Mamici de nov-dec 2003, partea a 7-a

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tinatache spune:

Fetele, cu hainutele de graviduta eu am rezolvat la croitoreasa. Daca e careva din Iasi v-o pot recomanda, e o tipa super si lucreaza bine.
Mi-am facut un costum cu sacou, pantaloni si fusta pe care le pot modifica f simplu, daca or mai fi bune si dupa burtica asta. Sacoul sigur e bun, merge modificat fara probleme. Si pt ca la sarcina trecuta am fost toata iarna gravida, am nascut in martie, mi-am facut si un palton larg si gros pe care acusi il iau iar la purtat.
Pupici si aveti grija de voi, schimbarile astea de vreme sunt f inselatoare!

Cristina, mamica cu burtica

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pagurschimag spune:

Salutare la toate burticutele si la toti ...Am fost in concediu (3 saptamani) iar de la 1 sept. am revenit la munca. Sincera sa fiu imi lipseati foarte mult desi eu am scris mai putin pe aici. Ghinionul cel mare a fost cand am constatat ca nu pot intra pe forum(se pare ca au fost ceva probleme cu netul).Nu va pot spune ce trista am fost si de cate ori am incercat pe zi sa ajung la voi....incepusem sa cred ca s-a desfiintat...
In concediu am fost plecata la mare...pot spune ca a fost excelent, chiar am stat cu burtica la soare si amreusit sa ma bronzez putin.
Am avut si intalnire cu dr. si surprizaaaaaa...daca luna trecuta mi-a spus ca s-ar putea sa fie fetitza luna asta mi-a spus ca se pare ca i-a crescut putzicaaaaa...Am trait cu speranta ca va fi fetiza dar se pare ca nu am noroc. Oricum sanatos sa fie nu ma mai gandesc la nimic si mai sper ca poate totusi pana la urma va fi fetiza..Dr. mi-a spus ca nu-mi poate spune sigur care este sexuldeoarece se misca foarte mult, efectiv nu are moment de respiro...dr. deabia reuseste sa-i faca masuratorile. Adevarul este ca nu are stare deloc....24 de ore din 24 nu sta o clipa..este un adevarat cutremur in burtica mea...Oare asa va fi si dupa ce nasc?
Am citit ca ati inceput sa aveti pofte de dulciuriei bine sa stiti ca si eu patesc acelasi lucru. Daca la iceputul sarcinii nu vroiam sa aud de dulciuri acum as manca mereu...dar ncerc sa ma abtin ca altfel o sa fiu...
Daca acum o luna va spuneam ca nu am probleme cu somnul se pare ca acum am de ce sa ma plang..Nu mai pot dormi de locMa trezesc in jur de 2-3 dimineata si nu mai pot adormi. Pe la 6.30 ma dau jos din pat sa ma pregatesc de plecat la servici.La servici stau cam 9 ore si numai pe scaun ceea ce nu prea imi face bine la mijloc(am dureri...)si mi se umfla si picioarele...parca acum de cand s-a racorit nu mi se mai umfla atat de mult.
Alta problema pe care vad ca o aveti si voi sunt hainele....Nu stiu daca va incanta ideea dar eu mi-ai cumparat de la second-hand pantaloni cu burtica-foarte comozi si draguti-speciali pentru gravidute. La mine in Targoviste nu prea am de unde gasi haine pentru gravidute. Poate voi gasi putin timp sa dau o fuga la Bucuresti sa-mi caut ceva.
Ce imi puteti spune de zodia scorpionului? Eu una sunt cam dezamagita cand stiu ca voi avea bebe in aceasta zodie...Am dpn pe 28 noi. dar voi naste prin cezariana si asta inseamna ca va fi mai devreme de aceasta data...
V-am pupat pe burtici..sa aveti grija de voi.

