babee

Pastravi 'albastri' vienezi

Ingrediente:

6 pastravi proaspeti
0,5 litri otet din vin alb
o ceapa (potrivita)
patrunjel si telina verde
o foaie de dafin
sare, piper (dupa gust, si condimente pentru peste)
Mod de preparare:
Se pun la fiert 2 litri de apa în care se pune ceapa, foaia de dafin, patrunjelul si telina, sarea si piperul si 3 linguri de otet.
Separat, în alt vas, se pune la fiert 0,5 litri de apa si 0,5 litri de otet. Lichidul clocotit se toarna peste pastravii curatati în prealabil si spalati bine, asezati pe un platou mai adânc. Pastravii vor deveni albastri.
Apoi, asa "albastri", se pun la fiert în apa cu legume si condimente si se lasa sa clocoteasca încet înca 7-10 minute. Pastravii sunt fierti cand ochii se albesc si dau sa le iasa din cap. Acesta e momentul cand se scot si se aseaza pe un platou.
Se toarna peste ei unt topit în care se poate adauga si hrean ras foarte fin sau bucatele de sardele afumate. Se garnisesc cu rondele de lamâie.


Timpu-i un ac, iar noi suntem ata din el...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

creeata initial de Candy

pastravi cu citrice
Pentru o portie:
- 1 pastrav de marime mijlocie, eviscerat
- 2 cubulete de unt
- felii de lamaie si portocala, cu coaja cu tot
- sare, piper
- alufolie

In burta pestelui se pun 2 felii de lamaie si una de portocala, cu coaja, deasupra un cubulet de unt (cu margarina nu are aceeasi savoare), deasupra din 2 felii de portocala si una de lamaie, al doilea cub de unt. Se impacheteaza in alufolie, capetele se ridica in sus si se rasucesc. In final arata ca o barcuta. Se da la cuptor cca 30 minute. Yummy! Noi mancam cu sote de legume la cuptor (cartofi, morcovi si broccoli cu patrunjel).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns osna spune:

initial creeata de pufinas


4 bucati macrou (sau cate portii se doresc
1 lamaie
cativa catei de usturoi
condimente la alegere
putin vin alb

Se curata macroul si se sectioneaza de 3 sau 4 ori pe una din parti. Se condimenteaza cu ghimber, piper, cimbru, etc- fiecare cu ce pofteste - si se lasa cam 20 minute. Se sectioneaza de 3 sau 4 ori pe una din parti si in sectiunea cu pricina se introduce cate o bucatica de lamaie. Se pot pune alternativ lamaie cu bucatele de usturoi... Se pune intr-o tava rezistenta la cuptor (incalzit in prealabil) se adauga putina apa, ulei de masline si daca doriti si putin vin alb dulce. Se lasa cam 30 minute- sau mai bine verificati daca este facut dupa care il scoateti din cuptor si il lasati acoperit inca 15 minute - daca se lasa in cuptor se usuca foarte rau.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CHIFTELE DIN PESTE CU SOS DE ROSII

Ingrediente:
- 1 kg cod
- 2 oua
- 3-4 cepe
- 3-4 linguri de ulei
- 150g faina
- un pahar de vin alb
- 250ml suc de rosii
- sare, piper
- o felie de paine
- o legatura de marar si una de patrunjel
Se curata pestele de oase si se da prin masina de tocat, impreuna cu ceapa. Se adauga o felie de paine inmuiata si stoarsa, mararul si patrunjelul tocate marunt, ouale, sare si piper dupa gust. Din compozitia obtinuta se formeaza chiftele, se dau prin faina si se prajesc in ulei incins. Se pregateste un sos din doua linguri de ulei, sucul de rosii si vinul alb, care se toarna peste chiftele si se lasa sa fiarba cateva minute.
Se poate folosi orice fel de peste.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madelaine spune:

