Mamici de nov-dec 2003, partea a 7-a

Mamici de nov-dec 2003, partea a 7-a | Autor: vilma

Link direct la acest mesaj

Dragelor, la GL s-a facut chiar foarte racoare, Doamne ajuta!!
Eu am inceput sa iau niste ore de shofereala, ca am facut o mega pauza de condus si nu mai stiam nimic. Imi place mult sa conduc, pur si simplu ma concentrez in alta parte decat la fotbalistul din burta. Este atat de zgamboi, incat nici nu-mi vine sa cred ca la 5 luni are atata putere sa-si scoata coatele sau calcaiele la iveala. Tot timpul fac comparatie cu sarcina Ancutei. Ea era cu mult mai... si mult mai..... si in ultimul timp s-a facut atat de shugubeatza ca-mi vine s-o mananc din ochi.
In rest, totul e ok aici, ma bucur pentru voi ca va intalniti, cred ca la inceputul lui octombrie voi veni si eu in Bucuresti, probabil ultima vizita pe care o voi face acolo. Poate ne intalnim.
Va pup cu drag,
Sarcini usoare!
Vilma

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns milana spune:

ufff, greu a fost zilele astea fara forum. tot felul de idei paranoice imi treceau prin cap :)). bine ca lucrurile au revenit la normal si ca ne-am reintalnit. greu cu dependenta asta :))).
au trecut cateva zile bune de cand nu ne-am mai citit. intre timp am scapat de caldura (hip hip ura), a venit toamna, se apropie ziua cand voi intra in concediu....
si eu stiu ca cezariana se programeaza cam cu 10 zile – 2 saptamani inainte de termenul celor 40 de saptamani.
vremea de afara e incantatoare. daca nu m-ar trage atat la somn, m-as bucura si mai mult de ea. nemultumitului..... :)). las’ ca intru eu in concediu si sa te tii la ce ore ma voi trezi...
intalnire, intalnire... poate apucam sa ne vedem diseara la fata :)). tot moghiros... nu va mai saturati :pp :)))). las’ ca vine baby expo si atunci ma voi simti si eu pe domeniul meu hihihi.
vilma, sa dai un semn inainte cu cateva zile sa ajungi in bucuresti. am sa fiu in concediu si iti voi sta la dispozitie :))).
va pup

- 28 saptamani, bb matei, dpn 20 noiembrie, dr. cezara bucur, spitalul giulesti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

mai fetelor la noi a venit de-a dreptul iarna!! Ziua e toamna da' noaptea e un aer rece si miroase a zapada. Am dat deja drumul la caldura in camera Andrei. Eu de ieri am o migrena cumplita si nu stiu ce sa iau, acuma vad ca m-a mai lasat da' tot ma doare capul. Cred ca sun la dr. In rest, si noi tot cu coate si calcaie prin burta ne indeletnicim, nu se astampara decat daca stau pe partea stanga.
Imi pare bine sa va "vad" din nou, mi-ati lipsit zilele astea. Distractie placuta la intalniri!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mitzi spune:

Tina, ia si tu tylenol, s-au facut studii si nu afecteaza bb-ul.
Ma bucur sa va "aud" din nou, ieri m-am chinuit si-am injurat ca un birjar bietul computer, am crezut ca iar am furat un virus, ceva; n-am reusit sa ma conectez pe nici un site de acasa.
Pe 10 merg la dr si am sa intreb despre dpn, cezariana...m-as bucura sa fie mai devreme putin, ar iesi scorpion si ne-am intalni putin mai repejor..
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

quote:
Originally posted by Mitzi

Tina, ia si tu tylenol, s-au facut studii si nu afecteaza bb-ul.
Ma bucur sa va "aud" din nou, ieri m-am chinuit si-am injurat ca un birjar bietul computer, am crezut ca iar am furat un virus, ceva; n-am reusit sa ma conectez pe nici un site de acasa.
Pe 10 merg la dr si am sa intreb despre dpn, cezariana...m-as bucura sa fie mai devreme putin, ar iesi scorpion si ne-am intalni putin mai repejor..
Cristina



mersi, Cristina, in casa am doar Nurofen pt copii, oare ala nu-i bun?

