hipospadias(9)

hipospadias(9) | Autor: roxana c.

Link direct la acest mesaj

(1)(2),(3),(4),(5),(6),(7),(8)


Mamica....numele copilului........tip hs.......anul nasterii/operatiei

filofteia.........Adrian .......hs median....................2000/2004

strumfi2004.......Stefan........hs balanic.......2006/martie.07,nov.07

sama..............Iannis........hs penian..................2006/mai.07

Roxana c..........Calin.........hs penian............09.11.06/12.03.08

Aly30.............Yannis........hs penian.........2005/febr.06, nov.08

Corina75..........Andrei........hs .............2004/-

Bogdicris.........Bogdan........hs .................?/?

Dariana....... ...Darius........hs balanic.................2006/oct.07

Elenalove27(USA)..Alvaro.........hs .............2006/la 8 luni

Ciuf (USA)........Luca...........hs ...........2003/-

Dana.salo.........Alex...........hs ....................2006/-

Spic de Grau......David..........hs ..................?/-

Alexa a...........Alex...........hs ...... ......2003/-

Flori78...........Andrei.........hs penian .............2005/2007

Alina922........Vlad-Sebastian...hs .............2007/-

Yonacr...........Alexandru.......hs penian.........2007/febr.08,nov.08

try (canada)......Adrian.........hs ................2006/oct 07

Afibebe......Cristian Nicolae....hs ................2007/-

nawel.............Alex...........hs balanic................2007/oct.08

amironeanu........Matei..........hs .... ...........2007/-

aliflo.....Catalin- Florin.......hs penian.................2006/2008

dana martie.......Alex...........hs balanic..............2007/ian 2008

Crysandy..........Alex...........hs perineal........ 11.02.07/ian 2009

Roxxy80...........Matei..........hs penian...........29.11.07/aug 2008

Monituta..........Tudor..........hs penian ..........27.11.07/21.10.08

Radusca...........Radu...........hs balanic...........febr.2008/ian.09

Capsunica.........Ianis..........hs balanic..........22.03.08/20.01.09

Cristidogaru......Darius.........hs balanic.........10.04.08/20.01.09

Theooo............Claudiu........hs penian ...........nov 2007/

Eramyse.........Alexandru........hs ........... iul.2008/

Anditati(It)...... ........hs .................2008/


Doctori:
Dr. Basca Ioan
Sef Clinica Chirurgie I - Clinica Chirurgie Pediatrica
competenta endo-urologie pediatrica
Spitalul Grigore Alexandrescu
www.sccc-ga.ro
Clinica Diagnosis: 021 2316741, 0212316742

Dr. Valentin Voinescu
Medic primar urolog
Spitalul Theodor Burghele - Soseaua Panduri nr 20
tel 4106910, 0788161264
email: voinescu@yahoo.com

Dr. Ionescu Sebastian
Spitalul Budimex

Dr. Gabriel Aprodu - Iasi

Lista cu intrebarile pentru prima consultatie:
1. Daca trebuie operat si cand este mai bine sa fie operat... mai mic sau mai mare ? Altfel spus daca exista o varsta propice.
2. Cat este de grav, care este gradul de HS
3. Daca va utiliza pielita existenta pe langa penis, a preputului
4. Cat va dura operatia
5. Cate zile trebuie sa stati in spital
6. daca va purta sonda si cat timp
7. Daca se va face o singura operatie si care sunt sansele ca operatia sa reuseasca de prima data
8. Cu cat timp inainte de operatie trebuie sa va internati
9. Daca poti sa-i pui pampers dupa operatie si la cat timp
10 Ce trebuie sa urmaresti la el pana la operatie si dupa operatie, gen jet, continuitate...
11. Daca trebuie decalotat sau nu
12. Daca penisul este destul de dezvoltat pentru varsta lui

Lista cu ce ar trebui luat la spital:
- cearceaf, patura si perna (Adi le avea pe ale lui si doream sa fie cat mai confortabil) - am primit o singura observatie ca erau cam colorate
- pampersi
- nurofen, panadol, peritol, termometru, leucoplast
- jucarii, noi am avut si carticele, ca Adi avea 3 ani si 4 luni. Este bine sa fie mai multe pentru ca acolo fac schimb cu ceilalti copii din salon.
- pijamale, papuci, tricouri
- pentru mine pantaloni de trening sau pijamale cu tricouri, papuci (recomand de plastic, ca sa te poti duce la dus cu ei)
- Sapun (este bun si comod lichid), prosoape, hartie igienica.
- lapte praf, fierbator, cana pentru fiert apa, ii faceam cu apa plata. Ce-ti trebuie pentru spalat biberoanele.
In curtea spitalului au un magazin alimentar destul de bine aprovizionat si relativ bun la preturi.

http://www.sccc-ga.ro/mcdonald.htm

Daca stiti engleza iata si doua site-uri in engleza:
http://groups.yahoo.com/group/mumswithhypospadiaskids/
http://groups.yahoo.com/group/hypospadias/


Ma gandeam sa caut povestile fiecareia si sa dau linkul....ce spuneti? Poate ma ajuta cineva si-mi da paginile si capitolul.