Saiedieh ( Peste cu orez)
Ingrediente : 2 cani de orez cu bobul lung
peste prajit sau facut la cuptor, si scos de pe oase
ceapa 2-3 bucati taiate fideluta ( juliene)
Ceapa se caleste in ulei pina se inroseste si se adauga 4 cani de apa , se lasa sa de-a un clocot se strecoara zeama de ceapa si se pune iar la foc, se pune orezul inmuiat in prealabil, sare, si piper dulce. Cind incepe sa clocoteasca se da focul f.incet si se acopera cu un capac, ( de preferabil, oala teflon ) .
Cind orezul nu mai are apa de loc se inchide focul si se pune peste orez pestele desfacut de oase. Dupa preferinta se prajesc migdale decojite , fistic, seminte de pin, nuci, si se adauga peste orez, pt.ca ii dau un gust foarte bun. Se poate face si un sos din Tahine ( se gaseste la mega image, este susan) .
Pentru cine vrea sa faca sosul de Tahineh : Se bat doi catei de usturoi se adauga tahine cam vreo 3 linguri si se amesteca cu zeama de lamiie si apa pina devine ca o smintina de groasa. Se serveste peste orez.
Pofta buna
P.S.
Reteta este foarte buna si daca v-au ramas resturi de peste si nu stiti ce sa faceti cu ele.

Madelaine si cei trei muschetari

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Milia spune:

Am o reteta cu peste la cuptor mai deosebita, pe care am gasit-o intr-o revista, mi s-a parut interesanta, am incercat-o, ne-a placut grozav mie si familiei mele, si am facut-o de multe ori de atunci. Nu e greu de preparat. V-o scriu cu placere si, cui are placere s-o incerce, ii doresc pofta buna!

Eu folosesc file de cod sau de salau, dar se poate face si cu peste intreg, care se taie bucati dupa ce a fiert (in general e de preferat peste fara oase). Deci: se curata pestele (600-700 g), se spala, se pune la fiert in apa fierbinte cu sare, cu 1-2 foi de dafin si cateva boabe de piper. Se fierbe 15 minute. Daca fierbe mai mult, se face zob si e mult mai greu de lucrat cu el. Deci, dupa ce pestele a fiert, se scurge bine de apa si se lasa sa se raceasca in acelasi vas. Dupa ce se raceste, se verifica (apasand usor cu degetul, fara sa se rupa pestele) daca nu au mai ramas oase in peste; daca mai sunt, acestea se scot. Separat, se face un piure de cartofi obisnuit, din 600-700 g cartofi, unt, lapte sau smantana si sare. Piureul nu trebuie sa fie prea lichid. Se unge cu ulei o forma care merge la cuptor (sau o cratita), se pun fileurile de peste astfel incat sa acopere fundul cat mai bine, fara sa fie suprapuse. Apoi se pune deasupra piureul de cartofi si se niveleaza. Deasupra, se rade cascaval (mie imi place de oi sau mixt), un strat gros. Si se da la cuptor pana cand se coace (incepe sa se rumeneasca deasupra). Se scoate din cuptor si se lasa 20 de minute sa se raceasca, dupa care se taie felii sau patrate sau romburi, dupa preferinta. Are un aspect foarte frumos, pestele adera bine la stratul de piure (de aceea nu se pun bucati de peste suprapuse). Daca nu lasa la racit, nu se poate taia bine si se imprastie compozitia, arata jalnic!
E foarte bun si rece, daca mai ramane!

Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

DESPRE SOMON

initial postat de danab


Eu il prajesc in ulei.Poti sa-l treci in prealabil prin faina alba, eu nu fac intotdeauna asa.Daca bucata este groasa este bine sa-l prajesti la foc mic ca sa se patrunda bine, este un soi de peste foarte gras si daca nu este prajit bine este cam gretos. Puteti sa-l mancati cu usturoi, cu multa lamaie-datorita faptului ca-i gras-si cu garnitura de legume(cartofi, morcovi, brocoli).Pofta buna!