Magda 27 sapt. si 4 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zeeva spune:

Salutare burtici,

Vad ca ne bucuram de toamana pe toate continenetele. E fain. Mie imi place mult toamna, mai ales in Canada. Aici toamnele sunt lungi, calde si destul de uscate; culorile naturii apar cumva neverosimil de la tornuri de rosu la galben.
Dar sa revenim la subiect. Inca nu sunt imensa dar ma misc ceva mai greu si obosesc, gafai, teribil cum nu mi s-a mai intamplat. Am luat cam 5 sau 6 kilograme in greutate dar greul de acum vine. Bebe misca non-stop. Totul e normal.
Sfat pentru mamicile cu pofta de dulce: evitati dulciurile procesate(prajituri, ciocolata etc) sunt niste nenorociri fara nici o valoare nutritiva care se aseaza pe voi. Incercati sa rontaiti fructe uscate, stafide (extrem de bune pentru fier), sau mere, sau prune. in masuri rezonabile.
Sanatate,
Z
26. s si 4 z.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns julia23 spune:

buna fetelor
eu nu mi mai fac prob cu lucrurile de imbracat pt ca si asa nu prea am voie sa plec nicaieri,doar la control si pe la piata si pt inca 2 luni sa dau banii pe haine nu are rost,ma imbrac in trening si adidasi,iar pt cind merg la dc am o rochie si niste pantaloni mai largi,prob va fi cu incaltatu,dar poate va fi cald si pot sa merg tot cu papuci.
azi am fost la medicul de fam,am mai luat 2 kg intr o luna,acum am 64,tensiunea o am cam mica,9 cu 5,mi a dat tratament pt candida,bine ca mi la dat gratuit ca ma costa un ovul 238 mii si am 3 de luat plus unguentul.in rest bb meu este bine se misca non stop,noaptea ma lasa sa adorm de abia pe la 4-5,sper sa fie mai cumintel sau cumintica cind s-o naste.poate fac fetita ca sa aiba de unde sa si aleaga din baietii vostri:))))))
vilma tu esti din gl?poate cind vi la buc ne intilnim,doar sa ne spui inainte cu 2-3 zile ca sa ne facem timp.
va pupic
julia 31 sapt si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinkav spune:

Salutare burticutze!!!
Stau cu geamurile inchise in casa, ca mi-e un frig de nu se poate. Chiar am pus pe mine niste pantaloni de trening, care candva cadeau de pe mine, si trebuia sa-i leg si niste ciorapi, ca mi-au inghetat picioarele.
Imi astept sotiorul scump a vina si sa ma incalzeasca. Care de altfel a plecat cu maneca scurta, asa ca mai vedem cine pe cine incalzeste.
Mi-am scurtat azi blugii asa ca de maine am in ce umbla(adica ceva mai gros).
Nici eu nu vreau sa-mi mai cumpar nimic, ca mai avem putin si scapam de burta.
De incaltat ma incalt perfect in pantofi de alta data, de altfel pana ieri am purtat pantofi cu toc subtire si cu botul subtire.Deocamdata n-am probleme cu incaltatu.
Apropo, de la expo baby, se poate cumpara ? Ca daca da, poate voi achizitioana cate ceva, adica patut, salteluta.
Sapt viitoare si eu am programare la doc.
Pupici!!!!
alina-29 spt si 2 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmena spune:

Buna dimineata burticutze!
Ei, da noi azi am doborat recordul la somn-ne-am trezit la 7.30, ora cand aproape trebuia sa plecam de acasa la munca! - si am plecat nemancati iar in masina bb tragea de furtunas si striga - mami dar chiar nu bagi nimic la mine? Asa ca am ajuns la servici, am mancat 3 sandwish-uri, un pahar de iaurt si un strugure - si surpriza - ne este din nou somn! Si ziua asta abia a inceput, chiar daca e vineri...
Maine mergem la nunta si nu avem cu ce sa ne incaltam-super-mergem o fuga diseara pe la Leonardo, dar pentru picioarele mele cred ca slabe sperante! Ei, daca nu, in sandale, ca doar nu facem parada modei!
Ehehe -ce va mai bucurati ca nu trebuie sa mai luati haine! Eu cred ca am hotarat-ma duc sa-mi cumpar salopeta din blugi sau raiati si o pereche de adidasi si gata costumatia pana apare bb - ca si asa am investit in haine destul si habar nu am cand am sa le mai port.
La Baby EXPO din ce stiu eu se pot si cumpara diverse chestii pentru bb-i. Si avantajul este ca sunt toate la un loc, nu trebuie sa alergi prin magazine-noi nu vrem sa-i luam lui bb nimic pana la nastere, dar nu stiu daca voi rezista ca deja ma mananca palmele...
Doar ca va merge si sotoiu cu mine asa ca s-ar putea sa ma pondereze el!
Nu stiu de ce, dar abia astept sa intru in concediu-am cam obosit, ce-i drept si asa as face un somnica...Dar hai, la treaba, gata cu vaicareala!