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Buna fetelor! Mi-ati lipsit enorm de mult! Ma bucur sa va "revad"!!!!
Da... racorica e buna, dar m-a luat prin surprindere, ne imbracata. Vara mi-am luat blugi speciali ptr gravidutze, dar n-am apucat sa-i scurtez. Si multe multe altele, nici nu vreau sa-mi aduc aminte. Ma gandesc cu ce oare ma voi imbraca la toamna, cu o burta asa de mare. Cu pantalonii am rezolvat-o, mai am o salopeta-fusta din blugi(tot ptr gravidutze), asta e bine, dar ce sa-mi pun deasupra. Ca eu am de gand sa "circul" pana la ultimul moment. Cum am mai scris, nu vreau sa pierd nici un curs la facultate pana la nastere, ca dupa vom vedea ce va fi. Hai, ca nu va mai bat la cap!!!!
Si al meu pui , se tot plimba prin burtic, din ce in ce mai tare. Cateodata am impresi ca e cutremur!Si cateodata am impresia ca el nu doarme mai deloc. In schimb noaptea doarme impreuna cu mami, si nu o deranjeaza, si se trezeste impreuna cu mine. De ar fi asa si dupa nastere!!!
Fetelor, cele care sunteti in 23-24 sapt, stati linistite, o data se misca mai mult ori mai putin. Sa vedeti ce va fi mai incolo.
Fetelor, sa nu raciti la intalnire!!!
Eu am contractii permanente(Braxton-Hicks), si doc mi-a prescris No-Spa pana la sfarsitul sarcinii(de 3/zi).Si eu iau Tardyferon.

Fetelor groaznic, m-am ingrasat 11 kg deja!!!!!!!!!Am fix 65 kg. Dar din fericire nu intru in panica,si ma comport de parca am tot 54 kg ca altadata. Cu mare speranta ca vara viitoare voi avea dinnou cele 54.
Ce mai gatiti??? Ca eu cateodata raman fara imaginatie si m supar rau!!!
Ma duc sa inchid balconul ca mi-e frig!!!!!
Pa-pa!!!
alina-29 sapt si 1 zi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Neata fetelor!
Am inghetat de tot in dimineata asta. 10 grade!!! Problema mea cea mare e ca nu am cu ce sa ma imbrac. Nici macar nu stiu prin ce magazine sa merg in dupa amiaza asta ca sa imi gasesc ceva. Peste tot sunt numai haine de vara. As vrea o salopeta ceva, de blugi sau din alt material, nu conteaza, numai sa fie un picut mai groasa. Sau ceva pantaloni. Puteti sa ma indrumati sa merg intr-un loc unde as putea gasi ceva? Nu mai stiu unde sa merg. Si mi-e frig.
Aseara am fost la doctor. Si mi-am vazut mandretea de fata. Maricica, dupa cum spune si doctorul. Avem 1,2 kg la 27 de saptamani. De fapt, de acum o luna ne-am dublat greutatea. Avea 600g. Si suntem tare jucausa. I-am aratat si domnului doctor, caci nu aveam stare deloc. Suntem deja intoarsa cu capul in jos si cu piciorusele in stomacul lui mami. Dar asta e. Poate in felul asta sta si mami mai dreapta. Medicul a fost multumit de evolutia sarcinii. Mi-a zis ca deoarece nu am probleme, lasam analizele sa le facem peste o luna. Cam atatica.
Cred ca cel mai mult la eco imi place ca i se vad foarte bine manutele. Cu care se joaca in permanenta. Isi suge degetelul sau strange pumnul (sa ne arate ce ne asteapta cand iese din casuta). Asta vad eu cel mai bine si imi place cel mai tare. Dintotdeauna mi-au placut manutele si piciorusele mici ale bebeilor, dar acum si mai tare.
Cred ca ajunge cu povestile. Va rog ajutor in privinta hainutelor mai groase pentru fete cu burtici.
Pupici.


Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmendraghici spune:

Manuela, si eu vroiam sa le intreb pe fete acelasi lucru. Eu am fost in Titan acum vreo luna, unde la etajul 3 este un raion cu hainute pt gravidute, dar nu mi-a placut nimic din lucrurile de vara. Astazi voi merge din nou, poate au primit hainute mai groase si maine voi da de veste daca am gasit ceva interesant. In mag COCOR la parter mai este un raion special si probabil ca acolo voi merge daca nu voi gasi nimic in Titan. Mai este un magazin micut in Dorobanti aproape de cofetaria "Ana". O voi ruga pe prietena mea, care lucreaza in zona, sa mearga sa vada daca merita efortul de a bate drumul pana acolo.
Va pupam si asteptam sugestii.
si bb "Samburica" 23 sapt si 1 z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