Dana


initial postat de Ortansa

Somonul este un peste cu carnea rosie ,delicioasa .Din aceasta cauza nu are nevoie de prea multe alte adaosuri.Deci, servit prajit ca atare cu o feliuta de lamaie langa, este excelent dupa parerea mea.



Ortansa-deX mamica


initial postat de Laura T

De obicei il facem saramura, adica il frigem afara pe gratar si separat facem o zeama de saramura cu rosii coapte si ardei copti, cu usturoi, ceapa, ardei iute,mirodenii... Dupa ce frigem pestele il cufundam pt. cateva minute in aceasta zeama fierbinte, mai facem si o mamaliguta si iese...delicios. Noua ne place mult ca nu are oase deloc, si le pot da si copilasilor.
Am mai incercat o data sa-l fac si la cuptor, cu putin sos de rosii, usturoi, mirodenii. A iesit f. bun si asa...

Laura si bebitele: Bianca (4 1/2 ani) si Ramona (1 an + 5 luni)


initial postat de Monica

Io îl prajesc în tigaia de teflon unsa cu putin unt, mai pun putin unt shi deasupra, doar sare, fara altfel de mirodenii (îl întorc cu grija cu neshte lopetzele de lemn, ca sa nu se rupa).
Separat fierb cartofi în coaja, îi tai apoi cubuletze, presar neshte verdeatza (putzin patrunjel).
ďn grasimea ramasa în tigaie pun doo -trei linguri babane de sos remoulade (d'ala la borcan), fierb putin, apoi pun sosu' peste cartofi, cu peshtele alaturi...Miaaaammmmmm!!!!!

Pofta mare!!

Monica

"La sagesse, c'est d'avoir des ręves suffisamment grands pour ne pas les perdre de vue lorsqu'on les poursuit."


initial postat de Oana_B

Specialitatea sotului meu: somon la cuptor.

Pe o folie de aluminiu pune file-ul de somon si ii pune pe deasupra felii de lamaie, felii de ardei rosu, usturoi tocat, marar si cateva bucati de unt. Inveleste toata chestia asta si o baga la cuptor intr-o tava din aia lunga de Jena. Somonul sta la cuptor vreo ora, dupa ce trece o ora desface folia si lasa sa mai fiarba asa sa iasa din zeama aia care se lasa de la peste si unt, il mai si gusta nitel sa vada daca este facut.
Se mai adauga sare si piper si sa rectific cu folia: nu il inveleste in folie si apoi in tava, ci il pune direct in tava si doar il acopera cu folia. Dupa ora aia, nu il scoate din cuptor ci doar ii da nitel folia la o parte sa mai scada din zeama, asta circa vreo 15 minute. Iese delicios, mararul si lamaia ii taie tot gustul gretos. Am mancat si prajit in tigaie dar nu mi-a placut.

Oana_B

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de angel_jp

File de cod afumat cu salata


Il potzi face cu salata asortata ..taiat marunt si pus in salata ,sau potzi face spaghete cu peste mai ales ca este afumat da un gust super,sau sparangel verde il fierbi si apoi rulezi feliile de peste subtziri si-l prajesti in unt,adica rulouri cu sparanghel.am sa caut mai multe retzete sa-ti spun sa caut revistele .


initial postat de Taty

Marinata

Noi ce faceam acasa cu peste afumat era marinata cam asa:
se curata citeva cepe si se taie pestisori
1-2 morcovi se dau pe razatoarea fina
ulei, otet
peste afumat taiat bucatele potrivite
Se amesteca toate si se lasa citeva ore la rece, eventual de seara pina a doua zi.
Tatiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

SOMN

initial postat de papadie


Somnul se face de obicei prajit pt ca la gratar sau cuptor se "topeste". Il tavalesti prin malai sau faina si-l pui in tigaie. Poti sa-i faci un mujdei de usturoi frecat cu ulei sau garnitura de rosii coapte cu usturoi.
Mor de pohte acuma :P

Mergi la inceput