FIV de toamna 7

FIV de toamna 7 | Autor: papadie

Link direct la acest mesaj

...continuarea :-)

"Īn afara de constiinta totul e bestialitate" (Camil Petrescu)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cored spune:

Buna Fetelor,
am lipsit putin pentru ca tocmai am fost plecata intr-un mic concediu in Ungaria... asta ca sa imbinam utilul cu placutul. am gasit acolo si o parte din medicamentele prescrise de Protopopescu.
Menogon (care nu se gaseste in Romania) 50 de fiole 350 EURO. Inlocuitorul sau care se poate gasi si in Romania este in 1,2 mil o fiola...deci se simte diferenta de pret!
Diphereline nu am reusit sa cumpar pentru ca desi au auzit de el se poate cumpara numai pe comanda si cum noi am prins weekendul era deja prea tarziu. oricum ca pret era cam cu 3 mil mai ieftina fiola.
Pregnyl nu am gasit deloc, dar pretul din Romania este rezonabil 700 mii lei 3 fiole de 5000ui
acum dupa ce m-am inarmat cu medicamente nu-mi ramane decat sa astept luna septembrie pentru a incepe tratamentul. Abia am terminat de citit mesajele voatre si desi mi s-a facut o frica ingrozitoare despre ce ati povestit ma bucur ca totusi ati impartasit cu noi toate acestea pentru ca e mai bine sa stii unele lucruri decat sa fi intr-o necunoscuta totala. eu cred ca un bebe merita tot efortul si toata suferinta din lume pentru ca placerile si fericirea care ti le va oferi dupa ce se naste sunt inegalabile.
Denisa iti tin pumnii si abia astept vestea cea buna.
Va pup pe toate.

cj

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Corina G spune:

Buna fetelor, imi spuneti si mie ce inseamna cerclaj??

Monbb, pe mine nu m-au mai pus pe anticonceptionale. Mi-au facut un ultrasound (eco) f. amanuntit si totul la mine pare 'gata-odihnit'. Cum am mai spus, 'odihnirea' ovarelor este facuta cu anticonceptionale, Lupron, sau cu o combinatie de amindoua. Mie mi-a recomadat ca pot sa fac numai Lupron, nu mai e necesar sa iau si anticonceptionale. Dar mi-au spus ca e alegerea mea, ei doar imi spun ca sint OK doar cu Lupron. Cum nu am vrut sa nu mai prelungesc asteptarea pt. inca o luna, am renuntat la anticonceptionale. Lupronul se incepe la o sapt. dupa ovulatie, cam in ziua 21-22 a ciclului. Eu o sa il incep miercuri. Rusii ar trebui sa vina cam dupa 8-9 zile, si atunci incepem ciclul de FIV.

Cloe sau Denisa, ati facut si voi injectii cu Lupron??

Va pup pe toate si ii tin pumnii lui Denisa. Monbb, succes luni la dr.


P.S. Monbb, nu ma sicii deloc cu intrebarile, de-aia sintem cu toatele aici pe forum, sa schimbam pareri, info, intrebari, etc., nu?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

Buna dimineata fetelor!Astazi incepe o noua saptamana!Sunteti multe care faceti FIV in aceasta toamna!Va invidiez!La mine timpul este prea scurt.Dupa ce imi fac analizele merg la Ancar sa ma bage in lotul de febr sau martie.
Stiu ca eu am deja un bb dar va asigur ca emotiile sunt la fel de mari si acum.Daca nu ar fi asa de scump pt noi probabil ca nu aveam emotii asa de mari.Noi inca nu avem toti banii dar in febr ne imprumutam si tot mergem.
Astept rusii ca sa incep setul de analize.


Denisa,ce faci?Cum te simti?

Va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabid spune:

E super de luat menogon din Ungaria!De unde ai luat?E departe de granita?Este la jumatate de pret!In ce limba te-ai inteles cu ei?La primul FIV am facut stimulare cu humegon si acum cred ca imi va da menogon care este echivalentul humegonului.
Cat o fi acum puregonul?Am inteles ca daca nu reactionezi bine la menogon trece la puregon.

