Conopida .....

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Angela T

BUDINCA DE CONOPIDA

uite o reteta pe care am incercat-o eu asta-vara si iese bunicica ... chiar si fara oua. sotu' e dusmanu' declarat al oualor
deci, reteta :

[size=3]Budinca de conopida [/size=3]
Durata50 min
Ingredinte:1 buc. conopida mare, 2 oua, 3 linguri smintina, 3 linguri unt, 150 gr. brinza de oi, 2 linguri gris, pesmet, sare, sos de ou (daca se doreste)
Mod de preparare:
Se spala conopida si se fierbe in apa putin sarata. Se scurge de apa, se pune intr-un castron si se zdrobeste cu furculita. Se bat ouale si se amesteca cu smintina si brinza rasa, grisul, sarea si untul incalzit se amesteca cu conopida. Compozitia obtinuta se pune intr-un vas smaltuit sau de sticla de Jena, uns cu unt si presarat cu pesmet si se coace la foc potrivit pina se rumeneste.Mod de servireSe serveste calda, simpla, sau cu sos de ou .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CONOPIDA GRATINATA

Ingrediente:
1 conopida
3 oua
1 pahar cu lapte
100g telemea oaie
100g unt
50g pesmet
nucsoara pisata, sare
Se fierbe conopida in apa cu sare, dupa care se scurge, se rupe buchetele si se asaza intr-o forma unsa cu unt. Deasupra se rade branza de oaie. Separat, se bat ouale inpreuna cu laptele, putina sare si nucsoara pisata si se toarna peste conopida. Deasupra se presara pesmet si se asaza cateva cubulete de unt. Se introduce la cuptor pentru 30 min. Se servese calda.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CONOPIDA IN ALUAT DE CLATITE

Ingrediente:
1,5kg conopida
300g faina
500ml lapte
3 oua
40g unt
sare, ulei
Preparare:
Din faina, oua, lapte si sare se prepara un aluat ca de clatite. Acesta se lasa sa se odihneasca la rece 30min. Conopida se fierbe in apa cu sare apoi se desface in buchetele mici, acestea se trec prin aluat si se prajeste in ulei incins. Se serveste calda cu unt topit deasupra.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de Milia

Fiindca singura leguma care se mai gaseste in piata este conopida (si e frumoasa), mai poti incerca conopida gratinata.

O conopida mijlocie, 50 g unt, 250 g cascaval gras sau mixt (sau parmezan), 2-3 linguri de smantana.

Conopida se curata, se spala, se desface in buchetele care se pun la fiert in apa fierbinte cu sare (sa fiarba mai mult in abur). Se fierbe 15 minute (acoperit) si se scurge apa. Se lasa sa se scurga bine si restul de apa din ea in timp ce se raceste.

Intr-o forma care merge la cuptor se pune untul, se topeste si se inclina forma in toate partile, ca sa se acopere tot fundul formei cu unt topit. Se pun buchetelele de conopida bine scurse de apa si deasupra se presara cascavalul ras. Peste toate acestea, se arunca 2-3 linguri de smantana (nu mai mult). Se da la cuptor pana se gratineaza (se rumeneste putin deasupra) - o jumatate de ora sau mai mult.

Se serveste calda, ca garnitura (mie imi place si asa, simpla).
Se poate face aceeasi reteta cu broccoli, dar fara smantana (inclusiv cu broccoli congelat).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de bebi

Nu ma pricep la gatit si sunt mare mofturoasa
Nu-mi place conopida, dar gatita asa e tareee bunaaa.
Pt o tava mare de la cuptor avetzi nevoie de:
- 1 conopida (2 kg) care se fierbe cu sare si o lingura de otet
- 500 gr ciuperci care se calesc in unt
- 2 cani lapte se amesteca la rece cu 3-4 oua si se pun pe foc, se amesteca pana se ingroasa
- 2 rosii taiate bucatele mici
- 400 gr telemea rasa
Se unge tava cu ulei, se pune conopida scursa, se adauga ciupercile cu sosul de unt, rosiile taiate marunt, telemeaua rasa si se pune deasupra sosul alb.
Se incinge cuptorul si se lasa la foc mic cca 20 minute.


ESTE MULT MAI GUSTOASA A DOUA ZI. Daca mai ramane......


Pofta buna!