Va pupicim pe toate,
Carmena si bb-ul 23 sapt si 5 zile

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mnicol spune:

Buna fetelor,
am reusit sa ma imbrac!!!Multam mult Carmena pentru sfaturi. Aseara am ajuns doar in IDM, dar mi-am tras o salopeta faina de blugi la incredibilul pret de 550.000 lei si o pereche de pantofi superusori la 400.000 lei. Cred ca e o piele sintetica, dar sunt atat de comozi ca nu ma mai intereseaza altceva. Pentru cele interesate salopeta am gasit-o la etaj si din cate am vazut eu era singurul raion cu salopete de mamici. Si aveau chiar doua modele de salopete. N-am mai avut rabdare apoi sa mai stau sa ma mai uit si dupa altceva, dar cred ca as mai fi gasit si o pereche de pantaloni mai largi. Oricum sunt fericita ca azi n-am mai inghetat.
Si feti e multumita ca s-a imbracat mamitica. Sta la cald si-i place si . E in forma. Am inceput si eu sa am mare pofta de mancare si bag la ghiozdan cat se poate. Tati zice ca suntem ursulet. Poate ca.
Acum trebuie sa ma apuc de treaba ca am intarziat serios la serviciu si vreau sa apuc sa termin azi.
Va pupic.


Manuela

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vilma spune:

quote:
Originally posted by Carmena

Ehehe -ce va mai bucurati ca nu trebuie sa mai luati haine! Eu cred ca am hotarat-ma duc sa-mi cumpar salopeta din blugi sau raiati si o pereche de adidasi si gata costumatia pana apare bb - ca si asa am investit in haine destul si habar nu am cand am sa le mai port.
Carmena si bb-ul 23 sapt si 5 zile




Draga Carmen, te asigur ca le vei mai purta inca cel putin 3 luni dupa nastere, daca nu inca 6 (asa cum am patit eu dupa prima nastere). Nu-ti imagina ca odata ce ai nascut, vei intra imediat in hainele tale vechi. Nu vreau sa te dezamagesc, doar te pun in tema cu ceea ce va urma, asa ca intre prietene.
Te pup cu drag,
Vilma.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Umflatzel spune:

Buna fetelor,
intr-adevar a fost groazic zilele astea fara forumul asta! dar in sfarsit iata ca putem vorbi! eu nu prea sunt vorbareata pe-aici dar va urmaresc cu drag pe toate pe forum;
si eu am umblat ieri de am murit de mijloc sa imi gasesc o salopeta de blugi si nimic, dar nimic nu am gasit; acum am citit ca sunt in IDM salopete speciale pt gravidutze (ce m-as face fara voi oare?);
la mine mai e si alta problema cu imbracatul: am doua nunti, una peste o luna si una peste 2 luni (prietenele mele acu' s-au gasit sa se marite ) asa ca tre sa imi fac si ceva de seara , nu ca as vrea sa fac parada modei dar nici in salopeta de blugi nu pot s a ma duc!
Cat priveste al meu bebeu tot asha zbanghiu e, am senzatia ca da cu ciocanu, cu arcanu cu picamaru', munceshte de zor, mancal-ar mama de flacau!
Inca ceva, cand e urmatoarea intalnire DC? Si ce se intamplaa colo?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ven spune:

Fetelor, n-am mai scris de mult, desi ne-am intors de vreo luna din concediu ! :)
Si mai suntem si putin suparati, ca avem unele mici probleme. Adica:
Am avut luni, dupa o zi stresanta la munca tensiunea 17 cu 9. Peste vreo 2 ore de odihna la pat aveam 14 cu 8, la limita normalului, dar dr. a zis sa mi-o mai masor de 2 ori pe sapt.
De atunci mi-am mai luat-o o data, aveam tot 14 cu 8. Azi am dus urina la analize, si sange, si ma rog la Doamne-doamne sa nu am nu stiu ce proteine in urina, ca cica nu-i prea bine........ah, si acum mai am o obsesie: de cum ma trezesc ma controlez repede sa vad cat de umflate mi-s mainile, picioarele, ca cica nici asta nu-i bine daca ai si tensiune...........Doamne ajuta sa fie bine, ca eu una nu ma internez nici sa ma taie!!! :)

Bebe e ok, foarte activ, manca-l-ar mama pe el!!!

Voi ce ziceti?? Ati mai avut vreuna tensiune de genul asta??? Cat e de serioasa pb.??

Va pupacim noi,
Ven si de 24 sapt. si 2 zile :)

Mergi la inceput