va pup,

Gabi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Corina, cerclaj se face in general la sarcinile cu risc sau la cele gemelare, atunci cand colul este prea scurt sau deschis. Se pune un "fir" colului pentru siguranta sarcinii.
Cored, ai tacut dar ai facut! Deci te-ai scos cu fiolele in Ungaria. Si inteleg ca ti-a dat Diphereline si Menogon... E o diferenta de pret imensa! Imi vine sa-mi dau cu pumnii in cap ca n-am stiut de varianta asta inainte de-a da aproape 100.000.000. Fetelor, merita cu varf si indesat sa faceti un drum pana la unguri ca economisiti nu gluma!
De Pregnyl nu-ti face griji ca e ieftin si aici.Am vazut ca la Medsana se administreaza Diphereline-ul in doua variante (dar nu stiu pe ce criterii): ori o fiola (cum ti-a dat si tie) de doza maxima - cam 7.000.000lei, ori 21 de fiole de doza minima (cum mi-a dat mie) - cam 300.000lei/fiola. Probabil ca asa "uniformizeaza" ciclurile pacientelor pt. a face fiv in aceeasi perioada. Presupun...

Cine urmeaza? Corina si Monbb?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monix0708 spune:

Buna dimineata fetelor,

s-a intors oaia ratacita! Am reusit sa aterizez la servici si am si deschis deja site-ul. N-am reusit sa citesc ce ati scris, dar in scurt timp ma voi pune la punct cu ultimile noutati. Voi ce faceti, fetelor?

Va sarut,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns denisa73 spune:

Fetelor,am o mare rugaminte la voi,cele care ati facut ET si nu s-a prins nimic:dupa cate zile de la ET va venit ciclu?NU de altceva dar eu am dureri de ciclu si ma gandesc daca nu cumva peste 3 zile imi vine,ca la mine incep durerile de spate, burta si cap cu 3 zile inainte.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Denisa, pt. ca Pia este in concediu, iti raspund eu ca ei i-a venit ciclul la fix doua saptamani dupa ET. Exact inainte de ziua in care facea analiza... Si din ce-am mai auzit, tot cam asa... doua saptamani. E cam devreme la tine, nu te mai gandi la ciclu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns karula spune:

Salutare monixescu! Bine ai revenit! Intra iute la recuperari ca aici nu se pierde vremea, vezi bine
Intre timp am aflat sigur ca Ancar vine dupa 1 sept., deci mai e putin. Fiv se face in octombrie (pe la jumatea lunii banuiesc eu).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Parvutoiu Anca spune:

Dragele mele, cata harnicie peste week-end!!!

Denisa, draga de tine, am vazut ca ai stat cumintica la orizontal.Eu nu stiu sa-ti spun la cate zile dupa ET ar trebui sa vina ciclul, dar am inceput sa cred ca toata procedura asta FIV de la A la Z numai dureri implica, deci nu-ti fa griji prematur!!! Poate e ff normal sa ai aceste dureri, nu inseamna neaparat ca vin rusii.... Tine-ne la curent!! Vezi,vezi, acusi ne zici ceva de!!!

Anemona ai tu dreptate ref. dureri fizice, eu sunt o mare, mare fricoasa cum-necum din acest punct de vedere, dar mi-a folosit mult acest forum - mai bine sa stiu ce ma asteapta, decat sa fac un soc din nestiinta si uneori imi face si bine sa ma vait, stii, parca alunga durerea de pe acum cand sar fetele cu incurajari - uite Raluca, Pia mi-au ridicat mult moralul pe tema asta, sa stii.
Drept e ca tot afland una -alta, ma infior: intai erau "doar" injectile,care ma speriau, acum aflu ca in ciuda anesteziei totale, ai niste "minunate" dureri dupa punctie, si ca incununare aflu acum de la Denisa ca doare si ET-ul, pe care il credeam nedureros, cam ca o inseminare... Bravos. E ceva ce nu doare in toata aceasta procedura??... Asta apropo, Oanamagda, ce ziceai tu - o sa ajung chiar sa cred ca totul mi se pate intampla, dam naibii in ipohondrie, of, sa ne tinem firea...
Dar ptr bb - trebuie sa facem orice, orice!!

Cored!!!! TARE esti, fata draga!! Nu te supara, dar spune-ne si noua exact de unde ai procurat Menogon-ul,etc??? De la ce farmacie, adresa, etc???? Ne poti da detalii, please??? Ca in aceste conditii chiar ca merita calatoria!! si cum aflu de la dl.dr.( acum, la inceput Sept.) ce si cam cat trebuie sa procur , ne punem la drum !!!
Ne faci un mare bine tuturora, care suntem si noi in aceasta situatie!!

Corina - BRAVO ptr optimism - tot inainte -

Va pup, fetelor, va doresc o saptamana MINUNATA !!!


Mergi la inceput