Love is all around

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

initial postat de alina_antoaneta
Incercati conopida pane.Se fierbe conolipa,se strecoara si apoi prepariati pane-ul ou+faina;se incinge uleiul si se dau buchetelele (nu prea mari)prin pane si...gata.Zici ca mananci creier pane.
AAA!!! Si cu putin piper cand se servesc...sunt super!
Pofta buna!!!!

alina

initial postat de angel_jp
Mai adaug si eu ,se poate servi conopida pane ,cu maioneza si usruroi(pasta) delicioasa!!!

initial postat de Cary
Conopida se spala bine si se separa in buchetele.
Puneti ulei la incins si aruncati buchetelele de conopida,lasatile pana devin bronzate si puneti musdei.
Poate fi super aspectos,impreuna cu cartofi prajiti si rondele de morcovi prajite si ele.
Se poate face a garnitura asortata la friptura!

initial postat de pengunica
Buna tuturor ..am citit cum gatiti voi conopida si am sa adaug si reteta mea ,,simpla ca buna ziua,,care mie personal imi place.Sa va spun cum o prepar.:curat conopida si o rup buchetele ,apoi o oparesc un minut intr-o oala cu apa clocotita in care am pus putina sare,dupa care o scot pe un servet ...Pun o tigaie cu ulei[sarac in colesterol] la focsi adaug conopida cand tigaia este foarte incinsa,cand conopida s-a rumenit putin o scot pe un servetel[de hartie] si apoi o pun intr-un castronel dupa care storc zeama de la o lamaie.Se poate servi simpla sau ca garnitura la fripturi.Pofta buna!

initial postat de cataghe
Hai sa va zic si eu una: se desface conopida in buchetele, se fierbe, se face maioneza in care se adauga o mina buna de patrunjel si marar, se amesteca cu conopida cu mixerul, se adauga sare dupa gust, ...si gata! Pofta buna!

This is the first day of the rest of my life!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Conopida milaneza

3 conopide, 150 g unt, 150 g cascaval, 100 g sunca, 1 pahar lapte, 1 lingura faina,sare.

Se curata conopida, se desface in buchetele, se spala, se fierbe in apa clocotita cu sare si puti lapte.Se aranjeaza in vasul respectiv uns cu unt, se rastoarna deasupra un sos alab ca la ciulama preparat cu lapte, se presara cascaval ras si sunca taiata in firisoare.Se pune deasupra putina smantana si se da la cuptor 15 min.
Se serveste cu cascaval ras.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Idora spune:

Conopida cu smantana

2-3 conopide
250 g smantana
100 g unt
1 lingura faina
patrunjel verde

Se fierbe conopida in apa clocotita cu sare si putin lapte ca sa ramana alba.Se scurge de apa si se aranjeaza intr-un vas uns cu unt.Deasupra se toarna sosul de smantana, bucatelele de unt si verdeata.Se da la cuptor 15 min. inainte de a se servi la masa.
Se serveste cu smantana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chatonel spune:

quote:
Originally posted by osna

fleur

Conopida (cartofi) cu sos alb

Sos alb: cam o jumatate lingura de unt,2 linguri faina si lapte cam cat sa faci o ciulama subtire.
Se fierbe foarte putin conopida buchetele (cand furculita intra mai greu).Se tapeteaza o cratita (sau iena) cu putin unt si pesmet.se pune un strat de conopida,un strat de oua fierte si taiate felii,branza rasa,se adauga si ultimul strat de conopida,se rade branza de-asupra si se toarna sosul alb.Se da la cuptor pana cand prinde o crusta aurie



mummm, cred ca este o reteta gustoasa si nu tare calorica :) o sa incerc, multumesc pt reteta :D

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anapharm spune:

Conopida cu maioneza si usturoi:
- o conopida mare(sau 2 mai mici) fiarta foarte bine si scursa, se trece prin masina de tocat ori daca ai rabdare folosesti mixerul pana devine pasta,
- maioneza(de preferinta facuta in casa din 2 oua crude si unul fiert)
- usturoi facut mujdei cu putin ulei(5-6 catei maricei ori o capatana medie)
Se amesteca toate si se adauga sare si piper dupa gust. Lasati la frigider pana sa raceste un pic si apoi serviti cu paine calda sau prajita. Este o minune....mmmm gata fac si eu maine ca mi-e pofta.
S-o serviti cu placere!!!!
Ana 17 saptamani


"Cand iti ploua in suflet, fa-ti umbrela dintr-o bucurie".
Ana Burtch

Mergi la inceput