Eu mi-am luat acum o luna din Prisma un compleu din blug subtire, pantalon care se trage peste burta si un semi-sarafan (adica e scurt, deasupra genunchilor, pt. ca se poarta cu pantalonii) fara maneci si cu cordon la spate. Sarafanul se poate purta cu tricou sau bluze mai groase. M-a costat 1,4 milioane. Probabil va fi piesa de rezistenta in iarna asta, pentru ca o pot adapta (daca e mai frig, pot pune ciorapi grosi, oricum in birou e cald, pe afara n-o sa umblu mult) Nu uitati ca in lunile de sarcina mari va va fi mai cald decat celorlalti oameni neinsarcinati. Asa ca nu va luati cine stie ce pulovere pe gat, ca o sa dati bani de pomana. In privinta strampilor (dresuri), cred ca sunt de preferat cei cu adeziv pe picior. Eu una nu am suportat elasticul lor pe burta....era un cosmar.
Va pup
Vilma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Buna dimineata!
Ei, ne-am dorit racorica, racorica am gasit-decat 40 grade, eu ma multumesc cu racorica.
A fost frumos aseara la intalnire chiar daca Milana a mers din nou in Moghioros-oricum cica cealalta intalnire va fi planificata undeva prin Tineretului-sa se mai bucure si alte burtici!
Uf, imbracatul asta-da, e o problema-eu mi-am luat ieri pantaloni negri din lycra pe elastic si azi am facut prostia sa-mi iau in picioare pantofii de asta primavara, care ma cam strang...Ma gandeam ca poate se mai lasa, ca habar nu am ce sa mai incalt-si cum le ziceam si aseara la fete, eu nasc cand altele fac bradul de Craciun, si o sa ninga, si o sa fie frig, si in ce o sa ma imbrac si o sa ma incalt pana atunci?
Salopetele de gravidute am auzit ca sunt la IDM Basarab-sincer nu am fost, dar mi-au spus alte mamici, care au nascut deja.
Eu m-am imprietenit cu o tantica de la mine din piata(Moghioros, evident) care mi-a promis ca imi cauta pe la en-gross cateva bluzite mai largute si mai grosute pentru vremea asta si aia care o sa mai vina-daca imi aduce, va anunt daca sunt dragute.
Bb-ul meu este bine-mai nou, cand stau eu linistita sta si el linistit, cand ma agit, da si el din picioruse-uneori trebuie sa-l chem cu mana ca sa ne bage in seama. Are personalitate, deja!
Alina, cu gatitul ai atins o problema delicata-noi mancam cel mai des pui sau peste la gratar cu piure sau cartofi prajiti-il facem si repede si nici nu riscam sa aruncam mancarea de prea mult stat in frigider-daca aveti si alte idei, spuneti-mi si mie, sa le aplic!
Acum trebuie sa ne apucam de treaba, desi cheful...minim, din nefericire-mi-e foarte somnica, nu stiu de ce.
Va pupam.
Carmena si bb-ul 23 sapt si 4 zile.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns milana spune:

am un somn in mine.... va invidiez pe voi cele care stati acasa si va puteti trezi la cat vreti :)). tot nu reusesc sa ma hotarasc cand sa intru in concediu prenatal. parca as sta acasa, parca as mai sta o tzara pe aici... sunt tare nehotarata. trebuie sa iau o decizie, macar cu o saptamana inainte sa pot anunta si eu sefia. balanta inclina cel mai mult spre 15 septembrie dar... exista un “dar”.
tare frumos aseara la intalnire. a fost nitelus cam frig dar ne-a incalzit rasul :)). bune mai sunt iesirile astea intre burtici :)).
hei, voi fetelor-cucuietelor, bucurestence sau in trecere, cand aveti de gand sa va alaturati grupului vesel? :)). racoarea a venit, concediul se apropie, terase sunt cu nemiluita... ia, stati si cugetati :)))
carmena, azi dimineata am fost nevoita sa ma gandesc si la altceva de incaltat decat la credinciosii mei papuci si... surprize surprize. nu am reusit sa imi introduc dragalasele mele picioare decat intr-o pereche de ghete si in “traiasca adidasii” (nu-i asa fetelor?! :)) ) si asta cu un mare efort de, la un moment dat, am crezut ca mi-am luxat un deget de la atata chinuiala. m-am ingrozit. si nici macar nu observam vreo schimbare la picior. nu parea umflat, era relaxat dupa o noapte de somn lin.... m-a cuprins disperarea. pai daca nu apuc sa ma incalt dimineata, adio iesire din casa... ufff, greu, greu...
si noi avem probleme in privinta alegerii meniului zilnic. din fericire ne mai scoate bunica-mea din impas. ea ne face mancare si ne mai surprinde cu cate ceva nou, in caz ca noi suntem in pana totala de idei si nu stim ce sa ii spunem sa ne faca. zilele trecute ma apucase cheful (!!!) de stat in fata aragazului si de gatit ceva mai... altfel (n-am aflat ce), dar mi-a trecut repede :)).
va pup :)).

- 28 saptamani, bb matei, dpn 20 noiembrie, dr. cezara bucur, spitalul giulesti

Mergi la inceput