Daca sunt greseli, spuneti si ....se rezolva.



Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Spiculet,acum am vazut ca ai burtica cu fetita. Va fi bine, o sa vezi!
Cum arata putza la David? Gaurica aceea e chiar in varf? Nu mai stiu, ce varsta are David, parca 4 ani sau mai mare?

Cristidogaru,ce varsta are baietelul tau?Mai sus este o lista cu ceea ce-ti trebuie in spital.Despre mancare...e mancarea buna si in spital, iar daca vei sta in casa, vei putea gati acolo, ai de toate: farfurii, tacamuri, oale...Foarte buna este o cana ptr fiert apa, poti incalzi laptele, ii poti face iute un ceai copilului...
Nu stiu ce-as mai putea scrie, daca-mi mai aduc aminte mai intru.

Crisandy, bafta multa , sa fie bine! Si....curaj!

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anditati spune:

Va salut pe toti! Am citit postarile voastre despre potentiala cauza care a determinat hs la baietei. Si noi ne punem aceleasi intrebari...de cate ori si-a dat sotia mea cu fixativ(..la 2 petreceri..), ca s-a spart un odorizant in casa si a mirosit vreo 2 sapt.., ce fabrici de plastic sunt prin zona....si tot asa. Cred ca pana la urma nu foloseste la nimic.
Poate sunt cupluri de alcoolici sau drogati al caror copil nu are nimic, cupluri care lucreaza in industrie poluanta cu copii fara probleme. E greu de spus, tine de organismul fiecaruia si cu siguranta nu e nimeni vinovat de asta.
Sunt probleme de urologie.. Sunt barbati care se nasc fara probleme si le apar in perioada adulta stricturi uretrale sau curbare de penis ce necesita interventie chirurgicala.
Important e ca, multumim lui Dumnezeu si doctorilor, se poate aranja, rezolva problema. Fereasca Dumnezeu de altele!
Vroiam sa adaug la o opinie de mai sus, fetusi nu sunt fetite la inceput, e o perioada asexuata daca se poate spune asa.. Dupa aceasta are loc diferentierea sexuala si fiecare o ia in directia lui, ori fetita, ori baietel. Deci baietii cu hs sunt masculi suta la suta si problema in sine apare pe parcursul trecerii de la etapa comuna, nonsex(sa zicem), la etapa mascul.
Am gasit pe net niste fotografii postoperatorii ale unui chirurg din Napoli. Vroiam sa va intreb daca asa arata orificiul uretral operat. http://www.zamparelli.it/images/DSCN0893.jpg. Aici poza e dupa un an de la operatie si arata bine. Asta e pagina doctorului http://www.zamparelli.it/ipospadia.htm
Asta e site-ul altui doctor http://www.ipospadia.it/index_map.htm.

Va salutam calduros pe toti si ii pupam pe cei mici!
Sa fie cu totii sanatosi si sa ne ajute Dumnezeu cu bine in viata!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anditati spune:

Vroiam sa spunem ca daca putem sa va fim de ajutor cu informatii din Italia despre spitale, medicamente, doctori, site-uri noi suntem aici!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns filofteia spune:

Anditati sunt total de acord cu ceea ce ai scris. Am citit mult despre subiectul asta si cam astea sunt concluziile...le-ai trasat foarte bine.

TInem pumnii celor care urmeaza sa se opereze.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Citat:
citat din mesajul lui roxana c.
Cristidogaru,ce varsta are baietelul tau?Mai sus este o lista cu ceea ce-ti trebuie in spital.Despre mancare...e mancarea buna si in spital, iar daca vei sta in casa, vei putea gati acolo, ai de toate: farfurii, tacamuri, oale...Foarte buna este o cana ptr fiert apa, poti incalzi laptele, ii poti face iute un ceai copilului...
Nu stiu ce-as mai putea scrie, daca-mi mai aduc aminte mai intru.


Darius a implinit sambata, 10.01.09, 9 luni. La prima vizita la Bucuresti avea 7 luni si cateva zile.Multumesc mult pentru informatii.Mai raman cele de natura financiara (asistente, poate si dr.).Dar poate nu poti sa-mi spui.Maine il sun pe dl. Andriescu sa vedem cand ne cheama.
Sanatate tuturor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxana c. spune:

Cristidogaru, ti-am trimis PM.

M-am uitat pe pozele acelea date de Anditati si acolo unde arata hs penian e foarte diferit de cum arata la Calin. La el nu ajungea pielea preputului unde era gaura, in partea de jos, in schimb era adunata toata deasupra. Iar la pozele facute pe acel site dupa operatie, gaura este chiar in varf.

Despre cauza care a dus la hs....ma interesa la inceput f. mult, vroiam sa gasesc un vinovat, acum nu mai ma intereseaza asa ca atunci, nu mai caut vinovati, dar vreau sa stiu ptr ca nepotii pe care-i voi avea sa nu aiba asa ceva si pana voi ajunge sa am nepoti sper sa se afle care-i cauza.

Roxana,de Calin(9.11.2006),Ana-Maria(4.02.02)siOana(21.07.1997)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Monituta1 spune:

Etapa embrio-fetala de stabilire a sexului genetic si a dezvoltarii intra-uterine

*
dezvoltarea sexuala a individului apare in viata intra uterina in functie de structura genetica a celulei OU – 46XX pentru femeie, 46XY pentru barbati; celula OU se formeaza din unirea – fecundarea OVULULUI care are 23X cromozomi si a SPERMATOZOIDULUI care are 23X SAU 23Y cromozomi; se intelege din asta ca structura genetica si ulterior sexul noului individ o da tatal si nu mama;
*
diferentierea sexuala a individului apare la embrionul de 24 zile dintr-o structura comuna – gonada nediferentiata – in functie de sexul genetic, cromozomii XX si XY ai individului; aceasta gonada poate evolua in orice directie, spre sexul masculin sau feminin, in functie de cromozomul X sau Y din structura genetica a embrionului: daca embrionul are cromozom Y se secreta niste substante – inductori – care determina dezvoltarea testiculului, organul sexual masculin intern, si a sexului masculin, in saptamana 7 de viata intra uterina; testiculul incepe sa secrete testosteron, un hormon masculin care va determina dezvoltarea spre sexul masculin;daca exista cromozom X nu se mai produce acea substanta si gonada se dezvolta formand ovarul, organul sexual intern al femeii, incepand cu saptamana 11-12 de viata intra uterina;
*
deci sexul individului este determinat genetic iar dezvotarea ulterioara a organelor genitale interne si externe este determinata de prezenta sau absenta hormonului masculin – testosteronul;


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

Buna dimineata!
Am vorbit ieri cu dl. dr. pentru operatie si ne-a programat marti, 20.01.09. Ne internam de luni dupa-amiaza. Am vorbit si despre casuta cu dl. dr. si mi-a spus ca va vorbi el luni dimineata pentru o camera in casuta. Tot el mi-a spus ca la cateva zile dupa operatie ne va muta si pe noi in casuta. Nu mai stiu care din mamici a spus ca ar fi mai bine sa cer sa stau in spital si nu in casuta. Nu stiu cum vor decurge lucrurile si nu stiu voi face.
Cam asta e.
Cristina

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns capsunica07 spune:

Buna.Am vorbit cu dl. dr. Basca si a spus ca putem veni cu Ianis la consultatie luna aceasta deoarece nu este foarte aglomerat.A spus ca este posibil sa il si opereze dar ca trebuie sa il vada mai intai.Noi din Iasi plecam 5 persoane:eu , sotul, Ianis, fratele lui geaman Denis si mama mea.
Pentru consultatie e bine de mers , dupa cum am inteles de la voi, la Diagnosis si dupa cum am vazut dl. dr. are doar marti de la 18. Daca mergem la clinica si spune ca il poate opera atunci ne putem interna oare atunci seara la spital? Sau sa mergem la consult dimineata la spital si daca decide sa ramanem si pentru operatie ne internam su si Ianis si ceilalti sa se cazeze la casa Mc'Donald.
Nu stiu cum sa procedam , deoarece suntem cu doi copii mici dupa noi(pe celalalt nu am cum sa il las in Iasi sub nici o forma).
Daca ne programam la spital, la ce numar de telefon trebuie sa sunam sau trebuie vorbit cu cineva anume care sa ne programeze si sa ne noteze in aceea agenda.
Sper ca ati inteles ce vreau sa spun caci am o gramada de intrebari in cap...si sper sa ma puteti ajuta.Am uitat sa spun Ianis face luna asta 10 luni.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristidogaru spune:

"Agenda" a fost termenul pe care l-a folosit dl. dr. Andriescu cand am discutat despre programarea operatiei lui Darius (9 luni) pentru 20.01.09 la dl. dr. Basca. Tot dlui. Andriescu i-am spus ca venim din Constanta si nu am cum sa stau numai eu cu el pentru ca are varsta la care nu sta nici sus, nici jos si eu nu ma pot descurca singura. De aceea si eu vin la Bucuresti cu sotul si mama mea.Nr. de la spital nu am, nici nu cunosc acolo nimic, decat o singura data am fost la cabinetul din spital pentru vizita.Nici cu dl. Basca nu am discutat niciodata telefonic. La vizita dl. Basca era in cabinet. Atat. Asitenta sefa de fapt am inteles ca "face cartile" in casuta.

Mergi la inceput